natančnost testov LH in ovulacija
pozdravljeni,
zanima me kako natančni so ovulacijski testi za odkrivanje LH, v časovnem smislu (ne kemično)…namreč…npr. če se test v obdobju pričakovanja ovulacije dela vsak dan ob približno isti uri, to pomeni, da se določi natančnost na 24 ur. Ali to pomeni da je dobljen rezultat lahko nenatančen. … Bolje lahko postavim vprašanje če vprašam KOLIKO ČASA TRAJA VRH LH, in kolikokrat bi moral človek narediti ta test, da bi zadel zgodnjo fazo VRHA LH? Ter še vprašanje – koliko časa po vrhu LH se zgodi ovulacija? Je to časovni interval, ali pa je to npr. “relativno točno” 12 ur po vrhu LH…. – namreč v ovulacijskih testih piše da potem ovulacija nastopi v razdobju 24-48 ur in me zanima od kod ta določen interval?
Koliko časa po dogodku ovulacije ŽIVI JAJČECE?
hvala in lep pozdrav
Spoštovani,
v naboru omenjenih pojmov imamo opraviti z različnimi intervali, ki se pa na srečo izdatno prekrivajo, zato tolikšna natančnost, kot bi jo radi, sploh ni potrebna. Najpomembnejše dejstvo je, da spermiji od spolnega odnosa dalje v rodilih ženske (jajcevodih) preživijo do 5 dni. Vse ostalo je krajše. Interval med pojavom vrha LH (ta traja 12 do 24 ur) do izločitve jajčeca (ovulacija) je tudi med 24 in 48 ur (povprečje 36 ur). Kako natančen je test, ne vem. Test se pač odziva pražno, torej, ko je dosežena določena koncentracija LH v urinu (razen tega pa navzkrižno reagira tudi z FSH, hCG in TSH, ki imajo vsi enako alfa podenoto hormona), se testni trakec obarva, koncentracije LH pri različnih ženskah pa niso enake in verjetno celo pri isti ženski ne vedno. Jajčece po izločitvi ohranja sposobnost oploditve 6 do 12 ur.
hm…?…aha! V tem grmu tiči zajec!? Vse ima žal svojo “ceno”. Bolj ko želite povečati zanesljivost takšnega določanja spola, večje je hkrati tveganje, da v konkretnem ciklusu ne bo nič iz vsega. Recimo, deklico nehajte delati, čim bo LH test pozitiven, dečka pa začnite delati 36 do 48 ur po pozitivnem LH testu. Bolje verjetno ne bo šlo.
Jaz bi pa tule na temo vpliva na spol vprašala tole.
Razumem to, kar ste rekli za deklico, tako bodo preživeli le tisti najbolj vzdržljivi (ženski spermiji) in čakali npr. 36 do 48 h do O. To mi je jasno.
Kaj pa drug scenarij. Rekli ste za fantka pa 36 do 48h po LH poz. testu. Pri tem pa je ja zeeeloo velika verjetnost da jajčece že ni več sposobno fertilizacije, pa eni še omenjajo da spermiji potrebujejo 4-6 ur za kapacitacijo da so sposobni fertilitacije. Torej? Edino razumljivo bi mi bilo, če bi ženska vedela URO O (kar pa je ne) in potem imela SO. Kajti če bi imela SO (hipotetićno) 1 uro PRED O bi že vsi (tako M kot Ž spermiji) v času O čakali na jajčece….
A prav razmišljam. Je riziko v obeh primerih…
sem v začetku prvega odgovora lepo povedal, da “ima vse svojo “ceno”. Bolj ko želite povečati zanesljivost določanja spola otroku, večje je hkrati tveganje, da v konkretnem ciklusu ne bo nič iz vsega.. Jajčna celica je sposobna fertilizacije še 6 do 12 ur po ovulaciji, ovulacija pa se zgodi v povprečju 36 ur po LH vrhu (24 so 48) in če želimo “odrezati” počasnele in dati prednost “hitrim dečkom”, je treba pač tvegati. Absolutnega filtra med obojimi pa itak ni. V najboljših preskusih na realnih informacijah o času ovulacije je bilo možno doseči razmerje 75/25oziroma obratno. Višje odstotke nudijo le izpiljeni postopki ločevanja X in Y s pomočjo elektrostatičnih metod ločevanja v laboratorijskih pogojih, ki dosegajo 99,99% učinkovitost.
govorimo v povprečju o nekaj 10 minutah. Nekateri do konca jajcevodov pridejo že v 5 minutah, drugi šele v 1 uri in kasneje.
