NOSEČNOST
Najprej lep pozdrav.
Sem v 9 tednu nosečnosti. To je moja prva nosečnost. Stara sem preko 30 let. Sem v dobri fizični kondiciji.
Ugotovljeno pa iimam insuficienco mitralne zaklopke (I.-II.) ter aretmijo.
Do ugotovitve nosečnosti sem uživala redno tablete Propranolol (3×1 dnevno).
Znaki srčne odpovedi niso bili zabeleženi na nobemem od obremenitvenih testiranj.
Že pred zanositvijo me je kardiolog opozoril, da bom morala uživati omenjena zdravila tudi med nosečnostjo. Sedaj so mi terapijo z Propranololom ustrezno
znižali.
Kardiolog me je seznanil tudi z dejstvom, da se mi bo moral narediti kontrolni
ultrazvok srca v tretjem ter v osmem mesecu nosečnosti. Pred porodom pa se
naj bi preventivno izvedla terapija z antibiotiki. Po kardiologovem mnenju me nosečnost ne bi smela pretirano obremenjevati.
Imam pa vprašanje v zvezi z antibiotiki pred porodom. Če so antibiotiki potrebni
kako pa je v primeru predčasnega poroda (če pride torej do poroda pred uvedbo antibiotične terapije). Pomeni, da kljub temu, da srčna motnja ni preveč resna,
da bom morala obiskovati kardiologa med nosečnostjo še pogosteje?
Imam pa tudi vprašanje ki si ga nekako ne upam zastaviti kardiologu.
In sicer: v kasnejši fazi nosečnosti se zaradi pritiska ploda, običajno pri nosečnici
pojavi tudi oteženo dihanje – kaj pa, da se tem težavam pridružijo tudi težave pri dihanju kot posledica srčnih težav? Kako pa je s tem med porodom? Glede na to,
da je potrebno pri porodu aktivno sodelovati – me skrbi, da zaradi morebitnega pojava srčnih bolečin in oteženega dihanja- pri porodu ne bi sodelovala kot je treba
(še dobro se spomnim, da so se mi težave s srcem prvič pojavile po preboleli gripi
– takrat so mi tudi ugotovili te manjše nepravilnosti s ssrcem).
Upam, da mi boste nekoliko objasnili moje nepoznavanje zadev ter objasnili kako
je s tem pri vaših drugih pacientih.
Hvala.
Draga Katarina,
Nosečnice z blago srčno napako imajo skoraj enak izid nosečnosti kot zdrave nosečnice. Zahtevajo pa morda pogostejše kontrole. Antibiotik med porodom je potreben samo preventivno za preprečitev endokarditisa, ki nastane po naselitvi bakterij na “manj gladkih zaklopkah”, od koder jih potem težko odstranimo z antibiotikom, če ga damo prepozno. To se pač lahko zgodi med porodom, vendar je dovolj časa in naj vas to ne skrbi.
Na koncu poroda srčnim bolnicam “olajšamo fazo iztisa” tako, da naredimo “vaakum”. To je za otroka popolnoma nenevaren poseg, ki pa med slabo obveščenimi ženskami, ki so preveč pod vplivom “srhljivih zgodbic svojih lažnih prijateljic in drugih dobrohotnih sorodnic”, vzbuja strah in trepet samo zato, ker so ga pred desetletji včasih opravili prepozno ali celo v primerih, ko ga ne bi smeli in bi bilo potrebno narediti carski rez. Seveda so bili potem otroci včasih prizadeti, vendar ne zaradi vakuuma, temveč zaradi uporabe napačne operacije v napačnem času.
Pravite, da vaakum ni nevaren, vendar so mene v srednji šoli ( končala sem srednjo zdravstveno šolo v Ljublani pred osmimi leti- sedaj nisem več v zdravstvu) učili, da lahko pride do določenih poškodb otroka pri vakumskem porodu. Verjamem, da imate prav in čisto nič ne dvomim v vaše znanje, vendar sem se zamislila nad znanjem moje profesorice v srednji šoli ( ki je bila ravno tako zdravnica).
Draga SAnja,
morda pa ste takrat kaj narobe razumeli? Pri vsakem rizičnem porodu lahko pride do slabega izida pogosteje kot pri nerizičnem, le vzroke in posledice je potrebno med seboj ločiti. Morda je bila profesorica premalo natančna pri razlagi ali pa je vse skupaj pustilo prevelik vtis na vas in ste prezrli odločilno “malenkost”.
Proferorica nam je te možne posledice opisala tudi v skripti, po kateri je predavala in smo se učili, tako da narobe bi težje razumeli. Ni rekla, da do vsega tega vseeno priide, vendar pa je naštela kar nekaj možnih slabioh izidov vakumskega poroda. sama sem sicer vesela, da temu ni tako in da ni nevaren, vendar je v meni žal pustila strah zaradi dezinformacij.