Najdi forum

NASILJE V DRUŽINI

Spoštovana!

Žal mi je, da nisem uslišala vaše želje za hiter odgovor. Sem se pa sedaj, ko sem prebrala vaše vprašanje takoj lotila pisanja.

Mislim, da v vašem primeru res ni nikakršnega dvoma, glede tega, da bi bilo najboljše oditi. Zato vam polagam na srce, da če ne zaradi drugega, že zaradi vaših deklic storite ta korak. Vse tri si zaslužite življenje v miru in tudi imate možnost, da tako zaživite.

V Sloveniji obstajajo krizni centri (KC) in varne hiše (VH) za žrtve nasilja, kjer z vami izdelajo tudi varnostni načrt, da ne bi bili ogroženi. In če se boste le odločili, vam bodo pomagali tudi vložiti prijavo na policijo, v primeru, da so vam ali če vam bodo grozili ali vas kakorkoli ogrožali. Če vas ne bodo pustili pri miru, se jim lahko izreče tudi ukrep prepoved približevanja. Če mislite, da vam partner ali njegovi starši ne bodo sledili, pa pride v poštev tudi materinski dom(MD).
Sedaj vam bom napisala le še link do kontaktnih podatkov, ostalo pa je na vas…
http://med.over.net/telefonske_stevilke/seznam_materinski_domovi_varne_hise.php

Dodala bi le še to, da tudi če imate kam drugam iti, vam svetujem, da se za začetek umaknete v KC, VH ali MD, kjer boste imeli podporo, pomoč in zaščito, kasneje oz. kadarkoli boste želeli pa greste, kamor imate možnost. Če pa se boste odločili, da greste nekam drugam, npr. k sorodnikom, prijateljem ali v podnajemniško stanovanje, se lahko še vseeno obrnete na tiste ustanove iz seznama, ki nudijo svetovanje, ne glede na nastanitev npr. Ženska svetovalnica ali Zavod Emma.

Želim vam miren Božič in novo leto takšno, kot si ga boste narisali sami s čarobno paličico, ki se ji reče notranja moč!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Rada bi odgovorila na zadnje pismo:še ena izmed vas

Upam,da si v tem času že našla kakšno rešitev,sicer pa bi ti rekla takole:vzemi stvari v svoje roke,poišči si varno hišo,zateci se vanjo,kar se tiče pa tvojih bi rekla tole: ne se jih pretirano bati,ker niso bogovi! ljudje ki so (smo) žrtve nasilnežev in živimo dolga, pred-dolga leta pod njihovo diktaturo smo vse preveč ustrahovani in pod vplivom negativnih čustev! Ne smemo dovoliti,da nam le ta prevladajo,ampak se moramo postaviti po robu ter reči STOP NASILJU,ki si ga nihče ne zasluži še najmanj pa otroci! Zatorej glavo pokonci in si uredi življenje,v miru in harmoniji.

Želim ti veliko sreče in miru,ter lepe praznike! Prav tako vsem,ki ste že objavljali na tem forumu.

Hitro najdi službo pa proč…čim prej !!

Drage dame, zberite pogum, pokličite v varne hiše, policije , csd-je, prijatelje, starše KOGARKOLI, eden vam mora pomagati!
Za božjo voljo, za voljo sebe in ZA VOLJO VAŠIH OTROK, pojdite straaaaan, čimprej straaaan, od teh pesjanov nasilnih.

Kaj mislijo, da so mačoti, če žensko udarijo? Na sebi enake se pa ne upajo spraviti!!!Seveda, da ne, ker vejo da jih bodo skubili, zato pa se upajo spravljati na šibkejše – fuj, … umazani!!

Torej res, ne čakati, ne pustiti da vaši sončki odraščajo v nasilju, saj to na njih grdo vpliva in imajo hude posledice, in ne pustiti, da ve drage dame živite v nasilju!!!!
Nenazadnje jabolko ne pade daleč od drevesa, verjetno ne želite, da so potem še vaši sinovi isti bedaki kot očetje!!
Zagotovite sebi ter otrokom normalno odraščanje in normalno življenje! Če nič drugega so za vas varne hiše če že drugega nimate da bi pomagal, policija pa lahko napiše prepoved približevanja za nasilne pesjane!!
VSO SREČO IN ŠE NEKAJ, PREVEČ STE VREDNE ŽENSKE, DA BI NEK PESJAN Z VAMI POMETAL IN VAS TEPEL!!! PREVEČ!

