Najdi forum

novi antidepresivi

Spoštovani,

zanima me zakaj v Sloveniji učinkovina bupropion še vedno ni registrirana za zdravljenje depresije, tako kot v večini evropskih držav, ZDA, Kanadi in Avstraliji? Zdravilo je sicer na voljo že nekaj časa, ampak kot vem samo za zdravljenje odvisnosti od nikotina…
Sam trpim za hudo anksiozno-depresivno motnjo in se zdravim že 8 let. V tem času sem nekajkrat prenehal jemati zdravila in bolezen se je vedno ponovila. Osebna psihiatrinja je sedaj mnenja, da bom moral jemati antidepresive do konca življenja, tudi zato, ker je bolezen v moji družini dedna. Zdravila, ki sem jih jemal doslej so imela vsa (razen enega, ki pa ga nisem prenašal, ker je poslabšalo anksiozne napade – moklobemid) neprijetne stranske učinke na spolnost. Glede na to, da sem star 28 let in se spolnosti seveda ne mislim odpovedati, si lahko predstavljate, da omenjena težava zame ni tako nepomembna, kot se morda nekomu zdi.
V prvi vrsti gre za vpliv na libido, ne toliko na samo zmožnost spolnega odnosa. Enostavno nimam želje!
Na internetu sem o tej temi poiskal ogromno informacij in kolikor sem se poučil, nastopi negativni vpliv na libido kot posledica povečane količine serotonina, kateri zmanjša nivo dopamina v sinapsi. Terapija (antidot) bi torej bila povečati količino dopamina. V ZDA, kjer pacientom s temi težavami dejansko prisluhnejo, uporabljajo denimo dodatek bupropiona k predpisanemu antidepresivu ali celo samo bupropion, potem so tu še agonisti/antagonisti serotoninskih receptorjev (ciproheptadin, buspiron, amantadin), navsezadnje ostane na voljo še (sicer nelegalni) yohimbin.
Baje (sicer nepreverjeno) pomaga tudi gingko biloba.
Moja vprašanja:
1.) zakaj se v Sloveniji, glede na ogromno število pacientov, ki prejemajo antidepresive, ne prisluhne v zvezi s težavami v spolnosti, zlasti ljudem, ki jemljejo zdravila dolgoročno in pri katerih imajo lahko te težave celo negativni vpliv na zakonsko zvezo!?
2) Kdaj lahko pričakujemo bupropion kot registrirano zdravilo zoper depresijo?
3) Kaj lahko storim sam za ublažitev teh težav (svetujete denimo gingko?)

Za vaše odgovore sem vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!

M.

Spoštovani!
Iz Vašega pisanja sem razbrala, da dobro poznate mehanizme delovanja zdravil in, da ste se zelo poglobili v probleme, ki spremljajo zdravljenje depresij. Bojim se, da moji odgovori ne bodo dovolj strokovni, ker gre za specialno področje psihiatrov.
Glede Vašega prvega vprašanja, zakaj se v Sloveniji ne prisluhne pacientom, ki jemljejo antidepresive in imajo težave s spolnostjo, Vam jaz ne morem odgovoriti. Svetujem Vam lahko le, da se o problemu pogovorite s svojo psihiatrinjo, ki bo zagotovo prisluhnila Vašim težavam in našla ustrezno rešitev.
Zdravilo, ki vsebuje učinkovino bupropion, se imenuje Zyban. Dovoljenje za promet je pridobilo v Sloveniji v začetku leta 2002. Izdaja se lahko le na recept specialista, uporablja se po navodilu in pod posebnim nadzorom zdravnika specialista ali od njega pooblaščenega zdravnika. Dejansko je zdravilo indicirano kot pomoč pri odvajanju kajenja v kombinaciji z motivacijsko podporo za bolnike, odvisne od nikotina. Ker ste o tem zdravilu očitno dosti prebrali, ste gotovo opazili, da je potrebna posebna pozornost pri sočasnem jemanju antidepresivov (dezipramin, imipramin, paroksetin).
Tudi v Švici je zdravilo registrirano le za zdravljenje odvisnosti od nikotina.
Glede registracije zdravila za drugo indikacijo Vam lahko pojasnim le, da mora predlagatelj registracije vsako novo indikacijo utemeljiti in dokazati učinkovitost in tudi varnost z dokazili o preizkušanjih, ki so obsežna in zahtevna. Dosti je primerov, ko do tega pride, ker se tekom uporabe določenega zdravila lahko pokažejo tudi drugi pozitivni učinki. V kolikor gre pri učinkovini bupropion še za učinke, ki ste jih opisali, verjamem, da bo proizvajalec to izkoristil in pristopil k preizkušanju ter zbral potrebna dokazila.
Uporaba zdravilne rastline ginko biloba je sicer precej razširjena. Uporabljajo se lahko listi ali pa semena. Učinek temelji na sproščanju krvnih žil in spodbujenju obtoka. Zeliščarji jo uporabljajo (liste) za zdravljenje bolezni obtočil, zlasti za spodbujanje dotoka krvi v možgane, pri motnjah srčnega utripa, krčnih žilah in hemeroidih.
Na Kitajskem pa uporabljajo semena za tradicionalno zdravljenje astme in kašlja.
Tudi pri tej uporabi ni odveč opozorilo, da ni dobro prekoračiti predpisanih odmerkov semen, kar lahko povzroči glavobol in kožna oboljenja.
Učinek, ki ga opisujete Vi, bi utegnil imeti podlago v delovanju na periferne žile.
Vem, da nisem najboljši naslov za Vaše težave, vendar ne odnehajte. Za te probleme so strokovnjaki tudi na našem forumu.
Želim Vam, da bi bili pri reševanju težav uspešni in Vas lepo pozdravljam!

Jaz sem imel podobne tezave z libidom ob jemanju antidepresiva. Zdravnik mi ga je po dveh mesecih zamenjal za drugega, za katerega je rekel da ne vpliva na spolnost. Je bilo res boljse. O tej temi bos nasel odgovore tudi na forumu o psihiatriji.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close