Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Občutek cmoka v grlu

Občutek cmoka v grlu

Pozdravljeni,

Tudi sama se srečujem s težavami kot APTP, pa bom opisala moje izkušnje. Pri meni gre za tiščanje za prsnico in /ali cmok v grlu. Težave se ponavljajo že kakšnih 8 let, enkrat več, enkrat manj. Posebno hudo je bilo v jeseni 2011. Takrat sem opravila tudi dihalni test z rezulatatom 3,64, vendar mi je bilo rečeno, da to ni pozitivno. Dva meseca sem jemala Emozul, posebnih izboljšanj ni bilo. Obiskala sem zdravnika homeopata in dobila globule (žal se imena ne spomnim, bila pa je tudi potenca večja, kot se lahko kupi v prosti prodaji), ki so me rešila teh problemov v nekaj dneh, kar je trajalo do enega tedna nazaj, ko so spet začele moje težave. Tudi sama opažam, da ne morem ugotoviti vpliva hrane na pritisk v prsih in cmok v grlu. Včasih se se s tem enostavno zbudim ali pa se mi pojavi po prvem požirku vode. Sedaj sem začela z Nolpazzo in po dveh dneh je bilo boljše, vendar sem jo jemala samo 5 dni. Danes se mi je tiščanje ponovilo, zato bom nadaljevala z Nolpazzo še za teden ali dva. V kolikor bom ugotovila, da se mi to tiščanje ponavlja, bom spet obiskala homeopata.

To je moja izkušnja, morebiti bo komu pomagala.

Spoštovani!

Veseli me, da si znate pri funkcionalnih težavah pomagati sami. Če bi bruhala, bi vas bolelo pri požiranju ali bi opazila črno blato, je potrebna diagnostika, in sicer gastroskopija.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni,
tudi jaz imam občutek cmoka v grlu, ki se pojavi takoj zjutraj, ko vstanem, če pa nekaj spijem ali pojem pa imam takoj občutek kot da mi je del hrane ostal tik nad želodcem. Jem majhne obroke, pijem v majhnih požirkih, pa težava še vedno ostaja. Najhuje je popodne, proti večeru pa se nakako umiri.
Jemljem zdravilo Ortanol, ki pa teh težav ne odpravi, le pekoče bolečine v požiralniku ni.
Moti me, ker se mi stalno nekaj nabira v grlu in se moram ves čas odkašljevati.
Občutek tiščanja pa se še poveča ob fizičnem naporu, npr. nordijska hoja ali že če nesem vrečko iz trgovine, če je malo težja.

Zanima me ali obstajajo kakšne vaje za lajšanje teh težav.

Hvala za vaš odgovor in lep dan,
Andreja

Spoštovani!

Posebnih vaj ni. Cmok je posledica hiatalne hernije, ki se je ne pozdravi z zdravili, ker gre večinoma za anatomsko strukturo. Z zdravili se odpravi težave zaradi hernije. Če sp hude, se hernijo tudi operira. Poseg se imenuje endoskopska fundoplikacija.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni!

Pred tednom dni sem se zbudila z zatrdlino na levi strani vratu pod čeljustjo..na otip me je zatrdlina bolela..v parih dneh je pojenjala vendar, če pritisnem na mesto kjer je bila jo še vedno rahlo čutim. Sedaj pa se je pojavil še občutek cmoka v grlu. Stara sem 25 let.

Spoštovani!

Taka zatrdlina je lahko bezgavka, slinavka, ščitnica itd. Če ne izgine v 2-3 tednih, obiščite svojega osebnega zdravnika.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani !

Zadnje 3 dni se mi pojavlja cmok v grlu, ki je prisoten čez cel dan. Neprijeten občutek je predvsem pri požiranju in pitju. Opazila sm da so se mi pojavile tudi majhne rdeče, malo nabrekle lise. Po hranjenju in pitju mi je slabo in se mi spahuje. Kaj bi to lahko bilo? Ali si lahko s čim olajšam simptome ? Drugače se že 8mesecev bojujem z gastritisom, ki se mi nikakor ne pozdravi. Vendar mi je bilo do zdaj samo slabo po hrani, drugih simptomov pa nisem imela.Tudi “zgaga” me ne peče. Na gastroskopiji sem bila lani, novembra. Vse ostalo v redu, edino vneta sluznica želodca. Trenutno jemlem Nolpazo.

Hvala za Vaš odgovor !

Lp, Anja

Spoštovani!

