Mastitis in bulica
Pozdravljena, Karmen!
Spet mi je uspelo pridelati mastitis. Zdaj, po treh dneh antibiotikov, končno ni več rdečine in bolečine, ostali pa so trije otrdeli deli na mestu, kjer je bil mastitis. Kontrolo imam šele v ponedeljek, pa se bojim, da to ne bo izginilo. Slišala sem, da včasih operirajo. Se to sliši kot primer za operacijo? To je res zadnje, česar si želim.
Se da kaj narediti, ko se mlečni vod zamaši, preden se pojavi vročina, bolečine v sklepih in ostali znaki mastitisa? Imela sem že dva mastitisa, vsakega v drugi dojki, in obakrat je preteklo 12 ur od tega, ko so se mlečni vodi zamašili, do tega, da sem dobila vročino (prvič 38,5, drugič pa 39,5). Drugič je bilo bistveno huje kot prvič. Se to stopnjuje?
Hvala!!!
Draga Matilda,
ker se vam mastitisi in zastojna vnetja ponavljajo, boste morali malce razmisliti o vzrokih, zakaj prihaja do tega pri vas. Zdravljenje mastitisa traja lahko tudi teden dni, zato je vaša vnaprejšnja skrb zaenkrat odveč. Pomembno pa je, da boste poiskali morebitne vzroke. Včasih so lahko vzroki zelo banalni, kot npr. ročaj nahrbtnika ali varnostni pas, ki pritiskata na določeno mesto na dojki do tega, da si mati preveč prazni dojke (dodatno stimuliranje z iztiskanjem, poleg dojenja), otrok preskoči obork in takšnih, ko vzrokov enostavno ne moremo odkriti (in jih iščemo v življenskem stilu – premalo počitka, prehiter tempo, stres).
Zelo redka kompikacija amstitisa je abces. Toda, preden režejo se ponavadi zdravijojo z ultrazvočnimi metodami. Tukaj je vsekakor potreben posvet pri zdravniku, specialistu.
Zaporedni mastitisi se ne stopnjujejo po znakih in simptomih. Vsak mastitis je lahko drugačen in ni nujno,d a se tudi vsako zastojno vnetje razvije v mastitis.
Priporočam v branje še:
ZAMAŠENI MLEČNI VODI IN MASTITISI
Literatura:
– Breastfeeding Answer Book, LLLI, 2003
– članki v New Beginnings (www.lalecheleague.org)
– Dojenje in materinstvo iz srca, Ksenija Šoster Olmer, 1999
– Blocked Ducts and Mastitis. January 1998, Jack Newman, MD, FRCPC
KRAJŠI ČLANEK:
Mastitis je bakterijska okužba v dojki, ki se lahko pojavi pri doječih materah. Mastitis se lahko pojavi tudi pri nedoječih materah, nosečnicah in celo pri majhnih otrocih. Nihče ne ve natanko, zakaj nekatere ženske dobijo mastitis, nekatere pa nikoli. Do bakterijske okužbe lahko pride preko razpokanih in ranjenih bradavic, toda tudi ženske, ki nimajo ranjenih bradavic lahko vseeno dobijo mastitis.
Razlikovati moramo pojma “mastitis” in “zamašeni mlečni vod”. Zamašeni mlečni vod ne potrebuje zdravljenja z antibiotiki, medtem ko so za zdravljenje mastitisa pogosto (toda ne vedno) potrebni. Zamašeni mlečni vod nakazuje boleče in oteklo mesto na dojki, pogosto pospremljeno s pordelo kožo. Mastitis pa spremljajo še vročina in simptomi, podobni gripi in zelo hude bolečine v dojki. Včasih je težko ločevati med zamašenimi mlečnimi vodi in mastitisi, vendar zamašeni mlečni vodi pogosto vodijo v mastitis.
