Najdi forum

Prosim za nasvet: stvari v zakonu so prišle tako daleč, da se želim ločiti. Mož pa pravi, da lahko grem, ločitve mi pa nikoli ne bo podpisal. Kaj to pravzaprav pomeni zame? Ali lahko npr. živim z drugim moškim, si ustvarim drugo družino? Lahko on v najino hišo naseli drugo žensko brez mojega dovoljenja? Lahko vseeno spremenim priimek?

Rosa

Ločiš se lahko ne glede na to ali on hoče ali noče. Vložiš zahtevo za razvezo zakonske zveze, sodišče ga povabi na obravnavo, če se mislim, da 2x ne oglasi, razvežejo avtomatično. Preveč tvoj mož filme gleda, v bistvu njegov podpis in pivolitev sploh nista potrebna.

Čao!

Ma ločiš se lahko tudi brez tega, da je on na obravnavi in nič ne podpiše!

Torej, če se hočeš ločit, se lahko ločiš. Če to hočeš, pač vloži tožbo za ločitev.

A je boljše da grem v to z odvetnikom ali zahtevek samo vložim na sodišču? Mož mi nenehno grozi z raznoraznimi stvarmi, češ da mi bo naredil v službi sramoto, da bo razstrelil hišo, da bo naredil, da ga bom morala jaz preživljati in podobno. Kako je pa z otroki? Moja sta stara 17 in 19 let in se oba še šolata.
Lepo prosim še za kak nasvet in vaše izkušnje.

Vsem se zahvaljujem za odgovore.

Rosa

Pa sej ločis se lahko tudi brez njega,vzemi odvetnika in podajta vlogo za locitev.To ni noben problem.Jaz sem tudi locena,res da je bilo vse sporazumno,ampak ko je bila zadeva na sodišču on sploh ni prisel,ker je bil služ.odsoten,pa smo vseeno naredili vse.Od takrat je že tri leta in če prav vem on še zdaj nima papirja da je ločen,ker ga takrat pač ni dvignil,samo to je njegova stvar.

Torej, on tebi ne bo podpisal ločitve ti pa njemu ne boš pustila druge ženske “naseliti” v t.i. “vajino hišo”. Kar voham krute igrice.

Jaz bi naredil po tem vrstnem redu:
1.) odselil bi se k tej “ta drugi”, ali pa v podnajemniško stanovanje
2) tožba za ločitev in razdelitev skupnega premoženja(včasih kdo mislil, da ga ne bodo razvezali, če ne pride na obravnavo, ampak, kolikor mi je znano, to ne drži)
3) sprememba priimka in nakup nove nepremičnine

Ja, krute igrice z njegove strani. Res sem napisala “najina hiša”, ker pač priznavam tudi njegov vložen trud in delež, a 100% lastnica hiše sem jaz, pa še hipoteko moram plačevati, ker sem vzela kredit, da smo lahko preživeli zaradi njegovih finančnih neumnosti. Zaradi večnih psihičnih pritiskov želim vstran, zato me zanima, če lahko potem vseli drugo žensko, jaz bi pa še naprej morala plačevati hipoteko. Razen, da seveda vse skupaj prodam, kar mi pa v tem trenutku ni cilj.
Hvala, rachek, za koristen nasvet.

