lakota…na pomoč
na pomoč!!!
Karmen, sem mislila, da ne bom potrebovala pomoči za dojenje, vendar je pri nas nekaj narobe. Vsaj tako se mi zdi.
Mali Matic je star 7 tednov. Do petega tedna se mi je vse skupaj zdelo prav lepo. Jedel je, spal. Vse tako kot mora biti. Potem pa so se začeli večerni joki. nekako med sedmo in deseto zvečer jokamo. najprej sem mislila, da so to krči. Pa smo poskusili z vetrovnimi kapljicami – pomagalo je kakšen dan potem pa ni več.
In danes spet grozen jok. Eno uro in pol sva se nosila in jokala. Vmes sem mu ponudila dojko, a je le hlastal po njej. Kosem ga vsaj za silopomirila pa je jedel in jedel in jedel. Iz obeh dojk je pojedel vse kar ni že čez dan in potem je ponovno sledil jok. Sklepam, da je lačen. Pa sem pomislila tudi na to, da bi mu kaj dodala. Ampak počutim se tako krivo, saj vse delam tako kot prvič (starejša hčerka je bila dojena 16 mesecev): veliko pijem, počivam, jem količinsko normalno, a pazim na to kaj pojem. Kaj naj še naredim?
Še to. Naš dan izgleda približno tako: Matic poje iz ene dojke toliko kolikor mu paše, potem pa dopoldne zaspi za urico ali dve. Tri ure po prvem dojenju sledi naslednje in potem se dojiva skoraj vsako uro (kolikor pač želi, saj menim,d a je v tej vročini tudi on žejen) dokler okoli enih ne zaspi. Ponavadi se potem zbudi okoli treh in napol v snu spet poje in nadaljuje s spanjem do šestih zvečer. Spet malo poje in potem se začne naš večerni ritual z jokom. vmes ga še skopam (pri tem uživa, oziroma vsaj ne joka) in okoli pol enajstih ali enajstih zaspi. Ponoči se zbudi okoli pol dveh in potem jeva na dve uri, tako da je mojega spanca bolj malo. Je pa od pol dveh naprej pri meni v postelji in mi dojenje sploh ni težko, saj ga samo prislonim in on je, nakar oba zaspiva.
Mi lahko poveš kaj naj še naredim? Ali naj zvečer poskusim dodajati in če, kaj? Kako naj stimuliram nastajanje mleka, da ga bo dovolj v vseh delih dneva, saj imam občutek napetih prsi le nekje do tretje ure popoldan, potem pa se mi zdi, kot da so dojke prazne. Pa še tole, ali ni pogosto nočno zbujanje zato, ker se zvečer ne naje dovolj?
Hvala za odgovor in spodbudo že vnaprej,
Andreja
Pa še tole: na forumu starši staršem sem zasledila, da uporabljaš bombažne plenice pri svojih dveh mlajših otrocih. Tudi sama se odločam zanje, pa me zanima zakaj si se po prvem otroku (ki je bil najbrž zavit v pamperske) odločila za bombažne. In kako si zadovoljna z njimi?
Sladke sanje in mirno noč.
Draga Andreja,
lepo pozdravljena na tem forumu.