Zdravnik diagnosticira mastitis takrat, ko je v dojki boleče, otrdelo in oteklo mesto. Če ima mati vročino brez zgornjih znakov najverjetneje ne gre za mastitis. Tudi simptomi gripe in vročine sami niso dovolj, da se določi mastitisno vnetje v dojki. Močna, kljuvajoča bolečina v dojki, brez otrdelega, oteklega mesta tudi ni mastitis. Takšno bolečino verjetneje povzroča glivična infekcija in je ni potrebno zdraviti z antibiotiki.
Najpogostejši vzroki za nastanek mastisa so: slabo in nepravilno pristavljanje in neredno, ne dovolj pogosto sesanje dojenčka.
Zamašeni mlečni vodi lahko nepričakovano nastanejo v času 24 do 48 ur. V času, ko je vod zamašen je dojenček lahko pri dojenju na tej strani bolj nemiren, siten ali dojko celo zavrača, saj je tok mleka drugačen kakor je navajen.
Zdravljenje zamašenih mlečnih vodov
Zamašeni mlečni vod se najhitreje odpravi tako, da:
1. nadaljujete z dojenjem tudi na prizadeti dojki
2. bolj pogosto dojite na prizadeti strani
3. otroka dojite na prizadeti strani tako, da ima lička naslonjena na predel, ki je otrdel in boleč in menjamo položaje med samim dojenjem, tako da otrok izprazni vse predele v dojki
4. med hranjenjem dojenčka nežno masirajte in stiskajte dojko
5. na prizadeti predel dojke položite topel obkladek ali v pleničko zavit termofor
6. mati z zamašenim vodom ali mastitisom naj kar največ počiva, otroka vzemite s seboj v posteljo in “gnezdita”
7. včasih se lahko za zamašen mlečni vod zamenja boleč mehurček na bradavici, ki je v bistvu zamašena, vneta lojnica. Tak mehurček prebodite s sterilno iglo in iztisnite zobni pasti podobno snov. Če ne morete tega storiti sami, obiščite zdravnika.
Če se zamašen mlečni vod ne pozdravi v 48 urah, obiščite zdravnika. Zamašene mlečne vode, ki s epojavljajo zelo pogosto se lahko zdravi neinvazivno, z ultrazvočno metodo. Če dve terapiji v dveh dneh nimata učinka, potem z ultrazvočnim zdravljenjem ni smiselno nadaljevati. Takrat je potreben klinični pregled pri zdravniku specialistu za bolezni dojk. Ponavadi zadostuje ena terapija z ultrazvokom in znanstvene raziskave so pokazale, da se na mestu, ki je bilo zdravljeno po tej metodi vnetje ne pojavlja več.
Tudi ena kapsula lecitina (1200g) dnevno pri nekaterih materah deluje preventivno in zaščitno pred takšnimi vnetji.
Zdravljenje mastitisa
Če ima mati simptome mastitisa več kot 24 ur, mora začeti terapijo z antibiotiki. Če mati še nima simptomov več kot 24 ur, se antibiotik lahko predpiše, toda materi se svetuje, da počaka, preden začne jemati zdravilo. Če se simptomi v naslednjih 8-12 urah poslabšajo (več bolečine, povečanje pordelega mesta, povečanje zatrdline), potem mora mati začeti s terapijo z antibiotiki. Če se materi stanje po 24 urah ne poslabša ali ne izboljša, mora tudi začeti s terapijo z antibiotiki. Če simptomi mastitisa pojemajo, potem ni potrebe po terapiji z antibiotiki. Kljub zdravljenju se simptomi lahko vlečejo še naslednje dva do pet dni. Vročina ponavadi pojenja v času 24 ur, bolečina v času 24 do 48 ur, rdečina lahko ostane tudi še cel teden ali dalj. Ko se enkrat začne stanje izboljševati (z antibiotiki ali brez), se mora izboljšanje nadaljevati. Če se simptomi spet poslabšajo, mora mati obiskati zdravnika.
