Legalizacija objekta
Zdravo,
imamo v družini stanovanjsko hišo, v kateri živijo starši. Zgrajena je bila brez gradbenega dovoljenja v osemdesetih, je bila pa vpisana v evidence, takrat, ko se je delal popis nepremičnin. No takrat smo tudi iskali papirje in se je izkazalo, da hiša nima papirjev. Imamo elektriko, vodo, kanalizacijo, plačujemo položnice itd… Ker bi radi hišo legalizirali skupaj z garažo in drvarnico in lop me zanima, kaj potrebujemo od papirjev, da nam to uspe?
Ali je to sploh možno?
Okoliške parcele so vse pozidane, sosed je ravno dobil gradbeno za svojo, a bo gradil na novo. Verjetno to ni isto ali pač?
Pozdravljeni,
za legalizacijo objekta enostanovanjske hiše potrebujete enaka soglasja in projektno dokumentacijo kot za novogradnjo. Iz napisanega predvidevam, da je vaša parcela v zazidljivem območju. Ob predpostavki, da je parcela dovolj velika in imate urejen dostop. Če tega nimate, boste morali urediti tudi Služnostne pogodbe za napeljavo komunalnih vodov in dostop z dovozom, če je to potrebno.
Potrebovali boste soglasja vseh upravljalcev komunalne in gospodarske infrastrukture (elektrika, vodovod, kanalizacija, plin, ptt, kabelska, …) odvisno od tega na kaj je objekt že priklopljen in kaj poteka preko parcele ali ste blizu tega voda, torej v njegovem varovalnem pasu. Obvezno se na vlogi sklicujte na obstoječe priključke in številke priključnih mest. Potem še soglasje, če je varovano območje (Kulturna dediščina, narava, vodovarstveno). Soglasje občine na poseg, soglasje upravljalca ceste za dostop.
Od projektne dokumentacije faze PGD – geodetski posnetek, vodilno mapo, načrt arhitekture s posnetkom obstoječega stanja, elaborati (požar, hrup, toplota, prezračevanje), izjava statika. Na podlagi tega se odmeri komunalni prispevek kot za novogradnjo, odmerijo jo na občini.
Upravna enota vam bo odmerila še nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora, kateri izračun predloži arhitekt.
Legalizirati se da, papirjev in časa gre pa enako kot za novogradnjo. Edino pri komunalnih vodih, če so priključki obstoječi, gre ponavadi hitreje….