Motnje ritma – razlaga
Spoštovani
V odgovorih, ki jih posredujete je večkrat poudarjeno, da večino motenj srčnega ritma (pri bolnikih kjer ni ugotovljena osnovna bolezen), ni produkt organskih sprememb na srcu temveč gre za »nekakšne živčne vplive« na zdravo srce.?
Razumljivo je, da hormoni in tudi zunanji vplivi preko simpatikusa sprožajo hitrejše bitje srca vendar v sinusnem ritmu. Neenakomerno bitje srca pa pomeni, da so v srcu dodatne prevodne poti kar pa po mojem mnenju laičnem mnenju ni normalno. Ali gre v tem primeru za organsko motnjo in kolikšna je verjetnost, da se kljub taki spremembi težave sanirajo same po sebi , brez kakršnih koli operativnih posegov? Zakaj se pojavljajo občasno
(pri meni vsak drugi dan)?
Ali lahko motnjo primerjam z posodo za pretok tekočine kjer iztočna cev ne more absorbirati preveč tekočine zato se ta preliva čež rob (Sinusni vozel je imenovana posoda. tekočina so ipulzi)?
Zanima me tudi kako se določi mesto za ablacijo, oz. kaj pomeni cirkoferentna ablacija levih in desnih plučnih ven? Zakaj ablacija pljučnih ven in kaj s takom posegom dosežemo.
Vprašal bi tudi kaj pomeni, da so nakazani znaki motene repolarizacije miokarda?
Upam da nisem prezahteven. Za odgovore se že v naprej zahvaljujem.
LP
Jos
Bojim se, da bi tudi sodobna znanost težko natančno odgovorila kako potekajo življenjski procesi na celični oziroma molekularni ravni.
Srce se skrči, ko pride živčni dražljaj iz sinusnega vozla do zadnje srčne celice. Dražljaje prevajajo mišične celice, ki so že pred našim rojstvom prevzele funkcijo prenašanja živčnih dražljajev. Če dražljajev ni ali jih je zelo malo, se v raznih delih srca “zbudijo speči živčni centri”, ki prevzamejo funkcijo sinusnega vozla, vendar z nezadostno ali komaj zadostno funkcijo utripov (okrog 20-30 utripov v minuti). Navedeni centri pa se večkrat zbudijo brez potrebe in povzročijo krče srca, kar imenujemo ekstrasistole. Na kratko povedano: srce spreminja hitrost delovanja odvisno od dražljajev, ki nastanejo v sinusnem vozlu (hormoni, elektroliti, simpatikus, parasimpatikus). Dodatno se srce krči (ekstrasistole) zaradi istih in raznik presunkov, ki vzdražijo centre v samem srcu.
Ekstrasistole (neredne utripe) imajo vsi ljudje, ne glede, ali imajo zdravo ali bolno srce. V večini primerov jih ne čutimo. Če jih je dosti, nas psihično in fizično motijo. Žal je današnje poznavanje natančnih vzrokov zanje še zelo nepopolno. Slabo je tudi to, da še nimamo zdravil, ki bi jih zanesljivo zatrla. Ublažimo jih z zdravim življenjskim slogom in raznimi antiaritmiki in pomirjevali. Neželene centre pa uničimo z elektrokoagulacijskimi postopki v samih centrih ali v žilah, ki jih oskrbujejo s krvjo.
Motena repolarizacija je elektrokardiografska definicija v primeru nepravilne oblike krivulje EKG, ki je lahko prisotna tudi pri povsem zdravem srcu.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.