Ne ve, kaj govori ?
Spoštovani dr. Rejec,
moja ” težava ” se mi zdi nekoliko nenavadna in morda celo ni za to rubriko, pa vendar…Pri svoji partnerki opažam neko čudno obliko vedenja, ki se je doslej večkrat pojavila, kadar je bila utrujena (npr. ob prihodu domov po daljši vožnji ali potovanju, napornem delovnem dnevu itd.).
Kadar postaja utrujena, pravi, da sploh ” ne registrira ” popolnoma dogajanj okoli sebe – npr. ne ve, kako je prišla na vlak ali avtobus, na katerem se pelje, ne ve, ali je že plačala karto ali ne…V pogovoru doma po kakem napornih dni pa me začne brez vzroka zbadati, kakor da bi iskala prepir (očita stvari, ki se niso zgodile, išče v izgovorjenem ” skrite ” pomene…). Ker se je tako obnašala že večkrat, se v takih primerih raje mirno umaknem in počakam, da stvar mine (kar se večinoma zgodi v nekaj urah) – ker nočem zaostrovati konflikta.
Po takih ” dogodkih ” praktično vedno pride sama k meni, se opravičuje z utrujenostjo in večkrat omeni, da ” zaradi utrujenosti sploh ni vedela, kaj je govorila in da se skoraj ničesar ne spomni “. Ne vem, ali je res tako, ali ne – take situacije se ponavaljajo v povprečju enkrat na teden in zame niso ravno prijetne. Zanimal bi me kak nasvet, kako jih lahko preprečim – sam sem namreč človek z zelo dobrim spominom in ne morem kar tako sprejeti površnih opravičil, da pač ” ni vedela, kaj je govorila “.
Hvala za Vaš odgovor.
Radovan
Spoštovani Radovan,
pomanjkanje pozornosti je lahko posledica močne čustvene angažiranosti ( strah, ljubezen,skrb) ki človeške misli docela prežme, tako da nimprostora z asprotno doživljenje, lahko pa je odraz funkcionalne motnje možganov, ki jomje mogoče izključiti z udstreznimi pteiskavami.Svetijem vam, da se odglasita pri psihiatru, vaša prisotnost bo pomembna predvsem zato, da boste podali objektivni opis stanja in se bi zdravnik zato laže orientiral pri izboru preiskav.Če so po sredi najprej opisani dejavniki,jih je treba preceniti še pred obiskom pri psihiatru, saj če bodo odpravljweni, obisk morda celo ne bo več potreben.