Naravni porod po carskem rezu
Pozdravljeni dr. Pušnenjak!
Sem drugič noseča in se pripravljam na porod. Imela sem ‘težko’ prvo izkušnjo s porodom…
Po tem ko so v 35.tednu ugotovili, da imam preeklampsijo, sem pristala v bolnici. Vsak dan so preverjali stanje mojih ledvic in čakali, da bi plod dočakal 37.teden. To se je na srečo tudi zgodilo. Kakšen dan po tem, pa so bile moje ledvice ( a3, d 4,58) že ogrožene, zato so se odločili za sprožanje poroda z umetnimi popadki. Ker je bilo seveda vse še zelo zgodaj, popadkov ni bilo. Tudi po induciranjih (zjutraj in zvečer) po dveh, treh dneh – nič. Zato se je ginekologinja odločila za carski rez, ki bi naj bil naslednje jutro. Vseeno pa mi je zvečer še enkrat inducirala 1mg…. Čez kakšno uro, dve mi je počil mehur in vse se je zelo hitro odvijalo. Peljali so me na porodniški oddelek, popadki so mi podivjali, plodu je začel padati utrip, moj pritisk je narasel in stvari se skorajda sploh nisem zavedala. Odpeljali so me na urgentni carski rez. Na srečo se je vse dobro končalo zame in za otroka. Čeprav sem bila tako izčrpana, da so me uspeli na noge postaviti šele po dveh dneh.
Pa da ne bom predloga, naj preidem k vprašanju. Sem v dvomih kakšen naj izgleda moj drugi porod.
Med različnimi pogovori sem ugotovila, da nekateri ginekologi po takih izkušnjah v izogib zapletom nosečnicam tudi v drugo priporočajo carski rez. Moja ginekologinja zagovarja naravni porod. Strah me je, da bi se namreč spet kaj zapletlo in seveda ne bi želela ogroziti otroka…
Zaenkrat nosečnost poteka normalno, po navodilih jemljem Aspirin.
Kakšne so vaše izkušnje v takih primerih in kaj priporočate?
Iskreno se že vnaprej zahvaljujem za odgovor,
S.
Spoštovani,
predvsem me moti, kako gledate na strokovno razpravo o načinu poroda, kot da bi se šli razpravo o tem, kdo v politiki ima bolj ali manj prav in kot da ginekologom sicer ne bi bilo mar, kaj vam koristi ali škodi. Zadeva je v bistvu zelo preprosta, le da so nekateri pravi mojstri v delanju slona iz muhe.
Kot prvo moramo ugotoviti ali v vašem stanju obstaja absolutna indikacija za ponovni CR. Če ste manj kot 2 leti po prejšnjem CR ali ste pred prejšnjim CR imeli še kakšno operacijo na maternici, pri kateri je bila maternica odprta (npr. odstranitev miomov), nepravilna vstava ploda, npr medenična vstava, potem bi imeli razlog za vnaprej načrtovani CR tudi v drugo. Tako pa kaže, da takšnega razloga ni, zato je poskus poroda obb pogojih za to upravičen. Seveda pa ne rinemo z glavo skozi zid. Če se porod do 41. tedna ne začne sam od sebe ali ga zlahka ne bo mogoče sprožiti (npr. s predrtjem ovojev), potem se tudi v tem primeru ponovno naredi CR. Vsakega od pogojev je seveda treba počakati in ne prehitevati časa, ko se ti pogoji lahko uresničijo. Do vašega termina je še 5 tednov, do takrat, ko se mora spontano začeti porod še 6 tednov, torej ni nobenega razloga za kakršnokoli akcijo do takrat. Razen, če bi se vmes pokazalo, da je plod ogrožen iz povsem drugih razlogov, če bi se vam ponovila preeklampsija ipd. S poskusom poroda ne boste prav nič ogrozili otroka, to nam je namreč itak prva skrb.
Pozdravljeni.
