Miom maternice
Pozdravljeni,
stara sem 45 let, v juniju 2020 sem bila operirana zaradi novoodkritega mioma. Izvedena je bila totalna histeroktemija in obojestranska tubektomija. Miom je bil precej velik (8cmx9cm), zato so začeto laparoskopsko operacijo zaključili z laparatomijo.
V juliju sem bila na kontroli pri svoji ginekologinji. Opravila je vaginalni pregled, vse je bilo v redu. Povedala mi je, da na ginekološke preglede po tej operaciji ne rabim več prihajati. Takrat je nisem vprašala, me pa zanima, če je res nepotrebno opravljati ginekološke preglede po tej operaciji. Zanima me še nekaj: Po vsakem spolnem odnosu malo krvavim. Od kje je ta krvavitev in zakaj?
Hvala vam za odgovore in bodite lepo.
Spoštovani,
v bistvu je res, da se redni, preventivni ginekološki pregledi v glavnem priporočajo zaradi raka na materničnem vratu, ki ga po odstranitvi maternice nimate več, zato brisi niso več potrebni. Izjema bi bila, če bi vam maternico bili odstranili zaradi raka ali predrakave spremembe na MV. Vseeno imate še jajčnike, na katerih teoretično tudi lahko nastanejo še spremembe, ki so pomembne, ampak resnici na ljubo tudi teh sprememb nismo sposobni napovedati tako, kot smo sposobni napovedati raka na MV. Za vsak slučaj bi si torej na vašem mestu vseeno izboril kak obisk ginekologa vsakih nekaj let, recimo na 3 do 4. Vsaj za ginekološki UZ.
zelo verjetno krvavite iz brazgotine na koncu nožnice, kjer je morebiti nastala kakšna “vegetacija” (živo meso), ki je pač na dotik ranljivo. To je mogoče preveriti s pregledom.
kakšna vegetacija in kje? Sam izraz “vegetacija” ne pove dovolj za odgovor.
Dobro jutro.Pise na izvidu cistoskopije “pri retrogramnem pregledu najdem vegetacijo”verjetno v mehurju nic ne pise kje je ta vegetacija.Osebna zdravnica je rekla nsj vprasam ginekologa…ginekolog naj vprasam urologa tako da jaz zdaj nevem kaj je to…ce se odstrani…ce je nevarna…niker na internetu ne najdem.hvala
Cistoskopija je tipično urološki poseg operacije na mehurju pa tudi. Zato ne vidim razlogov, da bi se glede tega izjasnjeval ginekolog. Sicer pa, kolikor vem, v mehurju ni mesto nobeni “vegetaciji” (izrastek), zato bi ga vsekakor veljalo odstranit, to pa je stvar urologov.
vegetacij v mehurju se z nobenim zdravilom ne da odstranit, lahko pa se s posegom (transuretralno – cistoskopsko). Glede cist v dojkah pa ni enostavnega odgovora, niti gradacije (vatla), po katerem bi lahko posredoval, koliko so nevarne. V glavnem so ciste v dojkah nenevarne, benigne tvorbe, problematične pa so zato, ker povzročajo sence pri UZ pregledih in v senci je možno spregledati kaj drugega, zato več ko je v dojki cist, več je področij, ki so za UZ pregled nedostopna ali nepregledna. Predvsem zaradi tega mnogi diagnostiki ženske s cistami v dojkah pogosteje naročajo na kontrole, čeprav je tveganje, da se iz ciste razvije rak, zanemarljivo majhno.
ciste v dojkah so praviloma posledica zamašitve mlečnih vodov in mlečnih žlez in tega se ne da znebiti. Lahko se zgolj spremlja.