NUJNO: Težave s splavom
Pozdravljeni,
ZM 8.9., 23.10. potrjena nosečnost pri ginekologinji, kljub vstavljenemu materničnemu vložku. Nosečnosti nisem želela obdržati, prav tako je bila GV prazna, velika 9 mm, b-hcg 3732. Gin. mi ni želela izdati napotnice za splav, saj naj to ne bi bilo mogoče, če plod ni viden. Naročila me je ponovno za 26.10., ko je UZ pokazal, da se je GV sploščila, ploda še vedno ni bilo, b-hcg je narasel na 5570. Napotnice mi še vedno ni hotela izdati, ponovno sem dobila datum pregleda 7.11.. Dosegla sem le, da mi je odstranila IUD, ki je bil cervikalno. Dala mi je zdr. potrdilo za primer krvavitve v času praznikov in njenega dopusta, kjer pa je navedla, da želim a.a. ?!
1.11. je prišlo do krvavitve, GV se je izločila. Ker je bila krvavitev obvladljiva, nisem šla na urgenco, počakala sem na že predviden pregled, kjer sem dobila napotnico za pregled na sekundarni ravni, b-hcg je bil 14096.
V petek, 10.11. sem imela pregled, kjer sem prosila, da se splav dokonča s tabletkami, kljub sicer svetovanem kirurškem splavu. B-hcg 15013.
V soboto zjutraj sem vzela tabletko Myfegyne, ob 18h sem imela “2. del” splava.
Trenutno se nahajam v bolnišnici, kjer sem zjutraj prejela 2 tabl. v nožnico in nato še skupno 3 Topogyne (na vsake 3 ure). V tem času se ni pojavila ne močnejša krvavitev in ne krči, kot da od zjutraj ne bi prejela ničesar. Kako je to možno, saj je bil ta splav sprožen že 2* in bi ga bilo potrebno samo zaključiti? Zjutraj je bila izmerjena vrednost b-hcg 3406 (padla za skoraj 80%).
Peav tako me zanima vaše strokovno mnenje o poteku dosedanje obravnave.
Prosim še za mnenje, kako nadaljevati, če splav z zdravili ne bo uspešen oz. sploh ne sprožen? Se lahko “vajo” ponovi ali priporočate čiščenje z abrazijo?
Zanima me, ali lahko ta postopek nadaljujem v drugi bolnišnici in ali za to potrebujem novo napotnico. Imam namreč pomisleke glede strokovnosti obravnave in bi želela jutri zjutraj tukajšnjo bolnišnico zapustiti.
Lepo prosim za čimprejšnje odgovore. In se opravičujem za dolžino posta 🙂
Hvala
Spoštovani,
vaša obravnava ni bila ustrezna vsaj na začetku, ko je bila ugotovljena in v maternici potrjena nosečnost ob materničnem vložku. Obstajajo seveda tudi ženske, ki sprejmejo tveganje in celo donosijo takšno nosečnost, ki pa je polna tveganj, zato ginekolog ob namigu, da pacientka želi prekinitev, ne sme niti pomisliti na kaj drugega. Poleg tega ni res, da se nosečosti ne da ali ne bi smelo prekinjati, če se ne vidi ploda! Ni optimalno prekinjati nosečnosti, ki se je ne vidi v maternici, Vidljivost ploda pa pri tem ni bistvena. Bistveno je le, da je nosečnost v maternici. Torej bi vas morala že vaša osebna ginekologija poslati naprej prvi hip, ko ste izrazili to željo po UPN. V bolnišnici trenutno obravnava ni problematična. Tako pač poteka splav s pomočjo farmacevtskega sredstva. Lažje bi bilo odstranit vložek in opraviti endometrijsko aspiracijo, a te žal skoraj nikjer več ne delajo, morda celo niti ne obvladajo, čeprav gre za zelo preprosto poseg z zelo malo zapleti. Kako dolgo se bo nosečnost izločala, je težko napovedati ampak tako velik padec beta hCG kaže na to, da nosečnost propada in da se bo izločila sama. Lahko pa traja tudi 3 do 4 tedne.
