Najdi forum

Neznosno boleče

Pozdravljena Karmen!

Imamo 1m staro sončico, ki zelo pridno je. Na začetku z dojenjem nisva imeli nobenih problemov, zdaj pa so vedno večji in postajajo nevzdržni. Bolečine v bradavicah in tudi v dojki so vedno večje. Mala je imela plenični izpuščaj, ki smo ga začeli zdraviti z Daktarinom. Bolečine so se pojavile sočasno z izpuščajem, zato sem mislila, da je bolečina povezana z gljivicami (soor) in sem tudi bradavice mazala z Daktarinom. Izpučaj je počasi izginil, bolečina pa se nadaljuje v enaki meri. Nekaj dojenj ne boli nič, potem spet tako močno, da se bradavice niti dotakniti ne smem. Bolečina je pekoča in skeleča in se razširi v celotno dojko. Ker sem pri dojenju od bolečine vsa skrčena me sedaj med in po dojenju bolita tudi živca na hrbtu. Mala je prejšnji teden jedla non-stop in sva mislila, da ima poskok v rasti. Vendar ta poskok traja že 10 dni. Danes je recimo od 15-21-ih s kratkimi odmori že skoz na prsih. Ali je to normalno, da toliko je? Ali je normalno, da traja toliko časa? Ker nisva bila prepričana, da imam dovolj mleka, sva tehtala in vsakič je pojedla od 40-70g.
Ali je možno, da bolečine v bradavicah še vedno povzročajo gljivice? Ali je možno, da ima mala tako močen refleks in mi je zdelela bradavico? Koliko časa ponavadi traja, da se to ustali, ker me res tako močno boli, da ne vem če bom še dolgo zdržala, pa si ne želim prenehati dojiti.
Bradavice si mažem tudi z Lasinoh-om. Ali lahko še kaj naredim, da mi bo lažje? Ali lahko ublažim bolečino med dojenjem?

Že v naprej najlepša hvala za odgovor.

Draga Dammy!

Dojenje ne sme boleti. V prvih dneh je sicer normalno, da imate bolj občutljive dojke in bradavice, lahko čutite malce skeleče bolečine ob prisesanju otrokovih ustec in prvih potegih, toda to ne sme trajati več kakor nekaj dni. Boleče dojenje, krvave in ranjene bradavice so najverjetneje rezultat nepravilnega pristavljanja ali glivičnega obolenja. Če pravilno pristavljate in se otrok doji pravilno, je lahko vzrok bolečin okužba s soorom (glivično obolenje). Omejitev časa dojenja bolečine ne more zmanjšati ali preprečiti.

Glede na opisano, res predvidevam, da gre predvsem za glivično okužbo.

Dolgotrajna bolečina v bradavicah v prvih tednih ali bolečina, ki se pojavi nenadoma (po tednih in mesecih dojenja brez vseh bolečin) ima lahko vzrok v gljivični infekciji. Simptomi so naslednji:
– boleče, pekoče bradavice, ki so lahko rdeče, rožnate, se svetijo, luskasta koža, izpuščaj, majhni mehurčki
– razpokane bradavice
– močna, zabdajoča bolečina v dojkah med podoji
– globoka bolečina v dojkah

Če je dojenček pred kratkim imel glivično vnetje, če ste vi ali dojenček pred kratkim uživali antibiotike, če imate poškodovane, razpokane bradavice, če ste imeli pred kratkim vaginalno infekcijo, če jemljete kontracepcijske tablete ali steroidna zdravila (npr. za astmo), je tveganje za pojav gljivic precej zvišano.

Zdravljenje gljivic je dolgotrajno in ni vedno uspešno. Pomembno je, da se zdravita oba, mati in dojenček, saj se gljivice hitro prenašajo. Pomembno je tudi, da ne uporabljate sintetičnih nedrčkov ali plastificiranih pleničk (pri dojenčku, če ima plenični izpuščaj) ter blazinic za dojenje. Gljivice imajo namreč idealno okolje za razvoj v temnih, vlažnih in toplih prostorih.

Pomembno je, da se oglasite pri svojem zdravniku ali otrokovem pediatru. Če bo presodil, da gre za gljivice, vam bo predpisal zdravila, ponavadi oralni gel Daktarin. Zdravilo namažite na svoje bradavice in obenem tudi v otrokova usteca (zato mora biti gel oralni). Kljub temu, da bodo simptomi po uporabi zdravila kaj hitro minili, je pomembno, da mažete še vsaj en teden (še bolje dva) več, ker so gljivice zelo trdovratne in se rade pojavijo ponovno.

Ob začetku terapije z zdravilom se simptomi lahko za nekaj dni celo poslabšajo. Dojenčku ponudite pogoste podoje, a za krajši čas, začnite na tisti strani, ki je manj boleča. Po podoju osušite bradavice in jih pustite nekaj časa na zraku.

Če ima vaš dojenček dudo in dobiva dodatek po steklenički, morate vse prekuhavati najmanj 20 minut, vsak dan in jih tedensko menjajte z novimi!
Če uporabljate prsno črpalko, prav tako dobro sterilizirajte vse dele, ki pridejo v stik z mlekom. Če imate gljivično infekcijo in mleko črpate, priporočamo, da otroka s svežim mlekom lahko nahranite (protibakterijske snovi v mleku bodo poskrbele za zaščito), toda tega mleka nikar ne zamrzujte za kasnejšo uporabo (zamrzovanje gljivic ne uniči). Vse igračke, ki jih otrok nosi v usta operite z milnico in z vročo vodo. če se lahko sterilizirajo, toliko bolje. Če otrok sesa palček ali rokice, jih prav tako namažite z Daktarinom. V vroči vodi (95°C) dobro operite vse svoje nedrčke, spalne srajce, pižame, spodnje majice in vsa druga oblačila, tudi otrokova, ki prihajajo v stik z infekcijo. Posušite v sušilniku na zelo vročem programu ali na soncu.

Domača zdravila za gljivične infekcije so: preventivna dieta brez sladkorja in kvašenih živil, mazanje dojk z mešanico iz vode in kisa (1 žlička kisa na skodelico vode) po vsakem dojenju. Za mazanje uporabite kroglice iz vate, ki jih po vsaki uporabi zavržete in dnevno svežo mešanico kisa in vode. Nekateri zdravniki priporočajo tudi mazanje z LCA jogurtom in uvedbo tega jogurta v materino prehrano (40 milijonov enot LCA dnevno).

Domača zdravila so lahko zelo učinkovita, toda ne morejo nadomestiti zdravniške terapije, lahko se uporabljajo vzporedno.

Zelo bodite pozorni na higeno rok, še posebej po menjavi pleničk. Če uporabljate pleničke in blazinice za dojenje iz blaga, se lahko ob nepravilnem pranju (temp. nižji od 95°C), gljivice prenašajo med pranjem.

Seveda lahko bolečino blažite s hladnimi obkladki in kakšnim Lekadolom (prej se posvetujte z zdravnikom, kot velja za vsa zdravila).

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close