Maja meseca 2017 sem imela cr v 38 2/7, zaradi GD na insulinu. Cr so opravili zaradi nepravilnega spuscanja vodilnega plodovega dela, otrok je bil v zatilni okcipitoanteriorni legi. Pri cr je prislo do zapletov in sicer atonija maternice in iztipanje. Sedaj, 11 mesecev po porodu sem zanosila. Predviden rok imam januarja 2019. Zanima me, ce je mozen vaginalni porod glede na zaplete prejsnjega cr in male casovne razlike ( od prvega cr do pdp bo 20 mesecev)
Hvala za odgovor
Spoštovani,
če vas prav razumem, je bil problem prejšnjega poroda nepravilno spuščanje in zastoj poroda. To se sicer lahko ponovi, ni pa nujno, zato bi lahko vsaj z dobrim občutkom poskus vaginalnega poroda ponovili. Časovni razmik sicer ni 2 leti, je pa skoraj 2 leti, zato menim, da to ni pomemben dejavnik. Atonija ni posledica CR, ampak slabše krčljivosti maternice po porodu, pri čemer so krvavitve po CR običajno večje kot po vaginalnem porodu.
Pozdravljeni!
Pišem Vam, ker me informativno zanima kaj pribljižno lahko pričakujem glede poteka drugega poroda. Ker je moja osebna G ta pogovor prestavljala na zadnje tedne -sedaj pa odšla na dopust in bom ta pogovor verjetno imela z drugim nepoznanim G (vas predčasno sprašujem za dodatno mnenje). V prvi nosečnosti sem rodila s CR v 41/1. Plod je bil velik in obrnjen na glavo – z zatiljem naprej. Ker mi je primanjkovalo plodovnice in sem bila slabokrvna so se odločili za sprožitev poroda, ker pa se po 8 urah nisem nič odprla in tudi umetni popadki niso pravilno prijeli (ctg jih ni zaznal, maternica se ni krcila), plod se je obrnil – so se odločili za urgentni CR. Sedaj sem v 35/4 tednu nosečnosti in me že močno daje radovednost in skrb kako bo. Ne želim si več iti na sprožanje poroda,zato me zanima kaj lahko pričakujem glede na prejšni porod. (Ali bo naravni ali cr mi je vseeno,dokler ni sprožen) .Ali se čaka na spontan začetek poroda? Do kdaj? Ali se v tem primeru vseeno vnaprej določi datum CR? Lahko še povem, da sem ponovno slabokrvna, plod pa se razvija in raste malo nad idealno krivuljo oz.prehiteva za 1teden (glede na uz). Prvi otrok je bil velik 51cm,tehtal 3870g in imel obseg glavice 37cm.
Spoštovani,
po predhodnem CR se poroda ne sproža “iz nule”, ampak zgolj vodi, če se začne sam, v skrajnem primeru se ga zelo na rahlo “sproži” s predrtjem ovojev, če so za to prisotni pogoji (npr. odprto maternično ustje vsaj 3 do 4 cm). Če se to do PDP + nekaj dni ne zgodi, ponovno naredimo CR. Sicer pa na spontan začetek poroda lahko čakamo tudi po predhodnem CR, dokler je to varno, ocenjujemo pa to z različnimi metodami od merjenja količine plodovnice, bio fizičnega profila ploda, CTG ipd. Ni nepomembno, koliko ste slabokrvni in če ste sploh res slabokrvni. Kot slabokrvnost se v nosečnosti razume, če je Hb nižji od 110g/L ali Ht manjši od 0,30.
to je sprejemljiva razlika za vaginalni porod.
Pozdravljeni!
