Najdi forum

nedelja-druzinski dan

Ze nekaj časa me muči tole vprašanje.
Kako da so hipermarketi kot so Spar, Mercator, Le clerk, v nedeljah tako
polni. Kaj starši res nimajo kam drugam z otroci kot v tele centre, kjer
malce pohajkujejo, malce zapravijo, otroci se gugajo itd.
Poleg tega se mi smilijo mamice ki morajo v nedeljo delati.
Če ne bi bilo nič ljudi v nedeljah in bi ti starši svoje otroke raje peljali
na Šmarno goro, V tivoli plavat, v Volčji potok……bi tudi trgovine bili primorani
zapreti, kajti ne bi se jim splačalo, poleg tega bi pa še te mamice ki morajo zdaj delati bile doma.
Poslušam prijateljice, pravijo, uh kako fino smo se imeli v nedeljo v Sparu,
mali se je igral, mi smo kar tam kosili, potem pa smo pregledali še cel Spar in
se zabavali.
Joj , joj, joj, če je to kakšna zabava. Kaj pa narava???
Res me zanima vaše mnenje…
hvala in lep pozdrav.

Zimski dnevi so morda res malo manj primerni za igranje zunaj, pa se mestnim ljudem se nekako ne da premakniti iz tega čebeljnaka kam v naravo. Mi našega dobro oblečemo, če dežuje damo v škornje in dežni plašč in hajd, ven! Je pa res, da sem že sama razmišljala o tem – morda pa imajo starši samo ob nedeljah čas, da gredo v večji nakup, ker so sicer dneve odsotni?
Kaj pa vi menite?
T.

Nihče po mojem mnenju nima dobrega izgovora, da pelje otroke za vikend v shoping center namesto v naravo. Tudi če stanuješ v mestu imaš nešteto možnosti, da z otroci preživiš dan zunaj; lahko greš na primer v Tivoli ali pa v živalski vrt ali pa v kakšnem park.
Ne razumem pa še nečesa. Velikokrat ko moja hči zaspi se odpravim po špecerijo v Mercatorjev Hipermarket, tam okrog 8 zvečer. Pa kaj vidim!!! En cel kup mam z vozički in malimi otročki. Ne razumem kaj delajo tako majhni otroci ob 8/9 zvečer v trgovini, ko bi vendar morali že spati. Mame (očetje v glavnem niso udeleženi, je pa zato več mam skupaj) kofetkajo, otroci pa v glavnem od zaspanosti sitnarijo, jokajo.
Vse skupaj se mi zdi nekako nezdravo in zgrešeno.
Lp,Vesna

Sicer je težko presojati – morda imajo nekateri res čas za nakupe samo ob nedeljah, vsekakor pa so pri nas vikendi rezervirani za druge stvari. Večji nakup opraviva s sinkom že med tednom takoj po službi (in vrtcu) in takrat tudi v hipermarketih ni takšne gneče kot v soboto in nedeljo. Enkrat ali dvakrat smo padli v tisto gnečo in od takrat dalje nas ob vikendih ne vidijo več. Dolge vrste, gneča v igralnici, gneča v restavraciji, jokajoči otroci…Kdo ima kaj od tega? Če se imajo nekateri tam fino, potem pa kar…Mi nismo zato. Raje jo mahnemo na kakšen izlet ali pa se igramo na domačem igrišču (vreme ni ovira); tega se vsekakor ne da nadomestiti z “izletom v hipermarket”.
Lep pozdrav.
Andrea

me veseli da ste podobnega mnenja, vendar vseeno menim,
da ne more biti res, da imajo nekateri le ob nedeljah čas za nakupe.
Saj so vse trgovine čez teden odprte recimo do 8 ure, in eden od staršev
pa le utegne iti po špecerijo.
To jim je dejansko samo izgovor.
Meni se resnicno smilijo le mamice , ki morajo zaradi takšnega razmišljanja
veliko ljudi delati in ne morejo biti ob svojih otrocih.
Zalostno, a resnicno.

Draga Darinka, a si kdaj pomislila, da morajo tudi v Volčjem potoku ali Tivoliju ob nedeljah nekateri DELATI, da lahko greš plavat,…???

