Najdi forum

Gospa Elena, zakaj ne odgovorite?

Spoštovana gospa “ninanaja”,

če želite odgovor je treba tudi vprašati in nasloviti na osebo (koga sprašujemo). Vprašajte bolj konkretno kaj želite vedeti in bom rade volje odgovorila.

Lepo vas pozdravljam,

Elena Kecman transakcijska analitičarka - svetovalka E-pošta: [email protected]

Vprašanje vam je postavila avtorica “hči”:

Spoštovana “ninanaja”,

vem da ste mislili na vprašanje od “hči”. Prav zato sem vas vprašala, glede na to da vas zanima (saj se mi zdi da je “hči” to vprašanje postavila sebi – kot samovprašanje, ne pa drugim), kaj želite vedeti. Iz tako kratkega in nejasnega vprašanja se ne da razbrati kaj VAS zanima. Bodite bolj obširni ter konkretni in šele nato vam lahko odgovorim.
Seveda, takšna sporočila od strani očeta nikakor niso dobrodošla in niso v redu, so zelo negativna in nespoštljiva ter lahko slabo vplivajo na razvoj otrokove osebnosti ter nadaljnih odnosov. Če ste želeli vedeti kaj več, mi ponovno pišite.

Lepo vas pozdravljam,

Elena Kecman transakcijska analitičarka - svetovalka E-pošta: [email protected]

berem, berem in me je kar groza! nikogar ne obsojam, ampak mislim, da večino ljudi teorijo, da je mogoče ljubiti dva hkrati, iskorišča! menim, da če človeka ljubiš z vsem srcem si do njega iskren!!!!

lp janjja1

Tukaj se veliko meša zaljubljenost (romantilna ljubezen, ki je predvsem utopija), ljubezen (imeti rad) in idealizirano ljubezen – brezpogojno ljubezen.
Zaljubljen si lahko samo v 1 osebo, ker je to stanje privida, v katerem vse svoje težave projiciraš na 1 osebo, ki je rešitev vsega v tvojem življenju. Milivojevič lepo piše o tem, pa še veliko drugih, Zaljubljenost vedno mine in zgodi se realnost. Skratka, za zaljubljenost res velja da je največ v 1 osebo.

Ljubezen, imeti rad, pomeni da do nekoga čutiš lepo, prijetno, ti je blizu. Ko pa postaneš posesiven, to ni več ljubezen. Ljubezen ne omejuje, ampak daje vso svobodo. TO je seveda brezpogojna ljubezen, ki je bolj teorija kot praksa. Je možna, ni pa ravno pogosta. Brezpogojno lahko ljubiš zelo veliko ludi, verjetno vse kar obstaja, je pa to bolj mistična izkušnja in filozofija, bolj kot nekaj kar ima pomen v povprečnem običajnem življenju.
Večina ljubezni je neka oblika pogojne ljubezno, ko si z nekom ker ti je prijeten in ti nudi lepe stvari v raznih oblikah in on s tabo zaradi podobnih vzgibov. Če postanejo stvari preveč neprijetne se pač stvar neha.

To je to.
Gospa moderatorka – čestitke za umirjeno in široko komunicranje.
Vsi ki se razburjate in zagovarjate popolno posesivno ljubezen – nič ni narobe, če sami tako živite, ne pa obsojati drugih, ki imajo druge poglede.

Tako da – ja, možno je zares ljubiti več oseb hkrati, ni pa ravno lahko in še manj da bi bilo pogosto.

Odtipkaš na Gooogle vrste ljubezni in vidiš, da si tam vsak, ki ima pet minut časa, izmišlja svoje vrste ljubezni, eni jih poznajo kar tri vrste, drugi pet vrst, eni eno samo vrsto, drugi spet kolikor jih hočeš, kakor kdo potrebuje in kakor komu ustreza in kolikor vrst pač rabi…

Ob vsem tem govorjenju in pisanju o toliko vrstah in podvrstah ljubezni, pa je natem svetu vedno manj ljubezni in vedno več sovraštva in gorja.

Pa še to, ljubezen, ki se neha, ko se nehajo prijetne stvari, sploh ni nobena vrsta ljubezeni. To je čisti egoizem, je biti z nekom samo zaradi koristi, to pa ni nobena ljubezen, oprosti ti. Takšen teoretik pravljičar ne zna imeti zares rad niti enega samega, kar res ni lahko, nikar pa da bi meni tvezil pravljice, da jih je možno imeti rad več hkrati. Svašta majka rodi.