Se strinjam in moj odgovor lahko uporabite tudi kot pomoč pri pritožbi. Predlagam, da o svojem doživetju obvestite tudi varuha pacientovih pravic, kjer boste dobili tudi dodatno pomoč in morda tudi navodila.
Spoštovani,
najlepša hvala, pritožbo sem naslovila na direktorico ZD in območnega varuha pacientovih pravic.
Obenem bi se vam rada zahvalila tudi za dolgoletno delo na tem forumu (v tej zgodbi, ki se je vlekla 3 tedne, so mi prav prišli tudi nekateri vaši odgovori drugim ženskam iz preteklosti) in upam, da boste s tem delom še dolgo nadaljevali. Vse pohvale – tako po strokovni kot tudi človeški plati.
Prosim le, če iz mojega gornjega posta izbrišete e-mail, da čez čas ne bom imela poln nabiralnik spam-a. Hvala
Lep pozdrav,
Vesna
žal ni šlo drugače kot da zbrišem celoten post. 🙁
Imela bi še dve tehnični vprašanji:
1) Kako komentirate prakso, da se mizoprostol v nožnico vstavlja s pomočjo spekuluma in nekega daljšega jeklenega orodja (neke vrste prijemalka, podobne oblike kot škarje)? Ker sem splav z zdravili v preteklosti že imela, vem, da so mi tablete takrat vstavljali s prsti. Kot laik lahko navedem samo še to razliko v postopku – poleg tega, da je tokrat, pri že 2 x sproženem splavu, učinek tablet POVSEM izostal (nobenih krčev ali močnejše krvavitve pri 2 tbl. v nožnico, 3 bukalno), v preteklosti pa bil uspešen in relativno hitro zaključen, brez zapletov in potrebe po dodatnih tabletah (samo 4 v nožnico).
2) Ali bi 2 tbl. progesterona v nožnici (npr. Utrogestan 200 mg) lahko izničili učinek 3 tbl. Topogyne 400 mcg bukalno? Pri tem zdravilu namreč v navodilih eksplicitno piše: “Kapsulo zdravila Utrogestan je treba vstaviti globoko v nožnico.” V opisu mehanizma delovanja pa: “… ohranjanje mirovanja maternice z omejevanjem nastajanja stimulativnih prostaglandinov, odgovornih za krčenje maternice“. Vir: http://www.cbz.si/zzzs/pao/bazazdr2.nsf/o/7977B1C08330F2F8C12584380083B697/$File/s-028013.pdf
Opis zdravila Topogyne pa pravi: “Tablete zdravila Topogyne vsebujejo mizoprostol, ki je podoben kemični snovi, imenovani “prostaglandin”, ki jo vaše telo naravno proizvaja.”
Hvala za odgovor.
Lp,
Spoštovani,
tehnično je vseeno kako se zdravilo, ki je namenjeno za vaginalno uporabo, vstavi v nožnico. Uspeh ali neuspeh ni povezan z načinom vstavitve.
Ne razumem pa vprašanja, ki zadeva kombinacjo Utrogestana in topogyna. Ta kombinacija se nikoli ne uporablja in ne razumem, po kakšni logiki bi kdo uporabljal kombinacijo.
Iščem (racionalno in logično) razlago za neuspešno dokončanje splava z zdravili in popolno odsotnost učinkov zdravila Topogyne. Ker ne gre za metodo, ki bi bila uspešna v 50%, da bi lahko rekla “če rata, rata”, prav tako očitno ne sodim med tiste, kjer zdravilo ne bi prijelo (saj je bil splav na ta način uspešen in takrat tudi sprožen z zdravili). Zdajšnja izkušnja pa je bila, kot da v bolnišnici ne bi prejela ničesar. Po drugi strani pa mi je pred tem Myfegyne (ponovno) sprožil splav (kar naj bi se sicer dogajalo v redkih primerih, tu pa domnevam, da je šlo lažje, saj sem 1.11. imela že spontani splav in je bil splav že “v teku”), v preteklosti pa po tej tableti nisem čutila nobenega učinka in se je splav začel šele v bolnišnici.
