Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija novorojenček hrope

novorojenček hrope

zdravo

5 tednov star dojenček že 3 tedne hrope. Ne neprestano, pa vendar pogosto. mislila sem, da se je nalezel prehlada od mene že v bolnici, saj sem bila ob porodu precej prehlajena. Prav tako je bolan njegov bratec (smrkav, sočno kašlja). Malo je začetl tudi dojenček kašljati – odkar je bolan btratec, to je zadnje 3 dni.

Dojenčku iz nosa ne teče nič, vlivam mu fiziološko. Sicer pa dojenček kar precej poliva, saj zelo hitro je, jaz imam tudi preveč mleka in močan izcejalni refleks.

Ali me mora to hropenje skrbeti ? Kako je to lahko povezano s polivanjem?
Vočine nima, se tudi zelo dobro redi, najbolj se mi zdi, da ga moti ravno vračanje hrane v usta in nepodrti kupčki.

havala za pomoč.

Takšno hropenje bi lahko bilo v zvezi s polivanjem oz. refluksom. Svetujem vam, da podirate kupčke, ko menjate stran dojenja (če dojite na obeh dojkah) in da po dojenju otroka člez ramo držite v pokončnem položaju (vendar ne pustite, da dviguje glavico in z nji opleta) še vsaj pol ure po dojenju. Posteljici tudi podstavite vzglavje
http://med.over.net/forum5/read.php?46,5111362
in ga polagajte spat na bok.
Seveda bi bilo horpenje tudi pri pšrehladu, vendar zaenkrat ne opisujete, da bi iz noska kaj teklo, ga pa opazujte in čistite s fiziološko še naprej.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor.

mi lahko samo še razložite, kje naj bi se dojenčku, ki poliva, to mleko zataknilo, da začne hropsti. včasih izgleda tudi, kot da se davi oz. da mu gre na bruhanje.

lp

Ko otrok poliva, se iz želodčka dvigne kisla vsebina v požiralnik, občasno pride do žrela ali otrok celo poliva skozi nos. Taka kisla vsebina poškoduje sluznico požiralnika, lahko tudi dihal (otrok je hripav). Davljenje in siljenje na bruhanje bi tudi kazalo na pretirano polivanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

moj dojenček je star 1 mesec in že od rojstva se pojavlja kot, da bi se davil. Lovi zrak in ne pride do sape. Vem za pojav pri novorojenčku, da preneha dihati za trenutek in nato zadiha čez par sekund, vendar je v tem primeru drugačno. Sliši se kot davljenje oziroma lovljenje zraka. Dogaja se večkrat dnevno, ko ga dvignem da podre kupčka in tudi ko leži in spi in je miren. Danes sva imela pregled pri pediatru in je vse vredu, dihanje je normalno, srček tudi normalen. Omenil pa mi je, da bi lahko bil vzrok zoožan hrustanec v grlu. Zanima me ali je to lahko nastalo zaradi nepravilnega prijema? Namreč v porodnišnici je za trenutek nehal dihati in je že postal moder, da sem se ustrašila in ga v tistem trenutku nerodno prijela za grlo, ko sem ga obrnila na trebuh in se je še bolj začel daviti. Bojim se, da sem preveč stisnila grlo in da zaradi tega ne more normalno zadihati. Kaj vi menite? Se sčasoma to popravi samo od sebe? V kolikem času pa?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Kar opisujette ni in ne more biti povezano z nobenim vašim narejenim ali morebitnim prijemom. To ni mogoče.
Gre za prirojeno stanje, za katerega je značilen zvok piskajoč vdih. Stanje z rastjo izzveni spontano, nekje do prvega leta starosti.
Če bi imel dojenček daljše dihalne premore, svetujem pregled pri nevrologu za otroke.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni

Naš skoraj 4 mesečni dojenček precej glasno diha že od rojstva. To se sliši kot hropenje, prej se je slišalo včasih tudi kot piskajoč zvok, pri 3 mesecih se je sicer to piskanje nehalo, je pa še vedno glasen pri dihanju, tako da me tudi drugi sprašujejo zakaj tako glasno diha. Kadar je vzemirjen, vesel je tako dihanje še bolj izrazito. Po rojstvu (dan oz. dva) je tudi stokal ( mogoče le zaradi vakumskega poroda). Zanima me kaj bi lahko tako dihanje pomenilo in če se bo to kmalu znormaliziralo.
hvala
lp

Vzrokov je več. Ni mogoče povsem točno določiti, za kaj gre pri vašem dojenčku. Lahko gre za mehkejše hrustance sapnice, ki pri vdihu/izdihu zožijo dihalno pot in se to sliši kot pisk, lahko gre za polivanje.Če je zelo moteče ali celo vidite, da otrok ob tem težko diha, bi bile potrebne dodatne preiskave.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Torej-imam novorojenčka, ki po dojenju zaspi.
Ko jo dam čez ramo dostikrat ne vem ali podre kupcka. Pustim par minut. In jo dam spat. Že na rami hrope (ko mirno diha med spanjem hropenja ni). Ali pomeni,da naj jo imam dlje na rami? Kako? Kaj pa na roki na trebuhu?

Doji se 10-20 min na strani, včasih obe strani.

Morda bi bilo potrebno ugotoviti, kaj slišite. Dojenčkovo dihanje je lahko bolj slišno zaradi tanke prsne stene in če globoko zaspi, lahko slišimo sicer normalno globoko dihanje. V pokončnem položaju je hropenje zaradi polivanja malo verjetno. Sicer pa kupečk običajno podrejo zelo glasno, potrebno ga je trepljati po hrbtu (med lopaticama).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spostovani, imam podobno tezavo kot prva gospa. Vidim, da ste napisali naj ima dojencka pol ure cez ramo. Je morda se kaksen drug polozaj? Moja dojencica se namrec zelo upira polozaju cez ramo. Prav tako dviguje glavico.

Zanima me tudi glede poskodbe

Sluznice in dihal – kako hitro se to obicajno zaceli?

 

Hvala

Če otrok močno poliva, svetujemo kot najpreprostejši protirefluksni ukrep pokončni položaj do pol ure po hranjenju. Najlažje je v položaju podiranja kupčka čez ramo, poskusite pa tudi kako drugače.

Regeneracija sluznice dihal je odvisna od vzroka poškodbe. Po nekaterih virozah traja tudi več mesecev, da se regenerira, po opeklinskih poškodbah zaradi vdihovanja vročih hlapov prav gotovo več tednov. Po običajnih prehladih 2 do 3 tedne.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close