medrol
Pozdravljeni,
rad bi izvedel čim več o medrolu. O stranskih učinkih, v kolikem času začne delovati itd.
Hvala.
Spoštovani!
Medrol je zdravilo, ki se predpisuje ob številnih zelo resnih obolenjih. Predno Vam ga zdravnik predpiše zelo tehtno razmisli o koristih in tveganjih, ki ga bo imelo zdravljenje z njim.
Zdravilu je priložen list – navodilo za uporabo zdravila. Ker je besedilo zelo obsežno in Vam ga ne morem v celoti predstaviti, Vam svetujem, da ga večkrat skrbno preberete in ga skušate kar najbolje razumeti. O vsem, kar ne boste razumeli, se posvetujte z Vašim zdravnikom. Zdravilo se namreč predpisuje pri različnih indikacijah, zato Vam bo Vaš zdravnik z ozirom na Vaš primer in stanje Vaše bolezni, dal najboljši odgovor.
Zdravilo Medrol vsebuje zdravilno učinkovino “metilprednizolon”, ki sodi med sintetske glukokortikoide. To pa so sintetične oblike naravnih hormonov. Te je možno dajati ali v obliki injekcij ali pa v obliki tablet. Z velikimi odmerki tega zdravila zavremo vnetje. Običajno pa je potrebno še kar nekaj časa, tudi po več mesecev jemati manjše odmerke.
Ta zdravila imajo več različnih učinkov: delujejo protivnetno, imunosupresivno (zavirajo imunski odgovor in s tem zmanjšujejo vnetje), in protialergijsko. Delujejo tudi na presnovo ogljikovih hidratov in beljakovin, kar povzroča težave zlasti sladkornim bolnikom, ker se iz razgrajenih beljakovin v jetrih tvori glukoza in glikogen, to pa lahko pripelje do hiperglikemije. Zdravila pa delujejo tudi na presnovo maščob, ki jih razgrajujejo, kar se najbolj vidi na udih.
Medrol se predpisuje pri:
– motnjah v delovanju endokrinih žlez, to je žlez z notranjim izločanjem
– revmatičnih boleznih za kratkotrajno zdravljenje
– sistemskih boleznih vezivnega tkiva (sistemski lupus eritematozus, akutni
revmatični karditis,…
– kožnih boleznih
– alergijskih boleznih (zdravljenje težkih stanj,…)
– očesnih obolenjih
– obolenjih dihal
– boleznih krvi in krvotvornih organov (razne anemije…)
– neoplazmah (zdravljenje levkemij,… )
– stanjih z edemi
– boleznih prebavil (umiritev ulceroznega kolitisa in Crohnova bolezen)
– prizadetostih živčevja (poslabšanje pri multipli sklerozi,…)
– presajanjih organov in tkiv
– in drugih obolenjih
Stranski učinki ali bolje rečeno neželeni učinki, ki so navedeni v navodilu za uporabo zdravila Medrol, veljajo tudi za ostale kortikosteroide in so številni. Najbolje je, da si jih sami preberete. Lahko pride do motnje v menjavi tekočin in motenj v ravnovesju elektrolitov, kar ima za posledico zadrževanje natrija v telesu. To pa ima za posledico zvišan krvni pritisk in druge težave povezane s tem.
Zdravilo ima lahko vpliv na mišice, kjer lahko poleg različnih težav pride do mišičnih slabosti in patoloških zlomov kosti zaradi osteoporoze.
Neželeni učinki se lahko pojavijo tudi na prebavilih (ulkus, krvavitve iz želodca,…), na koži, pri presnovi beljakovin, pojavijo se lahko nevrološki učinki, učinki na žleze z notranjim izločanjem, učinki na oči in nepravilnosti v delovanju imunskega sistema.
