nosečnost in glivično vnetje
Zdravo!
Noseča sem 13.teden in že od vsega začetka nosečnosti me spremlja glivično vnetje nožnice. Pri prvem pregledu mi ginekolog ni želel dati nobenega zdravila, ker je bil pold še premajhen in ker je ocenil, da to še no potrebno. Pri drugem pregledu pa mi je predpisal Vagisan. Vaginalete sem jemala redno, toda glivično vnetje se ni pozdravilo. Naj povem, da sem tudi sicer nagnjena k glivičnem vnetjem (težko, da bi bila kdaj povsem zdrava). Imam nekaj vprašanj:
Zakaj Vagisan ni pomagal?
Zakaj večina zdravil, ki sem jih jemala do zdaj, ni bilo učinkovitih?
Ali lahko vnetje kaj škodi plodu?
Ali lahko kaj sama storim za to, da vnetje “pozdravim”?
Najlepša hvala, ANika
Spoštovani,
spodnje besedilo sem na forumu objavil že vsaj 5x. Glivično vnetje je najpogostejša težava in tudi vprašanje v zvezi s tem so najpogostejša. Zato priporočam, da se ob težavah, ki so pogoste najprej poskusite orientirati z iskalnikom. Zakaj zdravila pri vas niso delovala ne vem. Morda boste našli odgovor v spodnjem tekstu.
Gljivična okužba spolovil
Glivic ne dobimo temveč jih nosimo v sebi. Četudi smo povsem zdravi in nimamo nobrnih težav, so glivice vselej v telesu: ustih, prebavilih in tudi v nožnici. Običajno ostanejo kvasovke v nožnici neopažene. Dokler se ne začnejo razmnoževati, ne povzročajo nobenih težav. Kislo okolje v nožnici (vrednost pH je približno 4), ki ga vzpostavljajo in ohranjajo mlečno-kislinske bakterije (laktobacili), onemogoča razvoj glivic. Če se naravno ravnovesje nožnične povrhnjice poruši, dobijo kvasovke priložnost za nenadzorovano razmnoževanje. Pojavi se okužba z vsemi mučnimi spremljevalnimi pojavi.
Okužba nas vedno preseneti. Pojavi se nenadoma. Preseneti nas v »nepravem« trenutku: ob koncu tedna, na službenem potovanju, dopustu.Ginekološke glivične okužbe so odziv telesa na zunanje in notranje vplive. Povzročitelji so pogosto hormonske spremembe (nosečnost, menstruacija,jemanje kontracepcijskih tabletk). Enaki učinki so lahko posledica stresa, psihične obremenitve ter nenadne podnebne spremembe.
Za ginekološke glivične okužbe so še posebej dovzetne sladkorne bolnice, ki imajo zvečano količino sladkorja v krvi in tkivih, kar je dobra podlaga za gojenje in razmnoževanje glivic. Tudi ženske, ki prehranjujejo enostransko, ustvarjajo ugodne pogoje za nastanek glivičnih okužb. Na ta način se namreč slabi imunski sistem, ki je odgovoren za obrambo pred glivicami. Imunski sistem slabi tudi zaradi vnetij, hudega prehlada, gripe ali drugih okužb. Tudi zdravila (antibiotiki) lahko neugodno spremenijo okolje nožnične povrhnjice. Glivice so trdovratne in zahtevajo zdravljenje. Praviloma nikoli ne izginejo same od sebe. Najbolje je, da ukrepamo pravočasno.
Kako postanejo težave opazne?
Najpogostejši simptomi so srbenje, skelenje in rdečica na zunanjem spolovilu in vhodu v nožnico. Glavni vzrok je izcedek, v katerem so povzročitelji okužbe.
Obilnejši izcedek bele ali rumenkaste barve nas včasih zaradi svoje drobljivosti spominja na strjeno mleko. Obenem pa je skoraj brez vonja ali ima blag vonj po svežem kvasu. Kljub srbenju odsvetujemo praskanje, saj to poslabša stanje. Ti mučni simptomi se ne izražajo vedno v enaki meri. Ni nujno, da se vsi simptomi pojavijo sočasno. Tri dni po začetku okužbe pa se po izkušnjah pojavijo vsi simptomi.
Ali se glivična okužba prenaša tudi spolno?
Ne, ginekološke glivične okužbe niso spolno prenosljive bolezni, vendar pa glivice lahko prenesete na svojega partnerja in tudi on na vas. Zaradi tega je priporočljivo sočasno zdravljenje obeh (»vseh«) partnerjev.
Ukrepajte hitro
Ne prenašajte teh simptomov dlje, kot je potrebno. Sami ne bodo izginili. Čakanje ne pomaga. Če nikoli prej niste imeli glivične okužbe nožnice ali če niste prepričani, kakšna je vaša težava, takoj obiščite zdravnika.