Skratka, malce mi je čudno, da 5 tablet mizoprostola ni bilo dovolj za dokončanje splava (4 pa so bile dovolj za splav “from scratch”) in da tudi ni bilo nobenih učinkov – ne močnejše krvavitve ne krčev.
Če mi lahko ponudite kakšno drugo razlago (poleg domneve, da sem prejela nekaj, kar naj bi izničilo učinek Topogyna, torej preprečevalo krče namesto, da bi jih sprožalo), bom zelo vesela.
Razlog za mojo domnevo je ocena, da so želeli vseeno izvesti kirurški poseg z odvzemom vzorca za histološko preiskavo, ki mi je bil tudi svetovan, a na napačni osnovi – moja ginekologinja je namreč pred prvim pregledom na sekundarni ravni (petek, 10.11.) posredovala napačne podatke beta-hCG (brez decimalnih vejic, zato so bile vrednosti 100x oz. 10x višje od dejanskih (373226 namesto 3732,26, 55707 namesto 5570,7), zato je bil postavljen sum na trofoblastno bolezen in odsvetovan splav z zdravili, vendar so mi Mifegyne na mojo željo vseeno izdali. Sem se pa strinjala s čiščenjem, v kolikor bi v maternici po splavu s tabletami še kaj ostalo (mi je bilo ok, če po splavu z zdravili ne bo ostalo nič oz. bo čim manj za odstraniti).
V ponedeljek (13.11.) sem jih o tej napaki ponovno obvestila (omenila sem tudi že pri 1. pregledu, vendar so ali preslišali ali pač ignorirali). Če so v petek torej še obstajali strokovni zadržki za splav z zdravili, jih v ponedeljek ni več bilo oz. sta bili ti dve opciji enakovredni. Ali se motim?
Na srečo je Mifegyne 11.11. opravil večji del dela, ni pa bil dovolj, da bi se vse tkivo odstranilo iz maternice. 14.11. so mi potem opravili abrazijo (brez zapletov) in odvzeli vzorec. Vseeno pa ostaja neprijeten občutek, da so ta splav z zdravili izigrali.
Hvala za vaš komentar.
Spoštovani,
mislim, da vam s te, oddaljene pozicije pri “raziskovanju”, kaj je šlo narobe in zakaj, ne morem pomagati. Kar sem lahko z analitičnega zornega kota povedal, sem, ostalo boste morali, če se tako odločite, žal raziskati sami oziroma preko ustreznih teles znotraj in/ali zunaj organizacije, kjer so vas obravnavali.
Hvala za čas, ki ste si ga vzeli, in odgovore.
Vem, da tu nimam nič oprijemljivega (dvomim, da je še kaj sledov ostalo v telesu, papirji pa zagotovo “štimajo”). Z gotovostjo vem le za 3 tablete, prejete na oddelku, ker imam tudi pretisni omot. Za dve tableti, vstavljeni v nožnico, pa bo zame vedno obstajal sum, da postopek ni bil izpeljan, kot bi bilo treba.
Pravice in pravila stroke na papirju so eno, ko se dejansko znajdeš v taki situaciji, vidiš, da je praksa velikokrat precej drugačna in (vsaj pri splavu) pasivna agresivnost medicinskega osebja pogosto zasenči njihovo strokovnost (samo v tem primeru: zavlačevanje z izdajo napotnice za splav z nestrokovno in zavajajočo utemeljitvijo ter pošiljanjem na nepotrebne preiskave, malomarnost in posredovanje netočnih podatkov; pri prejšnjem splavu (v drugi bolnišnici), mi sestra ni želela dati protibolečinske tablete, ker da mora to odobriti zdravnica … no, ta je prišla čez 3h, ko je bilo že vsega konec … ipd.).
Dvomim, da sem edina s takimi izkušnjami; verjamem pa, da si marsikatera ženska zaradi močne stigme ne upa spregovoriti in se izpostavljati. Sama menim, da je to nujno, sicer bo dostopnost splava čedalje bolj otežena. Res si ne želim, da bi se nekega dne zbudila na Poljskem ali v kakšni podobno „retardirani“ državi, kar zadeva pravico do prekinitve neželene nosečnosti. Zato sem se tudi odločila podati pritožbo zoper nestrokovno ravnanje izbrane ginekologinje. Dotične bolnišnice, vsaj kar se tiče ginekološkega oddelka, pa se bom v bodoče ognila. Sploh, ker imam v radiju 60 km na voljo še drugi dve.