Malo me spominjaš na mojo zgodbo, nekoč (s tem, da je on bil z drugo žensko)…
Torej, preživljala ga ne boš, brez skrbi, tudi če zdaj pusti službo…Otroci se pri teh letih odločajo sami, kje in s kom bodo…
Kar se tiče prakse, glede hiše, pa je zadeva taka: če se izseliš, si on lahko res (na “svojo polovico”) pripelje drugo žensko in z nobenim sodiščem je ne boš spravila ven. V takih primerih sodišče edino odloča, da vsakemu od zakoncev pripada ena polovica, ki se v stvarnosti lahko ali pa ne da določit. Če je hiša tako grajena, da se polovica lahko določi, se ti bo odkazala tvoja polovica, pa delaj z njo, kar hočeš (si jo moraš pač pregraditi, na svoje stroške). Če to v stvarnosti ni možno, pa je večji problem…ker se potem idealna polovica lahko določa na pol vsake ploščice v vsaki sobi….Otroci zaenkrat nimajo pravice do ničesar. Dobro premisli ali se ti splača leta dolgo tožarit (ker v primeru lastništva natanko do ene polovice nihče ne rabi drugega izplačevat, ampak se deli “v naravi”), ali pa raje začni bolj diplomatsko z njim. Mogoče bo trajalo leto ali dve, bo pa boljše zate. vsekakor, če se ne moreta izplačati, ti pa bi rada svoje življenje, moraš pri njem doseči, da se hiša začne prodajat, sicer je konec. Večno boš lahko solastnik, od tega pa ne boš imela nič.
Če rabiš kakšen podrobnejši nasvet, napiši.

No, res mi kar malo grozi v to smer, da ga bom morala preživljati v primeru ločitve, pa da ne bo dal nič za otroke. Dobro, če ne bi dal preživnine bi še že preživela, ker nisem človek, ki bi užival v večnih tožbah. Tudi glede otrok se mi je zdelo, da je tako, da se pri tej starosti lahko odločajo sami.
Medtem si verjetno že prebrala, da sem lastnica hiše v celoti – sicer je res, da mi je svojo polovico iz enih posebnih (preveč dolgov) razlogov pred leti podaril. Drugače pa plačujem hipoteko in se prav gotovo ne bom strinjala, da se bi not naselil nekdo drug, jaz pa v podnajemniškem stanovanju z otroci.
Ampak če prav pomislim, bi se dalo stanovanje res razdeliti na pol z manjšim prizidkom. Hvala za namig in nasvet.

Hmm, glede na to, da si stoodstotna lastnica hiše, potem verjetno ne more brez tvojega dovoljenja. O tem smo že nekaj razpravljali, namreč mož od ene ženske je imel idejo, da bo njo in njene starše(lastnike) ven metal iz hiše, ker je (z njihovim dovoljenjem) prijavil tam stalen naslov. Stanovanjska pravica in lastniška pravica nista eno in isto in dosti ljudi malce meša pojme med sabo. Morda pride kot gostja, dvomim pa, da se lahko brez tvojega dovoljenja prijavi tam (kot stalen oz. začasen naslov). Glede tega in glede marsičesa drugega bi se bilo najbolje pogovoriti z odvetnikom (ali kakšna druga oblika pravnega svetovanja), ker ti tudi poznajo zakone in ti bodo znali najbolje povedati. Ker če je hiša še pod hipoteko in ti plačuješ zanjo, on pa ne, pa da se potem premoženje razdeli na pol … zdi se mi škoda zate. Ker potem pridejo še obligacije (oblicijski zakoni v igro), ne samo družinsko pravo in bi lahko morda zase iztržila kaj več. Pač sklepam, nisem pravnik. Vsekakor pa ti svetujem (kot vsem drugim), da si poiščeš (kvalitetno) pravno pomoč.

> zaradi njegovih finančnih neumnosti
Naj uganem: zasvojenost z igrami na srečo?

Se lahko hisa proda ce je pod hipoteko? Ce se to da – in si mu pripravljena izplacati njegov delez (cetudi je pisano vse nate) …potem je to pametna varianta. Kupis si pac stanovanje drugje in gres na svoje.
Mislim namrec – da ni pametno ostajati z njim pod isto streho. Ce je neodgovoren , je mozno , da zaide v prihodnosti spet v dolgove. In cetudi bosta morda locena – vse terjatve ali karkoli,kar bi bilo z njegove strani – kolikor je meni poznano – padejo na skupni naslov stalnega prebivalisca.
Odjaviti z skupnega prebivalisca ga ti sama ne mores(se lahko samo sam) – nekoga drugega pa on prijaviti ne more brez tvojega soglasja, ki ga das osebno na obcini ob prijavi. Lahko samo sprejema “obiske” na svojem domu. Tu si nemocna glede tega.
Poskusi se po pameti in mirno dogovarjati. In seveda poisci pomoc odvetnika. Ampak po moje se prodaji ne bos mogla izogniti – ce bos hotela stran in zaceti svoje zivljenje.