Cmok v grlu je lahko posledica GERB-a. Bolezen se zdravi z zdravili, ki jih jemljete, to je Nolpaza. Pri akutni okužbi pa ne pomagajo, tako da gre lahko za kaj drugega. Če v par dneh ne mine, obiščite zdravnika.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni!

Star sem 17 let in imam probleme z želodcem že od februarja. Sprva nisem imel apetita, hude slabost, potem sem se slabo počutil po obrokih, potem sem se slabo počutil če nič nisem jedel, potem me je peklo v grlu in se mi vseskozi spahovalo.

Zdravnik mi je predpisoval emozul, ki sem ga jedel 2 meseca. Prejšnji teden pa so mi na testiranju bakterije hp po blatu ugotovili da je prisotna.

Zanima me, ali je dejstvo da imam bakterijo že od takrat, saj se vseskozi od februarja počutim slabo, zdravje mi je nihalo oz. se je bakterija razvila iz česa drugega?

Zanima me kakšne posledice mi je lahko naredila bakterija in taka količina zaužitih tablet?

Dobil sem antibiotika fromilid 500mg in hiconcil 500mg, ter zaviralec emozul 40mg.
Tablete bom jemal 1 teden torej še 2 dni, potem pa še 10 dni emozul 20mg zjutraj in zvečer.
Počutim se slabše kot prej ko nisem začel z zdravljenjem.
Zanima me kolikšna možnost je, da ne pozdravim bakterije po teh tabletah in kaj potem če jo ne ozdravim.

Ali bo moj želodec sploh še kdaj zmožen prenesti kozarec gazirane pijače, ali kakšno mastno jed in kakšna je možnost, da ko pozdravim bakterijo bodo težave še vedno pristone.

Hvala za odgovore.

Tilen

zdravo

mene pa zanima kaj mi je da mi je čez cel dan rahlo slabo, sploh nimam apetita, velikokrat se mi spahuje in imam občutek cmoka v grlu.

Spoštovani Tilen!

Bakterijo HP se nalezemo, povzroča gastritis, tako akutni kot kronični. Velja kot potencialni kancerogen, zato se jo tudi eradicira. Možno je, da se med jemanjem antibiotikov počutje prehodno poslabša, sigurno pa se bo po končanem zdravljenju v nekaj tednih stanje popravilo. Mora se popeaviti do te mere, da vam naštete stvari ne bi smele škoditi, čeprav ne sodijo v zdravo prehrano.

Spoštovani !

Na vprašanje Kikio pa tole: to so znaki GERB-a in gastritisa. Lahko je vzrok okužba s HP, drugimi mikroorganizmi ali postedica stresa, načina življenja, neznanih vzrokov. Urea dihalni test je zanesljivejši od drugih testov za dokaz HP, le zdravil še ne smete jemati, ker bo potem test lažno pozitiven ali negativen.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

živijo!

meni se je pred kratkim naredil cmok v grlu. prav bi mi prišel nasvet.
ali je to le psiha?
kako naj si pomagam?

obisk zdravnika?
POMOČ!

hvala…..
ani <3

Spoštovani!

Da se bomo razumeli: s tem izrazom opisujemo občutek, da je neka ovira v žrelu, kot cmok, ki ga je treba stalno požirati, pa ne izgine. Zanj je lahko več vzrokov, tudi odpravljivih z zdravljenjem. Izključiti je potrebno povečano ščitnico, bolezni v žrelu in grlu, vnetje požiralnika. Če cmok traja par tednov, svetujem, da obiščete zdravnika.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni

jaz pa niti ne vem kam točno na forumu naj pišem
in sicer v grlu že eno leto čutim kot da bi imela na desni strani grla vneto- torej notri
je nekakšna sluz jaz goltam z jezikom nekako poskušam stanje v grlu normalizirat-
torej nekaj ni vredu.. Potem se zgodi da včasih tega sšploh nimam (ali pa se ne spomnim) čez čas
se pojavi enako.. In vedno na desni strani grla- kot taka bela sluz ko si prehlajen mora biti-
ne vem kaj je narobe. Trebuh me ne boli.. Imam pa že dolgo bele fleke čez cel trebuh, razbarvano kožo, sem bila že pri dermatologu pa so kandido ter plesen zanikali.. Možno da je kaj povezano?
Tudi to razbarvano kožo bi rada ozdravila a je stvar trdovratna in niti ne vem za kaj gre..

To glede grla me res zanima kaj je- je mar ščitnica, gastronomski problem?
Kako naj grlo pregledam?

