Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Zasvojenost in pomoč Mladoletni sin na drogi in nihce nam ne pomaga!

Mladoletni sin na drogi in nihce nam ne pomaga!

Zivjo,
najprej se moramo zavedati, da ima vsak clovek svojo osebnost in tu vzgoja nima nic, zdi se mi ugabno, da takoj zacnete napadat da so starsi krivi, da je vse odvisno od vzgoje… seveda vsi starsi s svojo vzgojo pripomoremo k oblikovanju otrokove identitete, lahko privzgojimo dolocene vrednote ampak na koncu je otrokova ( clovekova) osebna odlocitev kako bo odreagiral na situacije v katerih se znajde.
Za kaksne droge pa se gre?

Sočustvujem z vami, čeprav vam, žal, ne morem, niti ne znam pomagati. Hvala Bogu se je moj otrok uspel ubraniti drog in ostalih pasti, ki prežijo na mladoletnike in je končal fakulteto in išče službo.
Bilo pa je dosti strahu, potrebnega veliko napora, pogovora, usmerjanja, da ni zašel. Lahko pišete, da je potrebna trda vzgoja, biti ob otroku, mu postavljati meje… se strinjam, da je to prvo. A vsi vemo, kako “pametni” so mladoletniki, kako radovedni, mislijo, da vedo vse in lahko naredijo vse. Potem je tu še občutek, da se morajo dokazati pred prijatelji, znanci, občutek, da drugače ne bodo dovolj dobri, jih ne bodo sprejeli…
Najlažje je očitati staršem, jim metati naprej češ “kje ste pa bili prej…”, a je to zelo nepošteno. Otroci znajo zelo dobro prikriti stvari in včasih je nemogoče takoj opaziti, da je nekaj narobe. Tudi, če si vsak dan z otrokom in ga opazuješ. Ne bodite krivični in ne obsojajte. Avtorica je le zaprosila za pomoč in če ji nimate kaj pametnega za povedati, svetovati, pomagati, potem ji vsaj ne nabijajte slabe vesti.
Si sploh predstavljate kako ji je? Mislite, da si že sama ne očita dovolj? Da se ne sprašuje kje je naredila napako, kaj je spregledala?
Poskusite jo vsaj razumeti. Spoštujte to, da se je pripravljena razgalite, povedati svetu, da imajo velik problem, a je pripravljena narediti vse, da sinu pomaga. Jaz jo zelo cenim zaradi tega in upam, da jim uspe in se sin reši droge. Verjamem v to, da se lahko.
Nikoli ne vemo kdaj smo lahko mi v podobni situaciji… Bi si želeli, ko boste najbolj na tleh in boste prosili za pomoč, dobivati očitke in negativne komentarje??
Če ne moremo pomagati, prosim, vsaj škodujmo ne. 🙁

Za vstop v kakršnokoli komuno mora biti odvisnik določen čas “čist”. Ne vem, kaj vam tu ni jasno oz. zakaj se čudite, da je bilo do sedaj vse skupaj bv in neproduktivno.

******Vsi se trudimo, da droge ne bi potreboval, on pa brez sam dolgo ne zmore…. meni to ni cudno, cudno mi pa je, da ni ustanove, ki bi nam pomagala ozdravit sina, konec koncev si sam tudi to zeli, ker se boji posledic, sicer mu pa zadevanje seveda ugaja… *****
Še vedno nisi napisala, od kje mu denar za droge ????
Ustanovi sta dve. Zapor in Komuna. Prva je bolj učinkovita kot druga. V drugi so pa tam samo tisti, ki si zares želijo ozdravit, in so se pripravljeni za to tudi potrudit, tisti ki so raje zadeti, kot trezni pa z lahkoto najdejo način, kako od tam odit.

Tvoj mulc je v ustanovi, kjer pomagajo ozdravit sina že bil. Ampak žal se ni hotel ozdravit.

