Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva nosečnost in rentgen

nosečnost in rentgen

V prvem mesecu nosečnosti sem bila na rentgenskem slikanju kolena, ne da bi vedela, da sem noseča. Zanima me, kakšne so lahko oziroma bodo posledice?

Draga Sara,

čemurkoli škodljivemu ste kot nosečnisca izpostavljeni v prvih 14 dneh nosečnosti, torej še pred “izostankom perila” lahko povzroči le en učinek, odmrtje ploda. Delnih učinkov ni. Če torej ni prišlo ali ne bo prišlo do splava, potem zaradi sevanja ne bo posledic.
Drugače je, če ste bili izpostavljeni sevanju po času, ko bi morala že priti menstruacija. Od 4. – 12. tedna se namreč razvijajo organi in lahko pride do napake v razvoju. Seveda pri rentgenskem slikanju kolena pride do tako majhnega obsevanja trebuha in maternice, da skoraj ni omembe vredno. Seveda sevanje ni enako nič, vendar je recimo 10.000 krat manjše od sevanja, pri katerem v 50% primerov pride do napake v razvoju ploda.
V praksi ob tako majhnem sevanju ne priporočamo splava, seveda pa imate do 10. tedna nosečnosti avtonomno pravico do splava brez navedbe razloga zanj.

Lepo se vam zahvaljujem za vaš odgovor, ki me je malce pomiril. Zanima pa me tudi, v katerem tednu nosečnosti je mogoče ugotoviti, če so pa rentgenski žarki le povzročili nepravilen razvoj ploda?
Hvala vnaprej in lep pozdrav!

Draga Sara,

Spet bom pragmatičen. Z nobeno preiskavo na svetu se ne da z gotovostjo izključiti vseh možnih posledic, ki jih ionizirajoče sevanje lahko povzroči na živih bitjih, ne v maternici in ne po porodu. Še največji pregled vseh organov pa se doseže nekje okrog 20-23. tedna nosečnosti, ko je že kar pozno za prekinitev nosečnosti razen v primerih, ko gre za napako, ki bistveno zmanjša kvaliteto življenja ali je celo nezdružljiva s samostojnim življenjem. Torej…v maternici lahko najdemo na plodu le relativno velike nepravilnosti v razvoju, kot so odsotnost večjih organov ali močno popačena zgradba le-teh in še te je nemogoče točno pripisati konkretnim vzrokom ali dogodkom, če ne gre za znane genetske sindrome z znanim načinom dedovanja. Sevanje je namreč sestavni del vesolja in tudi življenja na Zemlji. Vsi podatki o učinkih sevanj temeljijo na statistiki in v glavnem na nesrečah z radioaktivnimi snovmi. Predlagam vam torej, da preverite, v katerem času nosečnosti ste bili izpostavljeni rentgenskemu sevanju ter se v primeru, da je bilo to po 4. tednu nosečnosti, računano od prvega dneva zadnje menstruacije, pri sebi odločite ali ste pripravljeni sprejeti resnično minimalno tveganje, da je prišlo do poškodbe ali pa ne sprejmete nobenega, niti minimalnega tveganja ne. V drugem primeru je edini izhod prekinitev nosečnosti na vašo željo pred 10. tednom nosečnosti, ker se mi zdi, da po tem datumu tudi strokovna etična komisija ne bo odobrila prekinitve nosečnosti samo zato, ker so vam 1x slikali pljuča, koleno, zobe , glavo ali katerega od perifernih predelov telesa. Tveganje za napako zaradi enkratnega RTG slikanja je namreč mnogokrat manjše kot je tveganje, da se je čisto po naključju zgodila napaka in se kateri od organov napačno razvija.

Ker sem zasledila v vašem odgovoru, da je prvih štirinajst dni kritičnih za ohranitev ploda, me zanima, kateri so dejavniki, ki lahko povzročijo odmrtje ploda v prvih dneh nosečnosti?Kakšen je vpliv prehrane na zanositev in na ohranitev ploda?
Hvala lepa za odgovor in lep pozdrav!