Zapomnite si:
Vsekakor nadaljujte z dojenjem, čeprav je lahko zelo boleče. Če je dojenje preveč boleče, na prizadeti strani mleko nežno iztiskajte in pričnite s ponovnim dojenjem takoj, ko bo mogoče. Nadaljevanje dojenja pripomore k hitrejšemu ozdravljenju mastitisa. Mastitis ne predstavlja nobene nevarnosti za otroka. K boju z okužbo lahko pripomorejo topli obkladki, veliko počitka, tudi povišana telesna temperatura. Povišano telesno temperaturo zdravite le, če je vaše telesno počutje zelo slabo ne pa zato, ker imate vročino. Po posvetu s svojim zdravnikom vzemite sredstva proti bolečinam, ki so združljiva z dojenjem.
Zdravila vam lahko predpiše le zdravnik. Antibiotiki, kot so amoxycillin in enostavni penicilini so za zdravljenje mastitisov pogosto neučinkoviti. Potrebni antibiotik je tak, ki je učinkovit proti bakteriji, imenovani Staphylococcus aureus. Učinkoviti antibiotiki zanjo so: Cephalexin, Cefaclor, Cloxacillin, Flucloxacillin, Amoxycillin-Clavulinic Acid, Clindamycin in Ciprofloxacin. Zadnja dva sta učinkovita tudi pri materah, ki so alergične na penicilin. Z vsemi temi zdravili je z dojenjem možno nadaljevati.
Abces
Abces je redka komplikacija mastitisa. Tudi pri abcesu ni potrebno prekiniti z dojenjem. Tudi če se abces zdravi kirurško, z dojenjem lahko nadaljujete. Posvetujte se z zdravnikom specialistom.
DRUGI ČLANEK
Ko na dojki opazite občutljivo mesto, rdeč madež ali boleč vozliček, je vzrok zanj najbrž zamašen mlečni vod. Mlečni vod, ki nima dobrega pretoka se vname in pritisk za vodom povzroči vnetje tkiva. Čeprav ni mogoče kar tako na oko videti, ali je infekcija bakterijskega izvora ali je vročina le splošen znak vnetja, je pomembno da mati obišče zdravnika. Le bakterijsko vnetje dojke je potrebno zdraviti z antibiotiki, vendar takimi, ki dojenja ne onemogočajo, saj je pogosto dojenje na prizadeti strani pomemben korak na poti do ozdravitve! Kadar mamico tarejo ponavljajoči se mastitisi, dojenja ni potrebno prekiniti, temveč je poleg zdravljenja potrebno poiskati tudi vzroke.
Poleg bakterij so vzroki za mastitis ter zamašene vode tudi:
– dojenček je preskočil obrok – ker je spal dlje kot ponavadi ali je bil hranjen po steklenički in so materine prsi prepolne
– dolgotrajen pritisk na prsi – pretesen modrček, pritisk materinega prsta med dojenjem (mnoge matere se bojijo, da dojenček med dojenjem ne more dihati in s prstom pritiskajo na tkivo)
– nepravilno pristavljanje dojenčka – dojenček zagrabi le bradavico in dejansko ne sesa dobro, kar povzroča zastajanje mleka
– mati je prezaposlena in premalo počiva.