Želim vam vse dobro,
Vesna
se strinjam
Ponovno pozdravljeni,
sporočam, da je pritožbeni postopek še vedno v teku, sredi maja je bil pripravljalni narok in zdaj me čaka senatna obravnava.
Tudi komisija ISN je pritrdila, da bi mi ginekologinja lahko izdala napotnico za splav na mojo željo prej kot je (= šele po spontanem splavu) in po pregledu dokumentacije ni našla/navedla nobenega razloga za odlašanje. Se je pa ginekologinja v svojem zagovoru obesila na sum na IMN in celo podvomila v GV – ta je kar naenkrat postala “okroglasta tekočinska tvorba” ki bi bila lahko karkoli (okrog vrečke je dobro viden beli rob). Nič od tega ni podprto z dokumentacijo (dosledno uporablja kratico GV v kartonu, na zdr. potrdilu, na napotnici), ki jo je sama vodila, v zdr. kartonu celo tudi ni zavedla moje želje/odločitve, da prekinem neželeno nosečnost. Ker bi iz tega izhaja obveznost izdaje napotnice.
V času ustne obravnave je celo oporekala, da bi bila nosečnost potrjena (GV na UZ in beta-hCG nista dovolj?), čeprav je iz izpisa iz ZVEM aplikacije razvidno, da je 2x (23.10. in 26.10.) zavedena šifra Z321 Potrjena nosečnost, potem pa od 7.11. dalje O029 Nenormalna tvorba zanositve, neopredeljena.
V vmesnem času sem prejela tudi na novo spisano klinično pot in me zanima: ali to, da v GV ni bilo ploda oz. vsaj RM ustreza definiciji “nepotrjene intrauterine nosečnosti” (NIN). Razumem, da to ni bila t.i. vitalna nosečnost (perspektivna nosečnost), ampak ali ustreza tudi zgornji definiciji? Ali je to, da je bila GV v maternici že dovolj, da se šteje za intrauterino nosečnost? To sprašujem, ker je NIN (in sum na IMN) navedena kot absolutna kontraindikacija za splav s tabletami. Meni so sicer tak splav opravili (ampak z zapletom, zaradi katerega je bila potrebna še abrazija). Ker sem hotela opraviti splav z zdravili, ona pa mi je z zavlačevanjem postopka to onemogočila, me zanima, ali ima v tem delu kaj oprijemljivega. (Mislim sicer, da ne, saj je zdr. karton – vključno s slikami iz UZ – pregledala tudi komisija ISN in bi zagotovo izpostavila, če bi obstajala takšna “absolutna kontraindikacija”).
Hvala za odgovor/komentar.
*
Še update glede bolnišnice: po zaključeni obravnavi sem zaprosila za celotno dokumentacijo, dobila samo del (približno polovico dokumentov). Obrazec, kjer se vpisuje postopek, je že predizpolnjen in je ime zdravila že vpisano, zdravnik/sestra vpisuje le datum in čas administracije. To je pomembno, ker imam utemeljen sum, da so mi (v nožnico) podtaknili nekaj drugega. Glede svoje obravnave lahko še dodam (zgoraj nisem navajala vsega), da po 5-ih tabletah – domnevno – mizoprostola, krčev ni bilo, krvavitev pa se je praktično ustavila in se znova okrepila šele naslednji dan okrog 12. ure (abrazijo sem imela med 13:50 in 14:15). Ginekolog na UZ naslednje jutro se ni niti potrudil pojasniti tega “kontraučinka” tablet (zaustavitev krvavitve, namesto da bi sprožile krvavitev) – dobila sem le (pokroviteljski) nasmešek in pogled v tla.