Zelo težko sem Vam naštevala vse te neželene učinke zdravila Medrol. Kljub temu pa bi Vam rada povedala, da ni nujno, da boste utrpeli vso to škodo. V navodilih za uporabo zdravila mora proizvajalec obvezno navesti vse možne pojave, ki so se zgodili morda pri silno majhnem številu uporabnikov. Zato Vas vse to naštevanje, za katerega ste prosili, ne sme odvrniti od zdravljenja. Zdravnik vedno tehta tveganje in korist. Zato tudi individualno odreja odmerjanje – to je velikost doze in čas trajanja zdravljenja. To je odvisno, kot sem že prej omenila od vrste bolezni, stanja bolezni, drugih zdravil, ki jih morda jemljete, in od Vaših lastnosti (starost, spol, telesna teža,…).
Ne glede na vse to, se bo Vaša bolezen po zdravljenju umaknila, ne bo je več, izginili pa bodo tudi vsi ti stranski oziroma neželeni učinki. Med zdravljenjem pa jih boste lažje prenašali, če jih boste pričakovali in se zdraven zavedali, da so minljivi.
Vseeno pa si še dobro oglejte poglavje “Posebna opozorila” in “Interakcije z drugimi zdravili”.
Želim Vam kratkotrajno terapijo in da ne izgubite cilja, ki je pred Vami – to je ozdravljenje!
Lepo Vas pozdravljam!
Dobil si natančne informacije, jaz bi ti pa še posredovala lastne izkušnje.
Zdravnik ti je gotovo povedal, da pred takšno terapijo natančno pretehta dobre in slabe strani in se zanjo odloči le, če so pričakovane koristi veliko večje od škode stranskih učinkov, ki bi te lahko doleteli. Dobra stran je bila vsekakor ta, da so se bolezenske težave zelo omilile, stranskih pojavov pa razen obraza kot polna luna skoraj nisem imela. Ker sem ga jemala nekaj let, je bilo še najhujše ob ukinitvi. Dozo sem zmanjševala nekaj mesecev, dokler nisem prišla na nič. To obdobje mi je bilo veliko hujše kot terapija, ker se mi zdi, da mi je zdravilo močno olajšalo težave, ki pa tudi po ukinitvi niso bile več tako hude.
Želim ti, da bi ti pomagalo in, da ti ga ne bo treba dolgo jemati.
Sama jemljem medrol pri alergijskih reakcijah, saj mi pogosto zatečejo ustnice ali jezik. Sicer imam dolgoletno alrgijo na cvetni prav in pršice, vendar to ni vzrok, saj se je to pojavilo šele zadnje leto. Kljub rednemu jemanju Aeriusa mi 1x ali 2x na mesec še vedno zatečejo ustnice. Zdravnica pravega vzroka za to ne najde. Imam pa zato pogoste težave z želodcem, čeprav pazim, da zdravila ne jemljem na prazen želodec. Ali bi mi lahko svetovali kakšno podobno zdravilo, ki nima tako hudih stranskih učinkov?
Pozdravljena!
Zdravilo Aerius spada v skupino zdravil – antihistaminikov za sistemsko zdravljenje. Ta skupina zdravil je dokaj obsežna. Na voljo je več zdravil. Svetujem vam, da se posvetujete z vašo zdravnico o možnosti zamenjave predpisanega zdravila z drugim. Odzivi na zdravila se pri različnih posameznikih razlikujejo tudi zaradi različne genetske zasnove.
Vsekakor pa bi bilo dosti bolje, če bi vam uspelo poiskati vzrok za vaše alergične težave. To zagotovo ni enostavno, vendar je najbolj učinkovito in za vaše zdravje tudi najbolj priporočljivo. Ni namreč zdravila, ki ne bi imelo nobenega neželenega učinka. Vedno obstaja določeno tveganje.
Zato bodite pozorni na vsako spremembo in skušajte analizirati vzrok za alergijo.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Pozdravljeni!
Pred tremi tedni sem spet staknila prehlad. Ker kašelj ni izginil sem po tednu dni jemanja Panatusa le odšla k zdravniku. Diagnosticiral je bronhitis in mi predpisal Sumamet in Teotard 200 mg. Slednje zdravilo sem prenehala jemati po tednu dni, saj je vplivalo na frekvenco srčnega utripa (s tahikardijo sem imela težave pred leti, a se je sedaj stanje umirilo in ne potrebujem nikakršnih zdravil). Danes pa je na kontroli zdravnik ugotovil, da se je stanje še poslabšalo (suh kašelj je še bolj pogost in v prsnem košu mi “poka”). Predpisal mi je Avelox (5 dni) in Medrol (32 mg 1x na dan). Slednjega se kar bojim vzet…
Lep pozdrav!