(Opomba moderatorke: Kjer so tri pikice, sem izpustila besede zaradi neprimernega izražanja. Jana Metelko)

Če imaš možnost pojdi. Verjetno se bo maltretiranje nadaljevalo še nekaj časa, potem pa se bo tudi tega naveličal. Pri nas je bilo malo bolje, ko si je našel drugo. Sicer pa me je po dveh letih še kdaj strah, vendar vem, da živimo dosti bolje in bolj v miru brez njega, pa čeprav finančno komaj shajamo.

Jaz sem se srečala že s kar veliko primeri, natančneje ločitvami, za katere so se ženske odločile šele, ko je bila prestopljena meja – dobesedno trpele so po 20, 30 let, nekatere so zaradi “padca po stopnicah” ostale brez zob, celo zlomi reber, zapestij in podobno so bili prisotni…. In so še kar vztrajale, ker je težko. Te stvari je težko zaupati ljudem, ki so ti blizu, ker tisti, ki na stvari gledajo z razdalje, tega preprosto ne razumejo. Vsaj ne vsi. Starši imajo svoje mnenje, prijatelji morda drugo, vsaka ženska se boji, da bi jo zaradi tega obsojali, nanjo grdo gledali. Čeprav sama ni ničesar kriva. Po pomoč se navadno zateče, ko res ne ve več, kaj naj stori. Predvsem pa vsaka predolgo trpi. Nekatere žal celo življenje.

Iz mojih izkušenj sodeč, se noben nasilnež ne spremeni. Vsaj ne nasilnež v pravi obliki. In s kakšno pravico lahko uničuje življenje nekomu drugemu? S kakšno pravico lahko diktira, kako bo njegova družina živela, prepoveduje partnerici izhode in podobno?

Prej kot se rešite bližine takšnega človeka, bolje je. Marsikje je to zelo težko izpeljati. Najprej zaradi otrok, potem je tu skupno premoženje, pa dohodki, … Vendar nobena stvar ni tako pomembna, kot življenje. Vaše in vaših otrok. Bolje imeti manj, živeti v skromnosti in imeti cele zobe, biti brez modric in predvsem brez stresa, kot pa vsakodnevno prenašati človeka, ki ni vreden tega naziva. Veliko je žensk, ki celo posegajo po antidepresivih in s tem uničujejo svoje telo. Je vredno?

Ena predhodnica je vprašala, kako se lotiti zadeve. Odvisno od tega, ali sta poročena, imata otroke, skupno premoženje. Vsekakor pa jaz priporočam, da najprej pripravite celovit teren in mu šele nato sporočite svojo dokončno odločitev. Če pa bo katera rabila kakšno pravno pomoč, mi lahko piše na mail [email protected].

Predvsem pa ne razmišljajte o grožnjah, kaj bo, če odidete, da ne boste več videle otroka in podobno, kajti ni vaš partner tisti, ki bo o tem sodil, temveč sodišče. Razmišljajte raje o lepših stvareh – kako bosta lahko z otrokom svobodno in mirno živela. Pogumno!

Tina

Pozdravljeni,

ne morem si kaj, da ne bi tudi jaz spregovorila. Vse zgodbe povezuje enaka rdeča nit. Partner, ki
zlorablja žensko obenem prikriva pod tem svojo lastno nemoč, da bi prevzel odgovornost za
svoje življenje, kaj šele za življenje nekoga drugega. Popolnoma nezrele osebnosti brez kančka
odgovornosti. Zaradi svojih notranjih strahov in nespoštovanja samega sebe oz. nesprejemanja samega sebe kruto maltretirajo druge okoli sebe, najpogosteje svoje partnerke in tudi otroke.

Poglejte okoli sebe, morda nekaj časa prikriva tako stanje tudi pred drugimi ljudmi, toda narava sama ga izdaja in slej ko prej se spre tudi z najboljšim prijateljem, seveda ni on nič kriv. Opazujte dogajanje okoli sebe in videle boste nešteto znakov neodgovornosti. Njihov pogum pred uradnimi organi je izredno majhen, sovražijo hoditi na šolske sestanke in se tam srečevati z skrbnimi očeti, ko morajo izpolniti kako uradno zadevo raje na to napotijo svojo ženo, da jim uredi formalnosti. Seveda pogumni so doma, skriti za štirimi stenami. Strah jih je vsega, celo tega kakšno bo vreme jutri, budno spremljajo dnevna poročila.

