Navajanje na stekleničko
Z mojo dvomesečno punčko se lepo dojiva in nimava problemov v zvezi s tem. Imam pa problem, ker bom čez nekaj dni odsotna celo popoldne in bo morala dobiti dva obroka mojega izstisnjenega mleka po steklenički. Mleko sem si že izbrizgala in je pripravljeno v zamrzovalniku.
No pa preidimo na problem. Danes sem ji poskusila dati mleko po flaški in ni in ni znala piti. V pol ure je popila 15 ml in zraven zelo jokala saj ni znala piti in je bila lačna. Potem je od utrujenosti malo zaspala in potem sem obupala in jo dala na dojko. Uporabljava flaško s cucljem od aventa. Ima 2 luknji.
Prosim za pomoč, kaj se da še narediti do petka? Ali naj poskusim s cucljem z več luknjami? Ali mogoče kakšen drugačen cucelj? Vendar nebi rada zapravila celega premoženja za flaške, ker ji ne namerevam pogosto dajati po flaški. Samo v skrajnih silah kot bo to v petek. Ali naj ji poskusim dajati vsak dan do petka 1x dnevno obrok po flaški? Se pa bojim da to nebi dobro vplivalo na najino dojenje.
Lep pozdrav,
Daya
Daya,
počasi, počasi…. Dve luknjici? Neeeeeeeeeee. Kako bi se vi počutili, če bi vas nekdo zvrnil nazaj, vas držal in vam vlival pijačo v usta? Obratno bi bilo verjetno boljše, kajne?
Ali je vaša odsotnost res nujna ali lahko greste z vami kdo (partner, mama, prijateljica) skupaj in po potrebi skočite ven otroka podojiti, mimogrede?
Aha, kako “prisiliti” dojenčka, da bi vzel stekleničko v času vaše odsotnosti? Punčka je pametna in dobro ve, kaj je zanjo najboljše, he, he… ampak tale odgovor vam ne bo prav nič pomagal. Poskušate lahko torej z naslednjimi metodami in rešitvami drugih mamic, v podobnih situacijah:
1. Ok, tale še ni za vas, ker je za gosto hrano prezgodaj. Bo pa prav prišlo morda kasneje… Poznam mamico, ki je v podobni situaciji ugotovila, da dojenček v času njene odsotnosti prav lepo uživa obrok ali dve goste hrane. Ko se vrne domov, pa veselo na dojke!!! Otroci hitro povežejo sistem: mama tukaj = dajmo se dojit in nasprotno: mamice ni = OK, bom pa kašico pojedel. Obdobje prehoda, nekaj dni ali nekaj tedno pa je lahko kaj stresno, za mamico, dojenčka in tistega, pri katerem je otrok v varstvu.
2. Druga mamica se je obrožila s celo ponudbo stekleničk, lončkov in podobne opreme, ki je na voljo v naših trgovinah. Ugotovila je, da otrok sprejme le točno določeno stekleničko in le kadar je mleko sobne temperature (Ne preveč pogreto).
3. Tretji mamici je varuška pripeljala dojenčka na sprehod in še mimogrede k njej v službo (k sreči je stanovala blizu) in je otroka podojila med delovnim odmorom. Podobno je bilo pri mamici študentki.
4. Četrta mamica pravi, da je podojila otroka tik pred svojim odhodom, nato je bila odsotna 5 ur, v tem času je otrok dobil obrok ali dve s kašico iz njenega iztisnjenega mleka po žlički in ko se je vrnila domov, ga je takoj podojila.
5. Peta mamica je ugotovila, da njen dojenček zavrača prav vse stekleničke in cuclje. Nato je iz obupa poskusila še s stekleničko igračko, katero je imela njena starejša hčerka. Cucelj na tej steklenički je bil zelo kratek in majhen, pri ostalih večjih cucljih se je dojenček dobesedno “davil”. In je šlo 🙂
6. Ena od mamic je ugotovila, da dojenček sprejme le lateksne cuclje, silikonske zavrača, no, neka druga mamica pa prav obratno – uporabljali so lahko le silikonske cuclje.
7. Sedma mamica je našla rešitev: zelo mehko, skoraj gumijasto plastično žličko, s katere je deklica posesala vsebino. Tudi ta mamica je opazila, da hčerka rajši je, če je mleko sobne temperature, ne premrzlo ali pretoplo.
8. Osma mamica pravi, da je otrok zavračal vse oblike prehranjevanja z njenim mlekom v prvih treh tednih. Ker je vztrajala, otroka pa nikakor ni silila, le ponudila mu je čez določen čas sprejel ponujeno v skodelici.
9. Očka, ki je nadomeščal mamico na porodniškem dopustu pravi, da je otroka (to je bil resda enomesečni dojenček) z materinim mlekom nahranil lahko le tako, da ga je položil v ruto za nošenje, simuliral “položaj dojenja” in tako, da je otrok sesal njegov čist mezinček, on pa mu je s pomočjo injekcijske igle in z zelo dolgo, tanko mehko cevko na koncu, počasi kapljal mleko v usta.
10. Žal pri nas ne prodajajo posebne “napravice”, ki so namenjene hranjenju dojenčkov, imenujejo se “The HazelBaker FingerFeeder™” ali posebno skodelico “Foley Cup Feeder”. Lahko pa jo naročite in kupite preko interneta:
http://www.lalecheleague.org/Web_store/web_store.cgi?product=Accessories&cart_id=6501533_16637
http://www.beyondplay.com/ITEMS/T954.HTM (ojoj, premalo časa, kajne?)
11. Mamica z veliko izkušnjami (4 otroci) pravi:
– pri prvih poskusih hranjenja dojenčka zapustite hišo, ne le sobe, ker otrok ve in čuti, da ste doma.
– poskusite različne vrste cucljev in stekleničk. Da ne bi kupovali vsevprek, si sposodite pri prijateljicah.
– poskusite dojenčku podtakniti cucelj medtem, ko že napol spi. Morda bo začel sesati avtomatsko, preden bo pogruntal, da to ni več vaša bradavica.
– ne obupajte, poskušajte vsak dan znova.
Večina mater majhnih dojenčkov, ki so kljub odsotnostim obdržale dojenje je opazilo, da dojenček manjkajoči obrok dojenja in odsotnost matere izdatno nadomesti v popoldanskem času in ponoči, kar je lahko za mamico zelo naporno. Pomembno je, da si priskrbite ali sprejmete vso pomoč, si poskušate kar najbolj organizirati dom in gospodinjstvo, tako da se v tem prehodnem obdobju posvetite le vašemu dojenčku.
p.s. odgovorila sem vam tudi na forumu Starši-staršem, tukaj pa bo prav prišlo še kakšni drugi mamici…