Materični (bakreni) vložek
Pozdravljena dr. Edita Arh,
Stara sem 37 let. Sem mamica treh otrok. Ker imam pomisleke glede hormonskih zaščit se nagibam k vstavitvi MV (navadni-bakreni). Pri prebiranju po forumih sem zasledila, da imajo uporabnice MV različne težave, predvsem si ne znam pojasniti, kako je mogoča neželjena nosečnost ob uporabi MV (predvsem izvenmaterična nosečnest), ali posedujete podatek o procentu zanositve ?
Eden od Vaših kolegov (ginekolog) je napisal, da je nosečnost pri uporabi MV odvisna od pravilne vstavitve MV in izpolnitve določenih pogojev ?
Ali MV deluje zgolj mehansko ali količina bakra vpliva na uspešnost zaščite ?
Težko tudi razumem, da bakrena žička prepusti semenčece, da le ta oplodi jajčece, nato pa oplojeno jajčene ne spusti v maternico, da se le ta vgnezdi ? Lahko pa se vgnezdi v jajcevodu !!!
Lepo vas prosim za pojasnitev.
Za odgovor se Vam najlepše zahvaljujem
Simona
–
Bakren maternični vložek najpogosteje povzroča uporabnicam težave z obilnimi in včasih bolečimi menstruacijami. To se v prvih mesecih uporabe precej pogosto pojavlja in se po teh nekaj mesecih nekoliko umiri. V prvih mesecih uporabe je tudi večja verjetnost nastanka vnetja jajčnikov. Premočne krvavitve in vnetje jajčnikov je tudi najpogostejši razlog za odstranitev te vrste Mv. Bakren vložek deluje tako, da v maternični votlini nastane neke vrste aktivna “pena” sestavljena iz obrambnih celic, beljakovin in encimov, ki v kombinaciji s sproščenim bakrom iz navitja na MV ustvarja neke vrste vnetni odgovor. Zato so pogoji v maternici neprimerni za spermo in tako preprečuje oploditev. Ne gre za ustavrjanje neugodnih pogojev za vgnezditev jajčeca, kar bi lahko razumeli kot da gre za sredstvo, ki povzroči splav. Tu je največ predsodkov in zmot glede MV.
Kar se tiče nosečnosti ob MV jih je zelo malo, Le 1,4 nosečnosti v 1 letu pri 100 uporabnicah, 5% od tega jih odpade na izvenmaternične nosečnosti, kar je vseeno manj kot pri ženskah brez kakršnekoli kontracepcije.
Uspešnost delovanja MV je odvisna od pravilne namestitve v maternico, ki pa ni možna pri ženskah z razvojnimi nepravilnostmi maternice. Tako nepravilnost ima vsaka 10. ženska in zanje MV katerekoli vrste ni primerna zaščita. Prav tako ni primeren za ženske, ki živijo promiskuitetno, ker je pri njih večja verjetnost za razvoj vnetja na jajčnikih.