V tem delu sem se zato odločila za drugačen pristop in svojo izkušnjo takoj po novem letu delila preko google maps komentarja dotične bolnišnice (do srede marca 5.000+ ogledov mnenja, do sredine julija 20.000+; v kraju, ki ima dobrih 11.000 prebivalcev). Uradnega postopka, zaradi odsotnosti pisnih dokazov, nisem sprožila, lahko pa povem, da je bilo v začetku leta zamenjano kompletno vodstvo ginekološko-porodniškega oddelka. Ali bodo zaradi tega ženske deležne boljše – bolj kakovostne in strokovne – obravnave ne morem reči; jaz sem z njimi zaključila – to čutim kot etično dolžnost do sebe. Lahko pa povem še to, da obstaja utemeljeni sum, da je šlo za sistematični “feler” pri izvedbi splava s tabletami v tej bolnišnici: namreč, sestra z večletnimi izkušnjami v ginekološki sprejemni ambulanti nikakor ni mogla dojeti, da ženska, ki je že imela 2 splava s tabletami, ni imela nobenega kirurškega posega na rodilih?! Kot da je to samoumevno; sem morala 2x potrditi, da ne. Če je vodstvo bolnišnice pregledalo statistiko, koliko splavov s tabletami se je končalo z abrazijo, sem prepričana, da je ta odstotek bistveno presegal slovensko in/ali evropsko povprečje.
*
Se opravičujem za dolg post, napisala sem ga predvsem zato, da opogumim tudi druge ženske v podobni situaciji – da se borijo za svoje pravice, si beležijo pomembne dogodke in informacije, ker jim lahko kasneje, v retrospektivi, pridejo zelo prav.
Lep pozdrav,
Čim se v maternici vidi jasna gestacijska vrečka, potem je to po definiciji intrauterina nosečnost. Le v primeru, da so prisotni tipični znaki in simptomi ekstrauterine nosečnosdti (izvenmaternične) ob taki sliki, moramo strokovno pomisliti tudi na možnost “heterotopne nosečenosti”, kar pomeni dvojna nosečnost, pri čemer je ena v maternici, druga pa izven maternice. Kar tako, brez klinike, ob prisotni GV v maternici ni primerno “relativizirati” in zapletati situacije s teoretičnimi možnostmi, če za to ni osnove. Prisotnost ali odsotnost srčnega utripa pri tem ne igra nobene vloge.
Pozdravljeni,
hvala za hiter odgovor. Imam pa še dve (upam, da zadnji ;)) vprašanji, ki se nanašata na sum na IMN in na šifre MKB. Preko portala ZVEM imam za 23. in 26.10. vnešeno šifro Z32.1 (potrjena nosečnost), 1.11. je bil spontani splav, 7.11. sem prejela napotnico in od takrat dalje je šifra O02.9 (nenornalna tvorba nosečnosti, neopredeljena). Ginekologinja svojo obravnavo (neizdajo napotnice na mojo zahtevo) upravičuje s sumom na IMN, ob tem pa pri izdaji napotnice ni navedla, da sem zanosila ob IUD (prav to pa naj bi bil razlog za njen sum).
Komisija ISN pritrjuje, da je to res opustila, a se hkrati sklicuje na MKB šifro O029 v kartonu. V kartonu se šifre nekoliko razlikujejo: 23.10. Z32.0, nato sta za 26.10. vpisani obe šifri Z32.0 in O02.9, od 7.11. dalje le O02.9 (in O04.9).
1.Zanima, me ali je ta soobstoj šifer – za 26.10.: Z32.0 in O02.9 – v takih primerih običajen, ko gre za sum na IMN. In, ali ne bi bilo potem bolj smiselno, da bi bila tudi v ZVEM že 26.10. vnesena šifra O02.9 – če bi tak sum takrat dejansko že ostajal (in je možno za vsako obravnavo vnesti samo eno šifro – domnevam, da je tako).
