Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje na eni strani slabše teče

na eni strani slabše teče

Pozdravljena Karmen!

Imam 6 tednov starega sinka, ki ga po nekaj komplikacijah na začetku zdaj že tri tedne polno dojim. V tretjem tednu po porodu sem dobila mastitis (ki sem ga pozdravila z antibiotiki). Po tem so se mi še dvakrat pojavili vozlički, ki pa sem jih hvala bogu uspela odpraviti z masažo, vročim tušem in toplimi obhladki. Od mastitisa naprej imam občutek, da iz ene dojke mleko slabše izteka in to kljub temu, da se trudim na tej strani čim več dojiti.Je to normalno? Že tako ali tako se mi zdi, da mi proti večeru zmankuje mleka – kljub temu, da mali, posebno popoldne, sesa na manj kot dve uri.

Ginekologinja mi je predpisala razpršilo Syntocinon, ki pa ga ne morem nikjer dobiti-baje pri nas ni več registrirano. Morda veš kaj o tem?

Zanima me še, če je mogoče, da je dojenček, če pije samo materino mleko, v tej vročini žejen?

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,

SARA

Draga Sara,
veliko mater opaža, da si dojenčki tudi sami izberejo bolj priljubljeno stran prsi ali celo, da je ena stran bolj pridna pri proizvodnji mleka, zato ni prav nič narobe. Če ne veste, na kateri strani ste končali podoj, si na nedrček enostavno zataknite pisarniško sponko na strani, kjer morate začeti naslednji podoj .

Zdi se vam, da proti večeru zmanjkuje mleka?

Če preko dneva dojite pravilno in pogosto, že po osnovnih zakonih tvorjenja mleka -le tega zagotovo ne zmanjka, saj se tvori sproti. Mislim, da je večerne težave prej potrebno pripsati predvsem dejstvu, da smo tudi mamice takrat že utrujene. Še posebej, če imate še stareje otroke ali zelo naporen dan za seboj… Takrat smo mamice utrujene, nerazpoložene, hormon “sreče” oksitocin, ki sproža hormon prolaktin, ki ima dejavno vlogo pri dojenju ne navre tako, kakor bi si me želele. In posledice so tu.

Poskusite omejiti svoje večerne dejavnosti, naj bo to miren in prijeten čas. Poskusite lahko tudi z gnezdenjem, plesom, kengurujčkanjem ali skupno večerno kopeljo, naj bo to prijeten in miren čas. Mnoge mamice to tako uspava, da zaspijo skupaj z dojenčkom.

O Syntocinonu se bom pozanimala in odgovorila jutri.

Žeja dojenčkov v tej vročini?

Dojeni otroci ne potrebujejo dodatne tekočine, saj je narava poskrbela tako, da je prednje mleko namenjeno temu, da se otrok odžeja. Seveda, to velja le, če dojite pogosto in na otrokovo željo. Seveda ne bo prav nič narobe, če mu boste po obroku s ponudili še doatno tekočino, najboljša je kar navadna, prekuhana voda V kozarček nalijte le tekočine za požirek ali dva, da se ne bo preveč polivalo in vaš otroček bo zagotovo pil, če bo res žejen. Če iz kozarčka ne bo šlo, lahko dodajate po žlički ali s kapalko.

Najboljše merilo, da je vse OK je napredovanje dojenčka pri fizičnem in psihičnem razvoju (najhitreje vidimo pri teži in rasti ter količini mokrih plenic).

Pozdravljena!
Sama sem oziroma še imam natanko podobne težave kot ti. Po mastitisu iz prizadete dojke še sedaj drugače teče. Tudi sama sem izvedela za omenjeni sprej – dobila sem ga v kranjski lekarni, in sicer te dni (torej ni res, da ni več registriran, le predpišejo ga zelo redko).

Lepo pozdrav!
Sandra

Pozdravljeni!
Oglasam se prvic in v vezi z mojo radovednostjo sem nasla naslednje:

Žeja dojenčkov v tej vročini?

