Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe MR desne rame s kontrastom v spl. anesteziji

MR desne rame s kontrastom v spl. anesteziji

Pozdravljeni dr. Pilih,

drugo leto imam predvideno MR desne rame v spl. anestezij zaradi paničnih napadov, strah pred zaprtimi prostori in zaradi tremorja (ne morem biti pri miru in se začnem tresti). Pred dnevi me je klical radiolog in omenil, da je problem če mi vbrizgajo kontrast, potem ne morejo dati anestezije. Sicer ortoped ni predpisal slikanje z kontrastom,vendar pravijo, da se radiolog odloči za kontrast. Sicer sem že imel mr rame v anesteziji, vendar se ne spomnim, ali so vbrizgali kontrast ali ne. Prosim za Vaše mnenje, ker res ne zmorem mirovati. (izkušnje z MR kolena, kjer so morali 3. prekiniti zaradi tresenja)

Hvala za Vaše mnenje.

Pozdravljeni,

MR artrografija (MR s predhodno vbrizganim kontrastom) je vsekakor za ramo bolj natančna preiskava kot le MR. Kakšen pa je razlog, da po vbrizganju kontrasta ne morejo dati anestezije?

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

radiolog je samo omenil, da je problem,če dajo kontrastno sredstvo, potem ne morejo dati anestezije.Sem pa poleg soglasja za kontrastno sredstvo zraven dobil tudi v podpis izjavo o soglasju za anestezijo. Je sicer nekaj omenjal, da bi me lahko uspavali , vendar mi ni čisto jasno v čem je problem.

Kot sem že omenil, sem že imel MR rame v anesteziji.

Hvala za Vaš odgovor.

Pozdravljeni,

vsekakor bi bila boljša izvedba s predhodno vbrizganim kontrastom v sklep! Priporočam, da v tem vztrajate.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Doktor, najlepša hvala za Vaš odgovor.

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani dr. Iztok Pilih

 

Pred 2 in pol  mesecema sem v levi rami nenadoma začutila ob slačenju oblačil zelo močno, sekajočo bolečino, ki mi je  v trenutku zablokiralo celo roko in neznosno huda bolečina ob samo malem premiku roke . Po protibolečinski tableti se je bolečina malo  umirila.

Leta 2014 sem bila že operirana na isti rami za SLAP lezija II. Stopnja, Tendionopatija etui tendini musculi supraspinati sir.

Sedaj sem dobila  napotnico za MR s kontrasto leve rame in tudi že jo opravila.

 

Dobila sem izvid MR. Kjer ga ne znam si razbrati sem se obrnila na vas. Hvala. Prosim za odgovor. Lp Marjeta

 

MR ARTROGRAFIJA LEVE RAME:

V tetivi supraspinatusa je ob narastišču kalcifikat velikosti približno 10 x 6 x 2 mm. Anteriorno od

njega je okoli 3 mm velik intratendinozni defekt.

Brez znakov za poškodbo ostalih tetiv rotatorne manšete. Mišice niso atrofične ali maščobno

infltrirane.

Tetiva dolge glave bicepsa ni poškodovana in ima primeren potek.

Majhna fisura skozi bazo superiornega labruma – verjetno le recesus. V ostalih delih poškodbe

ne vidim.

Defektov sklepnega hrustanca glenohumeralnega sklepa ne vidim

Signal prikazane kostnine je < mejah normalnega AC sklep je brez posebnosti. Ob zgornjem delu sklepa je 4 mm velika sprememba tekočinskega signala - majhna ganglionska cista Brez izliva v subakromialni burzi. MNENJE: Kalcificirajoča tendinoza supraspinatusa. MR vidnih vnetnih sprememb ob kalcifikatu sicer ni. Manjši intratendinozni defekt v tetivi supraspinatusa.

Spoštovani,

v izvidu navajajo od nepravilnost nakopičenje kalcija velikosti približno 10 x 6 x 2 mm v kiti mišice supraspinatus (zgornja mišica rotatorne manšete), manjšo raztrganino iste kite in mogočo raztrganino zgornjega dela vezivno-hrustančne ustnice (SLAP poškodba).

