nuhalna svetlina
pozdravljeni,
danes sem bila pri svojem ginekologu na merjenju nuhalne svetline in rezultat, ki sem si ga zapomnila je:
Background risk: 1:157
Adjustable risk: 1:603
Nosna kost: vidna
Nuhalna svetlina: 1,9
Moja starost je 37 let.
Kakšno je vaše mnenje glede izvida. Sem lahko zaskrbljena?
Takoj sem dala še kri. Čez en teden bodo rezultati.
hvala vnaprej za odgovor in lep pozdrav
Spoštovani,
rezultat je za vas zelo dober, saj bi bil težko bistveno boljši. Starost vam prinese tveganje 1:157 kar je 4x več kot po opravljeni preiskavi 1:603. Sicer pa ste stari 37 let in vam itak pripada kariotipizacija, zato ne potrebujete visokega tveganja, da to preiskavo lahko opravite, če želite. Sicer pa je mejna vrednost za mlajše od 37 let, pri kateri jim pripada karitipizacija ploda 1:300 ali več.
pozdravljeni…
tudi mene neki skrbi in bi vas lepo prosila za odgovor, da se malo pomirim oziroma, rada bi, da bi moja nosečnost potekala kar se da brez skrbi…
5.1. sem imela merejenje nuhalne svetline….in je bil razultat po mnenju ginekologinje dober! ampak vseeno bi rada še vaše mnenje…
stara sem 22,5 let
nuhalna svetlina je bila:1,70
nosna kost: vidna
razultat sem imela pa 1:2734, za kri pa še nisem dobila izvidov
za mojo starost je pa določila 1:1010
hvala za prijaznost, lep dan!!!
Spoštovani,
lahko le ponovim komentar vaše ginekologinje. Nuhalna svetlina pri plodu je bila majhna, tveganje za Downov sindrom pa je vsled tega majhno. No, pri vaši starosti bi moralo biti tveganje v času PDP okrog 1:1300, zato ginekologinjo pokličite in naj preveri, še je vaša starost bila pravilno izračunana. Morda se je zmotila pri tipkanju datuma rojstva ali pa ima program nastavljen z izračunavanjem tveganja v času preiskave, in ne v času poroda. Slovenski presejalni testi (tudi ČHT) so vsi nastavljeni na čas poroda in takrat je situacija za 1/3 boljša, saj 1/3 plodov z DS odmre v tem času samih od sebe.
pozdravljeni…
hvala za prejšnji odgovor!
dones sem dobila še razultat za kri in je bil rezultat takšen!
21 TRISOMY
1:1010
1:6434
18 TRISOMY
1:2298
1:33220
me pa skrbi, kako je s tem rezultatom, zakaj je zdej po krvi slabši??? sicer je tudi pri nuhalni bilo samo za 100 bolši po starosti! 1:7251, 1:7360
13 TRISOMY
1:7251
1:6956
Spoštovani,
težko se je pogovarjati o zadevi, o kateri kot kaže ne veste osnov. Zaradi starosti imate lahko tveganje za DS najmanj 1:1500 ali nekaj takega(manj ni mogoče) in 1:7000 sploh ne pride v poštev. Od kod vam številke 1:7251 in 1:7360 ne vem. Nuhalna svetlina, če je zelo majhna, tveganje lahko zmanjša za 5x ali manj. Ne glede na vse, je po kompletnem testu NS + 2HT tveganje 1:6434 odličen in ni razlogov za skrbi. če vas kljub odličnemu rezultatu še vedno skrbi pa ni druge možnosti kot da si plačate amniocentezo, ki zagotovo izključi DS in ostale kromosomske napake.
pozdravljeni, dr. Pušenjak
Danes sem bila pri ginekologu na posvetu glede AC. Rezultat nuhalne svetline je bil sledeč:
21 TRISOMY
Background risk: 1:157
Adjustable risk: 1:603
Nosna kost: vidna
Nuhalna svetlina: 1,9
Za ostala dva kromosoma (18 in 13 si nisem zaposmnila vrednosti, ker je bilo tveganje nizko)
Po opravljenem krvnem testu (DT) je razmerje za DS ostalo enako, se je pa tveganje za trisomy 18 in 13 zelo povečalo in sicer glede na hormonske vrednosti v krvi je razmerje sledeče:
Trisomy 18:
Adjustable risk: 1:185
Trisomy 13:
Adjustable risk: 1: 245
Stara sem 37 let.
Kakšno je vaše mnenje, izkušnje? kako pogoste so te okvare? Kaj sploh lahko pomenijo za otroka?
Sicer sem pa že dobila napotnico za AC
hvala za odgovor
Spoštovani,
iz vašega vprašanja gre razbrati, da ne veste prav dobro, kaj pove presejalni test z merjenjem NS + 2HT. Ta test pove le, kolikšno je tveganje za pojav enega od naštetih treh kromosomskih napak, odkrije ali izključi pa jih kariotipizacija po AC, kar boste verjetno opravili. V tem trenutku je popolnoma vseeno, kako pogsote so sicer te kromosomske napake, pri vas je izračun pokazal, da je tveganje za enega od naštetih nekje okrog 1: 185 do 1:600. Pri trisomiji 13 ali 18 plod odmre, pri Downovem sindromu (T 21) pa verjetno veste, za kaj gre.
