Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija neješč dojenček

neješč dojenček

Odgovor o animaciji ni bil namenjen vam.
Če otrok dobro pridobiva na teži, potem ima hrane dovolj. To je edino merilo:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

kot kaže sta moj sin in sin Kati, ki piše o podobnih problemih telepatsko povezana:-) Druži ju seveda neješčnost.

No vseeno moram priznati, da je situacija vseeno boljša kot pred meseci. Seveda je pri nas hranjenje še vedno priority no.1, vendar je lažje. Vedno bolj poskušam ukiniti animacijo – včasih gre, včasih ne.

Zakaj pišem? Ker pa smo že dva dni spet na precej slabih, čenespet minimalnih obrokih. nekaj sicer spravimo vanj, vendar mukoma in čez moćno zaprta usta. To je mali sedaj pogruntal in je ubral novo taktiko – usta drži odprta VES čas kar pomeni, da vanj sicer lahko spravim žlic kolikor hočem, le da on več ne pogoltne… Tako dobim kar naenkrat celotno pošiljko hrane, ki se jo skrbo skladiščila vanj – ven:-) Včasih je vse skupaj prav smešno, če ne bi bilo na koncu žalostno. Da ne govorim o kupih perila po vsakem hranjenju…

Vse skupaj pa sovpada z izraščanjem kar štirih zgrornjih zob hkrati. Dve ali tri špičke že čutim – ne vem točno, ker ne pusti, pri ostalih pa je videti bela in močno otečena dlesen. Je možno, da ga to tako zelo boli? Dlesen je zares čisto bela, zobje pa so že konkretno videti. (Enka in dvojka na eni strani sta že zunaj, na drugi pa čisto pod vrhom). Ali bi bil to lahko razlog za ponovno (še večjo) neješčnost? Slini se obilno – prav teče od njega…

Naslednje vprašanje se nanaša na njegov razvoj. Trenutno je star 6,5 meseca. Že kar precej časa se plazi vendar na kratke razdalje – 3-4 metre – da torej doseže željeno igračo ali cilj. Pred približno 3 tedni se je začel postavljati tudi na kolena in se pri tem “gunca” naprej in nazaj. Rad bi se kobacal – noge pri tem lepo skladno premika, vendar se zatakne pri rokah, ki jih ne premakne tako da velikokrat konča na nosu. Je to narobe? Ali naj mu pomagam (in kako), da bo pogruntal še premikanje rok?

Zadnje dni pa se je začel vzpenjati. Povsod – samo da zagleda oporo, se že vzpenja in se da na kolena. Skrbi me pa, ker pri tem že spodvija stopalo in se želi dvigati na noge. Tudi ko je na vseh štirih spodvija stopalo tako, da bi se dvignil. Tako sploh več ne kaže želje po plazenju, saj bi se samo dvigoval. Zadnje čase opažam, da tudi v položaju na kolenih noge iztegne – kot bi delal most naprej. Pri tem ima roke in noge iztegnjene. Je to znak kakšnega ekstenzijskega vzorca? Naj povem, da sedi ne, pri vseh akrobacijah pa se preko boka vedno višje dviguje v sedeč položaj. Upam, da to nakazuje pravilen razvoj v tej smeri.

Kot vedno – hvala za odgovor!!!!

Ela

Izraščanje zob, sploh več zob naenkrat, lahko povzroča težave in motnje, torej tudi neješčnost. Napete, boleče dlesni, nekaj motečega v ustih zagotovo otroka moti. Poskušajte dalje.
Štirinožni položaj je primeren starosti, tudi guncanje naprej-nazaj, s tem trenira. Počasi se bo naslonil na tri okončine, eno roko rvignil (posegel po predmetu) in na ta način se nauči tudi prestavljanja kolen in kobacanja. Trenutni gibalni razvoj je primeren. Ko otrok začne z neko gibalno aktivnostjo, poskuša, postavlja stopalce tudi spodvito, pač trenira. Lahko mu popravite, ampak on itak šele vadi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ela, obvesti nas, prosim, kako se je pri vas razrešilo. Se še vedno borite ali jeste? So zobki že pokukali?

Je pa res, ko berem tvoje zapise, se mi zdi, kto da berem svoje 🙂

pozdravljeni,

ja, ja Kati, lahko rečem, da se še vedno borimo. Vse je isto – en dan bolje, drug dan manj.

