Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija krvna slika pri 3-mesečnem dojenčku

krvna slika pri 3-mesečnem dojenčku

Pozdravljeni,
sem mama skoraj 3-mesečnega fantka. Pred dobrimi 14-imi dnevi so se začele pri njemu prebavne težave s pogostejšim odvajanjem blata, ki je postalo sluzasto in redko. V roku enega tedna je začel odvajati tudi 15 krat dnevno, nakar smo bili hospitalizirani za dober teden dni, V tem času se odvajanje blata ni umirilo in je še vedno tako pogosto do 15-krat dnevno, tekoče s prisotno sluzjo, neprijetnim vonjem, barva blata pa se menja od zelene, do kaki barve ter še bolj rumene. Fantek sicer kljub temu kar je ter ne hujša. Niti ni nič bruhal. Tudi infuzije tekom hospitalizacije ni potreboval. Opravljene so bile preiskava blata na rotaviruse ter koprokulturo, kar pa je bilo vse negativno. 2 krvi preiskavi opravljeni v razmaku 3 dni s sledečimi rezultati:
SR: 3
CRP: 0,1
1) levkociti 7,1; eritrociti 3,65, Hemoglobin 105, hematokrit 0,31; MCV 84; mchc 346; trombociti 502
DKS: nevrofilci relat: 10,40%; limfociti relativ; 78,90%; monociti-relativ: 5,54%; eozinofilci 4,41%; bazofilci-relativ: 0,82%
drugi hemogram -2) levkociti 11,2; eritrociti 4,08; hemoglobin 115; hematokrit 0,34; mcv 84; mch 28pg; mchc 338 g/L, TRombociti 597
kalij 5,39-6,07
natrij 139-139
klorid 102-101
kalcij 2,61
urea (sečnina) 1,6-1,6
kreatinin 19-24
glukoza 5 mmol/L

Bili so opravljeni alergološki testi na kravje mleko, ki so negativni. Opravljen je bil tudi UZ trebuha, ki ni nakazal posebnosti.
Zanima me kaj pomenijo takšna odstopanja v krvni sliki fantka- predvsem naraščanje trombocitov, ki se meni zdijo zelo visoki in hitro naraščajoči. Kaj bi lahko bil temu vzrok? Ter zakaj bi bil DKS (razmerje nevrofilci in limfociti) tako odstopajoč? kaj pomenijo povišane vrednosti kalija in kalcija ter znižana vrednost kreatinina?

Iz bolnišnice smo bili odpuščeni z dieto brez kravjega mleka (Allernova ter mamica na dieti brez kravjega mleka).
V bistvu nam niso znali pojasniti kaj se dogaja ter kaj je vzrok vztrajanju driske pri fantku ter stanje, ki ne gre na boljše – ali je to viroza ali kakšna hujša bolezen? Ali lahko kakšen virus povzroči tako trdovratno drisko? Zelo sem zaskrbljena saj imam občutek, da se fantku nekaj dogaja, za kar mi nihče ne zna podati vzroka. Naj omenim, da ima fantek za ušesom že od 1. meseca starosti tipne rahlo povečane bezgavke za ušesom za kar smo bili na pregledu tudi v neonatalni ambulanti ampak pravijo, da ni nič posebnega in samo za opazovat.

Zanima me vaša interpetacija krvne slike ter mnenje o možnih vzrokih za takšno stanje pri fantku. Vem, da mogoče kompliciram ampak vedno bolj me skrbi za našega majcenega dojenčka ter da ni mogoče kaj resno narobe z njim.
Za interpretacije ter odgovor se vam najlepše zahvaljujem ter vam želim vse dobro.
Mojca

Krvna slika je odraz dogajanja v telesu ob prebolevanju okužbe. Trombociti znano naraščajo ob prebolevanju (virusnih) okužb in št. 597 štejemo za blago povišanje. Razmerja v DKS kažejo na virusno okužbo z nizkim številom nevtrofilcev in visokim številom limfocitov (rpevalenca limfocitov). Število limfocitov je pri dojenčkih lahko tudi 75% ali 80%. Odstopanja v elektrolitskem izvidu lahko pripišemo0 okužbi oz. spremembi elektrolitov ob izgubljanju z drisko. Kreatinin je za starost primeren.
Nekateri virusi lahko povzročajo dlje trajajoče trdovratne driske. Kot razberem, so potrjevali le rotavirus, ki je bil negativen.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Mene pa zanima če so njegove vrednosti glede na starost normalne hvala vam za odgovor
K-lkci 6,4 K-erci 4,68 RDw 10,7 k-trombociti 457 Mpv 7,4

Kar ste napisali, ne moremo šteti za bolezensko (MPV verjetno 74, ne 7,4), vendar nikoli ne komentiramo laboratorisjkega izvida, pač pa krvni izvid v skladu z otrokovo boleznijo oz. potekom bolezni. Skratka, neki parametri, kar tako izvzeti iz konteksta, nič ne pomenijo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

5 mesečna hčerka je zaradi stika s tuberkolozno osebo na preventivni antibiotični terapiji že en mesec. Posebnim simptomov nima, prav tako je bil turbelinski test negativen. V torek je bila drugič cepljena: obvezno + rota virus. V sredo so ji odvzeli kri zaradi pregleda jetre. Jetra in ledvice so bp, ima pa nekoliko povišan crp (24,8) in trombocite (676). Vljudno prosim za vaše mnenje ali bi lahko cepljenje vplivalo na rezultate in ali je povišanje zaskrbljujoče.

 

Lep pozdrav

Izvidi niso zaskrbljujoči, lahko so povezani s terapijo, ki jo prejema kot zaščito.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close