Večina žensk, ki so že imele glivične težave, lahko takoj po simptomih ugotovi, da se je ponovno pojavila okužba.
Zdravljenja so raznovrstna
Poznamo lokalna in sistemska zdravila za obravnavo glivičnih okužb. Med najbolj razširjenimi lokalnimi zdravili, ki jih poznamo v obliki krem oziroma mazil in vaginalnih vložkov sta Canesten (klotrimazol) in Daktarin (mikonazol), med sistemskimi, s katerimi zdravimo preko krvi, pa tablete ali kapsule Lamisil (terbinafin), Sporanox (itrakonazol) in Diflukan ali Diflazon (flukonazol). Zdravljenje lahkotraja en dan ali nekaj dni, običajno ne več kot 7.
Uspešnost zdravljenja je takoj opazna. Skelenje in srbenje postaneta manj izrazita, izcedek manj obilen. Ponovno se počutite dobro in se lahko neobremenjeno posvetite drugim stvarem v življenju.
Otežite pogoje za razmnoževanje gliv
Ne nosite spodnjega perila iz umetnih vlaken. Tako kot hlačne nogavice in stezniki ustvarja ugodne pogoje (toplo, vlažno okolje z malo kisika), v katerem se glive odlično počutijo in veselo razmnožujejo. Sem sodijo tudi vložki s folijami iz umetnih vlaken.
Ne uporabljajte penečih kopeli in dišečih olj, parfumiranih mil, deodorantov in razkužil, ki lahko ogrozijo kislinsko zaščito povrhnjic, ta pa tako postane manj odporna proti glivičnim okužbam.
Zunanji del spolovila umivajte vsak dan. Pretirana higiena pa lahko povzroča glivične težave pogosteje kot pomanjkljiva. S pogostim kopanjem in umivanjem slabimo obrambno sposobnost kože in s tem je prizadeta tudi nožnica. Posledice tega so bolj ugodne razmere za razmnoževanje glivic.
Po opravljeni potrebi obrišite nožnično odprtino v smeri proti danki in tako preprečite prenašanje glivic iz črevesja v nožnico.
Med zdravljenjem drugih okužb z antibiotiki se z zdravnikom posvetujte, ali je potrebno tudi hkratno zdravljenje vaginalne glivične okužbe oziroma preprečevanje le-te.
Previdni bodite pri prehranjevanju. Izogibajte se preveliki količini ogljikovih hidratov, npr. sladkorju, čokoladi, pecivu. Glivice namreč »ljubijo« sladko.
Dober dan!
Noseča sem 18 5/7 tedna in se počutim povsem zadovoljivo. V 8 tednu sem krvavela, vendar se je stanje dokaj hitro umirilo in sem zdaj v službi za poln delovni čas, izredno obiskujem magistrski študij in živim povsem normalno življenje. Danes sem imela pregled pri ginekologu, ki me je kar malo prestrašil zaradi izcedka iz nožnice, ki je iz dneva v dan gostejši in pogostejši. Je brez vonja, siraste oblike in popolnoma bel. Ginekolog je dejal, da lahko takšni izcedki vodijo do poznega splava oziroma prezgodnjega poroda in da ga je potrebno zdraviti, posebej pri nosečnicah medtem ko mu pri nenoseči ženski ne posvečajo toliko pozornosti. Kaj menite vi?
Lep pozdrav!
Gre za glivično infekcijo nožnice, ki v nosečnosti predvsem zmanjša mehanično odpornost nožnične povrhnjice, kar med porodom lahko vodi v večje in globlje poškodbe mehke porodne poti, torej do raztganin nožnice in presredka. Predvsem zato in manj zaradi nevarnosti splava in prezgodnjega poroda se takšna glivične infekcije zdravijo tudi v nosečnosti. Nosečnost bolj ogrožajo predvsem bakterijske infekcije, ki pa praviloma ne povzročajo veliko subjektivnih težav.
spoštovani,
prebrala sem vaš članek, vendar nikjer nisem zasledila zdravila geonistin za zdravljenje glivičnega vnetja. Sem v 24. tednu nosečnosti in osebni ginekolog mi je predpisal zdravljenje z geonistinom. Po njegovem zagotovilu naj zdravljnje ne bi vplivalo na plod, vendar v navodilih piše, da ga uporabljamo kadar koristnost uporabe presega nevarnost tveganja za plod (splav zaradi neželenih učinkov zdravil) in če drugi načini zdravljenja niso uspešni. Zanima me, kaj je mišljeno pod “kadar koristnost uporabe presega nevarnost tveganja za plod..”
Hvala in lep pozdrav
Pozdravljeni!