Najprej naj se Vam zahvalim za Vaš odgovor. Na žalost besede o porodu na pregledu ni bilo, saj so na krvnih izvidih že 4 bile manjše vrednosti trombocitov. Tudi urin je bil zelo slab, tako, da sem morala oddati še enega za sanford test. Naj povem da sem imela Hb 114 in Ht 0.33. Trombociti so ponovno padli in sicer iz vrednosti 127 na 118, danes pa so ponovni izvidi pokazali padec trombocitov iz 118 na 110. Ker se vozim na preglede 30km v eno smer, sem za izvid izvedela od m.sestre, katera mi je dala navodilo, da pridem ponovno čez 1 teden in če bo ponovno zaznan padec trombocitov se naj pripravim, da bom ostala v B zaradi raziskav,zakaj trombociti padajo. Naj povem, da bom takrat imela že 37+t. Zanima me, ali lahko pričakujem,da bodo želeli da se porod zgodi čim hitreje ali kasneje? Ima to kakšen vpliv na odločitev glede vaginalnega proda oziroma CR? Kaj se zgodi v primeru, da se vrednost trombocitov ne spremeni? Naj še omenim, da imam od rojstva podvojen votli sistem leve ledvice in VUR. Glede tega nimam nikakršnih zdravljen že 20 let.
Spoštovani,
seveda ne morem vedeti, zakaj vam trombociti padajo, ampak pri 110 ni krize. Vseeno bi kazalo preveriti še jetrne teste in če so zvišani tudi ti, še haptoglobin za hemolizo in če so vsi trije pogoji izpolnjeni (nizki trombociti, jetrni encimi zvišani ter hemoliza), potem gre za HELLP in v tem primeru bi bilo smiselno roditi čim prej. Če so nižji le trombociti in še ti ne pod 70, pa ni razlogov za takojšnje ukrepanje.
Pozdravljeni,
obračam se na vas za strokovno mnenje. Pred letom dni sem rodila deklico v 35. tednu. Tehtala je 2680 g in velika 58cm.
V sami nosecnosti nisem imela tezav, vendar mi je ginekologinja zaradi zarez v obeh arterijah predpisala aspirin, ki sem ga jemala do poroda. V 35. tednu so se zaceli popadki, ki so se stopnjevali. V 33. tednu mi je ginekologinja svetovala zunanji obrat, saj je bil plod v medenicni vstavi. Do naslednjega pregleda bi se sicer morala odlociti, a nisem utegnila, saj se je prej otrok rodil.
Ko sem prispela v porodnisnico so opravili vse preglede in rekli, da je plodovnice premalo, da bi sploh opravili zunanji obrat, ceprav ga v nasi bolnici sploh ni bilo mozno opraviti. Odprta nisem bila cisto nic, niti po 10ih urah stopnjevanja popadkov, ki pa niso bili hudi in sem jih predihala kar v sobi z ostalimi. Porodnicar je rekel, da glede na popadke v razmaku 3 min, lego, tezo in velikost otroka ne bodo cakali, ampak mi bodo napravili kar Cr, ce se popadki ne bodo umirili po treh magnezijevih tabletah, ki so mi jih dali. Naj povem se to, da sem imela v knjizici zabelezeno, da imam en miom. Tega so mi skupaj s cr tudi odstranili, bil je velik vec kot 4 cm.
Okrevanje je bilo precej naporno, dobra 2 meseca.
Zanima me vase mnenje glede ravnanja moje ginekologinje in kasneje upravicenosti CR. V materinski knjizici razloga za cr namrec niso navedli. Ginekologinja je samo rekla, da se dobro, da je aspirin prijel, ces da sem prisla do 35. tedna.
Ker si zelim se enega otroka me zanima tudi koliko casa naj pocakam z drugo zanositvijo glede na situacijo? Sedaj ima otrok 13 mesecev. Ali je po prvem carskem rezu vecja verjetnost za ponovni cr?
Najlepsa hvala za vas odgovor.
Spoštovani,
se res opravičujem, ampak čisto ničesar v vašem dopisu nisem razumel. Domnevam sicer, da je imel otrok pri 2600g kvečjemu 48 cm, ne 58?
