Motnje ritma
Zanima me ali se po opisu težav lahko določi vrsta aritmije
Že nekaj let me muči neredno bitje srca. Ob težavah se pojavlja občutek stiska v vratu oz. dušenja, omotičnost, padec splošne fizične moči, potenje, tresenje, mrazenje.
Težave bi opisal nekako takole:
1.Srce se za trenutek ustavi (izpusti 1 utrip) in nato normalno bije naprej – večkrat zapored,
2.Srce na hitro 2x zapored udari se za trenutek ustavi in nato normalno bije naprej – večkrat zaporedoma,
3. Srce se za trenutek ustavi, čutim 2 do 3 udarce v spodnjem levem delu prsnega koša, ki
jih na žili ne otipam, nato srce bije normalno naprej – večkrat zaporedoma,
4.Srce se za trenutek ustavi in nato začne hitreje utripati (10 do 20s), zadeva se nato spontano prekine, občutek kot bi počil balonček; po mojih meritvah (meritev sem opravil z športnim merilcem srčne frekvence) je frekvenca v takih primerih okoli 120 udarcev/minuto
5.Srčni utripi so polovični, ni globine, hitrost utripanja je velika, včasih občutek plapolanja
Kadar se pojavijo imenovane motnje jih praviloma prekinem z ležečim položajem, vendar se ponovno pojavijo ko vstanem in začnem z normalnimi aktivnostmi. Težave se pojavljajo periodično. Ca 14 dni je zadeva OK, potem pa??? Velikokrat jih sprožim tudi s fizično aktivnostjo.
LP
Jos
Iz vsebine vašega posta povzemam, da imate dve vrsti motenj ritma srca: neredne (prezgodnje) utripe in napade hitrega bitja srca. Vse se lahko dogaja pri “zdravem, preobčutljivem srcu”. Mnogokrat pa je prisotna majhna anomalija v prevodnem sistemu srca.
Težave mnogokrat odpravimo z zdravim življenjskim slogom (nekajenje, zmernost v pitju alkoholnih pijač, ustrezne telesne obremenitve, sredozemska hrana). Včasih predpišemo pomirjevala ali sredstva proti aritmiji.
Pri “trmastem” vztrajanju aritmij in slabem uspehu zdravljenje z zdravili se odločimo za uničenje celic v katerih nastanejo neredni utripi.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.
Najlepša hvala za odgovor
Naj povem še to, da imam registrirane PAF in undulacije z tahikardnim odgovorom prekatov, SVES in VES – posamezne in vezane, ki mi več kot otežujejo življenje. Neredno bitje naj bi bilo povezano predvsem z nevrotiformnimi težavami (podobno kot ste ugotovili vi), zaradi katerih obiskujem psihiatra. Motnje ritma, ki se pojavijo periodično (14 dni vse v najlepšem redu, potem pa ca teden dni vsakodnevne težave) poiskušam sanirati z Bloksanom (1x50mg-zjutraj, 1x25mg-zvečer) vendar mi ne uspeva najbolje. Ne vem zakaj? Mogoče je za mojo velikost in težo prenizka doza? (190cm, 107 kg; doza zvečer je nižja zaradi nizke povprečne frekvence ponoči – 37udarcev/minuto?). Ko že mislim, da mi zdravila pomagajo (nekaj dni brez težav, dobro počutje) se zopet pojavijo motnje. Opravil sem kar nekaj preiskav, ki pa niso pokazale kaj posebnega. Moti me da kardiolog napiše diagnozo in predpiše medikamente, potem pa ne spremlja učineka. Kontrola po potrebi? Od leta 1999 pa do danes, sem bi že nakajkrat na lastno iniciativo v času težav na kontroli, pa ne dobim drugega odgovora kot s tem je treba živeti, uživajte Bloksan. O možnosti radiofrekvenčne ablacije me ni seznanil še nihče. Podrobnosti sem izvedel na vašem forumu.
LP
Jos
Praviloma je zdravljenje bolnikov v kompetenci izbranih družinskih zdravnikov in so navodila za zdravljenje, ki jih predpišejo specialisti, samo v pomoč družinskim zdravnikom. Zato vas ne sme presenečati, če je specialist napisal “kontrole po potrebi”. Če pa specialist ugotovi, da je potrebno zdravljenje v specializirani ustanovi ali pod neposredno kontrolo specialista, to tudi napiše.
Izgleda, da vaš kardiolog še ni bil mnenja, da so potrebni instrumentalni ukrepi za odpravo aritmij, ki jih do sedaj niste uspeli “umiriti” z dosedanjim zdravljenjem.
Morda bo koristno dodati majhne odmerke pomirjeval ali sploh zamenjati Bloxan z drugim zdravilom, kar lahko opravi vaš družinski zdravnik.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.