Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Zavarovanja Obvezno zdravstveno zavarovanje

Obvezno zdravstveno zavarovanje

Pozdravljeni

Sem 21letnica, ki je ostala brez statusa študenta in tako tudi brez obveznega zdr. zavarovanje.. zanima me na kakšen način se lahko zavarujem, kot samoplačnik, ali kako drugače? Namreč nimam nobenega denarnega dohodka in vsak evro šteje. Če se prijavim na zavod in zaprosim za socialno pomoč, ali mi potem to plačujejo oni?
Zanima me tudi, pred kratkim sem izvedela, da sem noseča.. ali v tem primeru potrebujem tudi dodatno zavarovanje? Ter ali sem pri tem tudi samoplačnik?

Pozdravljeni,

svetujemo vam, da na pristojnem centru za socialno delo podate vlogo za podelitev pravice do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje in kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev. V kolikor pristojni center za socialno delo izda odločbo s podeljeno pravico do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev, dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ni potrebno sklepati. V nasprotnem primeru svetujemo, da si najprej uredite obvezno zdravstveno zavarovanje na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Nato pa še dopolnilno zdravstveno zavarovanje za razliko do polne vrednosti zdravstvenih storitev, ki jih obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije v celoti.

Vse kar je povezano z nosečnostjo in porodom je 100% krito iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Lep pozdrav,

Zavarovalnica Triglav, d.d. http://www.triglav.si http://vsebovredu.triglav.si/ http://www.facebook.com/TriglavGroup http://www.twitter.com/TriglavGroup

Zdravo,

bom kar tukaj postavil vprašanja, da ne odpiram nove teme. Star sem 24 let in sem brezposelna oseba brez rednih dohodkov. Po (pre)veliko prebrskanih straneh, emailov, klicev uradnih ustanov mislim, da mi je skoraj ratalo dešifrirati potek kako dejansko priti do pravice koriščenja obveznega zavarovanja. Skoraj pa zato, ker sem ob postavljanju enakega vprašanja različnim ustanovam po različnih regijah (ZRZS, ZZZS, CZSD) vedno prejel različne, nasprotujoče si odgovore. Uglavnem cela sicer pričakovana zmeda. Zato sem se odločil probati poizvedeti še tukaj na vašem forumu v upanju na kakšen končen, enostaven in dostojen odgovor.

Imam dva glavna vprašanja na katera še ne vem točnega odgovora:

1. Kaj narediti za dodelitev pravice do kritja obveznega zavarovanja? Ali je dosti, da kot socialno ogrožena brezposelna oseba brez rednih dohodkov izpolnim obrazec za koristenje javnih sredstev, ga oddam in počakam na dodelitev ali je poleg tega potrebno še, da sem prijavljen na zavodu za zaposlovanje?

2. To vprašanje se sicer nekako navezuje na prvega. Konec leta grem za nekaj mesecev v tujino biti prostovoljec. Če moram slučajno biti za koristenje obveznega zavarovanja prijavljen tudi na zavodu, kako gre potem postopek če me ni tukaj dalj časa (glede na to, da moraš potem hoditi na razne razgovore za delo?)

3. Zaradi nezmožnosti neplačila (že tako komaj krijem tekoče življenske stroške) obveznega zavarovanja mi je ZZZS zopet podal izvršbo na davčno, tako so se mi ravno včeraj vsedli na bančni račun, tudi obresti tečejo. Nekaj dni nazaj sem ratal malo boljše volje namreč sem zasledil, da se ob določenih pogojih (katere sigurno izpolnjujem) socialno ogroženi osebi lahko odpiše stroške obveznega zavarovanja za nazaj ali pa se vsaj predlaga obročno odplačevanje. Veselje mi je ob povpraševanju kmalu pokvaril odgovor gospe iz ZZZS:

Z 31. 5. 2012 je začel veljati Zakon za uravnoteženje javnih financ (Ur. L.
RS, št. 40/2012; ZUJF), ki v 10. členu črta prvi odstavek 60. člena ZZVZZ,
s tem pa odpade pravna podlaga za postopke glede zmanjšanja oziroma
odpisovanja prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje.

Navedeno pomeni, da za odpis, odlog in obročno plačilo dolga za zdravstvene
prsipevke od 31.05.2012 dalje ni več pravne podlage za navedene postopke.

V primeru, da vam zgornja obrazložitev ne zadostuje in želite odpis dolga,
le-to v pisni obliki z lastnoročnim podpisom naslovite na ZZZS, vendar vam
v že naprej obrazlagamo, da bo vaša zahteva z sklepom zavržena.

Moje vprašanje tukaj je ali imam kot socialno ogrožena oseba sploh še kakšno možnost za nekakšen odpis teh dolgov za nazaj? Dolga nisem zmožen porovnati, obresti pa se veselo nabirajo.

Odgovora, ki bi mi pomagal pri teh zadevah bi bil hvaležen. Od države nočem nič, tudi denarne socialne pomoči ne želim samo, da se mi prizna pravica do obveznega zavarovanja in z tem prenehanje rubežev še teh res minimalnih dohodkov, ki jih redko dobim.

Hvala.

Pozdravljeni,

vaše vprašanje je zelo kompleksno in se nanaša na področja, ki niso v pristojnosti zavarovalnice, zato vam v nadaljevanju podajamo samo nekaj osnovnih informacij.

Če v zadnjih treh mesecih niste imeli nobenih prihodkov, lahko na centru za socialno delo zaprosite za plačilo prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje. Prav tako lahko zaprosite za kritje razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev (dopolnilno zdravstveno zavarovanje), vendar je tu pogoj, da ste prijavljeni na zavodu za zaposlovanje. Za več informacij se obrnite na center za socialno delo

Ob odhodu v tujino vam svetujemo, da si uredite evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja oziroma turistično zavarovanje za tujino, saj tam naše zavarovanje ne velja. Več informacij o turističnem zavarovanju si lahko preberete v članku 7 najpogostejših vprašanj o turističnem zavarovanju.