Najprej pleničke:
ker sem tukaj zato, da dleim nasvete o dojenju, pleničke pa z mojim delom pri LLLI nimajo kaj dosti početi zraven, te zato usmerjam na forum Starši-staršem, kjer sem že nekajkrat pisala o mojih izkušnjah s krojenimi bombažnimi pleničkami. Da, z bombažnimi plenicami smo zelo zadovoljni. Da pa vseeno odgovorim na tvoje vprašanje: da, Luka je bil v plenicah za enkratno uporabo, ker takrat sploh nisem vedela, da obstaja kakšna druga možnost. Nato se nam je rodila Naja, hudo alergična deklica. Katere koža ni prenašala nobenih plenic. No, v LLLI časopisih New Beginnings in Leaven sem večkrat videla reklame za krojene bombažne pleničke. Ko sem jih na enem od srečanj Naravnih začetkov videla še v “živo”, ker jih je imel eden od otročičkov, sem pomislila, da bi to morda veljalo poskusiti. Tako sem pred malce več kot štirimi leti prečesala celo SLO, o teh pleničkah ni bilo duha in sluha. In smo jih šli kupit v Graz, nekaj pa sem jih nato sešila kar sama. Nato pa sem s temi pleničkami “okužila” še skoraj vse moje prijateljice in zadeva se širi, ker je res odlična možnost izbire. Popolnoma je samoumevno, da je naš tretji pokavček bil tudi v bombažnih pleničkah…
Sedaj pa na vprašanja o dojenju:
Glede na opisano je prva možnost ta, da ima Matic t.i. “poskok v rasti”. Povečane potrebe otroka ob hitri rasti se zrcalijo na pogostejšem dojenju. Če upoštevamo zakon “Ponudbe in Povpraševanja”, se bo v nekaj dnevih tvorilo več mleka in dojenčček bo spet zadovoljen.
Druga možnost je ta, da se večerni jok in nenehno sesanje zelo rad pojavi prav v tem obdobju. Moja poenostavljena teorija je ta, da mamice pri ginekologu dobimo “dovoljenje” za poporodni novi začetek, ne počivamo več dovolj in je življenje že vrnjeno nazaj v stare tirnice (pa pri tem ne mislim na spolnost, da ne bo pomote). Naše telo pa nam po tihem pravi drugače. Zvečer, ko smo mame že utrujene, to občutijo tudi naši otroci. Ker mleko zaradi blokade hormona oksitocina (hormon sreče) ne more navreti dovolj hitro. Ste imeli zadnje dni kaj bolj hiter tempo življenja?
Mnoge mamice so našle naslednje rešitve za “večerne bluese”:
– dojite v kar najbolj pravilnem položaju, vmes podirate kupčke
– pazite da plenička ne bo pretesna
– zavijte ga v manjšo rjuho (odejica je v tej vročini prevroča) v bubo (rokice so navzdol in pod odejo)
– nosite ga na rokah (za to so močne očkove roke še najbolj pripravne) tako, da je položen delno na na levi bok in delno na trebušček
– očka naj nosi otroka v (podprtem) pokončnem položaju, tako da z glavico leži na vdolbini med očkovim vratom in rameni. Pri tem naj mu očka nežno brunda, ta globoki, brundajoči, vibrirajoči zvok otroci obožujejo
– glasno šuškajte (glasovi “šššššš” so podobni glasu krvi, ki ga sliši otrok v maternici)
– zibajte ga z drobnimi, hitrimi nihaji (previdno in na pravi način)
– ponudite mu sesanje (jokajočim dojenčkom največja uteha)
– topla kopel
– masaža trebuščka in telovadba z nogicami
– ja, tudi hopsanje na veliki žogi, ki jo je predlagala ena od mamic je fina zadeva (tudi pri nas se je iskala za zelo uspešno metodo uspavanja in umirjanja)
Tretja možnost je, da ima Matic morda kakšne težave s preobčutljvostjo in ga resnično mučijo kolike. Ali imate v družini zgodovino alergij? Za poskus zmanjšajte količino zaužitega mleka in mlečnih izdelkov. Če bodo rezultati kmalu vidni na boljšem počutju otroka … veste kje je bilo vzrok. Seveda vam bom prej še svetovala, da se posvetujte z otrokovim pediatrom.
