Najdi forum

laserji

Spoštovani dr.Borut Žgavec!

Lepo vas pozdravljam.
Imam vprašanje glede odstranjevanja poakenskih brazgotin na koži obraza.Imel sem v mladosti bolj blago obliko aken, kljub temu imam nekaj poaskenskih brazgotin, ki so sicer plitve,majhne,me pa motijo in bi se jih rad znebil. Poiskal sem že mnenje glede tega,svetovano mi je bilo lasersko zdravljenje s frakcioniranim ablativnim Er laserjem.Rezultati naj bi bili čudoviti glede na to,da imam plitve brazgotine in poseg naj bi opravil v malo seansah-glede na izkušnje-
kaj preslagate vi ponavadi in ali se to zdravljenje izvaja tudi pri vas ?
kaj menite,se večina plitvih brazgotin sčasoma sama zabriše ali predlagate omenjeno zdravljenje?
Zanima me pa še,ali obstaja metoda za zmanjšanje nekoliko bolj razširjenih foliklov lojnic-“por” na nekaterih delih obraza?
Imam nekoliko bolj vidne na nosu, sredini čela, ob nosu, drugje pa se ne vidijo.Motijo me in bi šel tudi na kakšen postopek,da bi bile manj izrazite.Pravijo,da ravno s Pixel laserji dosežejo lepe rezultate.Kaj menite vi o tem oz.kaj predlagate?
Zelo bi vam vil hvalažen za odgovor.
Star sem 27 let, moški.

Hhvala lepa in lep pozdrav!

Miha

Spoštovani Miha!

Hvala za poslano zanimivo vprašanje, ki mi ga tudi sicer postavljajo številni pacienti in bo zato odgovor nekoliko daljši.
Brazgotine po aknah so pogosta in žal kar “trdovratna” estetska in včasih tudi funkcionalna motnja.
Idealnega in enega samega načina za odstranjevanje ni.
Številni proizvajalci medicinske, laserske in žal tudi kozmetične opreme sicer obljubljajo čudovite in sploh enkratne rezultate a resnica žal ni tako idealna, je pa res, da nismo povsem nemočni in da, predvsem zadna leta, lahko z nekaterimi tehnikami in postopki dosežemo zelo dobre rezultate, bi pa težko obljubil, da so “čudoviti”. Je pa res, da je zadovoljstvo odvisno tudi od pričakovanj. če so ta zelo visoka, potem bo zagotovo manjše.
Na voljo nam je kar nekaj tehnik in postopkov – od različnih oblik kislinskih pilingov, neablativnih metod (različnih tipov laserjev, radiofrekvence..) do ablativnih laserjev.
Način izbora terapije (vrsta laserja, tip…itd) je odvisna od številnih dejavnikov. Predvsem od tipa in vrste brazgotin ( po aknah kategoriziramo več tipov bragotin, med atrofične -tiste, ki se kažejo s plitvimi “vdolbibicami” pa še tri potipe) kot tudi od individualnih lastnosti vaše kože…itd.
Sam najpogosteje uporabljam kombinacijo vsaj dveh tehnik, je pa, kot sem že omenil odvisno od pacienta do pacienta.
Zadnja leta postajajo vedno bolj popularni tako imenovani “frakcionirani ” laserji. V bistvu gre samo za to, da z laserskim žarkom ne delujemo na celotno površino določenega predela temveč je laserski žarek razdeljen na različno število drobnih laserskih žarkov, ki tako delajo poškodbe samo v določenih točkah, v okolici pa ostanejo drobni otočki nepoškodovane kože. Učinkovitost takih laserjv je dokazano manjša od klasičnih laserjev, s katerimi laser deluje na celotno površino (in ne samo v določenih točkah) vendar pa je prednost frakcioniranja predvsem v hitrejšem celjenju in popravljanju (krajši “recovery time”) – po domače, po laserski terapiji s frakcioniranim laserjem se poterapevtske spremebe (rdečica, luščenje…itd) hitreje popravijo učinkovitost pa je še vedno dovolj velika.
Sam uporabljam obe tehniki “klasični” Er:YAG laser ter včasih tudi frakcionirano varianto – odvisno od tega kaj pacient želi oziroma se je pred posegom o tem potrebno dogovoriti -vsaka metoda ima prednosti in slabosti.
Pri “globjih” brazgotinah pa je skoraj vedno potrebna še ena izmed neablativnih tehnik (običajno kombinacija diodnega ali Nd:YAG laserja in bipolarne radiofrekvence). Te zadnje načine je potrebno večkrat ponoviti (običajno vsaj 3x)

Zmanješevanje izvodil foliklov – lojnic se lahko deloma doseže predvsem z neablativnimi laserji, vendar pa je velkjost žlez, foliklov in njihovih izvodil dedno določena zato so rezultati tudi manj izraziti in so potrebni vzdrževani tretmaji.

Upam, da odgovor ni predolg in zapleten.

