Najdi forum

Moje mnenje glede SV

Pozdravljeni
Ne strinjam se ravno z vašim mnenjem, ki ste ga dali SV, zdi se mi, da ste ga opljuvali in ščitite zdravnike. Oprostite to je moje mnenje.

Pravno zakonsko gledano je znotraj psihiatričnega zdravljenja predvsem problematičen zakon o nepravdnem postopku s katerim se ureja postopek prisilne hospitalizacije in namestitve na zaprte oddelke psihiatričnih zavodov in bolnic. Sam zakon se je dosedaj pokazal kot pomankljiv saj se v praksi dogaja veliko kršitev osnovnih pravic ljudi pri namestitvi na zaprte oddelke. Skupina strokovnjakov dela na spremembi tega zakona in gre le za vprašanje časa kdaj bodo zakonske spremembe sprejete v praksi.

Spremembe v zakonu bodo prinesle uvedbo bolnišničnega zagovorništva, kar pomeni, da bo vsaka oseba, ki bo pridržana na zaprtem oddelku ali bivala na odprtem oddelku imela pravno in psihosocialno pomoč v zagovorniku, ki bo deloval v skladu s tem, da prepreči vsakršne možne kršitve osebne svobode in svobode odločanja osebe, ki je na zdravljenju na zaprtem ali odprtem oddelku psihiatrične bolnice. V primeru oseb pridržanih na zaprtem oddelku bodo le te s pomočjo zagovornika dobile možnost nadziranja, pomoči in učinkovitega varstva svojih pravic v primeru neprostovoljnega odvzema prostosti. Osebe,ki se zdravijo na odprtih oddelkih psihiatričnih zavodov pa bodo dobile s pomočjo zagovornika možnost, da vplivajo na potek svojega zdravljenja, količino predpisanih zdravil, nadaljni rehabilitacijski program v družbo itd.
In še na kratko o zakonu o nepravdnem postopku, ki še vedno ureja način sprejema na zdravljenje na zaprtih odddelkih psihiatričnih bolnic. Gre za zakon, ki ureja kdo in pod kakšnimi pogoji ter kdaj je lahko pridržan na zaprtem oddelku. Pridržan je lahko tisti, ki zaradi duševne motnje ogroža svoje ali tuje življenje kot tudi življenje skupnosti ali premoženje. O tem ali gre za duševno motnjo, ki nastopa hkrati z ogrožanjem svojega ali tujega življenja, skupnosti ali premoženja odloči psihiater strokovnjak, o pridržanju osebe na zaprtem oddelku pa je potrebno obvestiti pristojni sodni organ in sicer v 48 urah od začetka pridržanja na zaprtem oddelku. V 72 urah od tega trenutka mora sodni izvedenec podati novo mnenje na podlagi pogovora s psihiatrom, ki je pridržanega sprejel in pogovora z osebo,ki je pridržana. Na podlagi strokovnega mnenja sodnega izvedenca sodišče izda sklep o nujnosti zdravljenja na zaprtem oddelku.

S sprejetjem sprememb v zakonu bo morala biti vsaka oseba že ob sprejemu seznanjena z vsemi pravicami kot tudi pravico, da izbere zagovornika, ki zastopa osebo v postopku odločanja o njenem pridržanju in nadaljnem zdravljenju ves čas do njenega izpusta iz psihiatrične bolnišnice.

Statut bolniškega zagovorništva bo omogočil učinkovit nadzor nad delom psihiatričnih služb kot tudi korektno delovanje sodnih organov in omogočal zaščito osnovne človekove pravice do osebne svobode in odločanja.

Upam, da sem na kratko pojasnil osnovne spremembe, ki se pripravljajo na področju duševnega zdravja.

lep pozdrav

brez zamere !!!!!!!
Drugače vas ceni in spoštujem !!!!

Spoštovani Xcom,

ugotavljam, da ste zgrešili bistvo, pri zadevi sploh ni šlo za vprašanje prisilne hospitalizacije, ki je pri nas pravno urejena s členom 48. Zakona o zdravstveni dejavnosti in ste ga vsebinsko popolnoma pravilno citirali. Gre za problem zaupanja izbranemu zdravniku, pa naj bo to specialist ali splošni zdravnik, ki ima strokovno in moralno nalogo po svojem najboljšem znanju in vedenju pomagati pacientu z vsemi razpoložljivimi zdravstvenimi postopki, ki jih obvlada. SV bi lahko torej izbral med številnimi specialisti, saj ima po zakonu za to popolno svobodo in pravico, vendar pa bi moral sprejeti STROKOVNA navodila, ne pa jih kot laik prikrojevati ali opuščati, s tem, da je posledično škodo pripisal zdravljenju. Če stvar prevedemo na pravno področje je to približno tako, kot če bi stranka najela odvetnika, potem se ne bi ravnala po njegovih priporočilih in končno tega odvetnika obtožila za izgubljeno tožbo.

Seveda je pri celi stvari potrebno vedeti, da je za presojo delovne sposobnosti odločilno objektivno mnenje Zdravniške oz. Invalidske komisije, ne pa spet subjektivna želja SV.

V navezavi s to željo SV, da gre v upokojitev, bi ga skoraj razumela, saj imam sama iste probleme, ki jih sicer rešujem s tabletami in vajami, vendar nekega izboljšanja ni in komaj čakam tudi sama kako priliko (mogoče na naslednjem lotu, sam bo treba začet igrat:)) ), da bi lahko ostala doma.
No zanima me, če je dejansko sploh možnost, da se zaradi paničnih napadov in socialne fobije tudi res invalidsko upokojiš. Tega namreč še nisem slišala. Meni zdravnica ni dala bolniške niti takrat, ko sem imela eno hudo obdobje največje krize.

Spoštovani,

invalidska upokojitev iz navedenih razlogov je možna, če je po objektivnih ugotovitvah stanje takšno, da prizadeti ni sposoben za KAKRŠNOKOLI delo, obstaja namreč tudi možnost prekvalifikacije ali izbira lažjega delovnega mesta.

New Report

Close