Dojeni otroci ne potrebujejo dodatne tekočine, saj je narava poskrbela tako, da je prednje mleko namenjeno temu, da se otrok odžeja. Seveda, to velja le, če dojite pogosto in na otrokovo željo. Seveda ne bo prav nič narobe, če mu boste po obroku s ponudili še doatno tekočino, najboljša je kar navadna, prekuhana voda V kozarček nalijte le tekočine za požirek ali dva, da se ne bo preveč polivalo in vaš otroček bo zagotovo pil, če bo res žejen. Če iz kozarčka ne bo šlo, lahko dodajate po žlički ali s kapalko.
**
Naj povem, da sem rodila pred 28 dnevi s carskim rezom. Razen v prvih dneh, ko decko se ni zapopadel kaj mora poceti in so moje dojke nabrekale in bolele, do problemov ni prislo. Dojiva se, kadar to zahteva, do sedaj je bilo to na cca 2-3 ure. Ponoci se zbudimo povprecno dvakrat.

Zadnja dva dni (vrocina) pa je nastal problem. Ne, da ne bi hotela, vendar me obupno izcrpava njegova potreba po pitju – danes sem poskusila s cajem iz steklenicke – pa mu ocitno ni vsec, saj se namrsci in pljune iz ust. Naj povem, da tudi dude kot tolazilne ne uvajamo. Poskusili smo vendar ocitno tudi sam ni prevec navdusen.
In ker sem poskusila z dojenjem za potesitev te njegove zeje, je bila posledica to, da je skoraj ves dan (tudi po uro in pol ali pa vec naenkrat) previsel na mojih dojkah. In zelo kmalu spet… Mleka imam dovolj, vendar se mi to vseeno ne zdi prevec pametno, saj imam obcutek, da se navaja na razvajanje:) Torej se “priklopi”, malce posesa in potem malo zadrema… itd. Verjetno veste o cem govorim.

Mislim, da drugega problema kot je vrocina ni, saj se je pred kako uro, po kopanju in ko se je malce ohladilo, najedel, povsem umiril in sladko spi:)

Zdaj pa ne vem, kaj narediti jutri oziroma v prihodnje, ko bo se bolj vroce, saj je danes (razen ko sva bila zunaj in se je vozil v vozicku) ves cas jokal dokler mu nisem ponudila dojke. In ta jok je tako hud, da postane ves vroc, zaripel in oznojen, in imam obcutek, da ga bo kar pobralo:(((( Potem pa spet sesa in zatem tudi malo zbruha…

Pozdravcke, ze vnaprej hvala hvala za kak pameten nasvet in cestitke za tako koristen forum.

Tanja

Draga Tanja,
prav lepo pozdravljena med mladimi starši. V tej hudi vročini se svetovalkam za dojenje število telefonskih klicev podvoji ali celo potroji, večina jih gre prav na račun žeje dojenčkov.

Vaš dojenček dobro ve, kaj je zanj najbolje (he, he… slišati je tako “propagandno” a je močno res) in odklanja čaj iz stekleničke. Prav je, da mu ne dajete dudice, vsaj v teh prvih tednih, ko se oba učita še dojenja je to dobro zato, da pri dojenčku ne pride do t.i. “sesalne zmede”.

Ne vem, koliko je star vaš dojenček, toda povečane potreba po dojenju se normalno pojavljajo nekje okoli 14. dneva, šestih tednov, treh mesecev in šestih mesecev. Pravimo, da dojenčki v tem času zrastejo “čez noč”, skokovito. In zato imajo večje potrebe po hrani – zato se dojijo pogosteje. Več kot se dojijo – več mleka se tvori, prej bo povečanim potrebam zadoščeno. Takšna “kriza” lahko traja nekaj dni. Pomembno je, da se prilagodimo njegovim potrebam, čeprav je nekaj dni to res lahko zelo naporno za nas starše.

Seveda je popolnoma možno tudi, da je vašemu dojenčku vroče in da je žejen. Popolnoma nič ne bo narobe, če ga boste podojili pogosteje ali če mu boste ponudili nekaj žličk prekuhane vode. Preverite tudi, da dojenček ni preveč oblečen. V tej vročini zadostuje že samo plenička in bodi s kratkimi rokavi, kadar dojenček spi pa naj bo pokrit z mehko, bombažno rjuho.