Pri nas je tako, da je za večje nakupe čas pač samo v soboto popoldne ali nedeljo. Čez teden sem najprej 8 ur v službi, sledijo predavanja na podiplomcu, domov se privlečem ponavadi okoli pol osmih in sem preveč zmatrana, da bi mislila na nakupe. Fant ima podoben urnik, s tem da ima obveznosti še v soboto dopoldne. Tako da čez teden nakupujeva samo za sproti, kaj večjega pa v soboto ali nedeljo. Če nakupujeva v nedeljo greva ponavadi najprej v Mercator ali Leclerc, potem pa na kakšen izlet, tako da nakupovanje združiva s čim prijetnejšim.

No, tudi moje mnenje je nastalo na podobnem urniku, kot je tvoj.

Popolnoma se strinjam z Darinko!

Mi ob nedeljah nikoli ne kupujemo, na ta dan mi je kupovanje napor – delo, pa tudi prodajalke se mi smilijo. In tudi počnemo lahko marsikaj drugega. Mislim, da se v večini primerov da nakupe organizirati med tednom, saj so trgovine odprte do devetih, desetih zvečer. Sploh se mi zdi, da ljudje kar naprej kupujejo. Zame je popolna zguba časa vsakodnevno nakupovanje. Mi imamo 1 velik ali pa tudi edini nakup 1x na teden ali celo na 14 dni!

Me pa med tednom zelo moti, da se npr. Interspar odpre šele on 9 zjutraj! Med dopustom bi mi zelo ustrezalo iti na nakup ob 7h, 8h zjutraj, še posebej poleti, ko je hitro vroče.

Sem zelo proti takemu izkoriščanju prodajalk. Če bi se vsak zavedal, kako z nakupovanjem ob nedeljah jemlje prodajalkam možnost preživljanja prostega časa z možem in otroki – da jim jemlje edini dan v tednu, ko so lahko skupaj, bi bilo morda drugače.

Sobota popoldne (redko) ali nedelja sta edina dneva, ko gremo lahko na nakupe skupaj. Kupujemo izključno v Merkatorju v Šentvidu. Z možem se med tednom praktično ne vidiva (oziroma po 21.uri ali kasneje), izmenično dežurava, seveda tudi ob sobotah in nedeljah, ponoči. Občasno se eden izmed naju z vsemi tremi otroki le opogumi za nakup med tednom, čeprav je to zahtena maksimalno organizacijo, predvsem pa jeklene živce. Otroci imajo namreč popoldanske aktivnosti, ena hči je aktivna alpska smučarka, sin pa je “intenzivno nagnjen” k napadom trme. Kako to izgleda v praksi, mi verjetno ni potrebno posebej razlagati. Ko besnečega malčka npr. odnesem s prizorišča, sta nadebudni hčerkici z vozičkom že daleč, ha,ha. V nedeljo pa je ekipa vsaj včasih nekoliko razredčena, hčeri sta na smučanju, eden izmed staršev ima proste roke za krotenje malčka, drugi pa za porivanje vozička. Po nakupu sledi izlet.
Pozdrav!
Nina

Imam prijateljico, ki dela v Mercator centru Šiška in mi je (ko sva jo s partnerjem spraševala, kako lahko sploh zdrži) povedala, da pri taki plači in ekstra prostem dnevu med tednom – ni problem delkati v nedeljo. No ona še nima družine in to bo verjetno to. Ampak kar se pa nedeljskega dela tiče – človek se za določeno delo sam odloči – bo delal ali ne. Tudi moj partner je do nedavnega delal vse sobote in decembra (ter po potrebi še kdaj) tudi vse nedelje. In nikoli nismo komplicirali. Zdaj se je pač odločil za proste vikende in seveda temu primeren nižji OD. In ker med tednom oba dosti delava, je ravno nedelja (cca. 2-3 x mesečno) čas, ko lahko opraviva družinski nakup (živila, čistila in podobno). Žal nas je hitro življenje v mestu in evropski delavnik (nas – večine zaposlenih) prisilil v to, da sprejmemo nedeljsko delo, kot pač nekaj nujno potrebnega in koristnega.
Seveda je pa tukaj vedno prisotna svobodna volja vsakega posameznika – če vam ni do tega, da bi v nedeljo ali v soboto ali pa v ponedeljek nakupovali – potem pač tega ne počnite in ne bo vam potrebno gledati nas, ki smo to primorani.
Pa brez zamere in lep dan…
Maja.