Delujejo kot paraziti na svoje žrtve. Žrtev priklepajo nase toliko časa dokler imajo korist od nje. Ko jo popolnoma izčrpajo nimajo niti trohice usmiljenja z njo. Ne vem kaj je hujše, morilec, ki umori svojo žrtev v nenadnem besu se mi zdi manj kruto, kot pa dolgoletno dnevno trpinčenje osebe, ki ti je blizu, osebe, ki ga oz. si ljubila in ga še vedno ljubiš, ne glede na vse kaj ti je hudega storil.

Težko je prekiniti vez, odkriti sam sebi, da živiš v lastni iluziji in se odstraniti od takega človeka, ki ti pravzaprav uničuje življenje Najhuje je, da v tem času, ko si skupaj s partnerjem zaradi dnevnih skrbi nisi tako pozoren na te znake, služba, skrb za otroke, skrb za dom, moč ti jemljejo dnevna poniževanja, zmanjka ti moči za trezno razmišljanje kam vse to vodi. On, ki je neobremenjen s temi skrbmi, razen svoje zaposlitve, če jo ima seveda , lahko v miru načrtuje strategijo ustrahovanja in nadzora. Najprej te zaposlijo z vsemi opravki, če ni dovolj, te verbalno in seveda fizično trpinčijo. Gre verjetno za nekakšno sprevrženo zadovoljitev, kot bi se dobro najedel. Prevzame nadzor nad tvojimi finančnimi sredstvi, dokler jih seveda imaš. Ko se upreš seveda ni milosti, saj jim jemlješ njihovo udobje in pripravljeni so vse storiti za to. Če odideš so sposobni celo jokati na tvoji rami in se opravičiti za svoja dejanja. Kakor hitro jim nasedeš in se vrneš postanejo stvari še hujše. Nasilje se stopnjuje, ker hočejo zaščititi svoj lastni interes. In nikoli se ne neha, verjemite mi, dokler seveda imajo korist od tega. V nasprotnem te zavržejo kot ničvredno cunjo. Upati, da se bo tak človek spremenil je jalovo. Nikoli se ne bo, razen če hudo ne zboli in ga to prisili k drugačnemu življenju, ampak takih primerov je malo. In ko te odvržejo si seveda poiščejo drugo žrtev, ki jo lahko manipulirajo. Ko sem prebirala vaše zgodbe so kazalci popolnoma identični mojim. Popolnoma enake metode zastraševanja in manipulacij.

Po trpinčenju seveda pride tudi obdobje miru, kakor trojanski konj, zopet začneš partnerju zaupati, upaš, da bo sedaj bolje, zaupaš njegovi lažni ljubezni in kot se spodobi, si odkrit. Tisto malo ljubezni tako potrebuješ in pripravljen si narediti vse za to .On pa si v tem čašu zopet nabere potrebne informacije in udari po tebi. Vam je znano, kajne. Edina možna pot je, če še vztrajate zaradi otrok v taki zvezi, da si naskrivaj osnujete črni fond, potreben denar za čas, ko se boste osamosvojile. Ko boste najbolj šibke, recimo ob izgubi službe, vam bo tudi partner pokazal hrbet. Ne slepite se, da bo skrbel za vas ali vaše otroke. Ne izdajte mu, da boste dobile dediščino, darila sorodnikom skrbno zavarujte pred njim, ne skrivajte svoje bolečine in povejte ljudem, ki jim zaupate in so vam blizu kaj se vam dogaja ter poskušajte z njimi poiskati ravočasno skupno rešitev. Takrat ko vas bo partner tako pretepel ali pognal na cesto ne boste tako nepripravljene in se boste z denarjem lažje tudi ekonomsko osvobodile. Bodite pozorne na skupno lastnino, na koga je napisana. Verjemite, v takem primeru to ni neiskrenost, pomeni le to, da ste dovolj pametne, da boste zaščitile sebe in svoje otroke, če bo treba.

