mleko brizga
Že od vsega začetka imava s sinom ( 4m) težave zaradi hitrega iztekaja mleka.Kakor hitro začne vleči, začne mleko brizgati v curku, on pa kašlja in je po glavici cel moker doma pomaga če si pred podojem delno iztisnem mleko in se on nato lahko počasi naje. Mene pa skrbi če zaradi iztiskanja dobiva bolj kalorično mleko, torej več kot potrebuje. Ali obstaka kakšen položaj, ki bi upočasnil iztekanje? Drugače se dojiva večinoma leže.
LP Jasna
Draga Jasna!
Če dojenček normalno napreduje in raste je vaša skrb (v preveč pozitivno bilanco) odveč. Sami ste tudi že našli rešitev, da si pred podojem nekaj mleka iztisnete. Je pa problem v tem, da je zaradi dodatne stimulacije mleka zato lahko tudi preveč. Da, obstaja položaj, ki rešuje vaš problem. Pri dojenju leže poskusite dojiti tako, da boste imeli z blazinami podprt hrbet in boste napol ležali (skoraj sedeli), dojenček pa naj bo pri prsih tako, da bo ležal na vas. Dojenček naj se doji tako, da je z glavico in grlom višje od mamine bradavice. Pri dojenju sede pomaga, če se ob močnem izcejalnem refleksu nagnete nazaj in tako sila gravitacije deluje nasproti toku mleka. Tudi rešitve z izčrpanjem pred podojem je ustrezna, a pazite – iztisnite res le malo mleka, toliko, da se bradavica zmehča (ker drugačen skrbite še za povečano stimulacijo). Če gre pri vas poleg močnega izcejalnega refleksa tudi za preveliko mlečno zalogo, bi bilo dobro, da postopoma omejite dojenje le pri eni dojki na podoj. Če imate preveliko mlečno zalogo, bi bilo tudi bolje, da poskusite dojenčka dojiti na krajše intervale, bolj pogosto in le na eni strani. Na ta način boste zmanjšali količino mleka v dojkah in se bo otrok lažje dojil. Nekaj časa se izogibajte tudi dudi in dodatkom čaja po steklenički (če jih uporabljate).
Poskusite tudi dojiti takoj, ko se bo otrok zbudil, ker bo morda napol v dremežu lepše sesal, ker bo še popolnoma sproščen.
Nekatere mamice s podobnimi težavami so poskusile začasno uporabljati nastavke za dojenje, ker nastavek za dojenje tudi upočasni tok mleka in dolgoročno zmanjšuje preveliko stimulacijo.
Nekateri strokovnjaki priporočajo tudi, da mati v takem primeru doji tako, da z drugo roko podrži v t.i. cigaretnem ali škarjastem prijemu, kjer s prsti pritiska na mlečne vode in preprečuje prehiter tok mleka. Vendar ta položaj dolgoročno ni preveč priporočljiv, ker lahko zaradi premočnega pritiska prstov prihaja do zastojev mleka v mlečnem vodu, kar posledično lahko vodi v bakterijsko vnetje in mastitis.
Vse, kar sem vam naštela zgoraj velja le, če vaš dojenček lepo raste in se razvija. Če dojenček slabo napreduje pri teži, pa bi bilo ob opisanih znakih dobro preveriti, ali ima dojenček:
– respiratorne težave
– nizek mišični tonus
– težave v koordinaciji sesanja, požiranja in dihanja
– kratek frenulum (kožico pod jezičkom)
– ali morda viha spodnjo ustnico
– posledice težavnega poroda ali kakšne porodne poškodbe
– refluks
– druge zdravstvene težave?