Nosečnost
Spoštovana ga. Irgolič
Zanima me, če so NSAID kontraindicirani pri nosečnosti (za zadnje 3 mesece, vem da so, kaj pa preje?)
Pa še, če mogoče veste kaj pomenita izraza Submarine patent in Pipeline v zvezi z intelektualno lastnino.
Hvala lepa in lep pozdrav.
Spoštovana Maya!
Niste omenili, katera zdravila NSAID ste imeli v mislih. NSAID so nesteroidna protivnetna zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje akutnih ali kroničnih vnetnih oboljenj. Pri tem pa ločimo neselektivna protivnetna zdravila kot je na primer ibuprofen in visokoselektivna zdravila, kot je bilo na primer ukinjeno zdravilo VIOXX.
Neselektivnih NSAID se navadno ne predpisuje nosečnicam, ker lahko vplivajo na otroka in podaljšajo porod. Seveda se je potrebno pogovoriti z zdravnikom.
Visoko selektivnih NSAID pa se tudi ni priporočalo ženskam, ki bi nameravale zanositi. Uporabe pri nosečnicah niso proučevali v ustreznih, dobro kontroliranih kliničnih študijah in jih zato v prvih dveh tromesečjih nosečnosti ne smemo uporabljati, razen, če možna korist za mater odtehta možno tveganje za otroka.
V tretjem tromesečju nosečnosti in v obdobju dojenja, pa so kontraindicirani, kot že sami veste in iz tega sem tudi sklepala, da gre za visoko selektivne NSAID.
Farmacevtski Vestnik – Posebna številka / maj 2004 ( Farm Vestn 2004;55:95-178) je v celoti posvečen tej problematiki. Svetujem Vam, da si ga preberete.
Izraz “Submarine patent” se bi v zvezi z intelektualno lastnino lahko nanašal na patentirano polnilo dolgih sendvičev. Sicer pa lahko pomeni katero od vojaških kratic, lastnosti fotografij in morda še kaj.
“Pipeline” v zvezi z intelektualno zaščito pomeni “pipeline protection” in pomeni patentno zaščito farmacevtskih proizvodov za nazaj. Gre namreč za to, da smo v državah jugovzhodne Evrope imeli za farmacevtske izdelke uveljavljeno procesno zaščito, ki nam je omogočala, da smo naredili enaka zdravila, kot so bila tista, ki so bila drugje v Evropi zaščitena kot končni izdelek (produktna zaščita). Zaradi pritska ZDA so nekatere od teh držav podpisale z ZDA sporazum o trgovini in varovanju naložb, v katerem je bilo določilo pipeline protection. To je pomenilo, da so morale prenehati z izdelavo tistih zdravil, ki so bila drugod še pod produktno zaščito. Slovenija je leta 1993 sprejela Zakon o intelektualni lastnini in leta 1995 postala polnopravna članica Svetovne trgovinske organizacije ter tako uredila ta vprašanja. S sprejetjem novega Zakona o zdravilih in medicinskih pripomočkih pa smo uredili tudi vprašanje regulatorne zaščite podatkov o zdravilih.
Lep pozdrav!
Forum je zaprt za komentiranje.