Pameten nasvet ti je dal gunnar; fant se mora odlociti da bi cist in zdrzati prvo najhujso krizo da se ocisti fizicno; ker oa sam tega noce natediti ti svetujem da se zorganizirate in ga sami zaprete v neko sobo in ga ne spustis ven min 30dni da pride k sebi;nsjbolje na kam osamljen vikend hiso kjer bo lahko vpil in razbijal in nihce ne bo slisal; tretja moznost je da ga ubijes;bolje ti da ga hitro in brez bolecine kot da ga droge bolece in pocasi;in ne oziraj se na butare ki te ucijo o vzgoji nisi ti nic kriva kriv je bedak ki se je z drogami specal

Kam se obrnit?

http://www.psih-klinika.si/strokovne-enote/center-za-zdravljenje-odvisnosti-od-prepovedanih-drog/bolnisnicno-zdravljenje/

Osebno se obrni na dr. Andreja Kastelica, pogovori se z njim, pa ne po telefonu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]


oprosti, ampak jaz se strinjam,d a na otroke in njihove odločitve tudi starši nimajo 100% vpliva skozi vzgojo, ki je lahko še tako ok, pa otrok vseeno zabrede – in pri tej mami me ne moti to,da bi komurkoli v tej smeri metala očitke, bolj me moti ravnanje in njeno razmišljanje, ko je problem že tu – in to je njeno pisanje,d a mu nič ne morejo,da mu prepovedati izhodov ne morejo, da ga vprašajo če bo nehal in ker on pravi,d a bo kao do zdravljenja se zadeval, da je to očitno njej ok…
oprosti če mladoletni otrok se gre zdravit in starša za to plačujeta – imata še kako pravico in ne samo pravico, ampak tudi celo dolžnost mu postaviti pogoje.
Onadva pa tega očitno ne naredita, ampak njega poslušata kakšne bo on postavil, zraven pa plačujeta in jamrata,da se ne da nič in da ne naredijo nič ker da se ga bojijo… torej potem vprašam kolikokrat so klicali policijo?
Torej pri vsem tem zdaj na tej točki je pa glede na prebrano moč očitati staršem pasivnost. ker očitno ne naredita tistega kar bi morala, ampak se izgovarjata,d a nimata pravice mu postaviti meje.
jah, kaj potem pričakuje, če onadva ne bosta, da mi iz mona in drugi strokovnjaki, mu jo pa bodo namesto njiju dveh.
Morala bi udariti po mizi – dokler nisi polnoleten, sva odgovorna zate in ja ti stojiva ob strani pri problemu, ki je čisto tvoja odgovornost in napaka – in zdaj boš delal tako kot bova rekla, če hočeš ozdravitev. če se ne boš zdravil. Boš pa doma delal to in to…
ona ga hvali še za to, ker je “pametno” ugotovil, da šole ne bo zmogel in se je izpisal… še za to njegovo odgovornost, ki jo očitno ignorira, ga je pohvalila se zdi, ker je pametno ugotovil,d a mu ne bo več zneslo oboje hkrati – in namesto,da bi prevzel odgovornost za šolo, je raje izbral droge – in od mame kasiral komentar,da ja ok, ker je očitno to pametno spoznanje, da ima težave.

če ne drugega – bi jaz zdaj poklicala kakega odvisnika, ki se je znašel na dnu in se iz pekla v zaporu pobiral – mislim,da je nekdo, ki je napisal svojo življenjsko zgodbo v knjigi o tem in teh peklenski poti…. in bi ga lepo prosila, če lahko otroka peljem k njemu,da mu on iz lastne kože pove kako je in mu s tem da vzpodbudo da takoj neha in mogoče tudi navodila kako naj prične z odvajanjem – kot nekdanji odvisnik mu bo najbrž lažje blizu in dal neka navodila, ki jih bo otrok lahko bolj upošteval kot od vseh ostalih, ki niso bili v tem in jih mogoče zato ignorira.
rabi spoznanje o resnosti problema od nekoga, ki je to brutalno dal skozi.

Poleg tega pa otroka zaposlit – ne pa doma puščat brez šole in dela – v neke delavnice, dejavnosti, da bo delal. To poišči. Ko bo čist pa na zdravljenje.

Kje dobi denar za drogo?


to tudi mene zanima – sem že večkrat vprašala, pa nisem zasledila odgovora. Če krade bi ga jaz kot starš že zdavnaj prijavila.

