Mr izvid gležnja – postkontuzijski edem
Spoštovani!
V februarju 2022 sem med tekom nerodno padel na ledu in vse od takrat imam težave v desnem gležnju. Istega meseca sem opravil MR preiskavo, ki je pokazala blago vnetje ahilove tetive. Takrat sem začel z fizioterapijami (udarni valovi, ultrazvok, laser), ki so zadevo sicer blažile, ni pa se bolečina popolnoma umirila. Zato sem v juniju opravil še eno MR preiskavo, ki je pokazala postkontuzijski edem dorzalnega dela fibule na nivoju zgornjega skočnega sklepa brez sigurne frakture. Težave se nadaljujejo še danes, kljub temu, da nisem tekel že od maja 2022, sem pa v tem času kolesaril in plaval.
Ker sem do sedaj dobil mnenja, da aktivno zdravljenje ni potrebno, ter da je potreben samo čas, da se poškodba zaceli, se obračam na vas z vprašanjem, kako se rešiti takšne poškodbe ter kaj sploh storiti? V zadnjem mesecu sem poizkusil z TECAR terapijo, trenutno pa uporabljam tudi aparat BEMER (cca 1 mesec). lažjo bolečino čutim recimo par ur po aktivnosti (po plavanju, ali kolesarjenju, tečem pa od maja 2022 ne več). Kako naj se rešim te poškodbe, bi bil potreben kakšen operativen poseg? Na enem izmed pregledov sem dobil mnenje, da gre za utesnitev peroneus brevisa ob lat. mal., ter da bi z operacijo stanjšali brevis. Sam pa imam občutek, da imam pod samim edemom odebeljen peroneus brevis. Na vas se obračam s prošnjo za mnenje, kaj sploh naj naredim ob tej poškodbi?
Najlepša hvala za kakršnokoli mnenje.
Spoštovani!
Težko komentiram brez kliničnega pregleda in da vidim MR posnetke. Možna je tudi utesnitev tetive peroneus brevis, tako da v tem primeru operacija pomaga. Težave trajajo že kar dolgo časa. Svetujem še drugo mnenje, eventuelno pregled pri specialistu za stopala (dr.Drobnič, dr.Štalc, dr. Bedenčič, dr. Merc, dr.Mirt).
Lep pozdrav!
Spoštovani!
Operacija ni zelo zahtevna, okrevanje je nekje 6-8 tednov, na MR posnetkih bi se videlo, ali gre za utesnitev peroneus brevisa.
Lep pozdrav!
Najlepša hvala za pomoč. Pri poškodbi je tako, da po plavanju ali kolesarjenju, cutim manjso bolecino okoli predela edema oz. na peroneus brevisu, na dotik me ne boli nič. Podobne težave imam sedaj že kar nekje pol leta, kljub temu, da ne tečem ter ne obremenjujem stopala, treniram le zgornji del ter parkrat na teden plavam oz. kolesarim. Na izvidu MR posnetka je opisan zgolj postkontuzijski edem dorzalnega dela fibule.Opravil sem tudi rentgen kjer piše: “najverjetneje nutritivni kanal v predelu distalnega dela fibule, kjer je vidna manjša lucentna linija z skleroziranim robom, reda velikosti 15 mm.”
Poizkusil sem tudi z več oblikami FTH. Zanima me, kaj sploh še lahko storim? ali se sploh lahko ukvarjam s športom? Ali lahko pričakujem, da se poškodba takšne narave lahko zaceli sama?
Najlepša vam hvala.
Spoštovani!
Zaenkrat ni drugega kot izvajanje fizioterapij naprej, težko komentiram brez kliničnega pregleda in pregleda slik. Težave trajajo že dolgo časa, da bi se sanirale same, tako da vam svetujem pregled pri specialistu za stopalo kot. sem že napisal. S športom pa se lahko ukvarjate do meje bolečin.
Lep pozdrav!
Spoštovani,
lepo se vam zahvaljujem za vaše odgovore. Dne 24.01.2023 sem opravil novo MR preiskavo, izvid pa je: “V področju zgornjega skočnega sklepa desno ni videti osteohondralnih lezij ne tibije ne talusa. Ahilova tetiva desno je videti primerna. Anteriorni talofibularni ligament je videti ohranjen, prav tako globoki deltoid posteriorni tibiotalarni ligament. Peronealni tetivi sta videti primerni. Videti je začetno talonavikularno artrozo desno.
Mnenje: “Osteohondralnih lezij desnega gležnja ni videti, ni videti edema prikazanega skeleta desnega gležnja, videti je minimalno tekočine ob tetivi tibialis posterior kot zelo blag tenosinovitis. Talonavikularna artroza desno.
Prosim za razlago.
Najlepša hvala!!
Spoštovani!
Ta MR ni pokazal poškodbe hrustanca na skočnici. ali golenici, ligamenti so v redu, prav tako peronealni tetivi, ob tetivi tibialis posterior je malo tekočine, kar lahko govori za blago vnetje, vidna pa. je začetna obraba med navikularko in talusom. Glede na ta izvid operacija ni potrebna.
Lep pozdrav!
Spoštoavani!
Ta obraba še ni nič alarmantnega, potrebno jo je spremljati z rednimi RTG slikanju 1x letno ali na dve leti, občasno ponoviti tudi MR preiskavo. Tek ravno ni zaželjen oziroma izogibajte se pretiranega teka po asvaltu, npr. kombinirajte tek z mehko podlago, makedam, gozdne poti in malo asvalta, če ne morete drugače. Ne iti npr. na maraton 42 km po asvaltu. Imejte tudi vrhunsko obutev (pri supergah žal ne šparati), izmerite si tudi obremenitev stopal in temu primerno imejte obutev, lahko tudi vložke (ali ste pronator ali supinator). Ostali športi niso tak velik problem, samo npr. ne igrati nogometa po betonu itd.
Lep pozdrav!