Ker pa, kot že zapisano, mi nismo pristojni za reševanje tovrstnih situacij, vam svetujemo, da se obrnete na najbližjo izpostavo že omenjenih uradov (ZRSZ, CSD in ZZZS), s strani katerih ste tudi že prejeli odgovore in kjer boste v končni fazi svojo situacijo tudi reševali. Želimo vam, da bi jo tudi uspešno rešili.

Lep pozdrav,

Zavarovalnica Triglav, d.d. http://www.triglav.si http://vsebovredu.triglav.si/ http://www.facebook.com/TriglavGroup http://www.twitter.com/TriglavGroup

Spoštovani!

Imam več vprašanj glede obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in bi si za ta namen sposodila kar to temo.

Najprej k obveznemu zdravstvenemu zavarovanju (v nadaljevanju OZZ).
Oseba je lastnica d.o.o., kjer je tudi zaposlena. Več let nima plačanih prispevkov za OZZ. Ali zanjo velja, da:

1. ima kot zaposlena oseba urejeno OZZ, vendar ga (razen v nujnih primerih) ne more uveljavljati, ker prispevek za OZZ dlje časa ni plačan?

2. se po prekinitvi zaposlitve lahko obvezno zdravstveno zavaruje kot samoplačnik?

3. bo morala pred koriščenjem pravic iz OZZ najprej poravnati dolg do ZZZS?
Če zgornje vprašanje drži me dodatno zanima na podlagi katerega člena katerega zakona ima oseba do ZZZS dolg in ga je pred koriščenjem pravic iz OZZ dolžna poravnati za nazaj, če v tem času ni koristila nobenih zdravstvenih storitev iz naslova OZZ?

4. lahko zaprosi za odpis dolga pri ZZZS v kolikor pristojni CSD izda odločbo o upravičenosti do denarne socialne pomoči?

Glede dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja (v nadaljevanju DZZ) me zanima naslednje:

5. ali se pogodba o DZZ z zavarovalnico avtomatsko prekine po določenem času neplačevanja?

6. ali od časa začetka neplačevanja DZZ do avtomatske prekinitve pogodbe nastaja dolg do zavarovalnice?

7. ali se oseba lahko DZZ pri drugi zavarovalnici ne glede na dolg pri prvi zavarovalnici in po preteku 3 mesečne zavarovalne dobe brez kritja normalno koristi zdravstvene storitve DZZ?

Zelo bom hvaležna za vaša pojasnila. Lep dan.

Pozdravljeni,

glede na vsebino vaših prvih 4 vprašanj vam svetujemo, da se obrnete na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

V nadaljevanju podajamo odgovore na preostala vprašanja, ki se nanašajo na zavarovalniško stroko:

1. ali se pogodba o DZZ z zavarovalnico avtomatsko prekine po določenem času neplačevanja?
Zavarovalnica lahko razdre zavarovalno pogodbo zaradi neplačila zavarovalne premije po poteku šestdesetih (60) dni od dneva, ko je bil zavarovalec oziroma zavarovanec v priporočenem pismu obveščen o zapadlosti zavarovalne premije in prenehanju zavarovalnega jamstva ter o razdrtju zavarovalne pogodbe. Zavarovalec je dolžan zagotoviti redno plačevanje zavarovalne premije.

2. ali od časa začetka neplačevanja DZZ do avtomatske prekinitve pogodbe nastaja dolg do zavarovalnice?
Da. Zavarovalec je v primeru zamude plačila zavarovalne premije dolžan zavarovalnici plačati vse stroške, ki so ji bili s tem povzročeni, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi. Zoper zavarovalca, ki je v zamudi s plačilom zavarovalne premije, lahko zavarovalnica pri pristojnem sodišču sproži postopek izterjave neplačanih obveznosti skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi.
Če zavarovalna premija ob zapadlosti ni plačana, zavarovalnica lahko z dnem, ki sledi dnevu zapadlosti zavarovalne premije, začasno prekine neposredno plačilo doplačil izvajalcu zdravstvenih storitev. Do plačila zapadle zavarovalne premije zavarovanec plača doplačila pri izvajalcu zdravstvenih storitev sam, pravice iz zavarovanja pa po plačilu zapadle zavarovalne premije uveljavlja neposredno pri zavarovalnici.

3. ali se oseba lahko DZZ pri drugi zavarovalnici ne glede na dolg pri prvi zavarovalnici in po preteku 3 mesečne zavarovalne dobe brez kritja normalno koristi zdravstvene storitve DZZ?
Zavarovalec lahko odstopi od zavarovalne pogodbe po poteku enega (1) leta od začetka veljavnosti zavarovanja, pred tem rokom pa le v primerih prenehanja statusa zavarovane osebe v obveznem zdravstvenem zavarovanju in nekaj drugimi izjemami. Odpovedni rok za zavarovalca je tri (3) mesece. Pod enakimi pogoji lahko svoje soglasje k zavarovalni pogodbi prekliče tudi zavarovanec.

Ob zamenjavi zavarovalnice čakalne dobe ni, če med prenehanjem predhodnega in začetkom novega dopolnilnega zavarovanja preteče največ en mesec.

Lep pozdrav,

Zavarovalnica Triglav, d.d. http://www.triglav.si http://vsebovredu.triglav.si/ http://www.facebook.com/TriglavGroup http://www.twitter.com/TriglavGroup

New Report

Close