Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nizek srčni utrip in težave

Nizek srčni utrip in težave

Pozdravljeni še enkrat,
Ne glede na to, iz kje moje težave izvirajo me vseeno zanima, zakaj torej tako nizek pulz (danes zvečer pritisk visok 147/87 pulz 55)…če povzamem: EKG ni bil čisto OK:
Sinusni ritem s frekvenco 79/min, semi-vertikalna el. srčna os, negativni T v 2., 3. in VF odvodu, Q zobci do 1mm v 2., 3. in a VF in V6 odvodu.
UZ srca:
Ni bilo videti nekih napak, opozorili so me na neko belo območje (ki je nekočliko bolj belo) in na neko območje, kjer plava neka tekočina (kar je baje po nosečnosti običajno).
Kaj lahko iz tega sklepam glede pulza? Če težave ne izvirajo iz srca, jaz pa nisem športnik…mi potem tudi pulz niža stres ali nervoza? To mi je malo čudno, ker stres navadno viša pulz + to, da se zelo slabo počutim (utrujena, omotična, tiščanje v prsih in vratu itd)…hvala

Pri pregledu EKG so ugotovili sinusni ritem, kar pomeni, da je prevodni sistem v srcu brezhiben. Srčna frekvenca v mirovanju pod 60 in nad 45 kaže na varčno delovanje srca. Ko ste bili na EKG – pregledu ste imeli (v mirovanju!) srčno frekvenco 79, kar je normalno. Bil sem pozoren na zobce T, ki so negativni v odvodih 2 in 3 in zobce Q v več odvodih Izvid dopušča domnevo, da je manjši del srca manj prekrvljen. Nekaj več bi lahko izvedeli s scintigrafijo srca. Ali imate stare posnetke EKG? Pomembna bi bila primerjava izvidov.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ne, nimam starih izvidov EKG-ja. Bila pa sem na UZ srca in so mi rekli, da ni posebnosti in da lahko takšno odstopanje pri EKG-ju povzroča tudi tista tekočina (ki je v manjši meri) prisotna okoli srca (baje po nosečnosti dosti pogost pojav). In pa opravili so mi test (vožnja kolesa) toda baje ni bilo nobenih posebnosti, razen nekaj malega občasnega preskakovanja – rekli so, da bi morala test čez cca pol leta ponoviti, ker sem bila sedaj noseča. Tako so zaključili. Bi morala vstrajati še naprej in iti še na kakšno preiskavo? Hvala.

Pozdravljeni še enkrat,

Prosila bi vas za mnenje glede mojega stanja, ker mi ni nič več jasno. Bila sem pri 3 različnih kardiologih in noben mi ni predlagal te preiskave kot vi.
1) kardiolog mi je naredil EKG in rekel, da potrebujem nadaljne preiskave zaradi izvida
2) kardiolog je zaradi izvida EKG-ja opravil obremenitveni test (na kolesu) in mi rekel, da bi bilo sicer test fino ponoviti čez kakšne pol leta, ker sem rodila v začetku januarja, ampak da ni bilo videti nič drastičnega razen občasne aritmije (srce je nekajkrat poskočilo drugače)
3) kardiolog mi je naredil UZ srca in omenjal neko tekočino (ki je baje normal po porodu) in da to lahko dela EKG tak kot je. In da so lahko bolečine, ki jih čutim na levi strani v predelu srca, pod pazduho, v roki od nošenja otroka (hrbtenica)…
Na koncu so zaključili, da sem OK in da me ne rabi skrbeti. Vi pa menite, da obstaja sum, da del mojega srca ni dovolj prekrvavljen?
Zanima me, zakaj mi te preiskave (ki bi to lahko izključila) ni predlagal noben od ostalih treh kardiologov? Rekli so, da se z obremenitvenim testom izključi možnost neke ishemične bolezni.
Kaj mi predlagate? Bi morala še h kakšnemu kardiologu? Malo bi bilo smešno, da pokličem kardiologa in mu rečem, da menim, da bi šla še na to scintigrafijo srca. Kaj naj naredim, ker imam te zaskrbljenosti že dovolj in si je pri majhnem otroku (2 meseca) ne morem privoščiti. Mi lahko kako pomagate?
Se moram paziti? Rada bi začela s telovadbo, tekom, vožnjo kolesa…
Hvala.