Naj povem, da ima moj sin pri 7 mesecih že 8 zob. In ugotovila sem, da tisti teden, ko rinejo zobje ven sin popolnoma odkloni hrano. Popolnoma! Vsaka žlica je boj. Pri tem joka, se izvija… Ko se hranjenje konča, je spet nasmeh na ustih. Tako je bilo tudi prejšnji teden. Spet sem bila popolnoma obupana, pisala bi celo spet dr. Tanč, če bi ne vedela, da žal nasveta ni.. In… čisto naključno se mi enkrat nasmeje in zagledam – spodnjo dvojko. En dan je potem spet bolje jedel, naslednji dan se je zgodba ponovila. Nič! Zvečer še druga dvojka. Tako ima zdaj 8 zob… Včeraj in danes spet je spet bolje – samo – to je samo za naše razmere dobro… Tam do 70-80 lepo odpira usta, potem pa je vse bolj tako-tako… Trenutno imamo 5 obrokov, mleko sprejme samo zjutraj v spanju. Najraje ima še kosila. Pa še takrat ne spravim vanj več kot 150g. Torej – na obrok poje od 100 to 150g. Res je, da mu dajem bolj gosto hrano – mi jo težje izpljune ven…

Dr. Tanč – ali je res možno, da otroka zobje tako zelo “matrajo”, da takrat ne bi nič jedel? Samo pil bi – v tistih dneh namreč popije ogromno čaja. Včasih sem od tega hranjenja že tako utrujena, da se odločim, da ga bom pa naslednjič res pustila, zdaj ga pa res ne bom več silila, kar bo, pa bo… potem pa pride ura za hranjenje in mi srce ne da, da se ne bi spet potrudila maksimalno.

Trenutno – pri 7 mesecih ima 8460g. Glede na to, da se je rodil z 3740 g (med 50 in 75 percentilo), vem, da smo zlezli na 50 percentilo, vendar predvidevam, da smo na “safe side”. Imam prav?

Imam pa še eno vprašanje glede razvoja. V tem času je mali pogruntal kobacanje, tako da že pravilno premika noge in roke. Sedi sicer že, poseda se preko boka, vendar se še ne posedi sam. Nsploh je pri sedenju še precej nestabilen. Problem pa je, ker je pred desetimi dnevi pogruntal vstajanje ob opori. In sedaj ga zanima samo še to. Ko ga dam na tla, samo pogleda po prostoru in se že zapodi proti prvi opori. V postelji ga moram poležati neštetokrat preden zaspi. V stajici isto. Danes je že naredil par korakov ob opori. Naj povem, da vem, da je to prezgodaj, tako ga pri tem nikakor ne spodbujam, vedno znova ga posedam ali dam na trebuh… vendar… tako zdrži le par sekund in že je na nogah ter se pri tem prav ponosno smeji!
Res ne vem, kako ga motivirati,.da bi kobacal, sedel in ne samo stal.

Hvala za vaše nasvete.

Ela.

Seveda izraščanje zob povzroča neješčnost.
Ko otrok zna sam vstati, ga je nemogoče zadrževati.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ela, sem prav upala, da se vam je uredilo. Pri nas je bilo po mojem zadnjem postu, ko je bila res kriza (dojil pa se je), je včeraj spet pojedel precej! 🙂 🙂 🙂 (dojenje zjuraj, ptoem pa na obrok tam nekje med 120 in 160 ml). Tako da zdaj prav pričakujem, kaj bo danes 🙂

Zob pa pri nas še nikjer.

Srečno, Ela, in hvalam, dr. Tanč. Predvsem zato, da je nekdo, ki se mu lahko zaupam. Pediatrinji in sestram se to ne zdi nič takega, se mi bolj smejijo kot kaj drugega.

Pozdravljeni!

Glede neješčega otroka, bi tudi jaz rada postavila vprašanje. Sin je star 6 tednov. Rojen 4310g, ob 1 mesecu pa 5250g. Do tu je bilo vse v redu, hranih ga po flaški. V 24 urah mi je popil okoli 800ml. Se mi pa dogaja zadnji teden sledeče: kar naenkrat ni več lačen. Spi in ko se zbudi popije max. 70ml, pa potem čez 3 ure spet 60ml, pa ponoči čisto malo… flaško zavrača, se stran obrača, rine ven z jezičkom in se joka. Zadnji teden po moje na teži ni pridobil nič, saj pojemo cca 600ml na dan, ali pa še manj. Ker nimam doma tehtnice, ne vem kako napreduje. Ali mislite, da je popita količina še vedno ustrezna za dojenčka starega 6. tednov? Ali bi bilo dobro da ga grem vagat v zd? Drugače je pa vesel, dobrovoljen, spi dobro. Samo nikakor ga ne morem pripraviti, da bi pojedel kaj več. Če popije v šusu slučajno 90ml je to že “čudno”. Kaj mislite, kaj bi lahko bil vzrok težavam in ali bi me moralo skrbeti?

Hvala!