Sem v zadnjem trimesečju, vendar me nekaj zanima. Ko sem bila v 5em tednu nosečnosti sem dobila glivično vnetje, najbrž ker sva s partnerjem imela spolne odnose v morju. Nisem jemala nobenih zdravil, nisem imela nobene kreme, preprosto sem pustila vse pri miru, nisem praskala, čeprav je srbelo, s partnerjem nisva imela spolnih odnosov, saj sem vedela, da bi jih prenesla nanj, čez kakšen teden pa je že minilo, sem se pozdravila. Zanima me ali je ta okužba/ to vnetje kaj vplivalo takrat na moj plodek??
ne, ni.
Pozdravljeni!
Noseča sem 14. tednov. Na zadnjem pregledu pri gin, mi je odvzela bris in rezultat je pokazal na kandido. Predpisala mi je vaginalno kremo za 3 dnevno zdravljenje. Sama nisem opazila ne srbečice ne tako velikega izcedka kot ga imam takrat ko to dejansko tudi sama vem da imam glivice . Takrat sem bila še v 11. tednu in sem se odločila da ker nimam nobenih težav (kljub temu da so bile potrjene glivice) ne bom uporabila te kreme. Sem si s tem škodila?
ne, nič si s tem niste škodili. Glivice niso nevarne zdravju, povzročajo pa lahko težave v obliki izcedkov in srbečice, rdečine, pekočine itd. Če ničesar od tega nimate, zdravljenje ni potrebno.
Pozdravljeni!
Sem v drugem mesecu nosečnosti in v tem času sem že drugič dobila glivično vnetje nožnice. Ginekologinja mi je pripisala tablete Vagisan. Te uporabljam že tretji dan po navodilih. Ker pa je nožnica suha in rdeča me zanima, če zato prihaja tudi do manjših ranic, ki počijo in sa na papirju pozna rahla krvavitev? Ali je to kakšen drug problem?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Spoštovani,
ja, suha in otečena ter pordela koža in sluznice pomenijo tudi večjo ranljivost in če se pojavljajo rahle krvave sledi na papirju, je to verjetno to. Mislim, da ni drugih problemov.
Pozdravljeni! Sem v 8 tednu nosecnosti. Se preden sem zagledala + na testu sem imela akutni vaginitis(vsaj tako je pisalo na izvidu). Sprva me je v obmocju sramni ustnic malo srbelo, brez posebnega izcedka potem pa se je pridruzil sirast izcedek in sem nabavila canesten 3v1, nic ni pomagalo bilo je se slabse. Gin mi je nato dala daktarin 7+ kremo. Mazala sem se se vsaj 3 tedne, vmes je bilo kak dan boljse potem spet malo srbelo. Nato sem po 1 mesecu nehala uporabljat kremo. Zdaj 14 dni od tega se mi je spet pojavila rahla srbecica, ni se neznosno, tudi grudastega izcedka ni, obcasno le vec belega mlečnega. Ponovno sem se zacela mazati z Daktarinom. Ne vem ali naj spet zatezim gin. oz kaj tocno (vem da svetujete mlecne kisline, a ne vem kaj naj v vsej poplavi izdelkov izberem, pa da bo to se primerno mojim 8 tednom)? Ph urina sem imela 8 je to kako povezano? Hvala za odgovor!
Spoštovani,
od izdelkov z mlečno kislino brez zadržkov lahko kupite najcenejšega. So vsi približno enaki po učinku. Ph urina in srbečica pa nimata nobene zveze, saj je urin iz sečil in ta z nožnico in rodili nima prav veliko zveze.
Spoštovani,
v torek sem začela z jemanjem antibiotika anaclosil (zaradi povišanega CRP ob turu). Danes me je začelo močno srbeti splovilo. To se mi je ze zgodilo pred leti in mi je ginekologinja predpisala kremo proti glivicnemu vnetju.
Noseča sem 32 tednov. Doma imam zapakirano kremo rojazol 20mg (ki je nisem dobila pri gin za glivično vnetje). Na spletu sem brala, da se lahko to uporablja tudi na splovilu. Ali jo lahko uporabim, da si malo omilim srbečico pred ponedeljkom, ko bom lahko prišla v Kontakt svojo ginekologinjo?
Najlepša hvala in lp
Rojazol lahko mirno uporabite na koži spolovila tudi v nosečnosti.
hm? Rojazol je mikonazol, to je sredstvo proti glivam. V prvem trimesečju tega ne bi jemal, od 13. tedna dalje pa pogojno, če se zdi, da je težava res hud problem. Lokalno na koži se to uporablja tudi v nosečnosti, na jeziku pa se spira v prebavila in pride tudi v sistem. Je pač treba pretehtati razmerje med pričakovanimi koristmi in možnimi tveganji. sistemskih zdravil proti glivam načeloma v nosečnosti ne dajemo kar tako, za vsak slučaj.