Ljubezen je “mikro moment pozitivne resonance” po mnenju raziskovalke Barbare Fredrickson in avtorice knjige: Ljubezen 2.0…

http://www.theatlantic.com/sexes/archive/2013/01/theres-no-such-thing-as-everlasting-love-according-to-science/267199/[/url]

Večna ljubezen, tako ne obstaja. Biološko in znanstveno. Je pa veliko različnih oblik ljubezni.. Ne zgolj ena in edina..

A je to če v človeku povzročiš bolečino, trpljenje, strah ljubezen.. A je to ljubezen? Kogar ljubiš ga ne boš prizadel namerno če ti je mar zanj..

Ali je možno ljubiti dva? Prava zmeda v glavi, srce pa dela po svoje in želi nekoga, ki bi te imel rad samo za trenutek. Kaj se zgodi? Ker je tudi ljubimec poročen, ima ženo in otroka, se ko zahtevaš preveč ustraši in te tudi zapusti. Še večja kriza. Ker je ta ljubimec sodelavec, ga videvaš vsaki dan. Sprašuješ se zakaj ti je dovolil, da sem od njega pričakovala in mi tega ne želi oz. ni sposoben dati. Ali smo krive res samo ženske ali je to splet okoliščin, kjer oba iščeta nekaj novega. Da se predstavim: sem 20 let poročena z možem, ki mu je vse že navada in je zadovljen z življenjem, ki ga imama. Jaz bi rada živela, on pa samo preživel. Velikokrat sem mu povedala, vendar v tako dolgem času skupnega življenja besede ratajo vse redkejše in tudi malo mimo. Imam dva sinova, oba najstnika. Mama jim je podpora in suport, oče, da jih preveč razvajam. V svojem lenobnem svetu mu je tudi za sinova vse preveč oz. težko. Finančno nam nič ne manjka. Ustvarili smo si dom, imamo tudi nekaj premoženja za naše potomce. Torej smo finančno priskrbljeni, čeprav jaz nikoli ne znam z denarjem,…nenehni očitki.
Kaj pa čustvena priskrbljenost. Do sedaj sem skrbela za dom, otroke,..Sedaj pa bi želela tudi nekaj sonca zase. Iskanje novega, nekaj kar ti pomaga, nekaj za kar je vredno živeti je trajalo kratko, vendar boli, ampak je bilo vredno. Za nekoga sem spet postala predmet poželenja, nekaj za kar se splača živeti. Od novega prijatelja ne vem kaj sem pričakovala. Zgodilo se je, da je iz pogledov, ratal strasten pogled, rahel dotik, močan dotik in nora doživetja, ki jih oba ne bi smela, pa sva jih in mislim, da je bilo obema lepo. Potem pa najbolj hladen tuš, kar sem jih doživela v življenju. Mislila sem, da sem srečnica, ki je našla malo veselja, pa pride iz enega dneva na drugi dan: ignor, zajedljivost, nesramnost,.. To še boli. Sem si sama kriva bo rekel nekdo, ki je prepričan, da je moralno čist. To bi tudi jaz rekla pred enim letom. Kaj je sedaj prav in kaj narobe? Vsi svetovalci tega sveta lahko govorite svoje, vendar srce naredi po svoje z namenom, da bi bili srečni. Pravijo, da je vse prav, kar naredimo, sami pa nosimo posledice. Kaj vse naredimo samo, da bi bili srečni. Kako naprej? Mislim, da sem čisto normalna ženska, ki se ceni in želi biti cenjena. Naj zapustim moža-ne-njemu je tako vseeno samo, da je vse urejeno. Naj otrokom dam novo okolje-ne-tu jim je lepo, čeprav vesta, da je najin odnos hladen, ampak to ni od včeraj, s tem sta zrasla. Naj iščem srečo pod soncem-da-mislim, da vsak mora živeti za to. Izhajajmo iz sebe-če bomo mi srečni, bomo delali srečne tudi ljudi okrog sebe.

Zate, kot razmišljujočo žensko, je tale zgodba idealna podlaga za poglobljeno razmišljanje o sebi in o kurjenju ognja s pomočjo ugaslega oglja, seveda – doma, ne v službi;

http://med.over.net/forum5/read.php?275,9204860

Iz te zgodbe in iz tega, kar se ti je zgodilo, potegni zase nauk in začrtaj svojo pot od tod do večnosti.
Lep pozdrav.

