Obnova 150+ let stare hiše
Pozdravljeni!
V več kot 150 let stari kmečki hiši na Gorenjskem bi radi uredili stanovanje za tamlade v 1. nadstropju (postopoma).
Za začetek bi iz dveh manjših sob radi naredili eno večjo. Podrli bomo vmesno steno. Problem je v stropih/podih. Ker se je del prostora uporabljal za hrambo žita, so glodalci “pojedli” lesena tla. Pod/strop je lesen, napolnjen s peskom…
Kaj priporočate:
– namestitev novih lesenih tramov in ponovno lesen strop/pod (les je doma)
– ali betonski strop/pod?
Že omenjeni sobi bi sledila prenova kopalnice, selitev najine spalnice v pritličje (predelava pol veže), skratka kar nekaj dela nas čaka.
Ali kdo lahko priporoči kakšnega arhitekta ali gradbenika, ki se ukvarja z obnovo starih hiš?
Pa da ni predrag, saj smo s financami kar precej omejeni :))
Žlehtna,
v kolikor boste izvedli spremembo tudi na strehi, potrebujete “Gradbeno dovoljenje”. V kolikor samo spremeba v sobe za bivanje, lahko rešujete brez GD, a le če nimate ” res dobrih sosedov“.
Vsekakor, takole čez palec: najprej odstranite deske in preglejte tramove/nosino konstrukcijo; če je v redu, odstarnite pesek (predvidevam, da so predniki uporabili “leš”), in ga nadomestite z toplotno izolacijo (steklena volna); nosilna konstrukcija se mora (naj bi se ) poravnati; vgradite filc ali gumo (preprečitev prenosa zvoka na nosilno konstrukcijo) ; 2 x OSB plošče križno položene; zaključni sloj.
Tlak, pred izdelavo, preverite kakpo se vam izzide v kopalnici; predlagam, da je za kakšen “cm” nižji in da izdelate talni sifon; predelne stene montažne GK plošče (dva sloja) ter vgrajena toplotna izolacije Tervol – dušenje zvoka med prostori.
Nič nisi napisala kako je z vsemi potrebnimi razvodi : ogrevanje (radijatorsko / talno), KCM fekalije; kuhinja; elektro instalacije; CTV,……
Kolikšna je višina prostorov? Parapeti oken in vrat? Tako notranje kot stavbno pohištvo? Kolenčni zid? Dimnik?
Ali je stena , ki jio hočeš porušiti nosilna? Je nanjo oprta streha?…
LP
Najprej samo pripomba. Žleht sem samo občasno, kadar mi kdo stopi na žulj :)))
Hvala za začetne informacije. Veliko nam pomeni že to, kako začeti. Ker je naša dosedanja gradnja obsegala samo prenovo kuhinje in polaganje ploščic v polovici veže in špajzi, niti ne poznam vseh izrazov, ki so omenjeni v tvojem sporočilu.
Kaj je parapet?
Kaj je CTV?
Kaj so GK plošče?
Nekaj dejstev:
– hiša je brez temeljev,
– centralne še nimamo (razmišljamo o centralni na drva, ki so doma),
– kopalnica za trenutno 15 cm dvignjena, tako da ne bo problema poglobit prostora,
– stena, ki se bo rušila, ni nosilna,
– kamin z dimnikom je v manjši sobi, ki se bo s porušitvijo povečala (tudi kamin bo treba zamenjat),
– pol veže, kamor nameravamo preseliti najino spalnico, je nad kletjo. samo klet je vkopana v zemljo in ima lesen strop. Razmišljamo o tem, da bi ta lesen strop nadomestili z betonom (ali bi ga bilo smiselno samo popraviti/zamenjati). vežo pregradimo in vgradimo novo okno (trenutno okno je enoslojno).
Ok, enkrat bo treba zamenjat tudi streho (oblika in mere ostanejo) in okna. Ker pa je to ogromna investicija, saj so mere hiše 18 x 9 m, oken pa je cca 25, pride to na vrsto kasneje.
Že vnaprej hvala za še kakšen nasvet.
Žlehtna, -:))), , ja se strinjam, z temle tvojim nickom!!
-parapet : zid do AB plošče do pod okna ali pod kapno lego ali pod strešnim oknom,…..(http://www.podsvojostreho.net/vsebina/node/1201)
-CTV : kabelska televija, internet,……telefon
-GK plošče : gips kartonske plošče (po domače gips plošče – http://atraktiv.si/prodajni_program/suha_gradnja/mavcne_plosce/274/mavcna_plosca_knauf_gkb_12_5mm_cena_za_m2/)
Malce poglej priloge.
Ja, bo potrebno do projektanta stopiti in izdelati rar primeren prijekt, da boste po segmentih adaptirali hišo. Predvsem na detalje bodi pozorna!!
LP
Hvala, se strinjam z izdelavo projekta.
V bistvu mi je šlo boj za mnenje, ali obdržat leseno izvedbo ali delati z betonom. In izolacija… predvsem v starih hišah (skoraj metrski zidovi) – je smiselna ali ne (da ne bi v hišo dobili plesni in vlage).
Pa poslikat trenutno situacijo za prihodnje rodove :))
Kolikokrat smo že obujali spomine, kako je bilo prej, pa nobene slike. Nekje se spremeni trasa ceste, drugje posekajo gozd in na tem mestu zraste naselje novih hiš, eni naredijo vikend na parceli z najlepšim razgledom, drugi porušijo star kozolec. Takšne stvari je vredno dokumentirat.
Žlehtna,
predvsem je bolje izdelati lažji strop= suhomontažni; s tem nimaš veliko packarije v spodnjih prosotrih in je hitra izdelava.
Kakor koli že, kar takole na pamet je težko kaj bolj primernega svetovati. Se pa strinjaš, da bo potreben projekt!!
Pa še malce po domače: imaš koga , ki ima kolikotoliko znanja kako obrnit tram, fosne, deske, izdelati utore, uporabiti lesne zveze, štemarco za izdelat ležišče,….
pri nekaj prijateljih smo se sami lotili podobnih zadev, v lastni režiji. Tako izvedena dela tudi vzamejo določen čas; ni tako na hitro kot kakšna izurjena ekipa. Drži, sem pa detajle razložil in odbelali smom jih skupaj in tudi finančno ovrednotili koliko pride material. Kaj je potrebno narediti; se izseliti/prenočiti kar nekajkrat pri starših;…. SE Vleče v tem pogledu.
Takole “Žlehtna” malce za razmislek in korajžo za začetek!!
lp