Draga Saša,

to so lahko katerikoli dejavniki, ki kakorkoli spremenijo aktiviranje ali dezaktiviranje genov ali poškodujejo genetski material v fazi zarodka, torej vse vrste ionizirajočih sevanj, zdravila, kemikalije, povečana telesna temperatura, povečan kravni sladkor in verjetno tudi kronični stres z delovanjem na žleze z notranjim izločanjem in na delovanje rumenega telesca, ki je v tem času potrebno za ohranjanje nosečnosti.

Lepo pozdravljeni,

Na rentgenu rame (brez zaščite s svincem, slikanje se je opravilo 2x) sem bila zaradi poškodbe ravno nekje v četrtem ali petem tednu nosečnosti. Teden dni pred rentgenom sem namreč opravila 3 teste za nosečnost, pa so bili vsi negativni, zato sem sklepala da nisem noseča. Menstruacija mi je sicer zaostajala že 10 dni, vendar to pri meni ni nič nenavadnega. Se je že zgodilo, da mi je zaostala tudi po 3 tedne, 1x letno pa se zgodi, da je kakšen mesec preprosto ni. 5 dni po rentgenu sem za vsak slučaj, ker mi je zdravnik predpisal tablete, naredila dva testa – oba pozitivna.

Precej se tolčem po glavi, da sem sploh šla na rentgen, vendar sem bila takrat prepričana, da nisem noseča. V enem od vaših odgovorov sem sicer zasledila, da je tveganje minimalno, pa vendar. Ne vem, kakšni sploh so ti rentgeni, ali so usmerjeni samo na del telesa, kjer se nahaja poškodba ali na celotno telo. Me je pa kar precej prestrašilo vse skupaj, ker sem bila tam ravno v najbolj neugodnem času.

Hvala že vnaprej za odgovor in čas, ki ste mi ga namenili.

Spoštovani,

RTG slikanje predelov telesa je precej usmerjeno in sevanje na sosednja področja pada zelo hitro, več kot s kvadratom razdalje od fokusa slikanja. Seveda kak foton uide tudi drugam, vendar je 1 m od slikanega področja sevanje že najmanj 100x, če ne 1000x manjše. Tudi, če bi bili slikani v področju medenice, 1 ali 2 posnetka ne dosežeta rentgenske energije, ki bi bila kritična. Tudi čas, ko ste bili slikani ni tako kritičen in po mojem mnenju pade še v čas, ko velja sitem “vse ali nič”, torej, ko kakršnakoli, tudi najmanjša škoda pri zarodku povzroči odmrtje ali pa preživi brez posledic.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni še enkrat in najlepša hvala za zgornji odgovor.

Zanima me le še nekaj. Zgoraj ste napisali, da je največje tveganje od 4.-12. tedna. To pomeni, da je 4. teden že rizičen? Sprašujem namreč zato, ker je moja ginekologinja po UZ določila, da sem bila v času slikanja ravno v 4. tednu. Ne morem pa v svojem primeru gledati na datum zadnje menstruacije, ker je do oploditve prišlo ravno v času, ko bi morala dobiti menstruacijo – se je narava malo poigrala in zato so bili testi še teden dni pred rentgenom negativni.

Najlepša hvala že vnaprej še za ta odgovor.

nevarnost je pravzaprav med 5. in 12. tednom, za polna prva dva tedna od oploditve velja načelo vse ali nič.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

Tudi sama bi se rada nekaj pozanimala glede rentgena v nosečnosti. Zadnjo menstruacijo sem imela 10.1.2011. Bila sem pa naročena 25.1. 2011 na slikanje hrbtenice ampak takrat nisem vedela da sem noseča. Danes sem bila pri svoji ginekologinji in mi je svetovala splav, ker je lahko to slikanje škodovalu mojemu otroku. Zanima me kaj mi priporočate in kako lahko vpliva to na moj plod, ker bi otroka srčno rada imela.

Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

če ste imeli ZM 10.1., 25.1, torej 14 dni kasneje pa RTG slikanje, potem bi ob najmanjši škodi zarodek odmrl ali povedano drugače, če je preživel, zaradi omenjenega RTG slikanja ne bo imel nobene škode. Pri tako jasnih situacijah torej ne razumem, zakaj nekateri ginekologi svetujejo karkoli, če ne vedo kako to gre in kaj se kdaj dogaja!

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljen dr. Pušenjak!