Nekoč sem bral članek v katerem je raziskovalec opisal odgovore šestih kardiologov ob pregledu istega EKG. Zelo so ga presenetili odgovori, ki so se precej razlikovali. Želim povedati, da medicina ni tako natančna kot matematika. V vašem dopisu ste napisali, da so v posnetku vašega EKG v več odvodih ugotovili negativne vale T (2,3 in AVF). Rad bi vedel, kako je opisal izvid kardiolog, ki je “odčital krivuljo EKG”. Morda so vali T zelo plitko negativni in je zaradi tega bil mnenja, da je izvid še v fiziološkijh mejah. Napisali ste, da je 1. kardiolog bil mnenja, da so potrebne dodatne preiskave. Niste pa navedli, kaj ga je v zapisu EKG “motilo”. Morda negativni zobci T? Drugi kardiolog je predlagal kontrolni pregled čez nekaj mesececv, ni pa navedel zakaj. Tretji kardiolog je bil mnenja, da so spremembe EKG v okviru “stanja po porodu”. Mnenja se nekoliko razlikujejo, vendar v dopustnih mejah.
Prebral sem ponovno vso našo dosedanjo korispondenco. Bodite brez skrbi. Naj vas ne moti ugotovljena sprememba v EKG. Bolečine, ki vas kar motijo niso posledica organske prizadetosti srčne mišice ali srčnih žil. Mnenja sem, da bodo zadostovali splošni ukrepi (zdrav način življenja) ob majhnih odmerkih pomirjeval in analgetikov da se bo počutje popravilo. Mislim, da je nizka srčna frekvenca v fizioloških mejah in, da so težave posledica prizadetosti vegetativnega živčveja ob stresnih vplivih.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Mnenje prve zdravnice je bilo (citiram): Glede na izvid EKG in negativne T valove v 2.,3., aVF odvodu ter težave, ki jih navaja, priporočam nadaljni pregled pri kardiologu. Omenjala je obremenitveni test, da se prepričam, ali je vse OK.
Drugi kardiolog je z mano opravil ta obremenitveni test na kolesu. Menil je, da bi bilo test potrebno ponoviti, ker nisem v polni kondiciji po porodu in ker je bilo zaznati, da je srce malo poskočilo (aritmija) ampak v manjši meri – baje da se to da odpraviti z aerobno vadbo. Še čakam izvid, ampak to mi je povedal.
Tretji kardiolog je opravil UZ srca in bil mnenja, da so ta odstopanja lahko tudi zaradi tiste tekočine (izliva) okoli srca, ki je značila za stanje po porodu oz. tudi če ni od poroda se načeloma ne zdravi. Tudi ta izvid še čakam.

Ker se mi te bolečine na levi strani ne poležejo (špika, tišči, boli…) me je seveda strah, da je kdo kaj spregledal. Glede na preiskave, ki so jih opravili – menite, da bi se videlo, če bi bilo kaj narobe?

Hvala.

