Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija možnost rahle možganske kapi

možnost rahle možganske kapi

Re.moznost mozganske kapi
Pozdravljeni,stara sem 33 let,ze 20let imam hude glavovobole,vceraj zvecer sem nenadoma izgubila zavest-za par sekund,nato je sledilo mocno razbijanje srca,bruhanje,zelo mocno mrtvincenje v obeh zapestjih in nogah-to je trajalo kaksne pol ure,ter zelo mocan pritisk v obeh usesih,nato se mi je umirilo.Takoj sem si zmerla pritisk ki je bil 55/67.utrip srca 126.Celo noc nisem spala saj nevem odkod energija,ki je drugace ni.Sedaj po osmih urah tezko hodim,saj mi srce zacne mocno razbijat in vrti se mi.Nekaj casa sem ze pod stresom.Sem zaskrbljena in se vam zahvaljujem za odgovor.Lep pozdrav

Vaš sum je utemeljen, vendar pravtako ni povsem izključeno,da je šlo za napad hitrega bitja srca in padec krvnega tlaka, kar gre v okvir stresnega stanja. Napisali ste, da imate že več let hude glavobole. Predstavljam si, da obiskujete nevrologa. Morda ne bo odveč, da ga konzultirate.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
star sem 33 let in imam dokaj stresno življenje, razen povišanega sladkorja in ponavljajočih prehladov pa sem dokaj zdrav. Zadnje leto se mi je začelo dogajati, da me nenadoma zadevajo izredno močne vrtoglavice (3x), s katerimi se moram dobesedno bojevati, da me ne položijo na tla. Zgodijo se vedno po pitju alkohola z zamikom dneva ali dveh – v treznosti, ali pa ob pitju pred pijanostjo. Občutek vrtenja (minuto ali dve) je tako močan, da vse ostalo postane popolnoma nepomebno, gre skoraj že za boj za življenje in smrt in verjetno je še najbolj podobno kot, če bi si intravenozno injiciral veliko količino alkohola.

Edina sprememba, ki jo sicer opazim je, da sem se preselil v hišo, ki je rahlo onesnažena s plesnijo ter da sem iz športnega načina življenja preklopil v bolj ležeren način, v družini pa imamo tudi zgodovino možganskih kapi.
Hvala za odgovor in lep pozdrav

Opisane težave (nenadne vrtoglavice s hudo prizadetim počutjem) so lahko posledica motenj delovanja srca (zelo počasno bitje srca) ali hudih padcev tlaka. Lahko pa gre za motnje v ravnotežnem organu ali za moteno prekrvitvijo v možganih. Potrebno je opazovanje, morda z opazovanjem v hospitalni ustanovi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

možu, ki je star 59 so pred nevi postavili diganozo; rak prostate, ki se je razsejal še na ostale organe, Povem naj, da je mož v dokaj dobri fizični kondiciji. Tri dni nazaj, ko je odhajal iz trgovine, je začutil mravljinčaste noge, lovil ravnotežje, se nalonil na bližnji avto, čez nekaj časa je prišel k sebi. Je možno, da je bila to blaga možganska kap?

Primerov kratkih, zelo kratkih možganskih kapi je mnogo, zato ne izključujem možnosti, da se je enako pripetilo vašemu soprogu. Verjetno bi bilo prav, da bi to potrdil nevrolog ob pregledu bolnika.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Zdravo!
Pred nekaj dnevi me je obšla čudna slabost bolj omotičnost, predvsem po levem delu telesa od glave do pete. Najbolj pa sem občutil levo polovico ustnic popolnoma marvljinčasto (kot pri zobarju ko dobiš injekcijo). Vse skupaj je popustilo ni pa povsem izginilo tudi po 6 dneh! Sicer sem bil na nevro kjer so me slikali CT in ni bilo ničesar za videt! Še vedno mi pride do mravljinčenja po levi polovici predvsem levi del glave in roke. Z enakomernim močnejšim dihanjem se mi zadeva nekako umiri.
Osebna zdravnica je dejala da je možnost TIA, pri nevro pa da se mu zdi to čudno da niso to značilni simptomi.Motorika roke-noge, ustnice je bilo vse OK (verjetno blaga oblika) pa vseeno!
Bil sem kadilec imam povčan horesterol drugače pa zdrav telesno povprečno gibam!
Ali je to možganska kap, če je kako naj ukrepam!
Hvala za odgovor!

