Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Les v kopalnici – namesto ploščic

Les v kopalnici – namesto ploščic

Pozdravljeni.
Premišljujem o tem, da bi v kopalnico dala les, se pravi tla bi bila lesena. Opazila sem, da je ponudba pestra, me pa skrbi in ne vem kako se to obnese. Prodajalci itak obljubljajo ˝služnost do groba˝.
Ali ima kdo izkušnje s tem?
Gre za stanovanje v bloku, okna v kopalnici ni, ogrevanje je z radiatorjem in bi tako ostalo.

Ali je pametno tla v kopalnici obložiti z lesom, kateri les izbrati, kako in kdaj to narediti, kaj upoštevati, skratka….. prosim za čimveč informacij in se vam v naprej zahvaljujem.

Še v časih, ko so imeli drugje po hiši lesen parket ali tla, so imeli v kopalnicah po tleh vseeno kamen. Verjetno z razlogom.
Včasih velja vztrajati pri preizkušenih rešitvah, pa če so še tako zlajnane. Les v blokovski kopalnici zagotovo ni prva izbira, tudi če doslej ni bilo problemov z vlago. Poleg tega to verjetno pomeni tudi drugačne tlake, se pravi, da ne bi ven metali samo starih ploščic, ampak tudi komplet estrih in vse. Imaš pa na voljo ploščice, ki se sicer uporabljajo bolj za bivalne prostore, ki so v videzu lesa in tudi ne zgleda slabo – res je videti bolj kot laminat kot ploščice.
Jaz ne bi tvegala samo zaradi šminkeraja, res ne.

Tukaj v tej temi bi morala biti fotka z “lesenimi ploščicami”, drugače pa daj v google ploščice v videzu lesa in ti bo vrglo ven milijon fotk.
Je pa še nekaj – take ploščice sigurno ne prispevajo k optičnemu povečanju kopalnice – sklepam, da kopalnica ni ravno razkošna. Zgledala bo zatohla in zbita.

http://www.podsvojostreho.net/forum/viewtopic.php?f=51&t=56768


V kopalnicah se uporablja tikov les, ki je odpornejši na vlago (uporablja se ga tudi za zunanje terase), nekateri pa imajo položen parket.

verjetno ne:
hvala za prispevek.
Jaz bi les dala samo na tla, pa ne bi ravno izbrala temno barvo. Sicer pa je moja kopalnica 5,5 m2, ni bog ve kaj velika, ma tudi mini ni.
Moja želja je ta, da bi po tleh imela les, ploščice na stenah kjer je tuš, umivalnik in wc (verjetno bele z mozaiki ali pa v eni od svetlih barv) ostale stene pa bi bile prebeljene. na eno steno pride še tak ožji poličnik tudi lesen, omarica z umivalnikom bi tudi imela dodatke, ali pa mogoče fronto enih vrat v barvi lesa….
Kombiniram pač da bi vse skupaj bilo pravilno in dobro skombinirano, ne samo iz stališča velikosti kopalnice, tudi estetsko, funkcionalno, z daljšo življenjsko dobo itn.
Vlage pri nas ni….in mislim, da se ne bi bilo za bati, sicer pa bi, ko odštejem tuš, lesenih tal bilo ca. 4,5 m2 ali manj…. in predvidevam, da če se zadeva dobro naredi bo dolgotrajna obstojnost zagotovljena, če pa že moram menjat pa bi to verjetno bilo vsakih 10-15 let. Zato se mi porodi vprašanje: kaj je bolj primerno in obstojno, les ali ploščice? Tudi ploščice oz. kopalnico večina menja vsaj na 15-20.l ….kar pomeni da je strošek tam-tam… Druga stvar je: ploščice so vedno enkrat iz mode, les pa nikoli…. les je vedno moderen kakorkoli obrneš.

Robi:
Za tikov les vem, da se uporablja zunaj, za tease, sem lahko tudi v živo videla kako to zgleda. Nisem pa še od nobenega izvedela oziroma dobila informacijo iz prve roke ko gre za uporabo v kopalnici.