Poligamija, poliandrija, poliamorija… National Geographic obravnaval v Tabu in tudi drugih oddajah, točnih naslovov se ne spomnim. Tako kot živimo mi (se pravi na tem ozemlju, v tem času, v tem okolju, v tej veri, po tej vzgoji, itd., dejavnikov še in še) ni edino in izključno pravilno in edino sprejemljivo. Naša sposobnost dojemanja in občutenja ni nujno višek, ki jo lahko človeško bitje doseže. Gre za dopuščanje možnosti, da nekdo drug pod drugačnimi pogoji čuti drugače. Vse, kar je neko odstopanje od večinske prevlade, smatramo za nemogoče in ekstremno, čudaško bi kdo dejal. Ljubezni je več vrst, več faz, več oblik. Pod ta termin se šteje marsikaj. Kar jaz imenujem ljubezen, nekdo drug ne. Zato menim, da je možno ljubiti več oseb hkrati. Nekaj mi pa res ni jasno, ko je bilo govora o omejenosti čustev, intenziteti, skupnem preživljanju časa, kvaliteti. Kdo pa tukaj lahko postavi mejo? Kdo ima pravico po svojih reglcih, ki jih smatra za pravilne, presojati vezo nekoga tretjega? Kdo drži edino pravo formulo za uspešno zvezo v rokah? Mi, na tem ozemlju, v tem času, v tem okolju, v tej veri, po tej vzgoji, itd.,?! Ne se slepiti. Ravno ta večinska masa ljudi, ki kot fijakarski konj zagovarja in odobrava le eno obliko ljubezni, je sama sebi nasprotujoč si dokaz. Nekaj ne štima, družba to kaže.

AMEN!

Smiselno razmišljanje!

Smiselno razmišljanje![/quote]

Prazen forum za iskanje smisla.

Smiselno razmišljanje![/quote]

Prazen forum za iskanje smisla.[/quote]

Iskanje smisla po forumu nezvestobe je morda res nesmisel…

O kakšni vrsti ljubezni to ti govoriš, kateri fazi in kateri obliki, ker jih je več vrst, več faz in več oblik, kaj ti vse šteješ pod ta pojem in kaj vse imenuješ s tem pojmom, oseba pikčasto zazehana? Pusti ob strani to, kar je večinsko mnenje in početje, verjetno imaš o tem povsem svoje natanko razdelano globoko prepričanje, v skladu s katerim razmišljaš in ravnaš in se pri tem ne slepiš. Potem pa še pojasni na kratko, kako npr. ti porušiš meje tvojega jaza proti večim ljudem hkrati in kako se zliješ z njimi hkrati, ko jih ljubiš hkrati, če to seveda tudi že spada pod tvoje pojmovanje ljubezni…

Lepo prosim kratko pojasnilo, hvala.

O presneto, @za Ne se slepit, to leti torej name, ker Ne se slepit vzdevka ni nihče uporabil. Zelo natančno sem navedla od kod sem vzela to razmišljanje, od tu sem tudi povzela zapisano. Iz omenjenih dokumentarcev oz. oddaj, kjer so dotični posamezniki, ki živijo v takih razmerjih, opisali svoj vidik dojemanja te drugačne vrste ljubezni in odnosov med seboj. Nikoli prej nisem niti razmišljala o drugačnih opcijah, ker v okolici ne poznam ljudi, ki bi tako živeli ali se pa ne izpostavljajo. Gre le za to, da ti taki primeri dajo vedeti, da se tudi drugače živi, da obstajajo drugačna partnerstva in da vsi ne dojemajo pojma ljubezen enako. To je tudi vse, kar sem želela povedati. Če že apliciraš, da pojasnjujem stvari, bodi vsaj toliko toleranten/tolerantna, da mi ne vsiljuješ dolžine napisanega in nikar tako na pamet ne predpostavljaj. Tudi smisla nisem iskala. Če te zanima več, si preprosto poglej. Saj te menda ne moti, da sem se oglasila… Lep dan, oseba prefinjenega cinizma 🙂

Lahko, da si po National Geographic povzela svoje zapisano mnenje, citiram “Ljubezni je več vrst, več faz, več oblik. Pod ta termin se šteje marsikaj. Kar jaz imenujem ljubezen, nekdo drug ne. Zato menim, da je možno ljubiti več oseb hkrati.” Vendar si to mnenje posvojila in ga prodajaš pod lastnim mnenjem, ne mnenjem National Geograhica. Nič ti ne vsiljujem in nič ne predpostavljam. Praviš, zato menim… TI meniš tako. Zato me zanimajo pojasnila, po katerih sprašujem in katera lahko zagotovo streseš iz rokava, saj menda ne pišeš nekaj tja v tri krasne.