Rodili ste v 35. tednu, ker so se domnevno začeli popadki in ker ti popadki niso skrajšali in odprli MV, so vam naredili CR? Ne razumem! Če se niste odpirali, potem tisto niso bili popadki. Od magnezija v tabletah pa ne moremo pričakovati, da bodo krči izginili, ker s tabletami ravni magnezija ne moremo skoraj nič dvigniti. O uspešnosti aspirina raje ne bom razpravljal, ker gre pri tem za preventivo in ne za zdravljenje, zato o tem ali je aspirin prijel ali ne, ne moremo sklepati na posameznem primeru ampak le statistično (recimo po zdravljenju 100 ali več nosečnic bi lahko ugotovili, da je med zdravljenimi npr. manj preeklampsij kot med nezdravljenimi in to je to. Pri takšni obravnavi, kot ste je bili deležni v prvo, ne dvomim, da boste tudi v drugo končali s CR. Iz dopisa vsaj ne veje niti malo duha po tem, da bi se kdo trudil drugače.
Spostovani,
se opravicujem, sem se zatipkala, namesto 58 je 48cm.
Verjamem, da vam je moj dopis zmeden, vendar je to tocno to kar se mi je zgodilo. Tudi, ce bi hotela vam vec informacij ne bi mogla dati, ker je to vse kar so mi povedali. V tistem trenutku sem bila precej zmedena kaj se dogaja in v strahu, po porodu pa so se zacela pojavljati vprasanja zakaj so tako naredili. Ker mi zadeva se danes ne da miru, sem se obrnila na vas za dodatno mnenje.
Vsekakor hvala za vas odgovor. Niste mi pa odgovorili na to, koliko casa svetujete pocakati do naslednje zanositve?
Aha, se opravičujem. Po CR (sicer tudi po naravnem porodu) priporočamo vsaj 2 leti med porodi, torej med CR, kar pomeni, da naj bol med porodom in zanositvijo kakšno leto in pol.
Spoštovani,
pred skoraj 2 letoma sem imela urgentni CR zaradi tega, ker se po 18 urah umetnih popadkov nisem odprla na vec kot 4cm, puncki je med samimi popadki tudi večkrat padel utrip (kasneje se je izkazalo, da je okoli vratu imela ovito popkovino).
Sedaj sem v drugem trimesečju nosecnosti. Zelo si želim roditi naravno, saj me je strah okrevanja po CR (prvič je bilo drugače, saj sem imela samo skrb za dojenčka, zdaj pa bo tu tudi malčica). Med porodoma bo 2leti in 3 mesece.
Zanima me, če je verjeten uspeh naravnega poroda po CR zaradi ne napredovanja poroda (porod se je začel z lastnimi popadk, dodali so tudi umetne). Zanima me tudi, če je možno, da se prvič nisem odprla, ker sem leta 2011 imela LLETZ. Ali obstajajo kakšne vaje, ki jih lahko delam ze med samo nosečnostjo, da vzpodbudim naravni porod? V prvo se nisem s tem obremenjevala in poleg sprehodov sploh nisem telovadila ali počela česarkoli za lažji porod, sedaj pa bi naredila kaj več za to…
Najlepša Hvala in LP
Spoštovani,
če bodo na koncu nosečnosti prisotni pogoji za poskus poroda po CR, vam bodo to tudi omogočili. Naravni porod po CR je namreč možen, če od prejšnjega poroda mine vsaj 2 leti. O razlogih za prejšnji CR in morebitnem uspehu poskusa poroda tokrat nima smisla veliko ugibati. Noben porod ni zagotovljen, po CR je porod nekoliko manj uspešen, ampak tudi če imate le 50% možnost, se splača poskusiti. Vaj za izboljšanje uspeha ni. Je samo visoka motiviranost za naravni porod ter pogoji, da vam to tudi omogočimo.