O žeji:

Če dojimo dojenčka na NJEGOVO ŽELJO, POGOSTO in ne gledamo na uro, pomeni, da – če bo otrok žejen – bo pač popil le nekaj požirkov prednjega mleka in se odžejal. Zato se dojenčki v času poletne vročine ali v času kurilne sezone – dojijo pogosteje, a krajši čas. Zato mnogi dojenčki, ki jih matere dojijo ne da bi gledale na uro – vsako drugo tekočino odklanjajo.

Seveda ne bo prav nič narobe, če mu boste ponudili še dodatno tekočino, najboljša je kar navadna, prekuhana voda V manjši, plastičen, mehak kozarček nalijte le tekočine za požirek ali dva, da se ne bo preveč polivalo in vaš dojenček bo zagotovo pil, če bo res žejen. Če iz kozarčka ne bo šlo, lahko dodajate vodo po žlički ali s kapalko. Steklenički pa se raje izogibajte, ker lahko pripelje do t.i. sesalne zmede, saj je sesanje pri steklenički tehnično popolnoma drugače kakor način, kako dojenček molze dojko.

Čaj? Večina instant čajev vsebuje SLADKORJE, zato za majhne dojenček niso primerni. Proizvajalci otroške hrane na tak fini način otroke odvračajo od dojenja(sesalne zmeda, ker začnejo piti po steklenički), otroci imajo radi zelo sladek okus in hočejo še… proizvajalci otroške hrane pa posledično prodajo več (dragega) instant čaja in (zaradi tega večjih težav pri dojenju) še dražjega prilagojenega mleka… Če že mora biti čaj, potem naj bo ta skuhan iz komarčka, kumine in drugih blagodejnih zelišč, pripravljen sproti, da bo svež in brez sladkorja (materino mleko je tudi sicer zelo sladkega okusa, a pravi sladkorji v čaju so še slajši, otrok lahko začne zavračati dojenje) in ponujen po mehki žlički in ne v steklenički.

Glede razmerja dojenje/razvajanje pa takole…

O dobro vem, o čem govorite, pogovarjate se namreč s trikratno mamo-dudo. Ko sem sprejela dejstvo, da so moji otroci pač kar naprej priklopljeni, je bilo polovico težav razrešenih. Druga polovica pa je bila rešena, ko sem si omislila nosilec za otroka, ruto (ang. “baby sling”).

V mnogih letih človeške zgodovine so se spreminjali principi in načela vzgoje otrok. Še ne dolgo nazaj so v vseh knjigah o vzgoji otrok ali negi dojenčkov svetovali staršem, da naj pustijo svoje otroke jokati, naj jih ne dvigujejo prepogosto, naj jim tudi če je otrok še čisto majhen dojenček ne ugodijo prehitro in prepogosto, da se otrok ne bo razvadil, da naj hranijo otroka izrecno po določenem urniku in določen čas… V zadnjih letih pa tudi k nam prodirajo nasveti o materinstvu in starševstvu, ki so brezpogojno naklonjeni dojenčkom in otrokom, ne pa več nam samim – staršem. Eden takih priročnikov je tudi Ksenjina knjiga (Ksenija Šoster Olmer, Dojenje in materinstvo iz srca) in tam takšnih nasvetov zagotovo ne bomo prebrali. Verjamem, da so ti novi nasveti nasprotni in drugačni načinom vzgoje prejšnjih generacij in kar nam sicer dobronamerno a žal napačno, sugerira vsa naša okolica, naši starši, tašče, tete,… Toda nihče ne pozna vašega otroka tako dobro, kot le vi in vaš mož. Poslušajta »strokovnjake« za vzgojo in nego (medicinsko osebje, mame, tašče, sestre, prijateljice), toda vedno si zapomnita, da ste samo vidva strokovnjaka za vajinega otroka.