Dojenček ima lahko prehodno obdobje manjše ješčnosti, vendar brez podatka o telesni teži ni mogoče sklepati ali dobi zadosti ali ne. Dnevna količina okoli 800 ml mleka zadostuje, zadovoljni bi bili še tudi z 550 ali 600. Dogovorite se za tehtanje v vašem ZD.
O vzrokih pa je še prezgodaj razpravljati, sploh če ne vemo ali je teža sploh problem in če je brez vsakrčnih drugih znakov, ki bi nakazovali bolezen.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Hvala za tako hiter odgovor.
Torej: rojen 4310g (12.4.2010)
odputna teža 4210g
1.mesec 5250g (12.5.2010)

Danes sem šla v ZD, pediater je na dopustu, a sem vseeno našla v ordinaciji sestro, ki je otroka oblečenega dala na tehtnico. Imel je 6000g. Sleči ga ni hotela, ker je rekla, da se ji zdi brezveze. Potem je sklepala takole: obleka cca 200g (?), pa recimo da ima gol 5800. Od zadnjega tehtanja (13 dni nazaj) je tako dobil cca 550g. In ja, razmišljanje na ta način ustreza in je vse v redu. Samo po drugi strani pa me zanima, če je teh 550g dobil do takrat preden so se težave začele (5 dni nazaj) in zdaj njegova teža pada ali stoji na eni točki.
Včeraj je popil cca 630ml v 24 urah.
Včeraj je zaspal ob pol 10h in spal do 3h. Popil je 50ml in zaspal nazaj (zbuditi se ga ni dalo). Potem ob 6h je popil 70ml. In nato ob pol 10h 100ml. Tako da je do zdaj popil dobril 200ml. In tako sem prepričana da danes do 600ml ne bomo prišli. Ko mu je nekako dovolj, pač popije tistih nekaj ml, začne glavo stran obračat, z jezičkom pljuva ven…
Moram pa povedati, da spi, kakal je zjutraj, ne joka in se smeje. Samo zanimanja za hrano ne kaže oz. popije le toliko da zaspi nazaj.
Še to bi vprašala ali je možno, da ga eno mleko bolj nahrani kot drugo, pa potem posledično ne rabi toliko. Ali to pomeni, da če ga nahrani za dlje časa, pomeni tudi da se manj redi, ker posledično manj spije?
Je možno da se redi če spije “samo 550ml-600ml v 24 urah?

Vsekakor je pri tehtanju, če je dvom v ješčnost ali pridobivanje, otroka potrebno sleči. Kar pa je očitno tudi povezano s tem, koliko se komu da narediti, žal.
Tudi če je porast teže “še od prej”, vztrajajte pri hranjenju na 2-3 ure, ponovite tehtanje čez nekaj dni. Pričakujemo povprečno 2o g dnevno prirastka. če pa bi otrok jokal, zavračal vsakršno hranjenje, morda celo bruhal, bil bled in upočasnjen, pretirano zaspan, morate k zdravniku takoj.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni Tanč

Tudi mi imamo nejesco dojencico, staro skoraj 7m. Gh uvajamo od 4,5 meseca. Na zacetku nama je slo super, tudi sistem hranjenja po zlicki je zelo hitro osvojila, potem pa se je vse skupaj ustavilo.
Mleko cez dan zavraca, obroki so tudi zelo majhni. Koliko mleka naj bi 7m dojencek v 24urah spil?
Najin urnik hranjenja je prb. taksen

Ponoci ob 4 spije 190ml am.
Dopoldne komaj da spravim vanjo kaksno zlicko sadja, mlecne kase, kaksen piskotek in kak pozirek vode. Mleka noce.
Okrog 12-13ih ji ponudim kosilo. Zelenjavo, meso, zitarice. Ne vem ce mi uspe v vec kot uri hranjenja, da poje max 100ml kosila.
Okrog 16ih ima malico, sadje. Ponovno samo par zlick.
Obicajno do 21h zvecer ne zeli nicesar vec, ob 21ih pa v dremezu spije ponovno okrog 200ml mleka.
Cez dan ji veckrat ponujam vodo, caj, sok od kompota ampak v celem dnevu ne popije 1dcl dodatne tekocine.

Deklica je imela pri 6m sistematski pregled. Tehtala je 7300g in bila dolga 68cm. Porodna teza 3150g in dolzina 51cm.
Dnevno porabimo 5-6 plenick ki so polulane (ne popolnoma polne) in pokakane. Kaka 2x dnevno.
Cudi me, da je ob tako majhnih kolicinah hrane in tekocine kar zadovoljna. Ponoci zelo slabo spi. Najprej sem mislila da je lacna in se zbuja vendar mleko tudi ponoci odklanja. Zelim si, da bi dobro napredovala. Naslednjo posvetovalnico imamo pri 9m in do tja se mi zdi se zeloooo dolgo.
Sama sem alergik (cvetni prah) zato sem pri uvajanju novih zivil pozorna.
Do zdaj sem ji uvedla tudi rumenjak ki ga rada poje.

Lp

Morda bi pskusili ukiniti zgodnje jutranje mleko? Potem pa zgodaj zajtrk, mogoče mlečno žitni. Sadje dopoldne, okoli 14 ure kosilo, ki naj bo okusno. Kako pa skuhate oz. prirpavite meso, zelenjavo? Med obroki pa raje nobenih prigrizkov (grižljal nečesa tu in tam lahko hitro nanese za en obrok).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close