S kliničnim pregledom je potrebno ugotoviti, kaj od navedenega vam pozvzroča težave. Mogoče rešitve so od fizioterapije, preko injekcijskega zdravljenja, vse do artroskopske operacije.

 

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala vam za odgovor dr.mag.travm. Iztok Pilih.

Med tem časom sem naredila fizioterapijo. Še vedno grozne bolečine ob določenem premiku roke gor in nazaj za hrbet. Po vrhu tega imam vedno bolj mravljinčasto dlan prste razen mezinca. Čez teden dni imam kontrolo pri travmatologu. Prosim za odgovor.  Hvala lp Marjeta

 

 

Pozdravljeni,  kdaj lahko pričakujem zgornjo odobritev objave. Hvala. Lp Marjeta

Pozdravljeni,

prosim.

Kot naslednji korak priporočam prejetje kombinirane injekcije lokalnega anestetika in hormonskega protivnetnega zdravila v podakromialno-poddeltoidno sluzno vrečko. Če je kalcinacija primerna za ultrazvočno odstranitev, priporočam tudi izvedbo te, neposredno pred prejetjem zgoraj navedene injekcije.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša vam hvala. Lp Marjeta

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani mag.travm.dr. Iztok Pilih

Pred slabimi šestimi meseci me je začela neznosno boleti desna rama. V službi imam zelo fizično in težko delo. Stara sem 58 let. Iz dneva vdan se mi je bolečina vedno bolj stopnjevala in širila proti komolcu. Ker se je vedno bolj bolečina stopnjevala in nisem več mogla roke premikati in delati z njo , saj imam  v njej vedno bolj sekajočo bolečino. že ob samo malem premiku roke . Po protibolečinskimi  tabletami se je bolečina samo malo umiri za kratek čas. Sedaj se s tabletami mi ne več umiri.

Pred tednom dni sem  dobila  napotnico za MR s kontrasto desne rame in tudi že jo opravila.

Dobila sem izvid MR. Kjer ga ne znam si razbrati sem se obrnila na vas. Hvala. Prosim za odgovor. Lp Marjeta

 

MR ARTROGRAFIJA DESNE RAME

Večja delaminacijska poškodba tetive supraspinatusa, ki sega od narastišča proksimalno

Za

približno 3 cm. V predelu narastišča sega poškodba praktično do burzalne površine, ki pa ni

prekinjena. Morebitnega prehajanja kontrasta v subakromialno burzo ni. Posteriorno se manjša

delaminacija širi tudi v del tetive infraspinatusa. V anteroposteriorni smeri meri poškodba okoli 2

cm.

Tetivi subskapularisa in teres minor nista poškodovani. V tetivi subskapularisa so posamične

manjše kalcifikacije.

Mišice niso atrofične ali maščobno infiltrirane

Manjša fisura skozi bazo superiornega labruma, ki se širi tudi v lateralno smer. Majhna SLAP

lezija. Posteriorno sega približno do 11: ure. Anteriorno do 2. ure.

    Poškodbe hrustanca glenohumeralnega sklepa ne vidim.

Blaga artroza AC sklepa.

Manjši izliv v subakromialni burzi.

Mnenje:

Večja delaminacijska poškodba tetive supraspinatusa in dela tetive infraspinatusa, ki v najširšem

delu sega praktično do burzalne površine tetive, v predelu narastišča je prekinjena artikularna

površina.

SLAP lezija.

Blaga artroza AC sklepa.

Spoštovani,

v izvidu navajajo od nepravilnosti: večjo, skoraj popolno ratrganino kite mišice supraspinatus (zgornja mišica rotatorne manšete) s sklepne strani, manjšo raztrganino kite mišice infraspinatus (zgornje izmed zadnjih dveh mišic rotatorne manšete), posamična manjša področja odloženega kalcija v kiti mišice subskapularis (sprednje kite rotatorne manšete) in manjšo poko zgornjega dela vezivno-hrustančne ustnice rame, ki se širi tudi navzven.

