Najdi forum

Jutro. Zanima me zakaj se pred mesečnim perilom in po kakšnem stresnem dogodku poveča anksioznost? Zdravim se za anksioznost z evytaro 15mg, vendar se še vedno pojavljajo tesnobna in vsiljene misli(sploh o tem da znorim in kaj neprimernega storim), ob zgoraj omenjenih stanjih.

Hvala in lep dan vam želim

Pozdravljeni,

Simptomi kot so: sprememba razpoloženja, razdražljivost, vzkipljivost, depresivno razpoloženje, anksioznost, spremembe apetita, spanca, ki se pojavio 7 dni pred menstruacijo in izzvenijo nekaj dni po nastopu menstruacije, so lahko kazatelj premenstrualne disforične motnje, ki je resnejša oblika premenstrualnega sindroma, ki ga skoraj vse ženske pozamo. Od premenstrualne disforične motnje trpi 2-10% žensk v plodnem obdobju življenja, torej ni toliko redka. Vzrok ni znan, se pa predvideva, da je delno vzrok v nihanju hormonov, kar pri določenih žensk (genetska ranjljivost?) provzroča pomembne razpoloženjske motnje.

Lep pozdrav,

Daniela Fiket, dr. med., specialistka psihiatrije - transakcijska analitičarka, svetovalka Inštitut Neocortex; Kontakt: 070/760-769 ali [email protected]; Spletna stran: http://psihoterapija-fiket.si

A se to zdravi? Ali lahko pride zaradi tega do psihoz oz da se ti zmeša? Stara sem 39 let.

Pozdravljeni,

pri zdravljenju lahko uporabimo različne pristope:

1. Zdrava prehrana. Nutricisti priporočajo omejitev kofeina, rafiniranih ogljikovih hidratov, soli in alkohola. Priporočajo dodajanje določenih mikronutrientov, kot so kalcij, vitamin B6, vitamin E in magnezij. Učinek teh ukrepov ni dokazan.

2. Redno gibanje. Izkušnje so, da redna aerobna aktivnost (hoja, tek, plavanje, kolesarenje) izboljša simptome PMS-a. Ni jasno ali pomaga tudi pri PMDS, pa vendar je to na splošno dober nasvet.

3. Zdravila. Lahko se uporabljajo antidepresivi, običajno fluoksetin, paroksetin ali sertralin. Drugi način je preprečiti ovulacijo in s tem tudi nihanje hormonov. Za ta namen se uporablja hormonalna kontracepcija.

4. Svetovanje Pomoč psihoterapevta je dobrodošla pri spoprijemanju z neprijetnimi simptomi in lahko precej izboljša kvaliteto življenja. Verjetno do določene mere pomagajo tudi sprostitvene vaje, meditacija, joga itp….

Lep pozdrav,

Daniela Fiket, dr. med., specialistka psihiatrije - transakcijska analitičarka, svetovalka Inštitut Neocortex; Kontakt: 070/760-769 ali [email protected]; Spletna stran: http://psihoterapija-fiket.si

New Report

Close