Pozdravljena!
Vaš zdravnik je zagotovo ravnal zelo premišljeno, ko vam je predpisal ti dve zdravili. Okužba, katero ste staknili se še ni polegla, zato vam je zdravnik predpisal zdravilo Avelox. To zdravilo se predpiše samo, če poprejšnje zdravljenje ni bilo dovolj učinkovito.
Zdravilo Medrol pa ima zelo širok spekter indikacij in vaš zdravnik je ocenil, da je zdravilo potrebno kot podpora vašemu zdravljenju. Zdravljenje z Medrolom poteka krajši čas, zapleti oziroma neželeni učinki pa so večinoma odvisni od odmerka. Svetujem vam, da se ravnate po navodilu zdravnika. V kolikor pa se ne bi počutili dobro, se še vedno lahko ponovno posvetujete s svojim zdravnikom, ki vam v takem primeru lahko zmanjša odmerek ali kako drugače ukrepa.
Zaenkrat pa se ne bojte tega zdravila in verjemite v uspešno zdravljenje, ki bo tako tudi hitrejše.
Lepo vas pozdravljam!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Pozdravljeni
Zdravnik mi je zaradi nenehne bolečine pod desnim ušesom, ki se širi v čeljust in vrat predpisal Medrol – in sicer 8 mg na dan. Po nekaj dnevih je bolečina še kar prisotna. Zaradi neugodnih stranskih učinkov se sprašujem, če je sploh smiselno, da ga jemljem. Rekel mi je, naj sicer poskusim in ko bo zdravilo “zagrablo”, naj jemljem še nekaj dni, potem pa zmanjšam dozo na 4 mg. Zanima me Vaše mnenje glede tega.
Bolečina se je pojavila pred 8 meseci, po hudem vnetju ušes. Bila sem na ORL pregledu v mesecu juniju, kjer so ugotovili, da je vse ok. Odstranila sem tudi modrostni zob na tej strani. Bolečina je med poletjem izginila, zopet me je pa začelo boleti pred mesecem in pol. Ponoči bolečine ne čutim, mislim pa, da jo sproži gibanje čeljusti ali napenjanje. Delam vaje tudi za vratno hrbtenico, masiram v področju bolečine, nekaj časa sem jedla Bekompleks in Nakofen, vendar se zadeva ne uredi.
Prosim, če bi mi lahko svetovali, na koga se še lahko obrnem.
Pozdravljeni!
Vaše vprašanje je bolj namenjeno zdravniku kot meni. Zato si tudi ne morem dovoliti nasveta, ne da bi mi vaš zdravnik strokovno ugovarjal. Po opisu vašega problema, vam je vaš zdravnik v svojem prvem pristopu predpisal pravo zdravilo. Ker pa bolečina izžareva na širše področje, je verjetno potrebno storiti še kaj.
Možnosti, zakaj vas boli je veliko. Lahko vam je izdrtje modrostnega zoba pustilo kakšne posledice tudi pod zaceljeno čeljustjo. Lahko bi šlo tudi za povezavo s čeljustnim sklepom, posebno, ker vas boli čez dan.
Morda bi se posvetovali s svojim zdravnikom tudi glede pregleda stanja vaše ščitnice.
Ne nazadnje pa bi vam morda zdravnik predpisal drugo zdravilo, ki deluje proti vnetju in obenem tudi proti bolečini, kar je sicer simptomatsko. Protivnetno delovanje bi lahko odstranilo vzrok.
Ne gre za to, da bi bilo drugo zdravilo močnejše od Medrola. Včasih se naš organizem na zdravilo odziva drugače, kot bi pričakovali. Zato je vredno poskusiti. Vsekakor pa s svojim zdravnikom ukrepajta naprej. Moje misli, ki sem jih napisala, za vas niso odrešilne. Menila sem samo, da v stiski pričakujete odgovor, čeprav sem ocenila, da moj ne more biti kompetenten.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Forum je zaprt za komentiranje.