Odločno odsvetujem uporabo lesa za tla v kopalnici.
Morda le kakor vrhnjo, odstranljivo rešetko nad tlemi, sicer pa sem mnenja, da bi tudi tikovina lahko povzročala več problemov, kakor ugodja (kar je verjetno ideja – stopiti na toplo, leseno podlago), tikovino je potrebno redno vzdrževati s tikovim oljem, sicer postane zelo grda (siva)
Poleg tega morajo tla v kopalnici imeti določen ‘padec’ proti talnemu sifonu, da bi se voda, ki se slučajno izlije v večji količini imela kam odteči.
Lastnost lesa, da se krči in napenja bi prav tako ustvarila probleme in možnost razpok, kjer bi se lahko nabirala umazanija. Da o pojavu trsk v teh primerih sploh ne pišem.

Pred več kakor 30 leti sem naročniku montiral les v kopalnici za stene in integrirane dodatke, vendar je to bila vodoodporna mahagonijeva vezana plošča, s standardom ‘W’ Loyd-a, ki naj bi bil zagotovilo za kvaliteto, je v tisti kopalnici ‘obstala’ le nekaj let.

Da pa bi kdo imel na tleh kopalnice parket pa res prvič slišim, čeprav je vse možno.

LP

Oriolus:

priznam, da na padec proti talnem sifonu nisem niti pomislila…… sem pa že bila priča, da je v kopalnici vodo odneslo proti vratom kljub temu, da so bila tla iz ploščic narejena. Pa kar veliko je takšnih mojstovin, ko ta padec ni pravilno narejen. Ampak Ok. res je treba ta del upoštevati. Ne spoznam se na pripravo tal za postavitev npr. lesene obloge.

Sem že slišala, da nekateri dajo parket v kopalnico, nisem pa nikoli videla v živo in imela možnost iz prve roke dobiti info.

Zasledila sem, da je priporočljiv tudi sibirski macesen…..

Moje osebno razmišljanje:
Do sedaj smo les uporabljali za vse možne stvari. Ne samo pohištvo, v končni fazi imamo tudi masivni pod iz lesa, pa okna, vrata, ipd. Zasledila sme že, da se da kupiti umivalnike in kadi iz lesa – ki so seveda obdelani in primerni za uporabo oziroma predvideno je, da bodo ves čas v vlagi vs. mokri. Les je res specifičen material, ki je lahko tudi zelo občutljiv – predvsem, če ni pravilno pripravljen (tukaj mislim posušen) preden se ga obdeluje. Verjamem pa da so tudi načini obdelave in predvsem sredstva za zaščito lesa danes veliko boljša kot so bila pred leti. Saj vsi iz lastnih izkušenj vemo kakšna je življenjska doba bila pred leti in danes, tudi tistih lesenih izdelkov, ki so bila uporabljana zunaj….

Spremenilo se je veliko na tem področju, tudi pri sami gradnji kopalnic. Pa pohištvo za kopalnice se je sprememnilo. Prej se je v kopalnice montiralo samo plastične omarice ipd. Danes se montira pohištvo iz MDF plošč, iz lesa itn. ki je očitno obstojno, ker je kvaliteta materialov takšna, pa postopki izdelave so drugačni, pa kopalnice so malo drugače narejene itn. Pred leti je bilo težko zagotoviti konstantno temperaturo v sobi, ali kopalnici (ni bilo centralnega ogrevanja) dočim je to danes povsem normalna stvar. Tudi to je eden od recimo pomembnih dejavnikov….

Ne vem no….. jaz nisem tako skeptična je pa verjetno vprašanje načina izvedbe, vrste lesa, kvalitete obdelave lesa, kvalitete zaščite lesa pa tudi stroškov same izdelave.

Razmišljanje je pravilno, vendar bi lahko bilo zelo drago. Občutek sem dobil, da denar ni problem, torej predlagam raziskavo v smeri impregnacije lesa v Silva produktu, kolikor vem, imajo oni razvito tehnologijo za 100% umiritev lesa.
Prav ta lastnost, torej spreminjanje dimenzij lesa pri različnih klimatskih pogojih je bila razlog za moje priporočilo.

Morda sem res gledal enostransko, iz stališča svoje stroke, v kateri sem že dobra štiri desetletja.
In seveda – napredek je, čeprav včasih odkrivajo toplo vodo (Dalmatinski graditelji čolnov umiritev lesa obvladujejo že stoletja dolgo)

Sibirski macesen je res na vrhu trajnosti, enakovreden tikovini in celo boljši od hrasta. Pa tudi kvaliteten domači macesen ni kar tako, le da je njegova rast bolj razgibana.

LP

New Report

Close