Pozdravljeni,
ne strinjam se, da ne vem, kaj so presejalni testi in kako jih beremo. Popolnoma razumem statistični koncept tovrstnih preiskav. Moje vprašanje je bilo bolj usmerjeno na napake, ki jih te kromosomske napake prinesejo. In ravno to, kar ste mi odgovorili, sem želela vedeti. In sicer ali so te napake hujše oblike kot je DS in v bistvu pomenijo tako hudo obliko, da plod odmre. Na to temo še eno vprašanje – kdaj v povprečju ti plodi odmrejo? lahko tudi po rojstvu? obstaja kakšna statistika?
hvala za vaš čas
se opravičujem, če sem se zmotil, vendar ste svoja vprašanja postavili na tak način, da sem dobil takšen vtis. 70% plodov s T18 in 95% s T13 odmre do porodnega termina, ostali pa kratek čas po rojstvu, redko kateri od njih preživi 6 mesecev. Otroci z DS imajo v 50% primerih katero od organskih okvar, ki so lahko vidne tudi z UZ, medtem ko ima takšne okvare skoraj 100% plodov s T13 ali T18. To žal ne pomeni, da lahko z UZ vedno in brezpogojno že pred rojstvom odkrijemo vse plodove s T13 in T18, vendar je verjetnost, da se to zgodi tako visoka, da zgolj zaradi T13 in T18 po mojem nima smisla tvegati AC in možen splav zgolj zato, da smo povsem prepričani, da ga ni, med tem ko je pri T21 situacija popolnoma drugačna, saj ti otroci živijo lahko zelo dolgo.
hvala za odgovor. Še ena nejasnost. Napisali ste:
”da zgolj zaradi T13 in T18 po mojem nima smisla tvegati AC in možen splav zgolj zato, da smo povsem prepričani, da ga ni,…”
pri tej starosti in pri tej verjetnosti torej ni smiselno tvegati in se ne odločiti za AC, ki da 100% odgovor glede kromsomskih napak? sem prav razumela?
Moje vprašanje je torej, ali AC da 100% (oz.99,9%) odgovor za vse kromosomske napake? Torej ali ima plod kromosomeks napake ali ne. Okvare na organih so potem posledica teh napak, ki pa so večinoma vidne preko UZ.
hvala
ne, moj odgovor je bil namenjen ločevanju med indikacijami za AC. če je izključna indikacija za predlagan poseg AC povečano tveganje za eno od trisomij 13 ali 18, potem menim, da je pristop zastarel in ne opravičuje tveganja splava po AC, kajti izid bo takorekoč enak, če T13 ali T18 odkrijemo takoj ali malo kasneje, če pa je indikacija T21 oziroma Downov sindrom, pa je situacija drugačna, saj tega stanja v skoraj 50% primerih na drugačen način ni mogoče izključiti. V vašem konkretnem primeru je itak drugače tudi zato, ker imate do AC pravico že zaradi svoje starosti in je vaša osebna odločitev za ali proti AC povsem subjektivna, saj lahko prosto izbirate. Moje izvajanje se nanaša na primere, kjer npr. presejalni test izolirano ugotovi povečano tveganje za T13, npr, zaradi visokega utripa srca pri plodu, medtem ko je tveganje za T21 in T18 zelo nizka, pa gre za mlajšo žensko, kjer bi ponovitev UZ preiskave in selektivno iskanje napak pri plodu z 99% verjetnostjo izključilo T13 tudi na neinvaziven način oziroma, če bi to po naključju tudi spregledali, to dolgoročno nima posledic, saj otroci s T13 ne živijo.
aha, razumem vaše stališče. TOrej si moram jazglede odločitve za AC da ali ne predvsem odgovoriti na vprašanje ali želim 100% potrditev, če ima otrok DS ali ne. Samo v tem primeru (po vašem mnenju) tveganje za splav po AC opravičuje sam poseg. v primeru okvare ostalih dveh kromosomov, plod odmre pred PDP ali kmalu po rojstvu.
hvala
🙂
res je
Pozdravljeni,
bila sem na nuhalni svetlini izvid ni ravno najboljši, saj mi glede na izvid priporočajo genetski posvet in kariotipizacijo.
izvid:
moja teža: 46 kg
višina:152 cm
zanosila:IVF
starost:31 let
NS opravljena pri 13 tednih in 3 dneh
CRL 72,0mm
NT 2,9 mm
BPD 21,0mm
SRCE:FCV,žile 141
Trisomy 21 Adjusted risk 1:215
Glede nosne kosti pa ne vem ali ni vidna ali je dr. ni videla zaradi tega, ker je bil obrnjej proti križu, čeprav se je kasneje obrnil pa vendar ne ravno v pravi položaj.
Kaj menite kolikšna je možnost, da bo imel otrok DS?
Spoštovani,
🙂 se opravičujem za smeškota ampak…hm….ulomek, ki vam je bil izračunan 1:215 je točno odgovor na vaše vprašanje. Med 215 nosečnicam z vašim izvidom in vašo starostjo bi pričakovali 1 primer DS.
zapisano je vse, kar potrebujete.