kvaliteta celic
Stara sem 29.let. 10 let že boleham za endomertiozo (IV stopnja). Odstranili so mi levi jajčnik.
Že večkrat sem bila v IVF-ET postopkih.Žal neuspešno. V laboratoriju sem dobila informacijo, da imam slabo kvaliteto celic, ker
je bil zarodek 5. dan samo 6 celičen ( večkratni poizkusi vedno 3 celice , 2 za ET ( 6 celičniki).
Mož je O.K..
Zanima, pa me ali je lako genski vzrok in kam naj se obrnem, da dobim ustrezni odgovor?
Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor!
Lep dan vam želim!
Anka
Spoštovani!
Že dolgo opažajo ginekologi, da je pri edometriozi pogosta relativna neplodnost in sicer pri 20% do 70% žensk in da je ta bolj pričakovana, če je oblika endometrioze težja. Še vedno pa ni popolnoma jasno zakaj neplodnost nastopi. Nekatere raziskave so pokazale, da se v postopku zunajtelesne oploditve zarodek iz jajčeca ženske z endometriozo redkeje uspešno vgnezdi v maternico, kot če ženski z endometriozo vstavijo zarodek z donorsko jajčno celico. Odgovora zakaj je tako ne poznamo.
Po drugi strani obstajajo dokazi, da je naključna kromosomska nepravilnost zarodka lahko vzrok za neuspešno razmnoževanje celic zarodka in za neuspešno vgnezdenje. To so odkrile raziskave tako imenovane predimplantacijske genetske diagnostike, ki so odkrile, da ima do 65 % zarodkov pri parih, kjer so bili številni vnosi zarodkov neuspešni različne naključne kromosomske napake števila kromosomov. Zato nekateri predvidevajo, da bi ravno predimplantacijska diagnoza z izločitvijo zarodkov s kromosomsko napako privedla do uspešnejše zanositve. Manjše serije preučevanih primerov to že potrjujejo. Seveda imajo starši teh zarodkov praviloma popolnoma normalen konstitucionalni kromosomski izvid in kromosomska preiskava staršev v teh primerih ne odkrije nobenih nepravilnosti.
Strokovno gledano bi bilo prav, da bi obstajala možnost, da bi vsak par pred postopkom zunajtelesne oploditve lahko opravil tudi preiskavo konstitucionalnega kariotipa ( v nekaterih državah je npr. to pred IVF postopkom obvezno). Pri nas ta preiskava ni predvidena iz obveznega zavarovanja zaradi pomanjkanja sredstev. Pričakovana pogostosto odkritja prenašalcev kromosomskih nepravilnosti kot dedljivega vzroka za pojavljanja kromosomskih napak pri potomcih je , če izbiramo preiskovance po tem kriteriju ( npr. neuspešnost IVF ciklusov) relativno zelo majhna, saj je v tej skupini je pogostost kromosomskih preureditev primerljiva s splošno populacijo, kjer pač ni visoka. Endometrioza ni povezana s spremembami konstitucionalnega kariotipa pogosteje kot je to naključno. Kromosome partnerjev preiščemo v primeru, da je v postopku IVF 3 krat nastopil zgodnji spontani splav pri dokazani nosečnosti.
V vašem primeru bi bilo mogoče kromosomsko napako pri zarodku izključiti s predimplantacijsko genetsko diagnozo, v katerem od uveljavljenih evropskih centrov, kjer je ta preiskovalna metoda že rutinsko upeljana in dostopna. Tak postopek pa bi bil povezan z precejšnimi finančnimi izdatki. Pred načrtovano preimplantacijsko genetsko diagnozo pa mora biti izvid konstitucionalnega kariotipa poznan.
LP