Nosečnost po izgubi
Pozdravljeni!
Za seboj imam že dve izgubi. Prvo nosečnost sem morala prekiniti, ker je plod prenehal rasti in ni bilo utripa, v drugi nosečnosti pa sem rodila živo deklico v 18.tednu, ki ni mogla preživeti, zaradi cervikalne insuficience.
Ker je prisoten zelo velik strah kako naprej, me zanima kako se čim bolj lotit načrtovanja naprej, da se kaj takega ne bi ponovilo. Koliko časa po tem porodu s popustitvijo MV je priporočljivo počakati, preden poskusiš ponovno in kaj se vse da narediti, da ne bi šla skozi isto grozo?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Spoštovani,
popustljiv MV je praviloma prirojeno in zelo redko pridobljeno stanje, se pa na žalost ponavlja, ker gre za slabo tkivo. Edini možni ukrep proti temu je cerklaža in to takoj po presejalnem testu Nuhalna svetlina, torej nekje okrog 12. tedna nosečnosti. Seveda velja potem skrbeti še za zdravo vaginalno floro, da bi ob vseeno določenem skrajšanju MV ob cerklaži ne prišlo do infekcije s patogenimi bakterijami. Stalež in nedelo sicer ne pomaga, ampak se večinoma kljub temu poslužujemo staleža. Po splavu zaradi popustljivega MV pri 18 tednih priporočamo vsaj 2 do 3 cikluse odloga z novo nosečnostjo.
Hvala za odgovor. Me pa zanima kako to, da se ob pregledih to ni videlo? Imela sem od samega začetka skoraj vsak teden transvaginalni pregled, saj sem večkrat v nosečnosti krvavela (prvič pri 5,5 tednih, nato še parkrat v naslednjih tednih, pri 9ih zelo hudo z izločanjem velikih kosov tkiva). Zdravnika sem tudi večkrat opozorila na to da čutim bolečine v mehurju, sploh kadar sem hodila(pri 10ih in 12ih tednih), ta pa me je samo 3x poslal na kontrolo urina, ki pa ni pokazala nobenih posebnosti. 6dni pred prezgodnjim porodom sem imela kontrolo, narejen je bil UZ preko trebuha in predpisan Utrogestan 3×200 vaginalno. Bilo je rečeno, da je to preventivno, nobenega govora o kakšnihkoli težavah. Ali se res ni dalo tega preprečiti?
Hvala za odgovor in lep pozdrav
spoštovani,
UZ je morfoloka preiskovalna metoda, ne funkcijska, popuščanje MV pa je problem funkcije MV, ne anatomije. Popustljivosti MV se torej ne da “napovedati” ampak se jo da le ugotoviti, ko se pojavi. Žal se lahko pojavi precej iznenada, tako kot poči balon med napihovanjem povsem nepričakovano in brez znakov, da se bo to zgodilo. Krvavitve niso imele nič s tem. Enako bi se zgodilo tudi, če bi krvavitev ne imeli. Tudi cerklaža žal lahko opravi svojo vlogo podpore MV le, če se jo namesti preden se MV začne odpirati. nameščanju cerklaže ko se MV že odpira rečemo “cerklaža na vroče” in njena uspešnost je 10x manjša kot če se jo namesti “preventivno”. Žal ima lahko tudi cerklaža nezaželene posledice, npr. poveča možnost infekcije, zato je ni modro nameščati “za vsak slučaj” ampak le takrat, ko vsa dejstva govorijo za popustljiv MV. To pa gre žal le tako, da se mora zgoditi vsaj 1 visok splav ali zelo prezgodnji porod. Edino nosečnost namreč lahko pokaže, kako se maternični vrat izkaže pod obremenitvijo, ker brez obremenitve vsi MV na UZ ali kakorkoli drugače izgledajo povsem enako.
Hvala za odgovor! Torej če prav razumem je bil to čisto nepredvidljiv dogodek, ne glede na bolečine na katere sem opozarjala in je edina opcija naprej preventiva. Me pa zanima, če se pri nas izvaja samo cerklaža ali tudi vstavitev “pessarja” kot to delajo v tujini? Je možno, da kljub preventivni cerklaži pride vseeno do prezgodnjega poroda?
Hvala in lep pozdrav!
nobena metoda preprečevanja odpiranja MV nima 100% učinkov in tudi cerklaža odpove. Pesarjev pri nas ne uporabljamo, ker je premalo zanesljiv, imamo pa dovolj znanja in izkušenj z nastavljanjem cerklaže. Pesarji se prvenstveno uporabljajo v okoljih, kjer tega znanja ni ali je preveč razpršeno po relativno veliki državi (slabša dostopnost). In pše nekaj. Tudi bolečine ne napovedujejo popuščanja MV, ker to dogajanje ne povzroča bolečin. Bolečine se pojavijo šele ob prvih popadkih, to pa je praviloma le nekaj ur pred iztisom ploda, ko je MV že dolgo zelo močno odprt.
Spoštovani,
poseg opravljajo v glavnem aktivni porodničarji po porodnišnicah, ker to ni ambulantni poseg in ga vsak ambulantni ginekolog, če ne dela tudi v bolnišnici, ne more opraviti. Zahteva namreč vsaj kratkotrajno narkozo.
Poseg vam ob ustrezni diagnozi pripada na zdravstveno zavarovanje, torej na napotnico. Posebnega okrevanja ni. Sam hospitaliziram nosečnico na dan cerklaže zjutraj, do 14h opravim ta poseg, nosečnica prenoči v bolnišnici, naslednje jutro opravim kontrolni pregled in nosečnica gre lahko do kosila domov.