obsevanja tudi popoldan?
Tudi jaz sem se takrat, ko sem se zdravila, dogovorila za 16. uro, ko ni bilo več gneče in sem bila bolj ali manj vedno ob uri na vrsti. 🙂
Hvala za odgovore.
Zanima me zaradi maminih obsevanj, s katerim začne čez dober teden. Ker bodo obsevanja vsak dan med tednom, šest tednov, se bomo laže uskladili glede vožnje, če bo imela popoldansko uro.
Koliko časa pa v povprečju obsevanja trajajo? Mislim cel postopek, s pripravo vred? Ure, ob katerih je pacient naročen na obsevanje, veljajo, ali vedno tudi ne?
Še enkrat hvala.
Ure načeloma veljajo. Dopoldan bolj težko, ker obsevajo tudi nujne primere in tiste, ki so hospitalizirani, pa tiste, ki prihajajo s spremstvom iz drugih bolnišnic. Zato svetujem, da se dogovorite za popoldanske termine. Takrat gre skoraj vedno po načrtovanih urah.
Vse skupaj traja zelo malo časa, seveda odvisno od vrste obsevanja. pri meni je bilo s pripravo vred 5 minut. V čakalnici se počaka na vrsto, nato se v kabini pri obsevalniku pripraviš (slečeš, če je potrebno), nato se namestiš (ali te namestijo), pripravijo obsevalnik na točko, ki jo bodo obsevali, sledi obsevanje. Meni so obsevali mediastinum (predel med pljuči) in enkrat sem prav štela…. Z zgornje strani 20 sekund in s spodnje strani 20. Potem kabina, oblačenje majčke in že sem letela domov. 🙂
Kristina
Hvala, Kristina.
Z obsevanji se v družini prvič srečujemo, čeprav je to pri mojih starših že tretja vrsta raka… 🙁
Glede na stranske učinke, ki jih obsevanje lahko ima, me zanima, ali ti stranski učinki nastopijo kmalu po obsevanju, ali morda po nekaj urah? Glede na to, da bo imela mama hkrati tudi kemoterapijo, se stranskih učinkov sploh bojim. Kaj če so ti tako hudi, da se pacienta ne da pripeljati na obsevanje, ker mu je morda preveč slabo, da bi bil sposoben za vožnjo z avtom? Se ga v tem primeru hospitalizira ali morda spremeni terapijo?
Vem, da je težko na pamet govoriti, da je od bolnika do bolnika drugače, a vseeno mi bo vsaka izkušnja v pomoč.
Aja – pri mami gre za obsevanje možganskega tumorja.
Pozdravljena!
Tako kot so ti že povedali obsevanja trajajo par minut. Včasih je treba zunaj počakati kakih 10 min. Dopoldan se zna zavleči tudi kako uro vse skupaj.
Prvič, ko ima pregled, pa nastavitev aparata, pa da zarišejo področje….pa se kar pripravi lahko traja več kot dve uri.
Samo obsevanje pri meni prve dni ni imelo nobenih stranskih učinkov, potem pa sem bila vedno bolj utrujena čez dan in nemirna in nervozna ponoči. Pri zadnjih petih me je pekla koža, srbela in imela čuden vonj.
Pri kemoterapijah je več različnih stranskih učinkov, ki so navadno prve tri dni po infuziji kar neprijeni( je pa to od človeka do človeka različno), potem pa se umirijo. Se pa stvari seštevajo in proti koncu zna biti vsakodnevna vožnja kar naporna, če si malo dlje iz Lj pa sploh.
Ja, možnost hospitalizacije obstaja. Meni so na začetku ponudili , vendar nisem sprejela, ker mi ni bilo hudega. Proti koncu obsevanj sem bila pa že kar izčrpana in mi je bilo žal, da se nisem dogovorila, da bi vsaj dneve po kemo ostajala v bolnišnici.
Vprašaj še zdravnika ko bosta tam in naj se dogovori kot ji bo odgovarjalo!
Želim vam čim manj težav in stranskih učinkov – Lp Beba!
Bodite pozorni na stranske učinke in če se bodo pojavili, se takoj posvetujte z njenim onkologom. Namreč obstaja cela vrsta zdravil, ki blažijo stranske učinke ali jih v celoti odpravljajo, zato ni vredno čakati in trpeti napr. slabosti ali glavobola ali kaj podobnega. Pomembno je, da skozi proces zdravljenja dobro sodelujete z njenim onkologom, se čim več posvetujete in bo vse precej lažje. Lepa beseda lepo mesto najde in bolj ko boste poučeni o vsem skupaj, lažje boste speljali zdravljenje.
Pri meni sem začutila stranske učinke RT po 10-ih obsevanjih, ko sem začela težko požirati kose hrane (RT mi je namreč skurila sluznico dela požiralnika). Ampak nekako 14 dni po končani radioterapiji so tudi stranski učinki izzveneli.
Vsekakor še enkrat svetujem sodelovanje z zdravnikom in dobra naveza bolnik – zdravnik- medicinsko osebje – svojci. Tako boste tudi lažje sproti iskali variante ali mamo voziti na RT ali jo hospitalizirati.
Lep pozdrav, Kristina
POZDRAVLJENA INNJA
Zdravila, kemoter. čeprav tabletno, ti napiše onkolog, ali ne?
Po recepte in zdravila moraš hoditi običajno na tri tedne. Takrat imaš tudi pregled krvi in posvet z zdravnikom. Ves čas si zapisuješ tudi stranske učinke, o katerih se potem posvetuješ in dobiš nasvete in pomoč, če jo potrebuješ. Prav tako dobiš telefonsko številko na katero lahko pokličeš v primeru težav. Tudi med obsevanji imaš nekaj terminov, ko se pogovarjaš z zdravnikom o stranskih učinkih. Če je kar koli narobe pa se lahko obrneš tudi na osebnega zdravnika.
Lepo da se zanimaš za vse, da boš mami v oporo! 🙂
Srečno!
BEBA