Jaz pa bi vprašala še to – kakšna je razlika med testi za ovulacijo pri detekciji LH vrha. Nekateri so bolj občutljivi, drugi manj ( npr 20, 40 so oznake), kar razumem kot da eni prag prej zaznajo, drugi pa kasneje. Kaj pa to pomeni, če test prej odkrije vrh, a to pomeni da bo prej ovulacija?
No ja, saj vem, če bi znali točno določiti ovulacijo, bi bilo marsikaj glede vplivanja na spol precej lažje….ampak tega ni….
ne vem, kaj res? Sploh nisem vedel, da obstajata dve različici testa 🙂 . Mogoče oba pokrivata sicer širok razpon višine osnove in vrha pri različnih ženskah . Pri nekaterih je osnova LH dovolj visoka, da prepogosto daje lažno pozitivne izvide čeprav vrha sploh ni (pri teh je morda bolje uporabiti višji prag), pri drugih višina vrha redko doseže tako visoke vrednosti, da bi obarvale test z višjim pragom (takšni so pogosto lažno negativni). Če test pravilno pokaže LH vrh, je vseeno kateri test to pokaže, da je le “timing pravi”.
s poskusi. Najprej naj poskusi z enim, če ta le 1x na mesec in to v logično pričakovanem obdobju pokaže LH vrh +, naj ostane pri tem, če se pojavljajo motnje, da je + preveč ali da pozitiven test traja predolgo (> 2 dni), pa naj preide na test z višjim pragom oziroma na test z nižjim, če je z višjim pragom ves čas negativen.
problem je da je toliko različnih na voljo: 10mlU, 20mlU, 25mlU, 40ml (low sensitivity)….pa verjetno katerega še nisem naštela ;), s katerim bi začeli vi 😉 ? Pa še to – nekje sem prebrala, da je ta test dobro uporabiti tudi še potem ko pokaže pozitiven rezultat. Namreč, ko se vrh LH enkrat pojavi bo test kazal pozitivno vse do časa OVULACIJE. Ko bo ovulacije konec, test tudi ne bo več pozitiven, je to res možno sklepanje? Namen tega testiranja bi bil pač čimbolj natančno določiti čas ovulacije, s predpogojem rednih ciklusov seveda.
razumite, da ni enovitega recepta in da reševanje tega problema ni medicinsko. Če si oglesate tipičen graf krivulj različnih hormonov v ciklusu ter odnos z ovulacijo, si lahko ustvarite svoje mnenje sami. Kje se ovulacija križa z ravnijo LH in kako to zazna test, ki je navsezadnje urinski in ne krvni, je nemogoče napovedati vnaprej. Testi so mišljeni kot pripomoček in ne kot “instant dummy” rešitev za vse.
hvala za poslan graf. si malo lažje sedaj predstavljam.
Ali pravilno sklepam, da potem različna občutljivost testa daljši čas kaže vrh kot druga? Npr. 10mlU verjetno dalj časa kaže vrh ( prag odreže večji obseg vrha, kot naprimer manj občutljiv) kot 40mlU će je ta koncentracija sploh dosežena… ker če prav sklepam, je potem pri povprečni ženski (če ta sploh ostaja ;)) najboljši test z neko srednjo mero občutljivosti….
Odlično sklepanje! Točno za to gre. Bistvo negotovosti je v tem, da je oblika krivulje LH sicer pri vseh ženskah podobna, višina in širina pa je lahko različna.
Na to temo bi pa js še nekaj vprašala.
Uporabljam ovul test (kupljn v DM) in vedno je 10.dan neg, 11.pa poz, 12.zopet neg. Danes pa sem 22.dan in ne vem zakaj sem nardila test, ki je medlo poz., oz je gor bolj bleda črtica. Kako to? Ponavadi namreč ni NIČ 10 ali 12.dan? Je kaj narobe? Enkrat sem bila tudi pri gin ki mi je 10.dan izmeril folikel 22 mm. Torej imam O okol12, 13 dneva? Kaj pa ta porat LH? mi ni nič več jasno..
🙂
ne vem, mogoče ste pa noseči? Tudi nosečnostni hormon hCG navzkrižno reagira s testnim trakcem za LH, ker sta hormona zelo podobna.