Poleg vprašanja v prejšnjem sporočilu me zanima še nekaj:
Malo prej sem ponovno doživela napad in me zanima ali je tovrsten napad člahko posledica težav s srcem.
Sedela sen na kavču, mirno brskala po internetu…nakar mi samo prislabi, dobim čisto mrzle in potne noge, počutim se omotično, zmedeno, zaspano…noge so mehke…na levi strani za levo bradavico v prsih me špika in občasno peče. Postala sem čisto zanič, komaj se še držim na nogah, občutek imam, da bom kar skupaj padla, sem čisto brez energije, bleda, zaspana, zmedena…
Zmerila sem si pritisk, bil je normal…124/74 p: 62, čez 15 min 117/64 p:56.
Ima pritisk sploh kakšno vezo s tem?
Verjetno boste prepoznali napad, če gre za kakšno težavo s srcem…ali je kaj drugega…naj povem, da imam podobne napade večkrat…na vsake toliko, sedaj pa so pogostejši…lani se mi je zgodilo tudi med vožnjo avta…prosim za mnenje. Hvala.

Težava, ki ste jo sporočili v dopisu dopušča posumiti, da v tistem trenutku je bila prisotna motnja delovanja srčnožilnega sistema. Možnosti sta dve: da je zelo padla srčna frekvenca oziroma, da je zelo padel krvni tlak. Bolj verjetno je bil padec tlaka kriv za slabost, kar naj se bi vam pripetilo že nekaj krat.
Padci krvnega tlaka, pri ljudeh z nizkim tlakom, lahko nastopijo nepričakovano in so lahko vzrok za neprijetne trenutke. Zaplet se lahko takoj popravi, čim se bolnik uleže ali vsaj usede. Redna aerobna vadba težavo zelo omili.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Prejela sem izvid kardiologa, pri katerem sem opravila obremenitveni test:

Mnenje: Glede na anamnezo, EKG izvid v mirovanju (Sinusni ritem s frekvenco 79/min, semi-vertikalna el. srčna os, negativni T v 2., 3. in VF odvodu, Q zobci do 1mm v 2., 3. in a VF in V6 odvodu) in izvid obremenitvenega testiranja (Dosežena obremenitev je 80% teoretske max obremenitve. Dosežena obremenitev 5.1 MET-a in odgovarja za srednje težko fizično delo. Funkcionalni razred po NYHA klasifikaciji: II razred. EKG med obremenitvijo: sinusni ritem 146/min, ob višku obremnitve posamične monotopne VES in dvakrat v paru. Aerobna kapiceta je 53%, testiranje prekinjeno zaradi zadihanosti, prag ishemične reakcije ni dosežen, ob višku obremenitve se pojavijo posamezne, monotopne VES in dvakrat tudi v paru) je možno, da je gospa enkrat prebolela virusni miokarditis. Priporočam UZ srca, zaradi občasnih napadov slabosti pa še Doppler vratnih arterij.

Kaj pomeni ta izvid obremenitvenega testiranja? Kaj je to virusni miokarditis? Bila sem na UZ srca – pa se je videla le tista tekočina – to pomeni, da je vse OK? Kaj je Doppler vratnih arterij?
Moram biti na kaj pazljiva? Se lahko normalno gibam (telovadba, tek…) ali me mora kaj skrbeti? Se lahko normalno naročim na ta Doppler (zaradi čakalne vrste) ali je bolje, da ga opravim čim prej – če sem zaradi tega v nevarnosti?

Hvala.

Z izvidi s katerimi razpolagam bi pomislil na možnost, da ste nekoč preboleli vnetje srčne mišice ob virusni gripi ali drugi bolezni. Bolezen se je pozdravila, srce pa zmore nekoliko manjše obremenitve. Pri obremenitvenem poizkusu je bilo nekaj prezgodnjih utripov, ki jih boste lahko preprečili z blagimi pomirjevali ali z redno aerobno vadbo (več krat na teden 15 – 30 minut hitre hoje). Ker ste zdravniku navedli, da imate občasne napade slabosti je priporočil še pregled vratnih žil (preiskava ni boleča), da bi ugotovili če so žile zožene zaradi ateroskleroze, ki je bolezen starejših let. Srce je v vreči (osrčnik) v kateri je stalno nekaj tekočine. Mislim, da ni zadržkov, da opravljate srednje težke telesne obremenitve (nastop zadihanosti ob obremenitvi je meja, ki z vadbo postaja vse manjša in omogoča malo večke obremenitve kot na začetku vaj

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala vam za odgovor.
Zanima me le še nekaj: lahko tečem? kako pa je s savnanjem? in kopanjem v toplih bazenih?
Hvala.
lep dan.