Zdravo,

že spet se je od začetka posta nabralo kar nekaj ta idealnih in obtožujočih mamic….

Kot Morska deklica, tudi sama imam edino kdaj med vikendom časa za večje nakupe in sem prav vesela da so trgovine tudi v nedeljo odprte, da v božjem miru (pa kljub gneči) kupim ne da bi na uro gledala. Da ne bo pomote sem samohranilka s poudarkom na “samo” ker nimam ne dedkov ne babic ne nikogar ki bi popazil na otroka (oče je samo občasno na obisku, pa še to prekratek čas da bi lahko šla po nakupih). Tudi jaz študiram ob delu na podiplomskem, tako da redne nakupe opravim kar v bližnji trgovinici drugo pa na srečo ob vikendih.

Po drugi strani zakaj se vam pa smilijo samo trgovke, kaj pa zdravnice, kirurginje, strežnice, medicinske sestre, natakarice, ženske ki delajo v nočnih in vidend izmenah v raznoraznih inštitucijah od domov za ostarele, hotelov, tovarn, bolnišnicah, zaporih, mejnih prehodih, cestninskih postajah…….

Dajte mal razmišljat preden obsojate, točno to se dogaja kar sem v prejšnji temi povedala, da vsi tisti, ki bi morali ne preberejo in se prav nič ne zamislijo nad svojim obtoževanjem, ki je ponavadi totalno brezsmiselno!
POvejte svoje mnenje in ne kritizirajte, mogoče sem bila prav jaz kdaj tista ki je stekla v trgovino ob 8 zvečer, ker sem prišla s predavanj in otroka samega niti v sanjah ne puščam!! OK??!! A zdaj veš kaj delajo mamice z zaspanimi otroci ob 8 v trgovini???

Joj, Nives ti si pa res pretirano občutljiva.
Praviš ne kritizirajte, povejte svoje mnenje.
Saj ravno to se je zgodilo. Ljudje so povedali svoje mnenje, nihče ni kritiziral.
Nives, Nives pomiri se. Lep dan ti želi Mateja

Veš kaj Nives! Prav imaš! Vsak vozi, kot je to pač mogoče. Vsaka družina ima svoj urnik in svoj vozni red. Da je ob nedeljah vse polno, ni samo stvar brezvestnih staršev, pač pa predvsem tega, da ljudje nimajo časa za osnovne nakupe. TO BI NAS MORALO SKRBETI!!!
SAma živim z družino na deželi, kar pomeni malo boljši zrak, zato pa mora otrok prej od doma, ob 7. uri namesto 8. kot bi lahko, če bi živeli v LJ. Včasih, ko se čakamo, ker mož pač dela dlje, pa smo v LJ do večera – tudi nas boste videli kdaj ob 8. uri zvečer v trgovini – no, ob nedeljah pač ne, sicer pa mso kar pozni. Kar se zdi nekaterim mojih prijateljem mučenje in groza in sploh!Pa ni tako hudo, čez viked poskušamo karseda lenariti skupaj in se posvečati drug drugemu, zelo neradi gremo zdoma (tu mislim na kakšne obiske in podobno), radi imamo svoj mir in drug drugega. Zaenkrat imam še tak privilegij, da sem v službi kolikor hočem – sem pač honorarc – ko pa bom šla v redno službo, bom tudi sama žrtev nemogočih urnikov. Novinarski posel se pač prične po 10 uri in se konča kdo ve kdaj? Zato razmišljam, da bom morda svojo “kariero” obesila na klin in vsaj za nekaj let — dokler je otrok še majhen, poskusila najti službo z vsaj približno določenim urnikom. Da bom vedela, kdaj bom prišla domov.
Nakupovanje ob nedeljah? Kaj pa vem, mi se ga ne poslužujemo, kakšni pa verjetno NIMAJO DRUGE IZBIRE!!!
T.