Takoj, ko opazite zamašen vod ali prve znake mastitisa začnite z domačim zdravljenjem: s hladnimi obkladki si lahko blažite bolečino, s toplimi obkladki pa si pomagajte tik pred podojem, da mleko lažje steče. Kaj pomaga? Najprej in še posebej: počitek in še enkrat počitek. Nato – pogosto dojenje (brez dodatnega črpanja) le na otrokovo zahtevo, še posebej je dobro, da kakšen dan vedno začnete s podojem na boleči dojki, ko otrok še močno sesa. Nato – zelo zelo nežna masaža v bolečem predelu (ki ga prej pogrejete s toplimi obkladki), le s konicami prstov, najbolje pod toplim tušem. In ne nazadnje – sprememba položaja med dojenjem, poskusite otroka dojiti sede, če jo ponavadi dojite leže ali obratno. Za zamašene mlečne vode je odličen tudi (začasen) položaj, ko otroka položite na hrbet, na posteljo, z malce privzignjenim vzglavjem (npr. na blazini), se nad njim splazite na vse štiri in mu ponudite dojko v “prostem padu”. Sliši se smešno, vendar je to položaj, kjer prav nič ne pritiska na dojko (ne modrček, ne položaj otroka, ne materini prsti,…) in je odličen za odpravljanje zamašenih vodov.
Tako stanje lahko traja dan, dva ali celo več tednov. V primeru, da se vam zamašeni vodi in mastitisi ponavljajo bi bilo dobro, da se oglasite na kakšnem srečanju skupine za dojenje ali pokličete svetovalko, kjer bo svetovalka za dojenje preverila ali je vaš položaj pri dojenju pravilen, ali slučajno ne uporabljate pretesnega modrčka s šivi ali kostjo in ali nezavedno pritiskate na določen del dojke s prstom, s katerim dojko pri podoju podržite.
Čeprav so včasih materam z mastitisom svetovali, da naj prenehajo z dojenjem, so novejše raziskave pokazale, da dojenje med mastitisom otroku ne škoduje, kajti protitelesca v materinem mleku otroka ščitijo. Dojite pogosto, predvsem na prizadeti strani, čeprav je dojenje boleče. Menjajte položaje pri dojenju in vsaj enkrat med obrokom postavite otroka tako, da je njegov nosek v smeri zamašenega voda. Če je le mogoče, za nekaj dni prenehajte nositi modrček, predvsem pa čimveč počivajte. Če nimate starejših otrok ali neodložljivih obveznosti, se z dojenčkom kar preselite v posteljo.
Mnogokrat so ponavljajoči se mastitisi tudi opomin, ki ga telo pošlje materi, naj upočasni ritem, naj več počiva in se bolj posveča dojenčku. Kadar se pojavi mastitis kmalu po že prebolelem mastitisu, je to skoraj vedno znak, da se vaše telo ni znebilo prve infekcije. Če se zamašeni vodi ali infekcije pojavljajo pogosto, potem je to znak, da je nekaj narobe z materinim splošnim zdravjem ali življenjskim stilom. Prepričajte se, da se zdravo prehranjujete, da popijete dovolj tekočine ter da dovolj počivate.
Karmen, najlepša hvala! Danes sem imela kontrolo in zdravnica je priporočala nežno masažo in tople obkladke pred podojem. Pa kontrolo čez 14 dni. Po mojem je vzrok mojih mastitisov v tem, da imam preveč mleka, da otroček preveč spi (zdaj jo zbujam in si iztiskam viške, če se ne zbudi), pa v nezdravi prehrani. Se bom bolj potrudila, ker je teh antibiokov že preveč.
Moj tretji otroček je sedaj star mesec in pol. Prve dva sem dolgo dojila, trikrat se mi je zgodilo, da sem dobila kratkotrajno vnetje – boleče dojke in nakazana rdečina – kar je minilo s pogostejšim pristavljanjem. Tokrat se mi je zgodilo enako. Bolečina je minila, vendar je ostala v zgornjem delu proti pazduhi bulica v velikosti oreha. Proti pazduhi nima ostrega zaključka, proti bradavici pa se zaokroži kot žogica. V začetku me to niti ni tako motilo, saj sem upala, da bo sčasoma s pogostejšim dojenjem na dojki bulica izginila. Vendar se to ni zgodilo. V sredo sem bila na pregledu in ginekologinja mi je dala Syntocinon za sproščanje mlečnih vodov. Na žalost mi nič ne pomaga in prizanm, da me že pošteno skrbi. Poizkusila sem že vse, kar sem vedela in kar sem prebrala v člankih. Nobene spremembe.