Leta raznih raziskav so pokazala, da se človeški otroci najbolj pozitivno odzivajo na dotik in nošnjo – po fiziološki in psihološki, čustveni plati. Majhen dojenček še ni sposoben razumeti, da je ločeno bitje od svoje matere. Ta nagon je še vedno v nas, kot mehanizem za preživetje, ki drži matere in dojenčke tesno skupaj. Otrokovo spoznavanje o ločitvi od matere raste z njim postopoma, ko otrok odrašča. Majhen dojenček POTREBUJE topel materin in očetov dotik, vonj in znan glas. Žal je naša današnja kultura usmerjena k temu, da se otrok čimprej osamosvoji in loči od staršev. Otroke oddaljujemo od sebe že v dobi novorojenčka. Polagamo jih v zibelke, takoj po rojstvu zapiramo v svoje sobe, tlačimo jih v plastične prenosne otroške stolčke, dajemo jim stekleničke, dude, puščamo jih same z varuškami, itd. Majhen otrok, dojenček ne potrebuje veliko, kar pa najbolj rabi, je prisotnost in dotik svojih staršev, njihova bližina in toplota jih pomirijo. Žal naše generacije nismo zrasle ob človeškem dotiku, objemu ali nošenju, pa vendar vsi še sedaj, ko smo odrasli čutimo močno potrebo biti v bližini tistih, ki jih imamo radi, da nas kdo objame, drži za roko,… Tudi odrasli imamo potrebo po dotiku, le da smo jo porinili nekam na obrobje in tudi nismo navajeni. Žal je tako, da veliko otrok občuti dotik svojih staršev le kot bolečino, ko mu navijejo ušesa ali ga udarijo po ritki. Dotik in držanje v objemu, v naročju je pomembno že takoj po rojstvu. Pomaga staršem vzpostaviti zdravo povezavo z otrokom, kar ima posledično tudi to, da taki starši znajo prisluhniti otrokovim potrebam. Zavedajte se pomembnosti fizičnega kontakta s tvojim otrokom in ga vzemite vi ali očka, stari starši, čim večkrat v naročje. Otrok, ki odrašča v toplem, varnem in ljubečem okolju bo postajal vedno bolj neodvisen in samozavesten. Znanstvene raziskave so dokazale, da imajo dojeni otroci mnogo manj zdravstvenih in čustvenih težav kasneje v življenju, tudi z debelostjo. In dejstvo je, da dojenje NI samo akt hranjenja. Vaš otrok se doji, kadar to potrebuje, ne samo kadar je lačen ali žejen.

Draga Tanja, vaš otrok se bo naučil zaupati drugim; ker bosta njegova mama in oče vedno ob njem takrat, kadar ju bo potreboval. Naučil se bo zmožnosti za vživeti v čustva drugega človeka in bo to tudi sposoben deliti z drugimi ljudmi okoli sebe, ne samo s starši, saj so njegovi starši njega vedno dobro poslušali in upoštevali tudi njegova čustva. Naučil se bo, da je DOTIK in BITI V OPORO čudovita izkušnja, ki ga naredi varnega in ljubljenega. Tako, se bo sposoben (zdravo) dotikati in biti v oporo tudi drugim ljudem, v pravi meri in z ljubeznijo. V prvem letu otrokovega življenja le tega z pravo mero vsekakor NE MOREMO razvaditi. Majhni dojenčki ne jokajo zato, ker so razvajeni ampak zato, ker nekaj potrebujejo.

Starši, ki se senzitivno in vedno odzovemo na otrokove potrebe v prvem letu življenja morda imamo res v tistem času več dela in je videti vse skupaj precej napornejše, a le na prvi pogled. To obdobje, ko nas otrok popolnoma potrebuje je zelo kratek čas in je temelj, ki smo ga zgradili v tem obdobju, za naprej…

Razmislite, kaj se vam zdi bolj prav, ne pa tistim, ki so pred dvajsetimi leti v neki drugi generaciji in drugih časih vzgajali svoje otroke? In ne, kaj se zdi prav tašči ali vaši mami? In kaj pravi vaše srce, ko vaš otrok joka? In kaj meni mož, otrokov oče?

Draga Tanja, ne bom vam svetovala “naredi tako ali naredi drugače”. Tukaj vas bom le toliko potolažila, da otroka nikakor ne razvajate, če se odzovete na njegove potrebe. Če menite, da tvoj dojenček nek trenutek ne potrebuje dojke ali če ga točno takrat res ne želite podojiti, imate do tega vsekakor vso pravico, potem mu za ta čas ponudite nadomestilo: naj ga prevzame očka, duda, zamotitev,…

Draga Karmen!

Hvala, prav potolazena sem!

Se dojimo, pijemo cajcka… in se crkljamo. Tudi spimo ne ves cas v svoji postelji, ker je mamica “prekomot”, da bi vstajala ponoci, pa raje zaspi z otrockom na dojki…
Hvala,

Tanja

New Report

Close