Spremljajte partnerjeva dejanja, verjemite, vsako nenavadno obnašanje in početje ima svoj razlog. Ponavadi imajo take osebe dvojno življenje, svoje potrebe znajo zadovoljiti tudi drugje. Nič jim ni sveto.
Pomislite, ko vas udari ali žali pomeni, da ne spoštuje ničesar. Ali pretepa in žali tudi svoje prijatelje ali mimoidoče, seveda ne, tam se prikrivajo kot najboljši ljudje. Značilno je, da želijo imeti urejen dom, dober avto, da se s tem lahko postavljajo pred drugimi. Najhuje je, da se prikazujejo kot družabni ljudje, vedno imajo okoli sebe polno prijateljev, jih gostijo in za to ni škoda denarja, s tem si dvigujejo svojo samozavest. Prepoznavni so po tem, da so sposobni lahko izrednih podvigom, recimo pri športu. Navzen izgleda urejena družina, celo tebe hvali pred prijatelji, med štirimi stenami pa pekel.

Osebe, ki jih opisujete so nepopravljivi manipulanti, nič jim ni sveto in ne zanašajte se na njih. Ja, zelo hudo je biti sam, toda bolje, kot pa biti s takim partnerjev, ki te dnevno ustrahuje in uničuje svoje otroke. Sama sem bila udeležena v takem zakonu 25 let, sedaj ko gledam nazaj se čudim sama sebi kako sem to zmogla. Prav ekonomska odvisnost je tista, ki prisiljuje ženske, da zaradi urejenih ekonomskih zadev ostajajo v takih partnerstvih. Težko je, posebej še v današnjih časih skrbeti še recimo povprečno dva otroka tako kot se spodobi. Ponavadi taki partnerji delujejo tudi tako, da ti po razvezi odvzamejo še vse premoženje oz. si ga prilastijo. Trnova pot je, da si ga pridobiš nazaj. Ne imejte slabe vesti in zavarujte se prej, preden pride do najhujšega. Poskrbite za svoje imetje.

Moram povedati tudi to, da sem v tem času spoznala tudi moške, ki so izredno pozorni do svojih žena, da skrbijo za svoje otroke, da vedo kaj je ljubezen in za svojo družino poskrbijo tako materialno in čustveno. Naj mi ti moški oprostijo moje pisanje, to se nikakor ne nanaša na
njih.

Lahko je tudi obratno, tudi ženske so sposobne nasilja, toda v veliki meri so ženske in seveda otroci žrtve.

živjo,veliko razpravljamo o nasiju v družini.Danes sem bila na sodišču,zaradi tega,sem zvedla da v postopkah mojega bivšega moža.kateri mi ja pretepev brcav z nogama streljav iz orožja groziv ubiti,sodišče ni je našlo kaznivega dejanja.

pozdravljena krona-ne morem verjeti,da se ti je tako izslo-groza.mene caka nekaj podobnega drug teden in mi je kar slabo,sploh pa ker sem se danes slisala z sodnico zaradi mojega dopisa-bila je zelo zelo groba in mi je sedaj se vecja panika sploh iti tja-lp

Spoštovana krona!

Ne vem, kaj na vam rečem… Žal mi je, da ste doživeli takšno krivico. Ali lahko napišete kaj več? Kako si razlagate takšno ugotovitev Sodišča? Je možno še kaj ukreniti? Ali ste imeli pravno ali kako drugo strokovno pomoč v postopku?

Vse dobro želim, ne glede na iztek postopka!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljena “pravicnost”!

Upam, da boste vi imeli naslednji teden boljšo izkušnjo. Morda je imela sodnica v petek le slab dan, ali pa ste jo ravno zmotili pri malici 😉

Predlagam, da si najdete spremljevalko/ca, ki vam bo v Sodišču v oporo. Če ne veste, kdo bi šel z vami, lahko stopite v stik z Žensko svetovalnico, Zavodom Emmo, Društvom za nenasilno komunikacijo, SOS telefonom ali Centrom za pomoč žrtvam kaznivih dejanj in tam opišete situacijo in prosite za spremstvo. Ne morem zagotoviti, da vam bodo to omogočile tako na hitro. A če bodo, boste potem imeli spremstvo strokovno usposobljene svetovalke, ki se bo zavzela za vas.

