Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? obsevana hrana na letališču (4x rentgen)

obsevana hrana na letališču (4x rentgen)

Na letališčih je mož šel 4x skozi rentgene, v ročni prtljagi je imel nekaj kilogramov hrane (suho sadje in oreščki, Minerali in vitamini (prašek iz lekarne)). Te zadeve bo nujno potreboval na ladji, kje gre za 1 leto brez pavze. Zanima ga, če je to toliko obsevano sedaj škodljivo jesti.? Na ladji hrana ni nevem kaj, vodo prekuhajo morsko in odstranijo sol, ter jo pijejo, pravijo da v njej ni mineralov in vsega kot v navadni vodi, zato te dodatke potrebuje. Sadje in zelenjava so na ladji nikakvi, pa tudi je komaj kaj od tega. Prebava mu je nikakva. Zato potrebuje tudi te lešnike, mandlje, robide, suhe slive.. Ali obstaja kakšna strokovna oseba, ki bi jo lahko vprašala za mnenje glede tovrstnih sevanj (vem da seva že medoceanski let, in so tu še naravna sevanja, poleg tega pa ta na letališču. Je to ok za jest?

Res ni nobenega zdravnika, ki bi podal mnenje? En mesec je mimo in na ladji so skoraj lačni, hrana je za nič ampak vedno zmanjka vsega.

A ti nas resno hočeš prepričati, da tvoj mož zdaj čepi nekje na eni ladji sredi oceana, od koder eno leto ne bo mogel na obalo v trgovino, lačen je, zraven sebe ima eno potovalko oreškov in suhega sadja, pa jih ne upa jesti, dokler ne boš ti na enem anonimnem forumu dobila mnenja, da sevanje na letališču hrani ne škodi toliko, da bi ona škodila tvojemu možu?

@ rentgen hrane
Da se razumemo, da so tisti lešniki tudi obsevani, ki jih kupite v supermarketu, tako da je to na letališču še dodatno. Če enkrat menja letalo (preseda), se prtljaga 4 x dodatno obseva. Poleg tega se v lešnikovi lupini ipd., ker ne vsebuje vode, radikali ne morejo odreagirati, to se lahko dokaže z elektronsko spinresonanco (ESP).

Kolikor me dosežejo informacije, veljajo samo za hrano iz supermarketa (in konzervirano), da se uničujejo glivice in bakterije od 1-10 Gy na kg. Višji odmerki se uporabljajo za uničevanje glivic in bakterij, zelo velike odmerke potrebujejo za odpravo bakterijskih spor.
Ko pride hrana v organizem, naj bi ne bila več obremenjena. Ne vem, če je res tako. Baje, da za astronavte in za bolnike, ki imajo slab imunski sistem nudijo obsevano hrano v še višjih odmerkih, to je 10-50 KGy. Ta hrana se potem drzi 2 leti. Da se sevanje ne okusi, se hrana obseva zmrznjena in brezzračno zapakirana (vakum).

Varnost obsevanja je zelo sporna, vendar je v mnogih primerih tudi „nujna“; zgovarjajo se, da je tudi sicer v hrani mnogo drugih rakotvronih snovi, da od obsevanja še nihče ni dobil raka. Tu je res samo prva polovica stavka, druga je zlagana.

V Nemčiji je obsevanje hrane prepovedano (to ne zajema obsevanja na letališčih), v EU je v nekaterih državah še dovoljeno. Največkrat se uporablja za zaviranje poganjkov pri krompirju, čebuli, šalotki in česnu; uporalblja se tudi pri suhem sadju, zelenjavi, stročnicah, kozicah (garnele). Takšna hrana se lahko v Nemčiji prodaja, vendar mora biti to na embalaži označeno in za to mora biti tudi izjemno odobreno. Tak je zakon, če se vedno upošteva, ne vem. Vendar to že pove dovolj, da je v D prepovedano.
Nasprotno temu dovoli Svetovna zdravstvena organizacija neomejeno obsevanje piščancev, jagod, krompirja in papaje; za ribe, riž in čebulo pa omejeno. (staro poročilo).

Zanimivo je, da nekateri linki, ki sem si jih hranila o tej temi, ne obstojajo več.
lp

Oprostite, ampak že ideja, da bi letališki skenerji lahko škodovali hrani, vitaminom ipd. je absurdna… Razi kemični postopki med proizvodnjo in za podaljšanje roka trajanja, da npr. suho sadje ne splesni itd. so precej bolj problematični, samo se jim danes bolj težko izognemo. Sevanje letaliških skenerjev je še najmanjši problem. Hrana zaradi njih niti slučajno ne postane radioaktivna ali kaj takega. Dejansko, kot je napisala že Driva, so bili moževi oreščki, slive in ostalo mogoče rentgensko obsevani že prej, ker se pri proizvodnji hrane na tak način uničujejo razni patogeni… In to tako močno (običajno s 30.000 radi), kot če bi šla hrana 30 milijonkrat (!) čez letališki rentgen. Sevanje letališkega skenerja namreč znaša le okoli 1 milirad (1 tisočinko rada), kar je približno enako dnevni dozi zaradi naravnega sevanja v okolici.

In ja, medoceanski let prispeva nekaj več, samo vseeno ne toliko, da bi te moralo zaradi tega kaj posebej skrbeti.

New Report

Close