Lp
B.Žgavec

asist.Borut Žgavec dr.med.
Specialist dermatovenerolog, dermatopatolog
Dermatološko medicinski center Dimnik + Žgavec
Leskoškova 9d
Tel: 031 574 912
Dermatološka klinika UKC, Ljubljana

asist.Borut Žgavec dr.med. Specialist dermatovenerolog, dermatopatolog Dermatološko medicinski in laserski center Dimnik + Žgavec [url=http://www.proderma.si/]http://www.proderma.si/[/url] Leskoškova 9d Tel: 031 574 912 Dermatološka klinika UKC, Ljubljana

Spoštovani,

vljudno vas prosim za nasvet. Doma imam deklico staro 15 mesece s prirojenim hemagiomom na ličku. Hemagiom je bil pri novorojenki le malo viden, nato pa je hkrati z deklico tudi rasel in se ustavil nekje pri 7 mesecu starosti. Je izrazit, izbočen in dokaj velik. Pri dermatologu na posvetu smo bili v starosti 5 mesecev, ko se je deklica pokraspala do krvavitve. Ranico so oskrbeli in lepo se je zacelila. Dermatologinja je dejala, da bo hemagiom verjetno sam od sebe izginil, vendar nič ne kaže na to. Vem, da ne bi smela biti nestrpna, pa vendar. Zanima me, kakšne so možnosti laserse odstranitve omenjenega znamenja in predvsem tudi vaše mnenje.
Za odgovor se vam lepo zahvaljujem in vam želim prijeten dan,
Nataša

Spoštovani!

Prirojenih hemangiomov je več tipov. Večina jih z leti počasi regredira ( se zmanjšujejo in včasih popolnoma izginejo) vendar lahko ta proces traja več let. Prve mesece po rojstvu sicer nekateri hemangiomi lahko rastejo a se rast postopno ustavi in nato sledi že omenjeno zmanjševanje.
Glede na to, da je hemangiom že pregledal dermatolog, menim, da gre za obliko hemangioma kjer se pričakuje postopno zmanjševanje in je v takem primeru najbolje počakati naravni tok.
Lasersko odstranjevanje je sicer možno a v takem primeru v bistvu nepotrebno. Poleg tega je postopek boleč in pri tako majhnem otroku zahteva splošno anestezijo (“narkozo”).
Lasersko terapijo bi svetoval čez nekaj let v primeru, če regresija hemangioma ne bo popolna (včasih hemangiom ne izgine v celoti). Takrat bo tudi otrok večji in splošna anastezija ne bo potrebna.

Lep pozdrav

B.Žgavec

asist.Borut Žgavec dr.med. Specialist dermatovenerolog, dermatopatolog Dermatološko medicinski in laserski center Dimnik + Žgavec [url=http://www.proderma.si/]http://www.proderma.si/[/url] Leskoškova 9d Tel: 031 574 912 Dermatološka klinika UKC, Ljubljana

Spoštovani!

Stara sem 26 let in za sabo imam že zelo hudo operacijo na predelu trebuha. Po njej, mi je ostala precej debela, grda brazgotina, ki je tudi malo izbočena. Brazgotino imam po celem trebuhu in zelo se je želim znebiti. Zanima me, če je to sploh mogoče izvesti z laserjem? zanima pa me tudi, če je to brez stranskih učinkov ter povsem varno? glede na to da jo mam po celem trebuhu, v kolikšnem času so možni rezultati in če je postopek boleč?

Zelo sem vam hvaležna za odgovor in vas lepo pozdravljam,

zaskrbljenaaaa

Spoštovani!

Zaradi odsotnosti malce zakasneli odgovor!

O brazgotinah in možnostih zmanjševanja sem po forumih že mnogokrat pisal, zato povzemam na kratko.
Prvič: pred kakršno koli terapijo brazgotin morate vedeti, da se brazgotin ne da popolnoma odpraviti. To ni mogoče z nobeno metodo in kdor vam to obljublja vas zavaja.

Drugič: Brazgotine so “žive” in se formirajo daljše obdobje vsaj 1 leto običajno do 2 leti. Šele takrat lahko govorimo o končnem izgledu brazgotine.

Tretjič: Brazgotine se drugače “obnašajo” pri različnih ljudeh. Pri nekaterih, ki imajo močno sposobnost brazgotinjejja bodo velike -hipertrofične ali celo nepravilne in prekomerne ( tako menovani keloidi), pri drugih pa bodo manj izražene in vidne.

Četrtič: Brazgotine se drugače “obnašajo” tudi glede na anatomsko lokacijo – kje na telesu so. Naprimer brazgotine na obrazu ali lasišču se celijo zelo lepo in so pogostoma komaj vidne medtem ko so brazgotine na prsnem košu, še posebej dekolteju bolj izražene in vidne.

Petič: Laserji niso neka čudodelna “palčica” s katero odpravljamo in zdravimo vsako spremebo.Laser je le orodje (tako kot skalpel) , ki ga moramo znati uporabljati. Tudi niso vsi laserji enaki in za vsak namen . Med njimi so VELIKE razlik, zato NI vseeno s kakšnim laserjem kaj zdravimo.
Laserji še zdaleč niso edini način zdravljenja brazgotin in jih tudi običajno nikoli ne uporablčjamo kot monoterapijo (edino zdravljenje) temveč k zdravljenju brazgotin pristopamo s kombinacijo različnih tehnik, ki se dopolnjujejo.

Šestič: Kako bomo “zdravili” brazgotiono je odvisno od tipa brazgotine, starosti brazgotine, velikosti, mesta…itd
Vedno se odločamo individualno, saj niso vse metode primerne za vse.

Torej, če se boste odločili za “zdravljenje” brazgotine, morate vedeti, da jo bomo lahko nekoliko posvetlili, v kolikor je nad nivojem kože, sploščli oziroma zmanjšali ter preprečili prekomerno rast. Ne morete pa se je znebit!

Zdravljenje brazgotin je varno, če ga opravlja specialist vešč zdravljenja brazgotin.

Lep pozdrav

Borut Žgavec

asist.Borut Žgavec dr.med. Specialist dermatovenerolog, dermatopatolog Dermatološko medicinski in laserski center Dimnik + Žgavec [url=http://www.proderma.si/]http://www.proderma.si/[/url] Leskoškova 9d Tel: 031 574 912 Dermatološka klinika UKC, Ljubljana

New Report

Close