Mislim da si vsi to malo prevec naivno predstavljate. 15-letniku boste postavili meje, mu dali naloge… in ko jih ne bo naredil in zadet lezal v sobi boste pa kaj? Ga vrgli ven? Ne smete. Ga po riti? Spustili pridigo? In ko bo naslednji dan ves skesan in v solzah prisel do vas, da bi se rad resil drog, da rabi vaso pomoc… boste naredili kaj? In cez 2 dni spet prvi scenarij… tisti ki pravite, da v pisanju ni doslednosti ne pozna markomanov. Nedoslednost, kontradiktornost je njihov vsakdan, odvisno kaj priplava na povrsje – odvisnost, krik na pomoc, malodusje, agresija… vse to je lahko na tapeti v enem dnevu. Odvisnost je bolezen in jo je kot tako treba zdraviti. Nasveta zal nimam, samo spremljam eno podobno zgodbo, ki se vlece ze 10+ let…

Sem rekla, da ne bom vec pisala, a prav ne morem da ne bi povedala, da naj sodi tisti, ki je to poskusil.
Vse to, kar navajate, smo ze zdavnaj naredili, prepoved izhodov, brez denarja, brez telefona, brez vseh ugodnosti je bil ze dolgo pred komuno! Ima zadolzitve, naredi kar mu recemo, sicer grozno in bi bilo bolje da ne bi, pa vseeno. Delavnice in dejavnosti so tudi ze zdavnaj mimo. Zdaj je zmanjkalo ukrepov, zdaj bi ga lahko se samo vrgli ven, pa ne smemo.

Nisem vec prepricana, da bi se bilo dobro javno izpostavit, ker tule ste povprecni ljudje, ki nimajo in nikoli imeli teh problemov, zato niti ne morete razumeti in nekako vas celo razumem, ko krivite naju- starsa. Ampak tudi ce bi dejansko bila midva kriva (pa kot pravim, nama ze vec kot leto dopovedujejo da nisva!), bi nam morala socialna otroka vzeti, saj vzamejo nesposobnim starsem, mi pa sami povemo, da ne zmoremo vec, pa nic.

Aja, nekdo je omenil policijo. Tudi na to smo se ze obrnili, nismo direktno ogrozeni, nismo v nevarnosti in niti iskat nam ga niso pomagali, ko je sel od doma. Za preprodajo ga morajo ulovit, jim ni uspelo. Po drugo strani pa naj bi zapor take samo še dodatno pokvaril, jaz pa seveda zanj še vedno zelim zdravega zivljenja. Grozno je, ko se boris zastojn.. ker zgleda se mora res vsak sam za**bati, niso dovolj napake drugih…

In ja, tisto stevilko dr.kastelica imam pripravljeno za jutri, a potem sta spet dva praznika, nam je pa vsak dan doma z njim tezko… Danes pa se posebej nemocno pocutim, zato tule jamram… drugace bi klicarila se druge variante, vojnik, idrija… in kar ste prijazno navedli…

Vsem, ki se trudite z odgovori, sem hvalezna, tistim, ki razumete, pa še toliko bolj <3

Povej koliko je star. Je razlika ali je star 15, al bo pa drugimesec 18?
Drugače pa je to za na psihiatrijo. Tam se odvadi, pa potem naprej….
Držite se.

Ne gre za najdrazjo drogo, heroin, ampak vse drugo, najvec pa za “kao samo” travo. Ima prijatelje in nekako mu uspeva tudi brez denarja… ocitno mora tudi kaj za to opravit, ne vem, nisem za pri tem zasledila, k nam nihce ne pride, telefona kot sem rekla nima…

In ja v soli mu je res slo, so ga hvalili, da sodeluje, niso pa vedeli da on zadet tako funkcionira… seveda ne bi slo koncat srednje sole, zato pa je bilo brez veze vlect, ker bi itak morali stipendijo vracat.

Se je pa resnicno trudil, delal prezentacije, vadil govor itd.. ce ne bi imel namena, bi sprical kot prej, pa imel enke, tokrat si je zelel, a ni slo. Ocitno si ni dovolj zelel oz.je droga mocnejsa.