Hvala.
Bi lahko torej moje težave (slabo počutje, utrujenost, zaspanost, nizek pulz, preskakovanje srca, padanje skupaj, omotice, itd…)izvirale iz tega, da srce slabše deluje? Kaj to pomeni za mene? Omenila sem vam, da so mi opravili UZ, zakaj mi potem zdravnik ni ničesar rekel? Se to ne vidi na UZ?
Kako pa je z aktivnostmi? Lahko tečem? Kaj pa savnanje in kopanje v toplih bazenih?
Kaj od aerobne vadbe je najbolje, poleg hitre hoje?
Še to me zanima…pri aktivnostih, kakšna je meja pulza, ki jo je priporočljivo držati v mojem položaju?
Hvala.

Prosim za odgovor v prejšnjem prispevku ter samo še tole: kaj pomeni: prag ishemične reakcije ni dosežen (v izvidu obremenitvenega testa) – to pomeni da ni angine pektoris?

Angina pektoris je izraz s katerim povemo, da ima bolnik napade bolečin pri srcu , ko srce, ob telesnem ali duševnem naporu, dobiva premalo sveže krvi . To se zgodi, ko nastane v srčnih žilah krč in se žile zožijo, v večini primerov pa gre za stalno zožene žile zaradi ateroskleroze. Če pri preiskavah srca, ne moremo ugotoviti ali ima bolnik zožene srčne žile zaradi ateroskleroze napravimo obremenitveni poizkus, pri katerem nadomestimo hojo v hrib ali drugo delo. Ko opravljamo poizkus, bolnika vedno bolj obremenimo in sproti ugotavljamo pri kateri obremenitvi bolnik pove, da je nastopila bolečina (ishemična reakcija).Na ustrezni tabeli preberemo pri katerem delu ali športu bolnik začuti bolečino pri srcu. Pri povsem zdravem srcu preiskovanec zmore velike obremenitve brez bolečin. Pri bolnikih, ki imajo bolečine tudi v mirovanju poizkusa ne delamo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
Pri obremenitvenem testu, ki so mi ga opravili (čeprav mislim, da ne v celoti) ni bilo nič videti, takrat me tudi bolelo ni. Je pa res, da ko doma vrtim sobno kolo in telovadim, me začne boleti na levi strani nad levo prso in naprej v ramo in pa zadaj ob hrbtenici in pod lopatico. Ampak ta bolečina ni huda. Včasih jo potem tudi čutim čez dan, včasih tudi ko mirujem. Bi se torej pri preizkusu, ki sem ga opravila videlo, če bi šlo za angino pektoris? Vsake toliko me čez dan tudi stisne v grlu (kot da bi ne me nekaj stisnilo) in težje diham (ne ob fizičnem naporu).

Izvid obremenitvenega testa:
Obremenitev na kolesu do 78Watt
Dosežena max poraba O2 v ml/kg/min 18
Dosežen max pulz 146 oz 80% teoretskega
Dosežena obremenitev je 80% teoretske max obremenitve.
Dosežena obremenitev 5.1 MET-a in odgovarja za srednje težko fizično delo.
Funkcionalni razred po NYHA klasifikaciji: II razred.
EKG med obremenitvijo: sinusni ritem 146/min, ob višku obremnitve posamične monotopne VES in dvakrat v paru.
Aerobna kapiceta je 53%, testiranje prekinjeno zaradi zadihanosti, prag ishemične reakcije ni dosežen, ob višku obremenitve se pojavijo posamezne, monotopne VES in dvakrat tudi v paru