Nikar se ne čutite krivde ob svojih pomislekih. Kadar pri dojenju vse ne gre kot po maslu, je videti steklenička kakor resnična odrešitev, verjemite mi, tudi sama sem bila tam. In se še dobro počutim občutkov, ki so me takrat prevevali. Včasih že ena sama doza dodatka naredi za utrujeno mamico več, kot vsi postopki, ki sem jih prej opisala. Napisala sem za mamico, ker tako zagotovo veste, da ste naredili prav vse…
Draga Andreja, najprej predlagam, da poskusite Matica dojiti iz obeh dojk, nato pa mu ponudite ponovno prvo stran in nato še drugo, če bo potrebno. Kako vemo, da dojenček dobi dovolj mleka?
– štejemo polulane plenice
– štejemo pokakane plenice
– otrok pridobiva na teži v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec. Torej najmanj 110g-115g, povprečno pa 200g na teden. Pridobljeno težo računamo od najnižje teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g in od pestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se pogosto in pravilno doji
– ima zdrav videz, ima napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven
Povsem pravilno predvievate, da je v tej vročini Matic lahko tudi žejen. In super, da ste našli način nočnega spanja, ki vaši družini najbolj ustreza.
Če menite, da se Matic pri vas ne naje dovolj (glede na zgornje znake), ne bo prav nič narobe, če mu boste ponudili dodatek. Izogibajte se stekleničke (sesalna zmeda!), rajši mu ponudite dodatek s kapalko ali žličko. Lahko poskusite tudi iztisniti kaj svojega mleka (na začetku so količine res majhne, ne se ustrašit) in ga nato zvečer ponudite Maticu po žlički, s kapalko ali kar iz mahjnega lončka.
*** saj imam občutek napetih prsi le nekje do tretje ure popoldan, potem pa se mi zdi, kot da so dojke prazne.
Draga Andreja, dojke niso posode, v katere se bi moralo mleko nabrati. Mleko, ki ga čutimo v mlečnih vodih je t.i. prednje mleko, katerega je količinsko zelo malo. Zadnje mleko (tisto, ki otroka nasiti) se ob izcejalnih refleksih me podojem tvori sproti. Matere, ki dojijo pogosto in upoštevajo otrokove želje (dojijo pogosto), dojk kaj hitro nimajo več prenapolnjenih ali trdih, saj jih otrok sproti “prazni”. Občutke renapolnjenih dojk matere opažajo kasneje le še, če je dojenček preskočil obrok ali prespal celo noč, aksneje pa tudi to ne več.
*** ali ni pogosto nočno zbujanje zato, ker se zvečer ne naje dovolj?
Absolutno ne! Raziskave so pokazale, da tudi če so otroci zvečer dobili dodaten obrok ali celo že gosto hrano – še vedno niso spali. Ponoči se zbujajo tudi otroci, ki so zalivani. Ta povezava torej nikoli ni bila dokazana. Vedite, da ima dojenček zelo majhen želodček in se doji pogosto, ker je materino mleko lahko prebavljivo. In prav je tako, saj se s tem prepreči mnogo nevarnih črevesnih okužb in obolenj pri dojenčku. Mati narava je sama poskrbela za to. Obstajajo dojeni otroci, ki rpespijo daljše intervale in obstajajo dojeni otroci, ki ne spijo. Verjemite mi, sama imam tri otroke, vsak je spal drugače in se dojil drugače. Da o tem, da sem pri tretjem otroku menila, da že vse obvčladam in da bo šlo vse zlahka… Naš zadnji je bil in je še vedno največji čukec in najpogostejši jedec… Včasih se z možem hecava, da če bi bil naša Jaka naš prvi otrok, da zagotovo ne bi imela tri…
Karmen,
hvala lepa za tako izčrpn odgovor. Mislim, da bom s flaško še malo počakala (vsaj kakšen dan ali dva). Potem pa bomo videli kako in kaj. Morda bo celo prva rešitev v črpalki, da bom še malo bolj stimulirala nastajanje mleka.
Ko pomislim kako je bilo prvič: preveč komot je, če otroka dojiš in res si ne predstavljam življenja v vrtincu flašk in pranja le teh.
Lep dan,
Andreja