Mislim, da se ne da primerjati dežurstev zdravnikov, strežnic itd. z delom prodajalk, ki ob nedeljah ni življenskega pomena. Strinjam se, da bi bilo lahko npr. v Ljubljani ob nedeljah odprtih nekaj dežurnih trgovin, če ravno kaj pozabiš. Pred leti pri nas tega ni bilo, v Nemčiji (če me spomin ne vara), je ob nedeljah vse zaprto (pa tako radi se zgledujemo po tujini).

Meni so še bolj všeč Italijani! Oni sicer ob sobotah delajo cel dan, imajo pa zaprto v nedeljo in tudi v ponedeljek. Takrat dela le nekaj trgovin z živili. A niso frajerji?
B.

no vidim da je kar nekaj mnenje prišlo.Lepo da malce poklepetamo.
Nekdo je primerjal to z zdravniki in gasilci itd.
To so nujne sluzbe, ki obstajajo ze celo vecnost.
Pred 15 leti trgovine niso bile nikoli odprte, kaj nam je zmanjkalo smo
sli k sosedu in smo si sposodili, pa smo vseeno lepo ziveli-lepo,
bolje kot zdaj , v to sem prepricana.
Še vedno menim, da ni potrebe da so trgovine odprte v nedeljo,
od ponedeljka do sobote ima vsaka mamica vsaj 20 minutk časa
da gre po nakupih.
Lep dan še naprej.

Darinka, jaz lahko samo rečem, da hvalabogu da ne mislijo vsi kakor ti. Ker če bi bilo tako, ne vem kdaj bi opravila večje nakupe. Res je da si lahko vzamem 20 minut čez teden za trgovino, ampak 20 minut pač ni dovolj časa za večji nakup. Čez teden kupujem kruh, pa kakšno malenkost (in traja to vsaj 20 minut), ostalo pa čez vikend. Že mogoče, da se je pred 15 leti dalo vse postoriti čez teden, ampak ali ste takrat delali od 8ih do 16ih ali celo 17ih? Ali si potem imela še predavanja? Si prihajala domov tako utrujena da si samo padla v posteljo?

Mogoče res primerjava med zdravniki in trgovci ni najboljša. Ampak kaj pa gostinci, zaposleni v parkih, kamor pelješ svoje otroke v nedeljo (omenila si Volčji potok), pa zaposleni v kinematografih, gledališčih, bazenih in verjetno še mnogi drugi. To niso nujne službe, pa morajo ljudje vseeno delati tudi ob nedeljah. Ker so se za tako delo odločili. Pa zaposleni v Mercatorju, Leclercu,… tudi.

Zdravo,

no prav, vsak ima res svoje mnenje, tako ali drugačno, samo pozorno preberite začetek, ki je precej bolj napadalen in nerazumevajoč do drugih.

(Danes me najbrž tut mal PMS daje, k sem tečna in mi gre vse na živce)

Pozdravljene!
Da še sama pristavim svoj lonček…
Nakupi ob vikendih se mi zdijo nesmiselni, vendar je res, da vsak nakup lahko opravim med tednom. Nikakor pa ne obsojam tistih, ki to počnejo. Vsak naj počne kakor mu drago. Predvsem sem za zaprtje trgovin ob nedeljah, ker sploh ponujajo možnost nakupa ob nedeljah in tako se marsikdo ne potrudi, da bi nakup opravil kakšen drug dan namesto vikenda in se tako za vikend odpravil kam na izlet. Vse se da, če se le hoče. Nikakor pa se mi ne smilijo prodajalke, ki morajo delati ob nedeljah. Imajo pa druge dneve “frej”. Sicer pa tako ali tako ne delajo vse nedelje v mesecu… Njihovo delo mogoče ni pimerljivo z zdravnikovim, ampak za njih je očitno življenjskega pomena. Sicer bi obesile tako službo na klin… Bi pa še enkrat omenila to, kar je napisala Lena2, da mora marsikdo delati ob vikendih, pa ni življenjskega pomena, kot so se nekateri izrazili, predvsem zato, da greste oziroma gremo meščani na izlet, da lahko kje kaj pojemo, da se imamo “fino”, pa se nam ne smilijo!!!
Pa lep pozdrav in lep vikend. Ana

New Report

Close