Zdravnik, ki vas je pregledal je na pisal, da vas je uvrstil, po NYHA klasifikaciji, v II razred s čimer je povedal, da je vaše srce rahlo manj sposobno za telesne obremenitve kot povsem zdravo srce (dopustna obremenitev:vožnja kolesa, lažja fizična dela). Testiranje je prekinil zaradi zadihanosti, s čimer je ponovno povedal, da srce zmore nekoliko manj kot pričakovano. Pri tem ostane še odprto vprašanje ali je srčna mišica nekoliko šibkejša ali pa so za to stanje krive nekoliko zožene srčne žile. Za točen odgovor bi koristili še dodatni podatki (krvni tlak, učinek zdravil proti bolečinam, srčno-žilne bolezni pri ožjih svojcih, itd.). Priporočam vam, da živite čim bolj dosledno po navodilih za zdrav način življenja (redna vsakdanja hoja, nekajenje, pravilna telesna teža, itd.).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Moj tlak je več ali manj normalen, v mejah, v družini ima oče povišan pritisk, tablet za bolečino nisem jemala, ker bolečina ni bila tako huda.

Opravila sem še UZ srca, prosim za mnenje:

Zaključek:
Minimalni perikardialni izliv za spodnjo steno in v AV sulkusu z blago poudarjenimi odboji s perikarda spodnje stene LV bazalno. Kaj to sploh pomeni??

Mnenje:
Prsne bolečine, ki jih opisuje, so atipične, možno da gre za perikarditične.
Ehokardiografsko so namreč prisotne diskretne sekvele, kot jih opažamo po stanju po prebolelem perikarditisu, kar je najverjetneje tudi razlog nespecifičnim repolarizacijskim motnjam, kot jih kaže EKG zapis. Priporočamo redno telesno aktivnost. Kaj to pomeni?

Zanima me kaj pomeni ta izvid glede na še preostale preiskave katerih izvid sem vam opisala v prejšnjih sporočilih? Je z mojim srcem kaj narobe? Moram na kaj še posebej paziti?

Glede aktivnosti…lahko tečem, hodim v hribe?

Hvala in lp,

Pozdravljeni,

Moj tlak je več ali manj normalen, v mejah, v družini ima oče povišan pritisk, tablet za bolečino nisem jemala, ker bolečina ni bila tako huda.

Opravila sem še UZ srca, prosim za mnenje:

Zaključek:
Minimalni perikardialni izliv za spodnjo steno in v AV sulkusu z blago poudarjenimi odboji s perikarda spodnje stene LV bazalno. Kaj to sploh pomeni??

Mnenje:
Prsne bolečine, ki jih opisuje, so atipične, možno da gre za perikarditične.
Ehokardiografsko so namreč prisotne diskretne sekvele, kot jih opažamo po stanju po prebolelem perikarditisu, kar je najverjetneje tudi razlog nespecifičnim repolarizacijskim motnjam, kot jih kaže EKG zapis. Priporočamo redno telesno aktivnost. Kaj to pomeni?

Zanima me kaj pomeni ta izvid glede na še preostale preiskave katerih izvid sem vam opisala v prejšnjih sporočilih? Je z mojim srcem kaj narobe? Moram na kaj še posebej paziti?

Glede aktivnosti…lahko tečem, hodim v hribe?

Hvala in lp,

Draga “Medika”

prebiram tole vajino dopisovanje in…se sprašujem, ali res ne razumete odgovore zdravnika ali ste navaden hipohonder.
Dajte se raje obleči in obut in iti vsak dan na dveurni sprehod namesto da se toliko ukvarjate sama s seboj in laičnim zdravljenjem. Pa koliko zdravnikov vam bo še moralo potrditi, da je vse v mejah normale.
Edini zdravnik,ki ga v stanju kakršnem ste, potrebujete, je psihiater.Pa brez zamere, je dobronamerno.

Odgovor ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close