Navedene težave dopuščajo sum, da ste preboleli atipično, kratkotrajno možgansko kap (TIA), vendar nevrolog dvomi. Če so pri vas prisotni dejavniki tveganja za nastanek in napredovanje ateroskleroze (nezdrav način življenja) priporočam ustrezno zdravljenje (zdrav način življenja in zdravila proti aterosklerozi).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Ker berem vaše prijazne odgovore, vam pišem tudi sama. Zdravim se za arterijsko hipertenzijo že od 23-ega leta. Že od srednje šole sem imela težave z nihanjem krvnega tlaka. Tudi do 190/110. Moj oče je umrl pri 36ih letih, zaradi možganske kapi-anevrizma. Maščobe, trigliceridi, vse je v mejah normale, oz. še na spodnji meji. Velikokrat me boli glava, kar pripisujem stresu. Tudi srce mi malček zna ponagajat. Vsak dan začutim vsaj enkrat motnjo ritma.
Torej prvo vprašanje se nanaša na srednješolsko izkušnjo, in sicer šla sem kolesarit. Že pred tem se nisem tako dobro počutila. Vendar mi je bilo na kolesu slabo. In čez čas sem se ustavila in stopila dol, nato pa se mi je pred očmi stemnilo. videla nisem ničesar. Zavedala sem se vsega, drugih motenj ni bilo. kaj bi lahko bilo to? tudi dvakrat se mi je še zgodilo, da mi je med telesnim naporom prišla slabost. Krvni tlak je bil takrat zelo visok, morala sem se uleči in se umiriti!
Zanima me pa še, ali bi bilo dobro, da bi šla na kakšno magnetno resonanco? bi bila do nje sploh upravičena? stara sem 30 let in imam dva majna otroka. Zato tudi razmišljam o svojem zdravju bolj, kot bi sicer.
najlepša hvala za vaš prijazen odgovor in lep pozdrav!
Saša

Izgleda, da se v družini nagibate k boleznim srca zaradi visokega krvnega tlaka in morda tudi zaradi velikih nihanj višine tlaka. Če k tej ugotovitvi dodamo še stresne vplive ni težko predvideti različne motnje (bolečine pri srcu, neredno utripanje srca, slabosti itd.). Pred omenjenim pregledom, ki v vašem primeru ni potreben, bi priporočil sistematsko kontrolo krvnega tlaka (večkratno merjenje v pravilnih pogojih – mirovanje, pravilno postavljena manšeta, pri vsakem postopku merjenja tri meritve v presledkih nekaj minut, itd.), da ugotovite delovanje zdravil, ki jih jemljete in ugotovite ali slabosti nastajajo ob nizkih oziroma visokih vrednostih tlaka. Ker se že zdravite zaradi visokega krvnega tlaka upam,da ste že opravili vse osnovne preiskave, da ugotovite ali je potrebno zdravlenje še morebitnega drugega dejavnika tveganja. Morda bi smel priporočiti, da še kdaj vzamete tudi pomirjevalo. Lahko mi še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani,

stara sem 45 let, razen obcasnih aritmij, ki naj bi bile
posledica prolapsa zaklopke, in alergij, resnejših zdravstvenih
problemov nisem imela.
Na nekajdnevnem oddihu sem doživela neprijetno izkušnjo.
Bivala sem na višini 2000 m, naslednji dan po prihodu smučala na 3000 m.
Ponoči sem se prebudila zaradi omrtvičenosti v roki in grozne vrtoglavice,
ki se je naslednji dan nadaljevala skupaj z bruhanjem, utrujenostjo.
Ne gre za extremno višino, mislim, da višinska bolezen ne more biti vzrok
težavam, dotični kraj obiskujem vsako leto, pomislila sem na rahlo
možgansko kap, namreč glavobol, vrtoglavica, utrujenost in problem ravnotežja se vlečejo
že 5 dan
Hvala za odgovor.