Sem zobna asistentka, stara 30 let in za poln delovnik ter nedoločen čas zaposlena v zasebni zobozdravstveni ordinaciji. Pred dvema letoma smo začeli uporabljati zobni rentgen Kavo In Exam za lokalne posnetke zob. Ordinacija, v kateri je rentgentska naprava, je obložena s svincem, vendar so na eni steni okna, kar pomeni, da tam ni svinčene zaščite.
Pred slikanjem jaz pripravim pacienta, ga pokrijem s svinčenim plaščem, v času slikanja so vrata ordinacije zaprta, ker imamo sprožilec zunaj. Vendar po slikanju TAKOJ vstopiva z zobozdravnico nazaj v ordinacijo in vrata ostanejo odprta do naslednjega slikanja.
Poleti nameravam prvič zanositi, zelo zelo me skrbi, če lahko takšno rokovanje z rentgenom kakorkoli škoduje zarodku. Slikamo namreč vsaj en dan tednu cca 10 slik eno za drugo, preostale dni pa približno 4 slike na dan. Zaskrbljena sem, ker delodajalka popolnoma brezbrižno odvrne, da ta rentgen ni nič škodljiv, v kar močno dvomim, saj sem med drugim izvedela od uvoznika, da se žarki zadržujejo v prostoru tudi do pol ure. Tudi drugi strokovnjaki na tem področju so mi močno odsvetovali približevanju prostora z rentgenom od prvega dne nosečnosti dalje. Ne me narobe razumeti, ne želim si iti takoj na bolniško, to še zdaleč ni moj namen. Bi pa naredila to v primeru, če bi to ogrožalo mojega otroka.
Kaj lahko naredim za zaščito? In sploh…kakšni so postopki in praksa ob zanositvi v mojem primeru? Prosila bi za kakršenkoli preventiven ukrep v moji situaciji?

Za odgovor vam bom zelo hvaležna. Hvala in lep pozdrav!

spoštovani,

ne vem, kdo vam je razlagal o vplivih in zadrževanju “rentgena” v prostoru, ampak to je neumnost. RTG žarki so v prostoru prisotni le v času slikanja, to pa je delček sekunde, takrat ko sprožite slikanje. Trditev, da se “rentgenski žarki zadržujejo v prostoru” ima približno toliko soli kot, če bi nekomu poskušali dopovedati, da se fotoni od bliskavice, s katero slikate v določenem prostoru tudi še nekaj minut po slikanju “nahajajo v prostoru”. Bedarija brez primere. Kaj pomeni “okno” v prostoru sicer ne vem, vendar bi tudi steklo lahko bilo svinčeno (kristalno) in s tem neprepustno za RTG žarke. Navsezadnje pa bi tudi v primeru, da RTG sevanje uhaja skozi okno za vas nepomembno, dokler je smer okna drugje kot ste vi.
Če je kdo imel v mislih tako imenovano “sekundarno sevanje” po obsevanju z RTG žarki pa vam tudi lahko zagotovim, da je to komaj malo večje od siceršnjega ozadja sevanja iz tal, iz sten zgradb in iz vesolja.
Kot nosečnica pa ste ne glede na vse to po zakonu zaščiteni in vam z RTG aparati katerekoli vrste ni potrebno delati, čim zanosite.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

Po enem letu sem prenehala jemati KT Cerazette, med jemanjem ni bilo nobenih posebnosti, razen popolna izguba menstruacije, na kar me je kot možnost opozorila že moja ginekologinja.
Po treh tednih nejemanja sem dobila menstruacijo, rada bi zanosila. Zanima me, če imam lahko brezskrbno nezaščitene spolne odnose, ali je bolje počakati še 2 meseca (da mine običajno običajno obdobje 3 mesecev nejemanja KT pred zanositvijo)?