Dejansko je ta sum v času obravnave omenila samo 1x – do prispetja prvega lab. izvida beta-hCG (3732 pri grav. 6 3/7), nato nikoli več. Prav tako me je obakrat (23. in 26. 10.) kljub moji že jasno izraženi želji (UPN) ponovno vprašala, ali ne bi nosečnosti vseeno obdržala?! Poleg tega je na ustni obravnavi govorila o sumu na IMN kot o „življenjsko ogrožujočem stanju“, hkrati pa me je prepustila na milost in nemilost – 26.10. je bila GV že deformirana (sploščena) in ni več rasla, ona pa je šla na dopust (30.10.-5.11.; 1.11. je prišlo do spontanega splava), ne da bi mi izdala napotnico za 2. raven, se dogovorila za kontrolni pregled pri G, ki je delala v času njene odsotnosti, čeprav se je o tej možnosti pozanimala… Skratka, to je le nekaj razlogov, zakaj obstoj tega suma že v času zdr. obravnave izpodbijam.
2. Kaj točno bi lahko s čakanjem pri sumu na IMN na primarni ravni pridobila? Ali ne bi bilo tudi v tem primeru smiselno čimprej pacientko napotiti na 2. raven, ker se ta zadeva dejansko tudi rešuje? Kako je lahko ta sum “kontraindikacija” izdajo za napotnice?
Hvala za pomoč.
LP,
Šifre MKB Z32.0 – nosečnost (še) ne potrjena; Z32.1 potrjena nosečnost; O 02.9 Nenormalna tvorba zanositve, neopredeljena;
Ne moreva takole, parcialno diskutirati o vašem primeru. Obravnava je definitivno bila nelogična, nedosledna in uporabljene MKB diagnoze niso bile ustrezno triažirane. Pri sumu na IMN pa se itak nosečnico čim prej usmeri na 2. ali 3. raven obravnave. Sicer pa zaradi spontanega splava niste bili ne zdravstveno in ne življenjsko ogroženi. Edino kar je sporno, je bilo zavračanje napotitve na UPN, če ste to željo jasno izrazili, ampak narava dela po svoje in nosečnost je propadla sama od sebe. Vse drugo je birokracija.
Pozdravljeni,
hvala.
Še pojasnilo: vem, da zaradi spontanega splava nisem bila ogrožena. Opozorila sem na le na logično nedoslednost v argumentaciji, če bi sum na IMN nosečnost dejansko imela – kjer po eni strani ginekologinja navaja, da “gre za življenjsko ogrožujoče stanje”, po drugi strani pa ni naredila nič, da bi to ogroženost preprečila / zmanjšala. S čakanjem (je) bi v tem primeru ogroženost celo povečevala.
S pisno dokumentacijo, ki jo je sama pisala (dosledno navajanje GV v vseh dokumentih, vključno s tistimi, namenjenimi 2. ravni (napotnica, zdr. potrdilo), kjer ginekolog ne more brati njenih misli in nima vpogleda v celotno dokumentacijo, zato je natančno izražanje še toliko bolj pomembno in zaradi česar relativiziranje uporabe pojma GV v kartonu ne vzdrži), njenim vodenjem obravnave in logičnimi nesmisli (če je dvomila v GV, zakaj me je potem še 2x (dodatno) spraševala, ali ne bi nosečnost obdržala – saj to implicira prav to, da obstoj GV priznavaš – ne vem, kateri ginekolog bi žensko spraševal, ali bi obdržala IMN?!) – dokazujem, da se ji je ta “sum” pojavil naknadno oz. je to možnost dejansko ovrgla že, ko je prejela prvi izvid Beta-hCG. Tega suma dejansko potem tudi ni nikoli več izpostavljala kot razlog, le odsotnost ploda/RM v GV, za odlašanje (čakanje) z izdajo napotnice.
Lahko pa sama sebe še bolj zapleta…
Bo pa primer hud etični preizkus tudi za Komisijo na MZ (moč argumentov ali argument moči).
Želim vam vse dobro, LP
se absolutno strinjam z vami. Povem le, da je zadeva primerna predvsem za eksterni strokovni nadzor (Zdravniška zbornica), kjer bi morali zadevo obravnavati tudi s stališča medicinske etike, med tem ko bi zadeva na sodišču najverjetneje pogorela prav zato, ker kljub nelogični obravnavi težko dokažete oškodovanost (na zdravju ali kako drugače).