Gelde na opis menim, da bo za odpravo težav zelo verjetno potrebno artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, travm.dr. Iztok Pilih

Najprej najlepša hvala za tako izčrpano razlago izvida od MR desne rame. To se pravi, da bo najbolje,  da si pozdravim ramo z operativnim posegom. Se zelo strinjam s tem. Ker niti  ne morem sedaj delati, imam grozne bolečine kot podnevi in ponoči. Upam, da ne bo predolga čakalna doba za poseg. Mogoce kaj vec veste o tem. Že v naprej se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.  Lp Marjeta

Pozdravljeni, kdaj lahko pričakujem zgornjo odobritev objave. Hvala. Lp Marjeta

Pozdravljeni,

čakalne dobe za tovrstne operacije se med izvajalci zelo razlikujejo. Priporočam, da jih preverite na portalu ZZZS.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani mag. travm. dr. Iztok Pilih

 

Pred 1 in pol  mesecema sem v levi rami nenadoma začutila močno, sekajočo bolečino, vse od rame do komolca. Neznosno huda bolečina že ob samo malem premiku roke .  V službi opravljam zelo težko fizično delo. Stara sem 58 let. Sedaj po protibolečinskim tableti se je bolečina samo malo mi umirila.  Nakar se mi je vedno bolj bolečina začela širiti sedaj vse od vrata proti ključnici in potem do rame. Še vedno so zelo prisotne hude bolečine. Sedaj se mi je že pojavila tudi močna bolečina v desni rami. Tako, da z rokami ne morem skoraj nič.

Dobila sem napotnico za MR leve rame brez kontrasta in tudi  jo opravila.

Dobila sem izvid MR. Kjer ga ne znam razbrati sem se obrnila na vas gospod doktor.

Lepo prosim za razlago izvida MR in vaše mnenje kaj mi predlagate za nadalno zdravljenje

Hvala.

Prosim za odgovor. Lp Majda

MR LEVE RAME:

Blag edem distalne ključnice. Blago edematozna je tudi sklepna kapsula AC sklepa – lahko gre

za manjso stresno reakcijo

Sled tekočine v subakromialni burzi.

V tetivi supraspinatusa je kalcifikat velikosti 9 x 7 x 3 mm. Okolna tetiva je blago povišanega

signala na tekočinsko občutjlvi sekvenci – blage vnetne spremembe

Brez znakov za poškodbo tetiv rotatorne manšete. Misice niso atrofične ali masčobno infiltrirane

Tetiva dolge glave bicepsa ni poškodovana in ima primeren potek.

Brez izliva v glenohumeralnem sklepu

Labrum je brez posebnosti.

Hrustančnih defektov ne vidim.

Signal prikazane kostnine je v mejah normalnega

MNENJE:

Kalcificirajoča tendinoza supraspinatusa z manjšim kalcifikatom in blagimi znaki vnetja okolnih

tkiv.

Minimalen edem distalne ključnice – lahko blaga stresna reakcija.

Spoštovani,

od nepravilnosti navajajo v izvidu okvare kite mišice supraspinatus (zgornje mišice rotatorne manšete), z odloženim kalcijem velikosti 9 x 7 x 3 mm ter oteklino zunanjega dela ključnice (v področju sklepa med njo in lopatico).

S kliničnim pregledom je potrebno ugotoviti, kaj od navedenega vam pozvroča težave.

Če je to okvarjena kite mišice supraspinatus z odloženim kalcijem (verjetneje), priporočam najprej fizioterapijo – zdravljenje z udarnimi valovi, lokalno obsevanje s Tecarjem in/ali magnetom ter izvajanje vaj za izboljšanje delovanja mišice supraspinatus. Če to ne bo uspešno, priporočam nato ultrazvočno vodeno odstranitev kalcinacije.

Če je vzrok za bolečine oteklina zunanjega dela klučnice (kar je manj verjetno), priporočam prav tako fizioterapijo – lokalno obsevanje s Tecar-jem in/ali magnetom.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close