Seveda pa je zelo inteligenten manipulator in nas je zelo dobro obracal, se zdaj mu na cajte uspeva, sicer pa nama zdaj ni vec toliko vazno kaj govori.. Radi bi ga spravili na varno, ce drugega ne, bi se vsaj do polnoletnosti ne zadeval, potem pa naj sam dela s svojim zivljenjem kar hoce, a ne pri nas doma pred nasimi ocmi.


nihče ne pravi, da jim je lahko.
Če bi mu jaz rekla,da ne sme ven nikamor, ne bi šel. Kako so pa mene starši disciplinirali, pa nisem bila odvisnica, ko je fotr rekel, ob 11 zvečer je treba bit doma – sem bila, raje minuto prej, ker če je bilo minuto prepozno je bil že alarm doma. Ja v minutah je šlo.
Mi ni padlo na pamet zamuditi.
Se pravi se da 15 letnika tudi disciplinirati, samo narediti je tudi treba kaj, ne pa samo govoriti se ne da.
ja na cesto ga ne smeš vreči, si pa hkrati odgovoren za njegova dejanja tudi – torej sta dolžna nekaj narediti tudi ta starša, ne pa samo govoriti, mu ne moreva nič. In kaj od tega sta ona dva mislim pri tem doma naredila- prav doma z njunimi lastnimi ukrepi. jaz otroka ne bi pustila,d a bi se izpisal iz šola, dokler je mladoleten ne. Ona je tudi to pustila in pusti, da če se on odloči,da se bo drogiral, reče ok, ker je on tako rekel,da ne bo nehal,do zdravljenja. Jah če to ni vse podpiranje odvisnika potem ne vem kaj je.
kaj točno kontra v smislu meje je naredila sploh – zgleda da nič – torej otrok sploh ni imel priložnosti prekršiti meje, ker mu je sploh ni postavila, vsaj tako gre razbrati iz zapisov.

Se nima 17.
In ne pase ne na pedopaihiatrijo, pa tudi odraslo osdsvetujejo.
Nisem še obupala, ju3 nadaljujem z akcijo.

Narediti bo potrebno nekaj drastičnega. Ultimatum: greš na zdravljenje ali zaklenjena vrata. On seveda zunaj.
Žal druge ni, če sam noče na odvajanje.

Ko izrabis vse ukrepe…. ne ostane vec nic… si vzgojno nemocen… tisti ki so ga spoznali, nas razumejo…

Lepo nedeljo zelim!


ne gre za razumevanje – če iščeš razumevanje, ti ga lahko vsi damo. samo,da ne boš nekoč potem pisala,da so ti odpeljali sina v trugi po zlatem šusu.
Bog ne daj da se ti to zgodi, nihče tega nikomur ne želi. zato ti pravimo da drastično ukrepaj z resnimi in striktnimi hudimi mejami.
In ja imaš pravico ga zakleniti in mu naložiti delo doma. Dokler si odgovorna zanj tako materialno kot tudi za njegova dejanja – imaš pravico.
Samo mi ni jasno zakaj nič od tega ne narediš.
še več ti praviš,da njemu se nič ne da in ni treba, plačuješ mu pa za zdravljenje, kjer niti glede tega ni resen in nima odgovornosti. veš kako neresno je to s tvoje strani. Tudi ti in mož sta v tem pogledu odgovorna. Dolžna sta postaviti meje in ne nista pri tem nemočna, samo se zdi,da tega nočeta narediti.

Naj proba z družbo ali z nekdanjimi prijatelji se družit ali pa meditacija,joga,osebna rast,…

Drugače pa se jim pomaga,tako imajo metadone zastonj,pomoč od CSDja,podporo države,…

Vaš sin si je sam kriv da so ga izvrgli kot navajate izbruhe.

Lačne ljudi,ljudi ki bodo zimo v mrazu preživeli se jim posmehuje,nobene pomoči,država noče slišat za njih,… Za narkomane je vedno pomoč in ogromno pomoči na leto se jim nameni.

Na kateri drogi je? Od tega je namreč precej odvisno…

New Report

Close