Iz Zakona o preprečevanju nasilja v družini navajam člen o spremljevacu žrtve:

“7. člen
(spremljevalec žrtve)

(1) Žrtev nasilja si lahko izbere osebo, ki jo lahko spremlja v vseh postopkih, povezanih z nasiljem (v nadaljnjem besedilu: spremljevalec).

(2) Za prisotnost spremljevalca v postopkih iz prejšnjega odstavka zadostuje, da žrtev pred pričetkom postopka ali v postopku izjavi, da jo določena oseba spremlja in da želi, da je v postopku prisotna.

(3) Spremljevalec je lahko vsaka polnoletna oseba, ki v postopku ni obravnavana kot povzročitelj nasilja.

(4) Spremljevalec pomaga žrtvi pri zaščiti njene integritete v postopkih pred organi in organizacijami, pomaga pri iskanju rešitev in nudi žrtvi psihično oporo.

(5) Organ, ki vodi postopek, prepove osebi spremljati žrtev v postopku, če ne izpolnjuje pogoja iz tretjega odstavka tega člena oziroma, če obstoji verjetnost, da oseba ne bo mogla opravljati nalog iz prejšnjega odstavka glede na sorodstvene ali druge povezave z žrtvijo ali povzročiteljem nasilja.”

Želim vam veliko moči in poguma, ko boste na Sodišču in da bi se vse dobro izteklo. Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

pozdravljena gospa jana-hvala za vase nasvete.tokrat grem sama na sodisce,bom ze prenesla,tokrat je preiskovali oddelek,kjer se bo prijazana sodnica odlocila,ce bo prislo do sodne obravnave,ce sem prav razumela.zelo sem potrta in neskoncno zalostna.skratka-hvala vam,lp

Pozdravljeni, pravicnost!

Upam da ste se v zakonskem roku pritožili, za pritožbo pa ste imeli na voljo 15 dni!

Neverjetno, kaj se danes dogaja.

Pozdravljeni-ne vem,ce sva se dobro razumele ali pa sem jaz kaj napacno opisala-skratka,preiskovalni sodnik je za menoj,pripor pa je podaljsan tako,da sedaj cakam na glavno obravnavo,ki bo morda kmalu ali pa sele po sodnih pocitnicah.smesen naziv.pa se to bi rada dodala,da v mojem primeru gre za psihicno nasilje-nikoli fizicno zato mi je toliko tezje razumeti primer krone-zgoraj opisano.obupno.lep pozdrav

Po mnogih letih nasilja v otroštvu in kasneje v svoji lahko rečem, da je to nekaj, kar ne sodi v nobeno zvezo, zato še pravi čas stran…odlaganje problema ne reši

jaz delam za šolo pri psihologiji referat o nasilju nad ženskami in sem malo prebrala vaše probleme, jaz sem z tem gor rasla.stara sem komaj 16 let pa vem o nasilju celo knjigo opisat.moj oče je mamo pretepau od kar živim, vsaki teden jo je pretepeu do 10 leta nisem nič vedela potem pa sem videla njeno plavo oko, njene udarce,modrice,praske vse kar je možno.imam brata ki je star 18 let in ko je hotel moj oče mamo sunit po stopnicah jo je moj brat rešiu drugače bi umrla.imela je 3x ali 4x potres možganov tako jo je pretepeu, in še 10000 zgodbic imam.. nasilni moški niso ljudje, moj oče je biu ljubisumno bolan.na mamine kolegice je biu ljubosumen na vse ni smela nikamor, samozavest ji je zbiu čista dol, počutila se je nevredno, kot drek govoriu ji je kurve in vse kar je možno. ko sem jaz odrasla in moj brat potem sva ji rekla naj se loči in potem je pogum dobila to je sicer trajalo in midva sva bila velika in ni imeu več moči nad njo, postavila se je zase mu ni dovolila da jo udari, klicali smo policijo vsakič ko jo je udaril, vse je bilo zapisano od doktora je imela ko jo je pretepeu sve slikano vse je imela.. ja in moj oče si je našeu drugo in potem se je ločila, to seveda še zdaj traja 1 leto se vleče ampak ni sta skupaj.moja mama je bila tudi v tej ženski hiši ali kaj je in midva z bratom tudi, zelo priporočam, nasilne ženske imajo dosti pomoči, samo morate se upati in vprašati in temu konec naredit se SPLAČA opogumite se in naredite to za otroke. moja mama ni imela NIČ ne službe nič ni imela poiskala je časopis in najdla not nekaj za čistiti hodila je samo ćistit kake šole kar koli da je kaj zaslužila za najdva, ni bila enostavna pot ampak je zmogla, če je volja se da vse.jaz sem z prekmurja in u Murski Soboti imamo tudi ženske svetovalnice samo se treba pozanimat in pogledat. Ko vas PRVIČ moški udari, potem že morate ukrepati!