Tudi jaz sem stoodstotna lastnica hise, res je tudi on vlagal v njo (v manjsi meri), zemljo sem jaz podedovala. Odsla sem iz nje, ker sem zavarovala sebe in otroke. On je ostal v njej in tudi misli. Brez problema si lahko partnerko pripelje v to hiso. Jaz sem z otroci pri starsih, on pa zahteva nenormalne vsote, da ga izplacam. Hisa je bila ze tudi ocenjena, a se on s polovico tega ne strinja. Torej……Prodat jo zaenkat se ne morem (klavzula), tudi on me ne misli izplacat, prezivnine ne placuje…
Kljub velikemu naporu, da je hisa zrasla (na zalost moja skrb), mi druga ne preostane, kot da grem v malo stanovanje in zivotarim…..

In vcasih se vprasam? Kaj je z ljudmi narobe? In kaj je narobe s sistemom?
Nikogar ne briga kako zivim, ceprav se trudim na vse kreplje. In potem se ta cas. Ker se ena zadeva vlece mesece……Kaj pa med tem casom? Ne rabimo zivet????

Hja, pa si si poiskala pravno pomoč? Kako je s preživnino, ne vem, ampak mi svoje dolžnike izterjamo preko firme, ki se s tem ukvarja in prej kot slej vedno dobimo svoj denar. Ljudje sicer mislijo marsikaj, da ne bodo rabili plačat, recimo: med potovanjem stranki nekdo rukne avto na letališkem parkirišču in ona misli, da ne rabi turistični agenciji plačat preostalih čekov. Ampak ko dolg naraste čez noč za nekajkrat(stroški izterjave, zamudne obresti), pa ljudi že sreča pamet. Če pa bi mi ljudem razlagali, da si nimajo kaj zakonov in prava po svoje za predstavljati, bi nam ljudje ne bili dolžni 10 ali 20 miljonov, ampak 100 ali 200 ali pa še več.

Po mojem, da je dosti odvisno od tega, kako pristopiš k stvari.

Nepremičnino lahko prodaš če je pod hipoteko, seveda.
Drugih nasvetov pa nimam.
Vso srečo, Rosana!

Ja, sem poiskala pravno pomoc in jo se imam. Na zalost, vsak moj predlog negira. Vem, da samo zavlacuje, provocira. Sodni mlini pa taksno pravdanje vlecejo dolgo, dolgo… Razen, ce ga bo kdo z odlocbo “prisilil”, da sprejme polovico denarja od cenitve hise. (mimogrede, cenitev cenilca zavraca, ker sem ga jaz najela).
Skratka, res ne vem, kako se se naj lotim zadeve!
Hvala Rachek za odgovor.

Franka

Veliko je bilo že povedano, pa ti vseeno še jaz napišem:
-ti daj vlogo za ločitev, navedeš razlog nevzdržnost zakonske zveze in ko bosta prišla na vrsto na sodišču (moja kolegica je lani čakala 7mesedev),
bo sodišče zakonsko zvezo razvezalo, tudi če njega na razpravo ne bo
– Otroci se bodo sami odločili, kje bodo živeli. Predvidevam, da bo to pri tebi. DOkler se redno šolajo( najdlje do 27.letA) je on dolžan plačevat preživnino, ki jo bo določilo sodišče – če se ne bosta sporazumela sama. Če ne bo hotel dat prostovoljno, se bo trgalo od njegove plače ali pa se bo zarubilo premoženje
– Glede hiše ni važno, na čigavo ime je vpisana. Če je bila pridobljena v času zakonske zveze, sta lastnika vsak do polovice, razen če ti dokažeš, da si vložila več. To pa bo težko.
_ če bo ostal lastnik nekega dela hiše, bo vanjo lahko pripeljal ljubico.
Tega ne smeš prepovedat
Iz praktičnih razlogov pa bo verjetno bolje, da ne živite v isti hiši, tudi če je možno narediti dve enoti. Solastnika se morata namreč dogovarjati o vzrdževanju skupnega dela (streha, napeljava, fasada), to pa pri vaju gotovo ne bo šlo – lahko se zgodi, da boš stroške za hišo plačevala kar sama.