Lep pozdrav!

Spoštovani!

Mislim, da obe zadevi nista povezani.
Na koži je lahko pitiriaza, kar se zdravi z zdravili, ki jih predpiše osebni zdravnik. Lahko bi šlo tudi za izgubo pigmenta, ti vitiligo, kar bi vam dermatolog povedal. To je prirojena bolezen, za katero pravega zdravila ne poznamo. Potrebna je zelo skrbna zaščita pred soncem, po možnosti tudi izogibanje sončenju.
Tudi žrelo najprej pregleda osebni zdravnik, enako velja za iskanje vzroka. Če se tako dolgo težave vlečejo, le pojdite na pregled.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni,
že več kot leto imam težave kot cmok v grlu,ponoči,kadar se uležem me skozi nekaj draži,kašljam kar naprej.Sprva sem pila zdravila za kašelj,bila sem tudi pri ORL.Naredili so mi ct glave,vzeli bris žrela,vendar je bilo vse ok.potem so mi svetovali grgrat žajbelj ,islandski lišaj,vedno isto.Potem sem šla spet na ORL,so rekli,da je mogoče želodčna kislina oz.refluks,pila sem 6 mesecev NEXIUM,ma še vedno nič ne spim,kr naprej kašljam.Kar pojem npr,kos prepečenca,kostanj,kaj suhega, me draži kašljam za se zadušit.
Bila sem tudi na Gastroskopiji ,vendar je bilo ok,nimam preveč kisline,
Ali mi lahko svetujete kaj naj sploh naredim,ker mi vse to že pošteno preseda in tudi drugi člani trpijo zaradi tega.Občutek kakor,da imam nekaj v grlu.
hvala in lep pozdrav Barbara

Spoštovani!

Poleg GERB-a je potrebno izključiti še astmo kot vzrok za trdovraten kašelj. Lahko je GERB, ki pa se ni povsem umiril na terapijo, če je odmerek prenizek. Seveda je še nekaj vzrokov za kašelj, ki jih mora zdravnik tudi izključiti. To so vse vrste infektov, malignomov, vnetja, zdravila itd.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni, pišem saj imam tudi jaz občutek cmoka v grlu, na čase me mlce duši oz. težje diham… Pišem pa zato, ker ne občutim nobenih bolečin v požiralniku, zato se nekako nisem našla v nobenem od do sedaj zastavljenih vprašanj. Zanima me ali naj obiščem zdravnika (občutek je zelo nadležen, težko zaspim…) ali mi lahko predlagate kaj kar dobim v lekarni brez recepta oz. probam doma preden se odločim za obisk zdravnika?
Naj še dodam da sem bila v začtku decembra na krvnih priskavah zaradi ščitnice in je bilo vse v mejah normale, vendar se takrat ta cmok še ni pojavil. + probala sem z grgranjem sode bikarbone in je za kakih 15sk pomagalo potem pa spet isto…

Najlepša hvala za odgovor in lp!

Pozdravljeni

Tezava je lahko povezana z refluksno boleznijo, pogosto pa je psihosomatska. Svetujem vam, da obiscete zdravnika ki vam bo predpisal 14 dnevno terapijo z zdravilom, ki zmanjsuje izlocanje kisline v zelodcu v dvojnem odmerku.

Lp

Jurij Bednarik, dr.med. Spec. Internist
Klinika Pacient

____ Jurij Bednarik, dr. med. spec. internist Klinika Pacient Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8

Zdravo

Imam že dvoletne težave občutka cmoka v grlu, ki je zelo moteč skozi cel dan, zavira me pri dihanju, sili na bruhanje, hrana se mi hitro zagnusi, veliko pljuvam in nenehno razmišljam o tem, utrujenost od težkega požiranja…
Jemala sem ultop, emozul, nolpaze in zdaj acipan po mesece, pa pri nobenemu nisem čutila razlike, ORL rezultati nič osebnega, gastroskopija je pokazala refluks, vendar nimam problemov z zgago in ne čutim vračanja z želodca, sedaj grem h fonetiatru za sproščanje mišic v grlu. Pod stresom nisem več.

Zanima me, če imate še vi kakšno rešitev, ki ni navedena in je možna?
Kaj storiti v primeru da je že tako moteče, pa nič ne pomaga ( obupujem )
Je lahko povezava tudi z negastro povezanimi situacijami, ščitnica?

Hvala vnaprej!

New Report

Close