Mirena
Spoštovani!
Ker se je izkazalo, da KT ne prenašam (pri vseh preizkušenih vmesne krvavitve itd.), bi rada poiskala kakšno drugo obliko zanesljive kontracepcije. Stara sem 39 let, imam dva otroka. Ginekolog mi je predlagal sterilizacijo, vendar so me izjave (in zapisi) drugih ginekologov o možnih zapletih pri samem posegu in po njem milo rečeno prestrašile. Res pa je tudi, da je to zelo “dokončen” poseg.
Slišala sem tudi za Mireno – in o njej poiskala res vse možne podatke. Na marsikatero vprašanje sem dobila odgovor, na vsa pa ne. Zato še vas prosim za nekaj odgovorov. Še posebej, ker sem o tej obliki zasledila veliko pohvalnega – pa malo kritičnega – kar me malo bega: ali je res tako super ali pa bodo kritike šele prišle ob bolj množični in dalj časa trajajoči uporabi?!
Zasledila sem, da je tudi pri Mireni majhna možnost zanositve – zanima me v kakšnem primeru – ob izpadu ali tudi ob “pravilni uporabi”. In zaradi česa pravzaprav lahko pride do “izpada”? Ali gre v primeru zanositve za izvenmaternično nosečnost ali pa se jajčece vendarle vgnezdi v maternici? In če se – ali je v tem primeru potreben splav?
Ali gost sluzni čep v ustju maternice dejansko “deluje”, ali pa gre učinek Mirene bolj v smeri nezmožnosti vgnezditve v pretanko sluznico maternice?
Koliko časa je MIreno možno uporabljati (za 5 let vem – kaj pa po preteku teh 5 let)? Ali je to primerna oblika tudi kasneje za menopavzo?
In nenazadnje – čemu bi vi dali prednost – zaščiti z Mireno ali sterilizaciji (ki se je, priznam, malo bojim)?
Iskrena hvala za odgovore!
Sonja
Draga Sonja,
svetovanje ni “usmerjanje pacienta v neko smer” temveč informiranje o možnostih, tveganjih, prednostih in slabostih vseh razpoložljivih možnosti. Odločitev pe je subjektivna in torej vezana na hotenja, pričakovanja in če želite tudi nazore uporabnika metode. Sam torej nobeni od metod ne morem dati posebne prednosti. Lahko le ponovim znana dejstva, da so po kriterijih zanesljive kontracepcije takšne samo 3:
– KT
– maternični vložki in intrauterini hormonski sistemi
– sterilizacija ženske ali moškega
Mirena ima predvsem to prednost, da je hormonski sistem, ki deluje zelo podobno KT vendar samo v maternici in izjemno malo v okolici. Ne preprečuje ovulacije vendar deluje na ostalih dveh mehanizmih delovanja KT, na znižanju maternične sluznice, kar izrednio močno ovira morebitno vgnezdenje, ter na sluznem čepu, ki izredno močno zavira prehod spermijev, opa tudi klicam, vhod v rodila. Vse pa je relativno, torej česa takega kot je 100%-na zaščita v medicini ne poznamo. Vedno so izjeme, kdo od uporabnic bo ta izjema pa ne vemo. Izpad vložja je izjema, ki se zgodi zaradi preohlapnega položaja pri preveliki maternični votlini ali pri neprevidnem “preverjanju” nitke, če zanjo “pocukamo” ter vložek izvlečemo. tudi pri jemanju brisa pri ginekologu lahko s ščetko za jeamnje brisa iz kanala materničnega vratu vložek po nesreči izvlečemo. Če takšen slučaj poznamo, so bolj previdni.
Iz osebnih izkušenj lahko povem le to, da se po vstavitvi Mirene pri cca 25% uporabnic pojavijo krvavkasti izcedki in sluz, ki sčasoma pojenja, tako da po 6 mesecih to opisuje le še manj kot 5% uporabnic. Tudi to ni nujen razlog za odstranitev, le da se po 6 in več mesecih nekatere naveličajo stalne nošnje vložkov. Kogat to ne moti in ve, da kljub temu zaščita deluje bo z Mireno kljub vsemu zadovoljen, drugi pač ne.
Možna je tudi izvenmaternična nosečnost ob Mireni, vendar kot rečeno, ker v primerjavi z navadnim MV Mirena preprečuje tudi vdor spermijev v rtodila, česar navadni MV ne, je temu oprimerno tudi mnogo manj izvenmaterničnih nosečnosti.
Sterilizacija pa je res dokončen poseg, vsaj tako je zasnovan, vendar gledano racionalno to ni pomembno, če ženska ve kaj želi in česa ne. Če je ženska zaključila z reprodukcijo, potem v “dokončnosti kontraceptivne metode” ne vidim problema, vkolikor pa obstaja možnost, da bo še rodila, pa seveda sterilizacija ni alternativa. Vsekakor je odločitev povsem racionalen problem. Če je preveč “če-jev”, ni primerna metoda.
G. Pušenjak, prosim vas za mneje. Stara sem 35 let.
Imam navadno špiralo že šest mesecev Prej sem imela KT (Logest), ki pa mi ni odgovarjala. Zdaj imam veliko večje krvavitve, prej je trajala krvavitev 3- 4 dni zdaj pa 7-9 dni na vsakih 28 dni in tudi veliko močnejše krvavitve so. Drugih stranskih učinkov nisem opazila. Ali je smiselno , da zamenjam špiralo z Mireno. Zdaj me je malo strah, zaradi izvenmaternične nosečnosti , saj ste napisali, da bi naj bila pri mireni manjša možnost izvenmaternične nosečnosti. Prosim, da mi napišete v odstotkih kakšna je verjetnost izvenmaternične nosečnosti pri špirali in pri mireni. Prosim, da mi poveste tudi to, ali je so močne menstruacije škodlijive. Še enkrat hvala za vaše ažurne odgovore.
Draga Ana,
podatkov na način, kot bi vi želeli nimam, lahko pa sklepam iz splošnih podatkov o uspešnosti obeh metod ter splošni incidenci izvenmaternične nosečnosti (proti kateri navadni vložek ne ščiti).
Glede na to, da je uspešnost Mirene skoraj 4x večja pri preprečevanju nosečnosti na splošno kot običajni vložek in da je večina nosečnosti pri navadnem vložku izvenmaterničnih, lahko poenostavljeno potrdim, da je Mirena pri preprečevanju izvenmateničnih nosečnosti vsaj 4x, verjetno pa še več-x boljša.
Glede na način in mesto delovanja “hormonov” Mirena ne vpliva na telesno težo.
Mentruacijske krvavitve se vam bodo zagotovo zmanjšale, lahko pa nekaj mesecev ostanejo oziroma nastopajo blage vmesne krvavitve, ki pa niso nevarne.
Spoštovani,
predlagam, da si na svoje vprašanje odgovorite z zanesljivim orodjem, ki se mu reče “test nosečnosti”. Idealne kontracepcije ni in tudi ob Mireni je možna nosečnost, zelo redko, a vendarle.