Postavili ste mi zelo zanimivo, nevsakdanje vprašanje. Po podatku, ki sem ga dobil v enem priročniku lahko nastopi višinska bolezen že pri 2000 metrov nadmorske višine . Glavni znaki so:glavobol, utrujenost, navzea (siljenje na bruhanje), bruhanje, vrtoglavica, motnje spanja. Na možnost, da je šlo za prehodno možgansko kap kaže omrtvičenost v roki.
Ker odgovarjam šele tretji dan po vašem dopisu upam, da se ste že vrnili v dolino in,da ste brez težav. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.

Pišem v upanju, da mi mogoče odgovorite. Namreč gre za mojega očeta, star je 78.let. Njegov oče, moj dedek je prebolel možgansko kap pri 74. letih (nikoli ni bil pri zdravniku) in bil 2. leti priklenjen na posteljo. Oče se tudi zdravi za zvišan RR, oziroma mu pritisk nenehno niha, od zelo nizkega s spremljajočo bolečino v prsih do zelo visokega (krvni pritisk si redno meri). Je tudi na antikoagulantni zaščiti ter jemlje še zdravila za prostato, preventivno Aspirin, pa še nekatera, skupaj 10 različnih. Lani so mu v srce vstavili stent. Ni diabetik.
No težava je v tem, da včasih pri njem (načeloma pri hitri spremembi pritiska, ko včasih zgornji pade na 100) opazim nekekšno momljanje z jezikom, kar načeloma izzveni v enem dnevu.Sedaj pa že mesec ali več pri njem vidim “tleskanje” s čeljusti tako, da z zgornjim delom čeljusti – zobmi tleskne v spodnje zobe. To počne nekontrolirano med govorom in tudi ko ne govori, se pa mislim, da ne zave. Ali imate izkušnje s tako simptomatiko, mi lahko kaj svetujete. Bojim se, da niso to znaki blažje možganske kapi.
Hvala za odgovor

Spoštovani primaij Cibic lepo vas prosim za mnenje;

Stara sem 50 let in že 4,5 let v menopavzi, tako dolgo tudi skoraj ne spim. Zanima pa me kaj bi lahko tole pomenilo:
včeraj, popoldne v službi sem sedela za računalnikom, gledala v ekran, nisem bila nič razburjena…kar naenkrat mi je izklopilo možgane, kot bi mi vzeli elektriko, kot bi zavrtel gumb za glasnost na hitro na minimum in nato nazaj…to se je zgodilo v sekundi me je pa tako prestrašilo, ker je prišlo brez opozorila, brez kakršnih koli predznakov…poznam občutek ko se ti zvrti ko vstaneš….to je bilo zelo hitro, močno, brez bolečine…zvečer sem bila zelo zaspana, danes sem tudi malo bolj utrujena kot ponavadi, vsaketoliko začutim občutek “ugašanja ” v glavi a le rahlo in počasi, naprej pa ne gre.
Lepo vas prosim za razlago in vaš cenjen nasvet!
Najlepša hvala za pomoč!

Mislim, da ste premladi za stalno nespečnost. Verjetno še obstaja možnost, da se stanje popravi. Nenaden zaplet počutja je lahko posledica motnje krvotoka (počasno bitje? nizek tlak? hitro neredno bitje?). Posumli ste na možnost blage prehodne možganske kapi. Mislim, da je malo verjetna. V dopisu je premalo podatkov, da bi prvenstveno posumil nanjo. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

TN

Re: možnost rahle možganske kapi

08.06.14 11:37

Pozdravljeni.