Za odgovor vam bom zelo hvaležna, lep pozdrav.

lahko brez skrbi zanosite tudi takoj, če seveda uspe.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni

Zgornje odgovore na temo rentgena sem si prebrala a bi vam vseeno rada opisala še moj primer. V 27t nosečnosti sem padla in si zlomila ramo. Na urgenci so se posvetovali z vodjo travmatološke klinike ter z dežurno ginekologinjo v porodnišnici, Oba sta mi svetovala slikanje, da bodo vedeli kaj je zlomljeno, saj naj bi bilo tveganje glede na starost ploda minimalno, ter da me bodo tudi dodatno zaščitili. Na urgenci so me slikali dvakrat prvič roko, nato ramo, ko so ugotovili da gre za zlom rame. Dobila sem opornico ter bila napotena na pregled v porodnišnico, kjer mi je ginekologinja ponovno zagotovila naj se ne bojim za plod. Čez en teden sem imela kontrolo na polikliniki, kjer so me ponovno slikali. Tam pa so se začeli moji dvomi saj so mi na slikanju rekli, da me ne morejo dodatno zaščititi in da ta zaščita itak nič ne pomaga in da lahko slikanje zavrnem. Na koncu so me vseeno slikali,ker je zdravnik rekel, da potrebuje sliko da preveri kako se rama zarašča. Čez 14 dni so me ponovno naročili na pregled in ponovno rentgen in spet sem na rentgenu doživela podobno zgodbo… v smislu kako sem lahko sploh pustila,da me slikajo in da je ta dvojna zaščita larifari, da se žarek četudi je usmerjen samo v ramo le od te odbije in da gre nenadzorovano po celem telesu in da zdravnik pravi, da je nujno slikanje jaz pa lahko le to zavrnem. Pred tem slikanjem sem bila pri svojem ginekologu in pri osebnem zdravniku in oba sta me potolažila, da ob dodatni zaščiti in glede na starost ploda naj ne bi šlo nič narobe. Ginekologinja mi je naredila tudi ultrazvok, pregledala organe in vse je bilo ok. Tudi zdravnik na polikliniki je komentiral, da sem bila dodatno zaščitena in naj ne skrbim. A žal me besede ‘ja kako to da ste se pustili slikati’ preganjajo, tam na rentgenu sem se počutila, kot da obsojam svojega otroka na določene okvare po nepotrebnem. Zato pišem še vam saj bi želela še dodatno menje, torej vaše mnenje o celotni zadevi.

Hvala za odgovor
Jelat

Spoštovani,

meni se zdi pa ravnanje pomožnega osebja, tehnikov in morda sester na oddelku za RTG diagnostiko nedopustno! To osebje ni niti pooblaščeno komentirati niti svetovati o čemerkoli! O zadevi očitno niti nimajo kaj dosti pojma, posebej pa za nič niso odgovorni, ne za izid vašega zdravljenja niti za izid vaše nosečnosti. Imajo pa položaj, kjer lahko “brbljajo prosto po Funtku” in komentirajo kot branjevke na trgu. RTG žarki so nekaj zelo podobnega kot svetloba, torej, če pred žarek svetlobe postavimo oviro, v primeru RTG svinčeno zaščito, za oviro nastane senca, torej tja luč ne posveti. Jasno? Žarki se sicer tudi malenkost sipajo in odbijajo, ampak tega je manj kot 1/1000 sevane energije, to pa je že tako malo, kot dobite itak vsak dan iz ozadja, iz vesolja, iz sten zgradb in iz tal. Skratka, svinčeno pregrinjalo takorekoč popolnoma zaščiti dele telesa pred sevanji, ki so nad povprečjem iz okolice! Kot drugo naj povem, da prezgodaj rojene otroke v intenzivnih enotah tudi preslikajo po dolgem in počez iz najrazličnejših razlogov, zaradi raznih katetrov, problemov s pljuči, srcem ipd. Zato ste glede omenjenih treh ali štirih slikanj res lahko brez skrbi.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani!

Zadnjo menstruacijo sem imela 14. 3. 2013. 11. 4. 2013 sem bila na ortopan slikanju zob.15. 4. sem izvedela, da sem noseča. Ali je lahko slikanje zob negativno vplivalo na nosečnost?

Najlepša hvala za odgovor.

cajalinka

mislim, da ne iz vsaj treh razlogov:
1. ker je odmerek pri tem slikanju ekstremno majhen
2. ker vedno zaščitijo predel trebuha
3. ker v času, ki ga omenjate velja načelo “vse ali nič”, torej bi zarodek ob poškodbi odmrl in če ni, ne bo nobenih posledic.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close