Bravo nušii95 za tvojo odločnost, uvid ter tako pozitivno naravnanost po vsem nasilju, kateremu priča si bila. Hvala za tvoj prispevek.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljene!

Ali imajo ti spremljevalci (ki spremljajo žrtve na sodiščih) kakšno možnost, da govorijo v imenu žrtev – kot nekakšni odvetniki? Ali so tam samo za podporo – v smislu prisotnosti?

Hvala za odgovor.

Poznate pesmico o Hudi Mravljici:… ….Punce drage, čimprej popokajte in vstran.!!!
ali pa boste to prenašale 20 let kot jaz… in posledice? Grozljive… Nikar ne upajte,da se bo kaj izboljšalo ker se NE BO. Preizkušeno, doživeto. in kot marsikatera se tudi jaz nisem rešila tega. Otrdiš, žaljivke te pravzaprav vedno manj prizadanejo. Zdi se mi da to kot da vzameš za del vsakdana…aha huda ura….no pa je mimo…gremo dalje….ja ampak v vedno globji pekel Žal mi je in počutim se krivo do otrok. Skrivaš kolikor se da, izgovorov imaš vedno miljon da to je pač bilo ampak drugače je pa dober oči…NI. In ker sem jaz hotela biti dobra mama in nikoli nisem otrokom vcepljala v glavo kakšen je in kaj počne…in ker nisem vsega končala in odšla…se mi je zgodilo kar sem napisala pod naslovom Odtujitev otroka??????’
Ha, poglej ga zlomka kako lahko je svetovati nekomu…sama pa sem zatiskala oči in sanjala kako lepo nam bo nekoč….
Pa tako rada imam živjenje in zavedam se in mi je zelo hudo,kaj vse sem izgubila,se odpovedala… sedaj pa si želim nekako urediti življenje se pobrati.- pa je takoooo težkooo….

Lepo pozdravljen/a “Spremstvo?”!

Zakon o preprečevanju nasilja v družini loči pojem spremljevalca od pojma zagovornika. Zagovornik (odvetnik) lahko zastopa žrtev in govori v njenem imenu na sodišču, spremljevalec pa je žrtvi v podporo in ščiti njeno dostojanstvo.

ZPND (Ur.list RS, št.16/2008):

“7. člen

(spremljevalec žrtve)

(1) Žrtev nasilja si lahko izbere osebo, ki jo lahko spremlja v vseh postopkih, povezanih z nasiljem (v nadaljnjem besedilu: spremljevalec).

(2) Za prisotnost spremljevalca v postopkih iz prejšnjega odstavka zadostuje, da žrtev pred pričetkom postopka ali v postopku izjavi, da jo določena oseba spremlja in da želi, da je v postopku prisotna.

(3) Spremljevalec je lahko vsaka polnoletna oseba, ki v postopku ni obravnavana kot povzročitelj nasilja.

(4) Spremljevalec pomaga žrtvi pri zaščiti njene integritete v postopkih pred organi in organizacijami, pomaga pri iskanju rešitev in nudi žrtvi psihično oporo.

(5) Organ, ki vodi postopek, prepove osebi spremljati žrtev v postopku, če ne izpolnjuje pogoja iz tretjega odstavka tega člena oziroma, če obstoji verjetnost, da oseba ne bo mogla opravljati nalog iz prejšnjega odstavka glede na sorodstvene ali druge povezave z žrtvijo ali povzročiteljem nasilja.

8. člen

(pravica žrtve do zagovornika)

Žrtev nasilja ima pravico do zagovornice oziroma zagovornika (v nadaljnjem besedilu: zagovornik), ki v skladu s posebnimi predpisi ščiti žrtvine koristi v postopkih in aktivnostih, ki jo zadevajo.”

Čimboljše razreševanje postopkov na sodišču želim,

Jana Metelko, dipl.soc.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close