Vsaka druga ločitev kot sporazumna je – na tožbo ! In ker se vidva po napisanem okoli premoženja ne bosta ločevala na ta način, ti vsekakor preostane le ta varianta. Poleg tukajšnjih nasvetov se raje obrni na strokovno pravno pomoč; je že res da vsak primer tukaj pomeni zgodbo zase, v tvojem primeru pa lahko spet šteješ kot primer zase. Z vsemi pravnimi luknjami, žal.

Čeprav ti je podaril svoj delež hiše se zna zgoditi da bo uveljavljal svoje minulo delo pri hiši in še kaj. Ker se na pravno stroko ne spoznam dovolj, bi ti po domače lahko napisal: kakršen je, ti lahko dela sranja in glede na počasen sodni sistem se lahko agonija vleče in vleče.

Da pa bo v vsakem primeru dolžan plačevati preživnino, to je jasno kot beli dan, pa neglede na kak način se bosta ločila. Čeprav mislim da je sedaj zelo užaljen in ti grozi z neplačevanjem, je menda toliko človeka v njemu da ve komu gre preživnina. Da pa so otroci največji (raz)sodniki, o tem sploh ni treba zgubljati besed. Lahko bo po bedariji, poleg tebe, izgubil še njih.

Ni ga po moje zakona, po katerem bi morala ti preživljati svojega (tedaj) bivšega partnerja; moža. Glede spremembe tvojega priimka pa – 100% si ga lahko na upravni enoti kadarkoli lahko spremeniš brez kakega posebnega razloga ! Potek: vloga, odobritev, zamenjava vseh osebih dokumentov…

še dandanes od kar sem ločena,pa je minilo že dve leti se sprehajam po sodišču in iščem pravice.vedno,ko ne najdem odgovora na vprašanje ali dano situacijo,pa naj bo to v zvezi s preživnino,razvezo,zakoni,ali samo potrditev grem na posvet v sobico,kjer imajo brezplačni pravni nasvet.tam ti povejo,kaj naredit,na koga se obrnit,kakšne papirje se rabi za določeno stvar itd.

meni,do sedaj so vedno pomagali,kar se tiče premoženja ne bi ti vedela povedat,ker tu nisem strokovnjak in vem samo,da te stvari se vlečejo,vlečejo,ne glede ali je sporazumna ločitev ali preko tožbe.kar se tiče priimka,ga lahko menjaš,po ločitvi prvih 6 mesecev imaš zastonj,ne rabiš plačat taxe.

svetujem,ti da mu ne nasedaš na obljube in da stvar rešuješ samo preko sodišča,sociale,ker moški znajo obljubljat marsikaj in potem se tega ne držijo.NO,NE VSI.

Rosana,
ker si 100% z.k. lastnica imaš eno prednost. Lahko prodaš vašo hišo brez njegovega podpisa ali soglasja in mu daš delež, za katerega meniš, da mu pripada. Ker pa je za pričakovati, da se on s prodajo ne bo strinjal, kar lahko podkrepi z vložitvijo začasne odredbe na nepremičnino, bi bilo smiselno to narediti brez njegove vednosti. Ni lahko, se pa da.

Če se boš spustila v tožbo za razdelitev premoženja, računaj na nekaj letno pravdo in velike stroške.

Da se lahko ločiš brez njegove privolitve, pa tako že veš. To je najmanj, kar pri ločitvi šteje. POmembnejše je,da se razdeli premoženje in uredi druge z zakonsko skupnostjo povezane zadeve. Če hočeš kdaj živeti v miru, moraš vse pričeti od začetka – torej pozabi, da bi živela v vaši skupni hiši.

New Report

Close