Pišem v upanju, da mi mogoče odgovorite. Namreč gre za mojega očeta, star je 78.let. Njegov oče, moj dedek je prebolel možgansko kap pri 74. letih (nikoli ni bil pri zdravniku) in bil 2. leti priklenjen na posteljo. Oče se tudi zdravi za zvišan RR, oziroma mu pritisk nenehno niha, od zelo nizkega s spremljajočo bolečino v prsih do zelo visokega (krvni pritisk si redno meri). Je tudi na antikoagulantni zaščiti ter jemlje še zdravila za prostato, preventivno Aspirin, pa še nekatera, skupaj 10 različnih. Lani so mu v srce vstavili stent. Ni diabetik.
No težava je v tem, da včasih pri njem (načeloma pri hitri spremembi pritiska, ko včasih zgornji pade na 100) opazim nekekšno momljanje z jezikom, kar načeloma izzveni v enem dnevu.Sedaj pa že mesec ali več pri njem vidim “tleskanje” s čeljusti tako, da z zgornjim delom čeljusti – zobmi tleskne v spodnje zobe. To počne nekontrolirano med govorom in tudi ko ne govori, se pa mislim, da ne zave. Ali imate izkušnje s tako simptomatiko, mi lahko kaj svetujete. Bojim se, da niso to znaki blažje možganske kapi.

Hvala za odgovor

TN

Re: možnost rahle možganske kapi

08.06.14 11:37

Pozdravljeni.

Pišem v upanju, da mi mogoče odgovorite. Namreč gre za mojega očeta, star je 78.let. Njegov oče, moj dedek je prebolel možgansko kap pri 74. letih (nikoli ni bil pri zdravniku) in bil 2. leti priklenjen na posteljo. Oče se tudi zdravi za zvišan RR, oziroma mu pritisk nenehno niha, od zelo nizkega s spremljajočo bolečino v prsih do zelo visokega (krvni pritisk si redno meri). Je tudi na antikoagulantni zaščiti ter jemlje še zdravila za prostato, preventivno Aspirin, pa še nekatera, skupaj 10 različnih. Lani so mu v srce vstavili stent. Ni diabetik.
No težava je v tem, da včasih pri njem (načeloma pri hitri spremembi pritiska, ko včasih zgornji pade na 100) opazim nekekšno momljanje z jezikom, kar načeloma izzveni v enem dnevu.Sedaj pa že mesec ali več pri njem vidim “tleskanje” s čeljusti tako, da z zgornjim delom čeljusti – zobmi tleskne v spodnje zobe. To počne nekontrolirano med govorom in tudi ko ne govori, se pa mislim, da ne zave. Ali imate izkušnje s tako simptomatiko, mi lahko kaj svetujete. Bojim se, da niso to znaki blažje možganske kapi.

Hvala za odgovor

Motnja, ki jo ste navedli, je lahko pojav pri nezadostno tesno prilegajoči zgornji zobni protezi. V nasprotnem primeru moramo pomisliti na psihični ali organski “tik” zaradi možganske ateroskleroze. Priporočam posvet pri nevrologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Pred časom sem v službi doživela vrtoglavico, nato pa odpoved mišic in govora. Sodelavke so mi ponujale vodo v steklenici , ampak mi je padla iz rok , saj nisem mogla nič prijeti. Moj govor ni bil razločen in okrog ust sem se zelo slinila saj sline nisem mogla pogoltniti.Počutila sem se zelo utrujeno in noge me niso mogle držati. Nato so me odpeljali k zdravniku in zdravnica mi je rekla da je to posledica stresa. Zanima me ali sem mogoče doživela rahlo možgansko kap, glede na to da sem stara 36 let in v službi takrat nisem bila pod pritiskom.
Dvomim da je to posledica stresa, ker sem velikokrat pod pritiskom, ampak takrat je bilo vse umirjeno.
Prosim vas za odgovor in lep pozdrav.

Helena

New Report

Close