Zatrdlina na pritisk ni več boleča, kot je bila prve dva dneva, ko me je bolela cela dojka. Čutim samo nekakšno blago tiščanje.
Kaj naj še naredim???!!!
pozdravljeni
Pred 14 dnevi se mi je na dojki pojavila rdečica in bolečina. Ta predel sem ogrevala in masirala. Na to dojko normalno dojim, vendar mi je bulica še vedno ostala. Na otip je boleča. Predel ogrevam in masiram.Kako se naj pozdravim in kaj naj bi to pomenilo? A je to nevarno, če nismo na to posebaj pozorni?
Hvala,lp
Pozdravljeni!
Je to majhna bulica, kako velika približno? Se poveča, ko nekaj časa, npr. 2-3 ure ne dojite, posten večja zatrdlina? Se mleko težje izceja na tej strani?
Poskusite nežno masirati nekaj dni. Če ne bo izginila, v tednu do dveh in bo vse ostalo normalno priporočam pregled pri zdravniku. Morda je ostanek zamašenega voda. Morda se lahko kaj vidi na ultrazvoku.
Pozdravljeni!
Tudi sama sem se znašla v težavah, čeprav sem se že lepo naučila kako obvladati oz. prprečiti mastitis v prvi fazi, če se že pojavi.
Sedaj se mi je že drugič zgodilo, da imam na bradavici dva mazoljčka, Prvič mi je uspelo mazoljček iztisniti in z nohti potegniti ven čepek in zadeva se je počasi pozdravila.
Zadeva se mi je po približno mesecu in pol ponovila in že nekaj dni se trudim, pa mi na noben način ne uspe iztisniti mazoljčka (ne z nohti, ne z iglo – poskusila sem previdno, z obema koncema). V dojki lahko čutim posamezne vode, napolnjene s tekočino, ki jih nikakor ne morem iztisniti. Dojka me vedno bolj boli in ne vem več kaj bi.
Kako je z ultrazvočno metodo reševanja teh težav? Moram k svojemu zdravniku ali h ginekologu in kje to izvajajo? Razmišljam že o prenehanju dojenja, saj se bojim hujših zapletov.
Hvala za odgovor in trud!
Pozdravljeni, alikrzan!
Veliko mamic se kdaj sreča z zamašenimi vodi, nekaterim se to ponavlja. Pri vas gre za čepek na izvodilih mlečnih vodov na bradavici. Se ponavlja na isti dojki, koliko časa je minilo od prejšnjih težav?
Zamašitev je boleča, neprijetna, včasih se razvije tudi vnetje/mastitis, a ne vedno. Ni nevarno v smislu, da bi morali zaradi tega prenehati z dojenjem. Svarimo pred nezdravljenim mastitisom, ki se lahko razvije v absces dojke in je potreben kirurški poseg, zamašeni vodi pa so pogosta težava. Veliko več tveganj je za zdravje obeh pri prenehanju dojenja in hranjenju s prilagojenim mlekom, kot pri občasnih ali ponavljajočih se zamašenih vodih.
Dobro je, da se ta dojka na tem mestu vsaj deloma prazni, kar čutite vsaj po delnem zmanjšanju pritiska po dojenju.
Priporoča, da dobro razmakate ta čepek in nato dojite, črpate, poskušate nežno odstraniti, brez prebadanja. Prosim poglejte tukaj za podrobne napotke.
Če ne bo uspelo, če bodo bolečine hujše in morda dobite vročino (znak vnetja), poglejte seznam ukrepov in glede na navedeno po potrebi seveda pojdite k zdravniku.