Lep pozdrav,
Julijaa 2020 sem imela CR – pri 36/4 mi je odtekla voda, bila sem brez popadkov in zaprta oziroma odprta 1 prst. V porodnišnici sem potem ležala 3 dni, čakali so, da se porod sam začne. Pa se ni. Potem sem šla v porodno sobo, 4 ure umetnih popadkov, rezultat: krajši maternični vrat iz 2cm na 1cm.
Sedaj imam rok konec junija 2022.
Zelo si želim naravnega poroda. Boljše rečeno, ko pomislim na ponovni CR, mi gre kar na jok.
Zanima me, če so zapleti, ki so se pojavili v prejšnji nosečnosti možni tudi v tej – moje telo ni zmožno se odpirat, imet svojih popadkov … Sprožitve poroda vem, da ni. Stripping pride v poštev? Me pa vseeno zanima, kaj bi sama lahko naredila? Spolni odnosi ne pridejo v poštev, ker sem pozitivna na streptokok.
Po pogovoru z ginekologinjo v porodnišnici Ljubljana se mora vsaj nekaj začeti – moram biti vsaj nekaj odprta, preden lahko dodajo umetne popadke, balonski kateter, predrtje ovojev…
Sem pod hudim stresom in si ne predstavljam, da pridem na določen datum na CR, brez da bi poizkusila narediti vse, kar je v moji moči za poizkus naravnega poroda.
Hvala za Vaš iskren odgovor,
Spoštovani,
še največ boste naredili, če se boste znali “prepustiti”, kajti vsak zavesten trud je v bistvu korak v nasprotno smer. Tudi stres naravnemu porodu ni v prid. Telo vsake ženske je programirano za porod, ampak ta program lahko zmoti “trud” ali “zavestno vplivanje”, “hrepenenje” ali karkoli poskušamo na zavestni ravni v zvezi s porodom. To je eno. Drugo so seveda anatomski pogoji. Če plod ni prevelik, se bo po 37. tednu začel spuščati v porodni kanal in bo sam povzročil spremembe, ki privedejo do poroda. Dokler se torej objektivno samo od sebe ne izkaže, da brez ponovnega CR ne bo šlo, ohranite upanje, da bo. Bolj kot bo upanje mejilo na prepričanje, bolj verjetno vam bo uspelo.
Lep pozdrav ponovno,
Očitno mojega odgovora/vprašanja ni poslalo.
Najprej najlepša hvala za prejšnji odgovor ter vzpodbudne besede.
Ravno “problem” pri poizkusu vbac-a tiči v temu, da je plod prevelik. Od nuhalne svetline je prehiteval 5-6 dni, vendar se PDP ni spreminjal, glede na to da je bila razlika manj kot teden dni. Po 26 tednu je plod “pohitel” in sedaj prehiteva v rasti 10-14 dni.
Raste sorazmerno po svoji krivulji, pod zgornjo mejo.
Tu nastane problem, ker če bo plod prevelik, bo tudi CR datumsko postavljen pred PDP, kakor sem bila seznanjena.
Jutri imam spet pregled v porodnišnici v 35 tednu.
Ali obstaja kakšna možnost, da bi se dogovorila za poizkus strippinga po 37 tednu?
Zaupam medicinskemu osebju, razumem vsa tveganja. Ampak sem “ena tistih”, ki si reees želi naravno roditi oziroma vsaj poizkusiti vbac.
Najlepša hvala za razumevanje, ker morate prebirati vso to mojo zaskrbljenost ter iskrena hvala za odgovor,
Spoštovani,
ko pridemo na to temo in si neka nosečnica izjemno želi roditi po naravni poti po predhodnem CR, potem jo praviloma podprem in ponudim vse možnosti, ki so na voljo znotraj neke varnostne omejitve. Možno je npr. sproženje poroda z balonskim katetrom, ki je podobno in hkrati nežnejše od stripinga. Poskusite se glede tega dogovoriti v porodnišnici, kjer nameravate roditi.