Ponavljam vprašanje; vrste ljubezni, katere so, katere so faze posamezne vrste in katere so oblike, ker jih je menda več vrst, več faz in več oblik, nadalje, kaj ti vse šteješ pod ta pojem in kaj vse imenuješ s tem pojmom in še, lahko navedeš povsem preprost in praktičen primer, razumljiv preprostim laičnim ljudem, kako se ljubi več oseb hkrati?

Hvala.

Tako je. To je moje mnenje. Zelo jasno napisano, nikomur ga ne vsiljujem, samo dodala sem ga. Preprosto laično si poglej primere, je lepo prikazano, zato sem navedla izvor. 🙂 Kako, da ne razumeš, da človek lahko po nekem pričevanju, nekih dejanskih primerih, ki to živijo, premakne meje svojega razmišljanja, da obstaja možnost, da ljubiš recimo dve osebi hkrati? Čeprav sama ne živim tako, dopuščam možnost, da je to možno. Ti se pa obešaš na moje besede, vlečeš z mene moja lastna občutenja in neka globoka razmišljanja, želiš, da izpostavim neka čustva in besede za njih, ki dejansko ne pripadajo široki množici oz. jih ne želim tako deliti. Ničesar ne prodajam, oddala sem komentar in je to vse.
Če je tvoje stališče popolnoma nasprotno, izvoli, svobodno, me ne moti. Že po prvem odgovoru, ki sem ti ga napisala, bi lahko razumel/a, da ti ne želim izpovedovati svojih stališč na dolgo in široko.

Google, vrste ljubezni, Google, faze ljubezni, Google, oblike ljubezni, za začetek. Literatura, leksikoni, oddaje, filmi, diskusije, intervjuji, oh in sploh virov, če te to res zanima. Strokovnjakinja nad vsem tem je tudi kar nekaj napisala. Tudi, če ti razgrnem vse svoje misli (pa si vzamem pravico, da ostanejo moje), ne bi bilo nič drugače, kajne? Konstruktivna debata zgleda čisto drugače kot tole. Lahko tukaj zaključiva?

Torej, vir ti je nekaj oddaj, Google in neki imaginarni “praktični primeri“, “pričevanja“, ki so ti dokaz, da je možno ljubiti dve ali več osebi hkrati? Podajaš mnenje v obliki “dopuščanja možnosti ljubiti več oseb hkrati“, ki ga z ničemer ne želiš utemeljiti, pojasniti, ker tako pač menda je in hkrati govoriš o konstruktivni debati. Prisrčno.

Ljubezen, čeprav ni nikjer točno definirana, kot je mišljena v tej temi, je v osnovi vezana izrazito na spolno privlačnost (pogoj za – ljubiti nekoga). Ne zaljubimo se v naše starše, otroke, prijatelje istega spola (če nismo homoseksualci), čeprav jih imamo zelo radi in jim posvečamo veliko naše energije. Ne ljubimo domače živali, rož in hrenovk, čeprav jih imamo lahko zelo radi. Včasih ne ljubimo niti ljubic in ne ljubčkov, čeprav z njimi nadvse radi seksamo, ker nam npr. popestrijo in zadovoljujejo eno področje in jih imamo izključno v ta namen lahko zelo – radi. Za začetek bi bilo dobro ne tlačiti v ljubezen te pojme in se sklicevati pri ljubiti več njih hkrati na ljubezen staršev do svojih večih otrok, ali pa imeti rad več oseb zaradi različnih koristi ali ugodnosti od njih na raznih področjih, čeprav zaradi mene tudi lahko. Vse to ni ljubezen, ki je predmet teme.

Vsak, ki si hoče pri sebi odgovoriti, kaj je ljubezen, bi moral najprej razčleniti, kaj vse ljubezen ni (pa čeprav ji je še najbolj na videz podobno, n.pr. “stanje zaljubljenosti”). Priporočam v branje knjigo Dr. M. Scott Peck – Ljubezen in duhovna rast, I. del, poglavje o ljubezni, kjer razčlenjuje ravno te pojme. Med drugim je razloženo, zakaj je nemogoče ljubiti dve osebi hkrati, čeprav včasih kdo tako čuti in tudi trdi, tako na Google, v knjigah ali na forumih, ki jih je Google poln, kot to trdiš ti, kot tudi tudi omenjena strokovnjakinja in kak samooklicani M. strokovnjak s tega področja. Razumem te, zato dopuščam možnost, da dopuščaš možnost, da spada pod tvoje razumevanje ljubezeni – glih karkoli.

New Report

Close