Zamašen mlečni vod in mastitis:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978089,1978098#msg-1978098 (članek)
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_6._NEGA_OB_1 (mastitis – seznam ukrepov)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978721,1978721#msg-1978721 (zamašen vod)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4864925 (zamašen vod)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1985778 (zamašen vod, čep na bradavici)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981581 (ponavljajoč se zamašen vod, UZ)
Moram reči, da sem sama okusila težavo mastitisa. Ko se je zatrdlina pojavila sem začela z masiranjem, iztiskanjem, potem toplimi obkladki in vročim tušem. Ni bilo nič bolje. Zdravnik mi je dal antibiotik in Syntocinon, a ni pomagalo. Ginekolog je moral dojko rezati, vstaviti dren in sedaj sem v fazi okrevanja. Nikakor se mi ni zdelo, da se to lahko zgodi meni, ki sem dvakrat dojila komaj dva meseca (z dodatki), tokrat malo več casa (spet z dodatki).
Žal mi je, da ste imeli absces dojke, to je res zelo zelo boleče in stresno. Antibiotik pri vas, kot kaže, ni učinkoval. To se včasih lahko zgodi.
Spoštovani,
že dva dni se borim z neko nedoločljivo gripo brez vročine, zdajle pa sem med tuširanjem 5 minut po dojenju zatipala cca. 1 cm široko in 3 cm dolgo zatrdlino. Dojka je boleča, občutek sem imela, da me je ugriznil. Otrok je star skoraj 10 mesecev, ker nikakor ni hotel začeti z GH sem ga vmes že odstavljala, zdaj pa lepo je in se kak mesec spet dojiva tudi po 3x na dan (in vsaj 2x na noč). Prvega otroka sem dojila 20 mesecev, zaradi izčrpanosti v začetku nosečnosti sem prekinila.
Naj povem še to, da smo trenutno doma bolni vsi in sem slabo počutje pripisovala virozi. zdaj ko sem zatipala zatrdlino pa iščem odgovore, kaj bi to lahko bilo. Ali doječe ženske dobijo raka na dojki? In ali je v tem primeru zatrdlina in dojka boleča? upam da je mastitis, čeprav berem, da se pojavlja v prvih treh mesecih po porodu. Glede na kar dolgo obdobje dojenja, sem sicer že imela kakšne vozličke in navale mleka, vendar je bilo po navadi po dojenju OK. Glede na to, da je mastitis gnojna bula, ali lahko dojim, da ne bi škodovalo otroku?
hvala vam za odgovore.
Pozdravljeni!
Zelo mi je žal, da sem bila odsotna zaradi nujnega dela in nisem mogla odgovoriti hitro, upam, da ste morda dobili katero od svetovalk po telefonu!
Kako se počutite, še potrebujete pomoč, ali ste težavo že rešili? Lahko bi bila “gripa” začetek vnetja dojke, simptomi so zelo podobni tudi pri mastitisu. Možno je, da se je pojavilo oboje hkrati, družinska viroza in zaradi oslabljenega imunskega sistema tudi nezaželjeno vnetje v dojki. Lahko, da gre samo za zamašen mlečni vod, razen če dobi mamica z bolečo dojko vročino in ta raste.
Zatrdlina je pogost in običajen pojav pri doječih materah, če pride do kakšnega zastoja mleka, skoraj vsaka ženska ima kakšen zastoj v času dojenja, nekatere pa večkrat. Nikoli najprej ne pomislimo na raka, ampak na to, da bi otroka večkra pristavili na to dojko, nežno masirali, sploh med segrevanjem, poskusili to zatrdlino tudi iztisniti, vendar ne, če zelo boli. Mastitis se lahko pojavi kadarkoli v času dojenja, tudi zamašen mlečni vod, ne samo prve mesece, lahko tudi v drugem letu ali kasneje.
Prvo pravilo mastitisa je pospešeno dojenje, nikakor ne odmikanje otroka s te dojke, saj s tem situacijo poslabšamo. To mleko za otroka ni škodljivo.
