Najdi forum

Dober dan,

imam vprašanje glede terapije po rojstvu otroka.
Rodil se mi je sin, kateri je imel komplikacijo ob rojstvu. Po pritiskanju na trebuh s kolenom, da bi otroka potisnili proti izhodu, je otroku padel pulz – očitno se je prekinil dotok kisika, nihče ne ve zakaj. Po rojstvu je bil reanimiran, 9 minut ni dihal. Sedaj so vidne posledice pomankanja kisika na možganih, ni pa bilo krvavitev ali cist. Vseh detajlov še ne vem, ker še niso opravljene vse preiskave, se pa že ve, da so zaradi hipoksije določene možganske celice odmrle. Kolikor sem uspel razbrati do sedaj, lahko zdrave možganske celice prevzamejo delo odmrlih, vendar le ob ustrezni terapiji. V svetu so primeri, ki so imeli take in drugačne možganske poškodbe, pa so posledice odpravili z ustrezno terapijo že takoj po rojstvu. Ključen čas naj bi bil prvo leto otrokovega razvoja.
Zdravniki so do sedaj povedali, da bo imel otrok lahko motnje v govoru, koncentraciji, motoriki, osebnosti,… Vse te motnje pa se pokažejo šele po nekaj letih. In terapija, ki jo krije zavarovalnica, se začne izvajati šele takrat, ko ugotovijo motnjo. Seveda je to popolni nesmisel. Terapijo moramo začeti izvajati takoj, ker je to edini način, da to teh motenj ne bo prišlo oz. jih bo minimalno. Poleg tega je učinek terapije po nekaj letih precej slabši kot sedaj, ko se otrokovi možgani njabolj razvijajo.
Zanima me, če imate kakšen nasvet na to temo, vaše izkušnje, kdo izvaja nevroterapijo, kam se obrniti.

Hvala.

Pozdravljeni,

dojenčke spremljajo pediatri od prvega meseca naprej, vašega pa že v porodnišnici. Moj sin je nedonošenček, imel je možgansko krvavitev. S fizioterapijo smo začeli že v porodnišnici in nato nadaljevali pri razvojni pediatrinji in nevrofizioterapevtki. Seveda pa 45 minut tedenske terapije v primeru hujših težav ni dovolj, z otrokom je potrebno veliko veliko delati tudi doma, vsak dan. Trud bo poplačan. Tako kot ste napisali, prvi meseci in leta so najpomembnejši za razvoj možganov in prevzem funkcij.

Informacije poiščite v zdravstvenem domu, pri svojem pediatru, ki vas bo usmeril naprej.

Držim pesti za vašega malčka in vašo družino. Srečno.

Spoštovani,

glede na opisano stanje ob rojstvu otroka in vse napovedi, ki ste jih dobili od zdravnikov, so otroka verjetno že napotili na nevrofizioterapevtsko zgodnjo obravnavo. Glede na opisane prognoze o otrokovih bodočih težavah, morajo ukrepati. Če slučajno obravnave še nimate, naj Vas otrokov pediater napoti v eno od bližnjih razvojnih ambulant. Ali pa naj Vas napotijo na tercialni nivo – Inštitut Soča v Ljubljani.
Prva obravnava je nevrofizioterapevtska in tja napotijo otroke že zelo zgodaj. Starše naučijo tudi pravilnega rokovanja z otrokom tudi doma, ki ni le fizioterapija, ampak tudi hkranjenje, preoblačenje, prenašanje, polaganje,…Vse to je tudi podpora obvladovanju drugih težav, ki jih otroku napovedujejo. Ostale obravnave bodo dodajali, če bo potrebno.
Priporočam pa tudi, da se povežete z drugimi starši, ki imajo podobne izkušnje in veliko uporabnega vedenja o pomoči otroku s težavami in življenju s takim članom. Vse terapije prej ko slej prenehajo, otrok pa ostane. Lahko smo ga uspeli bolj ali manj “popraviti”, a najprej je to otrok kot oseba in del naše družine, ki ga bo vedno spremljala.

Lahko se obrnete tudi na naše društvo Sonček, ki deluje v Vaši regiji ali pa pokličete svetovalno službo Zveze Sonček (041 770 683) in tam boste dobili več informacij.

Lep pozdrav. Marija

Marija Božič www.soncek.org

New Report

Close