Pozdravljeni
Ob udarcu pride do poškodbe krvnega žilja v koži in posledično krvavitve – izlitja manjše količine krvi v kožo. V krvi prevladujejo rdeče krvničke, ki vsebujejo hemoglobin. Le te v koži nato razpadejo, iz sproščenega hemoglobina pa se tvori poseben rjavkast pigment, ki mu pravimo hemosiderin. Zaradi prosotnost krvi – predvsemi rdečih krvničk v koži je mesto “modrice najprej rdečkasto modrikasto, kasneje pa počasi spreminja barvo na bolj zelenkasto -rumenkasto in/ali rjavkasto ko se tvori hemosiderin)
Običajno se nato te strukture počasi resorbirajo – deloma se metabolizirajo – presnovijo in jih posebne celice v koži (makrofagi – oz. histiociti) počasi odstranijo.
Ta proces pa je pri različnih ljudeh različno hiter. Pri nekaterih hitrejši – in “modrica” izgine že v nekaj tednih, pri drugih pa bistveno počasnejši in lahko rjavkasta zabarvanja ostanejo daljše obdobje – tudi več mesecev. To se pogosteje dogaja pri “modricah” na spodnjih okončinah, še posebej pri starejših pacientih. Pogosteje pri ljudeh z motnjami cirkulacije (npr. venska popuščanja..itd ), kjer zabarvanja, še posebej na golenih lahko ostanejo, saj se stalno ponovno obnavljajo.
Modrice hitreje nastanejo tudi pri ljudeh z nekaterimi krvnimi motnjami (strjevanje) in strukturi krvnih žil, a v takih primerih gre za prava obolenja, ki se običajno kažejo še z drugimi težavami.
Tudi nekatera zdravila lahko povečajo nagnjenost k hitrejši tvorbi “modric”.
Če ste sicer zdravi in nimate drugih težav ali bolezni in ne jemljete zdravil, potem predvidevam, da vam bodo tudi te “rjave lise” počasi zbledele, le daljši čas bo potreben.
Lp
B. Žgavec