Najdi forum

nedonošenost

zanima me kakšna razlika je med donošenim in nedonošenim otrokom predvsem v smislu duševnge in zdravstvenega razvoja. Ali so kakšne bolezni pogostejše in kako se lahko temu izognemo, kako opazujemo otroka pri razvoju in na kaj polagamo največ pozornosti. Hvala lepa

Na to vprašanje je težko odgovoriti v enem stavku. Za to bi bila ravno dovolj knjiga!
Torej poskusimo vseeno, na kratko……otroci, rojeni pred 37. tednom nosečnosti so po definiciji prezgodaj rojeni, značilnost nedonošenih otrok pa je ta, da niso sposobni samostojnega življenja izven maternice, mišljeno je ob običajni negi matere! Stopnja ogroženosti je zelo različna, pač glede na zrelost, ki jo plod doseže v maternici. Na zrelost ploda spet vpliva ne le “starost v maternici” temveč toliko stvari, da ne gredo v tako rubriko. Nezrel novorojenec ima lahko različne težave, od slabega sesalnega refleksa (blaga težava), težav z regulacijo temperature in občasnega pomodrevanja do težke dihalne stiske, krvavitve v možgane in nekrozo(odmrtje ) dela črevesja (težka stopnja nezrelosti). Lahko še dodam, da pred 23. tednom nosečnosti skoraj ni preživelih in da je po 32. tednu nosečnosti preživelost že več kot 95%, če ne gre za resno obolenje že v maternici. Najbolj negotovi smo pri otrocih rojenih med 24. in 27.-28. tednom, ko jih že precej preživi, med njimi pa je visoka stopnja invalidnosti zaradi zgoraj naštetih težkih zapletov. Za bolj nazorno razlago se bo potrebno obrniti na specijalista pediatra s posebnimi izkušnjami z nedonošenčki (neonatolog).
Nad razvojem nedonošenih otrok bdi vrsta strokovnjakov (ne ginekologov), psiholog, fiziater, fizioterapevt, pediatri, neurofiziolog, nevrolog, ortoped, okulist, razvojni psiholog ipd. odvisno od težav in hib, ki jih tak otrok ima v razvoju.

New Report

Close