Zamašen mlečni vod in mastitis:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978089,1978098#msg-1978098 (članek)
http://www.dojenje.net/vprasanja/24-nega-ob-vnetju-dojk-mastitisu.html (mastits – kako ukrepati)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978721,1978721#msg-1978721 (zamašen vod)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4864925 (zamašen vod)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1985778 (zamašen vod, izpuščaj na bradavici)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981581 (ponavljajoč se zamašen vod)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6065009 (5m, ponavljajoč se mastitis)
Pozdravljeni!
Imam tri tedne starega dojenčka in že drugič imam težave z desno dojko. Pred 14 dnevi sem dobila visoko temperaturo in bolečo dojko. Cel dan sem počivala in si dojko vsakič po dojenju malo hladila. Zdaj pa sem spet dobila najprej močan glavobol z visoko temperaturo, naslednji dan pa še rdečico. Ker tudi tretji dan ni bilo bolje, sem šla k splošnemu zdravniku, ki mi je predpisal antibiotik anaclosil. Temperature sicer nimam več, dojka pa je še vedno rdeča in malo napeta. Je pa zanimivo, da je takoj po dojenju mehka, potem pa v roku pol ure spet otrdi. Zanima me, kako dolgo lahko traja rdečina in otrdlina in kako naj se te otrdline znebim.
Že pri prvem otroku sem imela težave (ni imela sesalnega refleksa), tako da sem morala prenehati z dojenjem. So mi pa postavili diagnozo, da imam preozke mlečne žleze ampak ne vem na podlagi česa, saj mi dojk niso pregledali.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Pozdravljeni!
Dojite enomesečnega otroka in imate težave z zastoji mleka, prvič ste mastitis uspeli omejiti z dojenjem, počitkom in hlajenjem, v drugo ste jemali antibiotik. Je bilo na isti dojki? Lahko bi šlo za ponovitev enega in istega vnetja, to se rado dogaja.
Če učinkovito ukrepamo in se vnetje zdravi, bi morala biti rdečina in bolečina vsak dan malo manjša in v nekaj dneh ne več prisotni, npr. največ en teden.
Se vam na obeh straneh dogaja ta prenapetost ali le na eni? Kakšen je vzorec dojenja, koliko časa otrok sesa, na eni strani ali na obeh, ali aktivno pije, morda dobiva še druge tekočine ali prilagojeno mleko, prosim napišite približno koliko dodatka je, če dodajate? Morda sesa rad dudo, je aktiven sesalček ali je bil kaj zaspan, zlateničej, sta imela težak porod? te dobili kakšna posebna navodila, na koliko časa dojiti ipd.? Pijete morda čaje za dojenje? Morda si mleko še kaj iztiskate? Iz tega bi poskušali skupaj ugotoviti morebitne vzroke prenapetosti in možne rešitve.
Ste že pogledali ta članek? Priporočam. In še dve povezani vprašanji. Zamašen mlečni vod in mastitis:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978089,1978098#msg-1978098 (članek)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6065009 (5m, ponavljajoč se mastitis)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6710495 (1m, ponavljajoč se mastitis, prenehati dojiti?)
Kako pa so potem ugotovili preozke mlečne vode? Kdo je postavil tako diagnozo, zdravnik, sestra, svetovalka za dojenje, patronažna sestra? Glede na rečeno, da vas niso pregledali, se mi zdi zadeva zelo za lase privlečena!
Je bil vaš prvi otrok šibek sesalček morda zaradi naporne situacije pri porodu, medikaliziranega poroda mogoče? To se pogosto zgodi in to nima nobene zveze z dojenjem drugega otroka. Šibki sesalčki so resna težava in če mamica nima dovolj pomoči in podpore, pravih informacij, pogsoto pride do prezgodnjega prenehanja dojenja. Situacije so težke, mamica je lahko v veliki stiski, a tok dogodkov je včasih čisto preveč intenziven in zahteven, da bi ob okrevanju po porodu lahko vse to rešili.