Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Mačja opraskanina

Mačja opraskanina

Pozdravljeni.

Sem v 33. tednu nosečnosti. Včeraj zjutraj me je pred hišo iz neznanega razloga po nogah opraskal vaški mucek, ki se sicer precej potepa. Na goleni je nastala ena večjo prasko do krvi in 2 bolj površinski praski. Po 5 min sem si rano izprala in razkužila z alkoholom. Sedaj me zelo skrbi, da ne bi dobila bolezni mačje opraskanine ali kakšno drugo infekcijo.  Pri lastnici sem se pozanimala in maček ni bil nikoli za nič cepljen. Na kaj moram biti pozorna? Lahko ta bolezen mačje praske ali kakšna druga potencialna infekcija negativno vpliva na mojega otročka?

Hvala in lep dan želim.

Spoštovani, vpliv bolezni mačje opraskanine na plod ni povsem znan, oz. raziskan, išče se povezavo s splavom v zgpdnji nosečnosti. Značilni simptomi so bula ali mehur na mestu poškodbe in boleče ter otečene bezgavke. Pojavijo se lahko tudi utrujenost, glavobol in vročina. Simptomi se navadno pojavijo 3 do 14 dni po okužbi. Okužba pa lahko poteča tudi povsem brez simptomov. V tem trenutku vam lahko le svetujem, da 14 dni opazujte opraskano mesto, v kolikor bi se pojavila rdečina, bolečina, ali bi opazili povišanp temperaturo, obiščite izbranega zdravnika.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close